شناسهٔ خبر: 11731 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

تولید 25 هزار مدرک علمی توسط ایرانی‎ها در سال 2013

رئیس مرکز منطقه‎ای اطلاع‎رسانی علوم و فناوری گفت: ایران در سال 2013 میلادی تعداد 25960 مدرک (1.428 درصد از کل تولید علم جهان) تولید کرده است اما آمار تولید علم ایران و به همراه سایر کشورهای جهان به علت تأخیر انتشار مجلات و در نتیجه تاخیر در ثبت و نمایه سازی نسبت به سال قبل کاهش نشان می‎دهد.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از مهر؛ جعفر مهراد با اعلام این مطلب افزود: سال ۲۰۱۳ میلادی یک ماه است که به پایان رسیده و ثبت و نمایه سازی تولیدات علمی جهان در ISI ادامه دارد. بر این اساس ایران در این سال ۲۵۹۶۰ مدرک (۱.۴۲۸ درصد از کل تولید علم جهان) و سایر کشورهای جهان ۱۸۱۷۷۶۰ بر روی هم مدرک تولید کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به این موضوع با اهمیت به پیشرفت های حاصل در برخی از رشته های فناوری های نوین اشاره کرد و گفت: ایران در رشته سلول های بنیادی فعالیت های در خور توجهی دارد. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از جمله پژوهشگاه رویان و شعبات آن در حالیکه اقدامات موثری را در زمینه تحقیقات کاربردی آغاز کرده اند، مقالات مهمی را نیز در مجلات معتبر بین المللی چاپ می کنند.

وی خاطر نشان کرد: ایران در رشته سلول های بنیادی بر اساس داده های پایگاه Scopus تعداد ۱۱۹۰ مدرک تولید کرده است که از این نظر رتبه ۲۸ جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.

دکتر مهراد گفت: کشورهای آمریکا، ژاپن، چین، آلمان و انگلستان کشورهایی هستند که در این زمینه جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده اند. این کشورها به ترتیب، ۸۱۳۷۰ مدرک، ۲۱۹۷۹ مدرک، ۱۹۷۰ مدرک، ۱۸۸۴۰ مدرک و ۱۵۵۳۷ مدرک تولید کرده اند. در این حوزه ترکیه فعلا مقام اول منطقه و کشورهای اسلامی و کشورهای مالزی و مصر و لبنان نیز رتبه های سوم، چهارم و پنجم را در جمع کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارند.

سرپرست ISC در بحث هوا فضا گفت: موقعیت ما در هوا فضا بسیار ممتاز است و این نکته ای است که می توان از آن به عنوان رشته ای نام برد که فعالیت دانشمندان ایرانی در پرتو دانش بومی رشد قابل توجهی یافته است. گرچه آمریکا، چین، انگلستان، فرانسه و کانادا ۵ کشور برتر رشته هوا فضا در دنیا محسوب می شوند، اما رتبه ایران نیز  که جایگاه ۱۹ تولید علم را در رشته هوا فضا به خود اختصاص داده است حائز اهمیت است.

مهراد اضافه کرد: ایران با تولید ۱۶۹ مدرک در بین کشورهای اسلامی و منطقه مقام نخست را در اختیار دارد. بعد از ایران کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و پاکستان قرار دارند.

وی درباره رشته بیوتکنولوژی یادآور شد: ایران در این حوزه در جمع کشورهای منطقه و نیز کشورهای اسلامی مقام برتری را بدست آورده است. رتبه ایران با تولید ۴۷۰ مدرک در بین کشورهای اسلامی در این زمینه اول و در دنیا در بین تمام کشورهای جهان ۲۳ است. ۵ رتبه اول تولید علم جهان در رشته بیوتکنولوژی به ترتیب به آمریکا (۱۲۳۰۴ مدرک)، چین (۴۷۸۶ مدرک)، ژاپن (۴۰۰۲ مدرک)، آلمان (۳۵۴۴ مدرک) کره جنوبی (۳۴۶۱ مدرک) تعلق دارد. در بین کشورهای اسلامی و منطقه بعد از جمهوری اسلامی ایران که مقام اول را در رشته بیوتکنولوژی دارد، کشورهای ترکیه با ۴۵۱ مدرک، مالزی با ۳۴۶ مدرک، سنگاپور با ۲۸۴ مدرک و مصر با ۱۹۰ مدرک قرار دارد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اعلام تولید علم ایران و جهان در پایگاه استنادی ISI گفت: سهم تولید علم ایران در سال ۱۹۹۸ تنها ۱۲۲۶ مدرک و سهم تولیدات علمی جهان ۱۳۱۵۰۵۰ مدرک بود. در این سال ایران ۰.۰۹۳ درصد از کل تولید علم را در اختیار داشت. با توجه به سیاست گذاری های موثر و تلاش اعضای هیأت علمی و پژوهشگران ایرانی میزان تولیدات علمی ایران افزایش یافته طوری که در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۷۴۶ مدرک بالغ شده است. در این سال کل تولید علم جهان ۱۳۴۷۷۴۶ مدرک بود.

وی در ادامه اعلام آمار مربوط به تولید علم ایران و جهان در ISI گفت: بعد از گذشت ۵ سال یعنی در سال ۲۰۰۵ میلادی تولید مقالات علمی ایران به ۶۹۰۷ مدرک رسید که در این بازه زمانی سهم جهان از تولید علم به ۱۶۱۸۲۷۰ مدرک بالغ شد. در اینجا، سهم تولید علم ایران از کل تولیدات علمی جهان ۰.۴۲۷ درصد بود.

مهراد اضافه کرد: در سال ۲۰۱۰ میلادی میزان تولیدات علمی ایران ۲۲۱۱۳ مدرک بود این افزایش قابل توجه در طول ۵ سال را می توان به رشد تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور و حضور پژوهشگران ایرانی در عرصه های بین المللی نسبت داد. البته در این دوره سایر کشورهای جهان نیز همسان با جمهوری اسلامی ایران در تولید موفق تر عمل کرده اند، طوری که کل تولید علم جهان در سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۹۶۴۰۶۴ مدرک بالغ شد. سهم ایران در این سال از کل تولید علم ۱.۱۲۶ درصد بود.

وی روند رو به رشد ایران در تولید مقالات علمی را مورد توجه قرار داد و گفت: این روند همچنان ادامه داشته و در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی ایران به ترتیب ۲۸۰۶۸ و ۲۹۸۳۷ مدرک را در ISI ثبت و نمایه سازی کرده است. تولید علم جهان در دو سال مزبور به ترتیب ۲۰۲۹۵۶۰ و ۲۱۲۲۲۰۱ مدرک بود. به این ترتیب در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی، ۱.۳۸۳ و ۱.۴۰۶ درصد بود.

این مسئول در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها گفت: سال ۲۰۱۳ میلادی یک ماه است که به پایان رسیده و ثبت و نمایه سازی تولیدات علمی جهان در ISI ادامه دارد. بر این اساس ایران در این سال ۲۵۹۶۰ مدرک (۱.۴۲۸ درصد از کل تولید علم جهان) و سایر کشورهای جهان ۱۸۱۷۷۶۰ بر روی هم مدرک تولید کرده است. به طوری که مشاهده می کنیم هم آمار تولید علم ایران و هم آمار تولید علم سایر کشورهای جهان در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد. علت این کاهش تأخیر انتشار مجلات و در نتیجه تاخیر در ثبت و نمایه سازی است.

نظر شما