نمایش همه
 • پوستر ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۲۱

  بسته پیشنهادی «فیلم » فرهنگ امروز؛

  سینمای امروز، تکرار سینما و لذت آن

  برای پیشنهاد فیلم به مخاطب راه‌های گوناگونی وجود دارد. بهترین‌های سال، معرفی فیلم های کلاسیک، فارسی زبان و غیرفارسی و ... . اما این بار فرهنگ امروز در پیشنهاد فیلم‌ها تصمیم گرفت بهترین‌ها را انتخاب کند با تنوعی متفاوت...

 • عکس تیتر ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۲۱

  بسته پیشنهادی «کتاب» فرهنگ امروز؛

  همراه با بهار و کتاب

  کتاب‌های خوب بسیاری را می‌توان برای خواندن در تعطیلات نوروز پیشنهاد داد. فرهنگ امروز از میان همه کتابهای مهمی که در سال گذشته منتشر شدند کتاب‌های زیر را برای همراهی مخاطبان خود در تعطیلات سال جدید پیشنهاد می‌دهد که شامل موضوعات نظری حوزه علوم انسانی و همچنین تعدادی رمان و نمایشنامه است.

 • مجله ۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۰۹:۵۵

  هدیه‌ای برای نوروز ۹۶/ شماره ۱۶ فرهنگ امروز منتشر شد؛

  مراد فرهادپور زیر ذره‌بین

  نقد کارآمدی پروژۀ فکری مراد فرهادپور را باید یکی از مهمترین بخش‌های شماره نوروزی فرهنگ امروز دانست.«پاره های یک عقل افسرده» عنوان این پرونده با موضوعی ملتهب است که مقاله بلند سیدجواد طباطبایی در نقد مرادفرهادپور را باید مهمترین مطلب این پرونده دانست.

 • شماره 15 ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۰:۲۷

  شماره پانزدهم فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره پانزدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد

  جامعه شناسی در دادگاه فلسفه عنوان پرونده اندیشه شماره پانزدهم نشریه فرهنگ امروز است که علاوه بر بررسی ارتباط میان فلسفه و جامعه شناسی مورد خاص یوسف اباذری را زیر ذره بین برده است.

 • میان کلام و فلسفه ۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۲:۳۱

  میان کلام و فلسفه

  حسن انصاری

  موضوع مشترک این مقالات بررسیهایی تاریخی است درباره کلام و فلسفه و تاریخ تحولات این دو دانش مهم در تمدن اسلامی

 • جلد 14 ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ ۱۲:۱۰

  شماره ۱۴ فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره چهاردهم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  پرونده اندیشه شماره ۱۴ فرهنگ امروز به اندیشه سیاسی توماس هابز اختصاص دارد. پرونده ای که با توجه به سه کتاب لویاتان، بهیموت و شهروند در پی یافتن این پرسش است: توجه دوباره به اندیشه سیاسی هابز تحت تاثیر چه شرایطی رخ می دهد؟

 • شماره 13 ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۰:۵۱

  تقارن ۷۷ سالگی شفیعی کدکنی با ۲ سالگی فرهنگ امروز؛

  شماره سیزدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد

  ۱۹ مهر ماه سالروز تولد این استاد ارجمند است و فرهنگ امروز در پرونده ادبیات با عنوان راوی سفرنامه باران جشن نامه‌ای به مناسبت هفتادوهفتمین سالروز تولد ایشان ترتیب داده است.مصاحبه با چارلز تیلور (در بخش پیشخوان) در باب کتاب جدیدش، گفت و گو با ناتان تارکوف، مدیر مرکز لئو اشتراوس در دانشگاه شیکاگو در باب اشتراوس و در نهایت مصاحبه با مایکل والزر (در بخش بولتن خارجی) در باب عدالت آموزشی ازجمله بخش‌های خواندنی این شماره است.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۷:۴۶

  نشست "حکومت اسلامی، آخوند خراسانی، موافقت یا مخالفت؟" برگزار میشود

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۱۱:۱۸

  جدایی فرید مدرسی از اندیشه پویا

  فرید مدرسی از اندیشه پویا جدا شد

 • دوازده ۱۳۹۵-۰۵-۰۲ ۱۲:۳۲

  شمارۀ دوازدهم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  می توان حدس زد پرونده طلیعۀ دولت مدرن با ترجمه مقاله‌ای از کوئنتین اسکینر و گفت‌وگویی با کمال پولادی و همین طور در برداشتن عناوینی در بررسی آراء و اندیشه سیاسی ژان بدن و مقایسه نظریۀ حاکم مطلقۀ او با نظریات توماس هابز و رابرت فیلمر به مذاق اهالی فلسفه و اندیشه سیاسی خوش آید.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۲:۱۵

  نقد و بررسی کتاب آرمان‎شهر در دانشگاه علامه طباطبایی

  جلسه‎ی نقد و بررسی کتاب آرمان‎شهر نوشته‎ی دکتر علی اکبر احمدی افرمجانی به کوشش انجمن فلسفه‎ی دانشگاه علامه طباطبایی و با حضور قدیر نصری و محمدرضا اسدی برگزار می شود

 • شماره ده ۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۱۱:۳۷

  شماره نوروزی نشریه فرهنگ امروز منتشر شد

  شماره دهم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  فرهنگ امروز در راستای بررسی تاثیر فیلسوفان مهم غربی در ایران، در آخرین شماره سال ۹۴ و در بخش اندیشه خود به بررسی تاثیر منظومه فلسفی امانوئل کانت بر فکر ایرانی پرداخته است./پرونده تاریخ مساله خود را با این پرسش آغاز کرده است که اساسا نیروی محرک تغییرات اجتماعی در تاریخ چه کسانی هستند؟/ قارن با انتشار آخرین جلد مجموعه الحیات فرهنگ امروز با طرح این پرسش که الحیات قرار است کدام خلا را پر کند نگاهی به متدولوژی پژوهشگران پروژه الحیات داشته‌است.

 • شماره 9 ۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۰:۱۸

  شماره نهم فرهنگ امروز بر پیشخوان روزنامه فروشی‌‌‌ها؛

  شماره نهم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  در بخش اندیشه این شماره با عنوان«فلسفه‌های گرم، فلسفه‌های سرد» پرسشی از اصالت نزاع فیلسوفان تحلیلی و قاره‌ای مطرح شده است. پرداختی دوباره به جدال فیلسوفان قاره‌ای و تحلیلی اما با خوانشی متفاوت و با پرسش از «اصالت نزاع»./ در این شماره فرهنگ امروز مصاحبه ویژه و چالش برانگیزی صورت داده است با محمد صنعتی در خصوص ژاک لکان و پیروان آن در ایران که می‌تواند مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

 • تلگرام ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۱۸

  امکانی جدید برای اطلاع‌رسانی بهتر و بیشتر؛

  راه‌اندازی کانال تلگرام فرهنگ امروز

  کانال تلگرام فرهنگ امروز مجرایی تازه خواهد بود برای عرضه اخبار و اطلاعاتی در باب اندیشه، دانشگاه، کتاب، پژوهش‌های علوم انسانی و ... و همین طور گزیده‌ای از مطالب ماهنامه و وب سایت فرهنگ امروز برای اطلاع بیشتر مخاطبان در این کانال به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 • نمایشگاه ۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۰:۰۵

  اين خبر در حال به روز رسانى است...

  اعلام برنامه حضور ميهمانان فرهنگ امروز در نمايشگاه مطبوعات

  فرهنگ امروز که در کنار دیگر رسانه ها در این گردهمایی سالانه شرکت کرد برآن شد برای هرچه پربارتر کردن و علمی‌تر کردن این گردهمایی از اساتید حوزه علوم انسانی برای حضور در غرفه فرهنگ امروز دعوت به عمل آورد تا گفت‌وگویی هرچند کوتاه در مورد مسایل علوم انسانی داشته باشند.

 • شماره هشتم ۱۳۹۴-۰۸-۰۹ ۱۱:۲۰

  پرداختی متفاوت به علی شریعتی در شماره جدید فرهنگ امروز؛

  شماره هشتم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  پرونده تاریخ این ماه نشریه فرهنگ امروز با عنوان «مورخان در تعلیق» نقدی است ساختاری بر تاریخ‌نگاری آکادمیک در ایران، نقدی بر اساتید این رشته و یا به بیانی نوعی اعتراض به آنان. این که چرا اساتید آکادمی ما در نوعی تعلیق به سر می‌برند؛ چرا این تعلیق سبب شده تاریخ‌نگاری ما متولیانی از اصحاب علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و دیگران رقم بخورد...

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۱:۰۳

  دور جدید درسگفتارهای ایده‌آلیسم آلمانی سیدجواد طباطبایی برگزار می‌شود

  از جمله نکات مثبت این دوره از درسگفتارها می‌توان به کاهش هزینه ثبت نامی دانش پژوهان اشاره کرد که از سوی موسسه مزبور و دکتر طباطبایی تامین شده است.

 • شماره هفتم ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۰:۵۷

  شماره هفتم فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره هفتم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  هم‌زمان با یک سالگی نشریه فرهنگ امروز شماره هفتم این نشریه با آثاری از علی پایا، شاپور اعتماد، سیدجواد طباطبایی، شاهرخ حقیقی، فخرالدین عظیمی، مارک گازیوروسکی، عبدالله شهبازی و ...روانه پیشخوان مطبوعات و کتابفروشی‌ها شد.

 • شب قدر ۱۳۹۴-۰۴-۱۶ ۱۳:۰۶

  داود مهدوی‎زادگان؛

  فرصتی برای تجربه‌ی زمان مقدس

  زمان نزول وحی، مقدس است و از ميان اين زمان‌ها، زمان نزول يك‌جای کلام خدا اشراف بر سایر زمان‌های مقدس است و به همین خاطر، گرچه نزول یک‌جای وحی در شب قدر اتفاق افتاده است، ولی تمام روزهای ماه تقديس می‎شود و تنها نام ماه رمضان است که در قرآن كريم آمده است.

 • شماره ششم ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۱۴:۴۶

  شماره ششم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  سرنوشت فلسفه اسلامی عنوان پرونده اندیشه این ماه فرهنگ امروز است که ضمن بررسی فلسفه اسلامی در جهان معاصر به بازاندیشی میراث هانری کربن و وارثان فکری او در جهت دهی به مسیر فلسفه اسلامی در آینده پرداخته و تلاش کرده است به این پرسش پاسخ دهد که آیا فلسفه اسلامی آینده‌ای دارد؟

 • شماره پنجم ۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۱:۰۹

  شماره پنجم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  فرهنگ امروز در شماره پنجم خود درصدد برآمده با گشودن پرونده «روشنفکری و قدرتمندی» به بررسی نسبت روشنفکران با حاکمیت سیاسی در عصر پهلوی دوم بپردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۱۶:۵۰

  مراسم اعطای جوایز نخبگان اردیبهشت برگزار می‌شود

  مراسم اعطای جوایز نخبگان هنری و علوم انسانی اردیبهشت برگزار می‌شود.

 • تیتر 1 کتاب ۱۳۹۳-۱۲-۲۶ ۱۳:۲۴

  بستۀ پیشنهادی «کتاب» فرهنگ امروز؛

  بهاری برای خواندن

  وقتی تلاش کردیم کتاب‌های چاپ شده در سال ۹۳ در حوزه‌ی علوم انسانی را مرور کنیم تا از بین آن چند کتاب را برای تعطیلات نوروز به خوانندگان «فرهنگ امروز» پیشنهاد کنیم با بی‌شمار کتاب بی‌اهمیت چه در حوزۀ تالیف و چه در حوزه ترجمه مواجه شدیم که البته این حسن را داشت که کنار نهادن بسیاری از آنها کار چندان مشکلی نباشد. اما از معدود کتابی که باقی ماند برخی از آنها از نگاه «فرهنگ امروز» خواندنی‌تر به نظر رسید که در زیر معرفی می‌شود.

 • شماره چهارم ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۴:۴۶

  شماره چهارم ماهنامه فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره چهارم نشریه «فرهنگ امروز» منتشر شد

  فرهنگ امروز در شماره ویژه نوروز خود در بخش پیشخوان با انتشار مقاله‌ای مفصل از سیدجواد طباطبایی با عنوان «بحثی در رعایت ظرافت‌ها و دقایق زبانی در ترجمه متون اندیشه سیاسی» به برخی دشواری های تاریخنگاری اندیشه پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۸ ۱۵:۰۰

  نقد «شهید ثانی و نقش وی در تحولات دینی عصر نخست صفویه»

  نشست بررسی و نقد کتاب «شهید ثانی و نقش وی در تحولات دینی عصر نخست صفویه » نوشته محمدکاظم رحمتی در موسسه انتشارات حکمت برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۱۲:۴۴

  پاسخ دبیر جشنواره فیلم فجر به خبرنگار فرهنگ امروز: از تعداد فیلم های انتخاب شده در دوره های بعد کاسته می‌شود

  صبح امروز نشست خبری سی ‌و سومین جشنواره فیلم فجر در هتل انقلاب تهران با حضور علیرضا رضاداد، دبیر جشنواره فیلم فجر و احد میکائیل‌زاده مدیر روابط عمومی فیلم فجر و اهالی رسانه ها برگزار شد.

 • اینستاگرام فرهنگ امروز ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۷:۱۶

  حاشیه‌های علوم انسانی و دانشگاه را در اینستاگرام فرهنگ امروز دنبال کنید

  صفحه اینستاگرام فرهنگ امروز به آدرس farhangemrooz راه اندازی شد.

 • روز فلسفه ۱۳۹۳-۰۹-۰۱ ۱۰:۱۳

  ترجمه بخشی از گزارش یونسکو به مناسبت روز جهانی فلسفه؛

  تفکر دربارۀ آینده

  معلمان فلسفه در هر کشوری باید شبکه‌ی همکاران را تشکیل دهند و از آن‌ها برای توسعه‌ی آموزش فلسفه حمایت کنند. بسیاری از انجمن‌های موجودی که ذکر شدند می‌توانند از جمله‌ی این همکاران باشند و همچنین این حمایت می‌تواند به توسعه‌ی فضاها، شبکه‌ها و انجمن‌های جدیدی بینجامد که به‌طور خاص به تدریس فلسفه در جایی که مناسب است، مربوط‌اند.

 • جان رالز ۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۱۰:۲۷

  گفتاری از حسین هوشمند؛

  عدالت در فلسفه‌ی سیاسی جان رالز

  رالز در نظریه‌ی عدالت کوشیده است تا بین دو سنت سوسیالیسم اروپایی و لیبرالیسم کلاسیک پیوند زند. دو سنت فکری حاکم بر فلسفه‌ی سیاسی مغرب‌زمین یا مبتنی بر برابری‌خواهی بود یا بر آزادی‌خواهی.

 • فولادوند ۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۲:۱۱

  گزارش تصویری؛

  فرهنگ امروز در نمایشگاه مطبوعات(3)

  فرهنگ امروز از همه بزرگوارانی که در طی برگزاری نمایشگاه مطبوعات با ابراز لطف و محبت و بیان دیدگاه‌های انتقادی خود، سعی نمودند بر غنای کار ما بیفزایند، نهایت قدرشناسی و سپاسگزاری را دارد.