شناسهٔ خبر: 12026 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

مصوبات و تصمیمات جدید وزارت علوم در حوزه قرآنی

دومین جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از زمان استقرار دولت یازدهم، به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حضور قائم مقام رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی، معاونان آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اداری مالی و مدیریت منابع و قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل این وزارتخانه، معاونان آموزشی و پژوهشی حوزه علمیه قم، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر اعضا برگزار شد.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از ایسنا؛ فرجی‌دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در این جلسه با تأکید بر وجود نیت خالص برای مشارکت در ارتقای پژوهش و آموزش عالی قرآنی در اعضای کمیسیون، عزم آنها و فعالیت در این مسیر به خصوص در تدوین اسناد راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور را، که به منزله نقشه راه رسیدن به اهداف متعالی انقلاب اسلامی و حاکمیت قرآن در تمام شئون فردی و اجتماعی است، موجب نزول برکات دنیوی و اخروی دانست.

در مورد تعیین تکلیف اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی سال ۱۳۹۰ مصوب شد که دانشگاهها گزارش عملکردشان در خصوص هزینه بودجه و همچنین برنامه‌های آینده خود را ارائه تا پس از تأیید در کارگروههای تخصصی بتوانند نسبت به هزینه اعتبارات باقیمانده اقدام نمایند. طبق مصوبه این جلسه وزارت علوم مصمم است باقیمانده این بودجه و بودجه‌های آینده صرفاً در حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآنی هزینه شود و دانشگاهها باید با پرهیز از هزینه در امور غیر مرتبط در قبال آن پاسخگو باشند.

در ادامه جلسه، شرح وظایف و ترکیب پیشنهادی کارگروه توسعه پژوهش قرآنی و کمیته‌های تخصصی وابسته که در دو جلسه این کارگروه مورد بررسی قرار گرفته بود توسط معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و رئیس این کارگروه تبیین و در صحن کمیسیون به تصویب رسید.

فرجی‌دانا، در بررسی دستور دیگر این جلسه با عنوان نحوه تکمیل و اصلاح پیش نویس اسناد راهبردی پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور (موضوع ماده چهارم قانون برنامه پنجم توسعه کشور)، با تأکید بر تسریع در تولید این اسناد خواستار تدوین آنها با دیدگاه راهبردی و کلان در حوزه داخل و بین‌الملل شده و افزود: این اسناد نقشه راه این وزارتخانه و سایر بخش‌های علمی در ارتقای پژوهش و آموزش عالی قرآنی در داخل و خارج از کشور خواهد بود و می‌تواند در تدوین برنامه ششم توسعه نیز مورد استفاده قرار گیرد لذا باید به دور از دیدگاه جزئی نگری و حداقلی ، تهیه تا از آسیب‌های نگاه ناقص جلوگیری شود.

بر این اساس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی موظف شد تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده پیش‌نویس اسناد را با هماهنگی دیگر کارگروه‌ها تهیه و به صحن کمیسیون ارائه دهد.

در پایان این جلسه مقرر شد، جلسات کمیسیون هر سه ماه یکبار و جلسات کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی به صورت ماهانه برگزار شود.

گفتنی است در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی قائم مقام دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور از توجه جدی و اهتمام مسئولان وزارت علوم در دوره جدید برای تشکیل منظم جلسات کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور قدردانی کرد. ایشان با اعلام به حمایت و پشتیبانی همه جانبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی از فعالیت این کمیسیون افزود: این شورا با حضور ۵ وزیر و عالیترین مقامات مرتبط با حوزه قرآن به منزله یک مجلس قانونگذار قرآنی در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل شده و مصوبات آن با امضای دبیر این شورا به عنوان قانون رسمی کشور به دستگاههای ذیربط ابلاغ می‌شود.

نظر شما