شناسهٔ خبر: 34645 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

«شهریارِ» ایران در افغانستان دفن می‌شود!

پیکر «شهریار عدل» در صورت موافقت مسئولان افغانستان، به شهر هرات منتقل و در کنار جدّش به خاک سپرده می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا‌؛ کامران عدل برادر این مرحوم اظهار کرد: چند روزی است که تلاش می‌کنم شهریار را در محلی باستانی دفن کنم؛ جایی که برای آنجا تلاش زیادی کرده، اما شب گذشته به من اعلام کردند امکان آن وجود ندارد!

1435062989692_hamidreza dastjerdi -4.JPG

وی اظهار کرد: اکنون قصد دارم شهریار را به امانت در بهشت زهرا (س) بگذارم تا یا تکلیفش در ایران مشخص شود یا اینکه پیکرش را به هرات و کنار جدش دفن کنم.

برادر پروفسور عدل پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود، «چون می‌خواهم افراد بیشتری سر مزار او فاتحه بخوانند، تأکید دارم که در قطعه‌ی «نام‌آوران» دفن شود.»

شهریار عدل ۳۱ خردادماه پس از احساس درد در قفسه‌ی سینه، ایست قلبی کرد و در فرانسه دارفانی را وداع گفت. او معاونت امور بین‌الملل مؤسسه‌ی فرهنگی ایکوموس در ایران را برعهده داشت. همچنین در مرکز یونسکو در پاریس بسیار نفوذ داشت و در تهیه‌ی پرونده و ثبت جهانی آثار تاریخی در فهرست یونسکو نقش موثری ایفا می‌کرد.

شهریار عدل دارنده‌ی مدال فرهنگ جهانی یونسکو با نام «پنج قاره» از دبیرکل یونسکو بود که در ۱۳ مهر ۱۳۸۸ (۵ اکتبر ۲۰۰۹ میلادی) در مقر سازمان یونسکو در پاریس و همزمان با آغاز تشکیل مجمع عمومی سالانه کشورهای عضو یونسکو به او اهدا شد.

نظر شما