شناسهٔ خبر: 25183 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

عزم جدی ژاپن برای ایجاد دانشگاه‌های «فراجهانی»

ژاپن از طرح دانشگاه‌های «فراجهانی» خود پرده برداشت که با هدف قرارگیری دانشگاه‌های این کشور در جمع برترین دانشگاه‌های جهان اجرا می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا؛ ژاپن در طرح توسعه دانشگاه‌های «فراجهانی»، جهانی سازی سریع آموزش عالی خود را با هدف تربیت دانشجویان با طرز فکر جهانی و تاسیس دانشگاه‌هایی با معیارهای جهانی در دستور کار قرار داده است. «یوتارو نامی‌کاوا» مسئول طرح دانشگاه‌های «فراجهانی» ژاپن در بخش برنامه ریزی بین المللی وزارت آموزش ژاپن می‌گوید: بودجه‌های دولتی طی دهه آتی برای حمایت از دانشگاه‌های منتخب و با هدف توسعه پروژه‌های بین المللی آنها گسترش می‌یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، بنا بر این طرح که در ماه آوریل به تصویب رسیده، ۳۷ دانشگاه منتخب ژاپن از سوی وزارت آموزش و هیئتی متشکل از ۱۰۰ کارشناس برگزیده شده‌اند که این دانشگاه‌ها بودجه دولتی معادل سالانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار دلار و طی مدت ۱۰ سال دریافت می‌کنند.

«یوکیکو شیمی»، استادیار دانشگاه «هیتوتوباشی» ژاپن می‌گوید: کارخانجات ژاپن نیز امروز نیاز به کارکنانی دارند که دارای تجربیات بین المللی هستند.

وی افزود: اصلاحات در آموزش عالی ژاپن اغلب با فشارهای بین المللی شتاب می‌یابد.

منظور وی از اشاره به این مطلب تصمیم وزارت آموزش این کشور مبنی بر ارتقاء رتبه بین المللی دانشگاه‌های ژاپن در رده بندی‌های جهانی است. ژاپن همچنین در حال حاضر از نظر همکاری‌های بین المللی در تحقیقات وضعیت مطلوبی ندارد و تنها ۲۶.۴ درصد از تحقیقات بین المللی این کشور با همکاری محققان خارجی انجام شده است.

نظر شما