شناسهٔ خبر: 37301 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

آخرین مهلت شورا به دانشگاه آزاد/ اصلاح قانون تأیید روسای دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشگاه آزاد برای تکمیل ارتقای ظرفیت هیئت علمی و کیفی خود و انطباق با استانداردهای آموزش عالی تا پایان شهریور ۱۳۹۵ فرصت دارد.

​به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ محمدرضا مخبر دزفولی درخصوص مصوبات جلسه ۷۶۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد، اظهار داشت: مواردی که در حکم رهبر معظم انقلاب برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته بود دستور اول جلسه بود.

وی افزود: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و بر اساس آن قرار شده بود که دبیرخانه کار رصد، پایش، پیگیری و ارائه گزارش در این زمینه را انجام دهد و در مواردی که نیاز به تصویب مصوباتی باشد کار پیگیری شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پیرامون موضوع علوم انسانی مقرر شد شورای تحول علوم انسانی کار را پیگیری کند و گزارش خود را ارائه کند و در خصوص مهندسی فرهنگی قرار شد هر چه سریعتر ستاد راهبری مهندسی فرهنگی به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود.

مخبر دزفولی گفت: در سایر موارد نیز قرار شد پیگیری های لازم انجام شود که به تدریج در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانشگاه آزاد در سال قبل که مورد اشکال وزارتین علوم و بهداشت بود، گفت: کارگروهی با حضور وزاری ذی ربط، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، رئیس دانشگاه آزاد و برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را بررسی کرده بود.

سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس تصمیم کارگروه مذکور توافق شده بود که رشته محل ها بر اساس معیارها و استانداردهای وزارت علوم و بهداشت مورد ارزیابی قرار گیرند.

کاهش پذیرش دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد به ۹ هزار نفر

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه دیروز گزارش وزرای علوم و بهداشت ارائه شد که بر اساس آن دانشگاه آزاد اسلامی انصافا تلاش داشته است که در مسیر استانداردهای وزارت علوم و بهداشت حرکت کند گرچه هنوز به لحاظ انطباق نتوانسته است به نقطه مورد قبول برسد.

مخبر دزفولی افزود: در زمینه آموزش پزشکی با توجه به گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص رعایت استانداردها، دانشگاه آزاد توافق کرد که ظرفیت پذیرش پزشکی این دانشگاه از ۲۷۰۰۰ نفر به ۹۰۰۰ نفر کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در بخش وزارت علوم نیز پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است که مواردی که منطبق با استانداردها بوده است؛ وزارت علوم مجوزهای لازم را صادر کرده است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران افزود: در دیگر موارد که معیارهای مطابق با ضوابط آموزش عالی حاصل نشده است قرار شد به دانشگاه آزاد اسلامی برای تکمیل ارتقای ظرفیت هیئت علمی و کیفی خود و انطباق با استانداردهای آموزش عالی تا شهریور سال آینده فرصت داده شود.

ارائه گزارش قوت و ضعف های دانشگاه پیام نور

مخبر دزفولی در ادامه با اشاره به بررسی موضوع پایش آموزش عالی و تطبیق آن با استانداردها و ضوابط آموزش عالی در جلسه گفت: وزارت علوم در این زمینه کار خود را آغاز کرده است و مقرر شد که گزارش خود را در خصوص قوت ها و ضعف ها و تطبیق استانداردهای آموزش عالی در دانشگاه پیام نور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به تشکیک برخی از اعضا در زمینه کمیته تعیین روسای دانشگاه ها وارد کرده بودند، گفت: با توجه به اینکه در مصوبه وزاری علوم و بهداشت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و رئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورا اعضای کمیته هستند و حکم رئیس هیئت نظارت و بازرسی به اتمام رسیده است جلسات با حضور ۴ نفر از اعضا تشکیل شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در این زمینه توسط برخی از اعضا اشکال وارد شده بود که در جلسه اعضا ضمن تایید مصوبات و جلسات کمیته، مقرر کردند رسمیت جلسه با حضور دو سوم اعضا باشد و این بند آئین نامه اصلاح شد.

مخبر دزفولی گفت: همچنین مقرر شد به زودی نفر پنجم کمیته انتخاب شود که به جمع اعضا اضافه شود.

نظر شما