شناسهٔ خبر: 41427 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

80 درصد آثار سینمایی مستقل در جشنواره فجر امسال

رییس سازمان سینمایی کشور گفت: در سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر 80 درصد آثار سینمایی مستقل ساخته شده اند و این اتفاق بزرگی در سینمای ایران است.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایرنا؛ حجت الله ایوبی افزود : در جشنواره فجر امسال ۸۰ درصد آثار سینمایی مستقل هستند و این خبر خیلی خوبی است. حتی بنیاد سینمایی فارابی هم در سال گذشته تنها از ۷۳ فیلم حمایت کرده است. 
ایوبی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر امسال جشنواره خیلی خوب و پر رونقی است، درباره اکران و برگزاری جشنواره در دیگر استان ها نیز گفت: جشنواره فیلم فجر رونمایی از سینمای ایران است و استان ها باید با تهیه کننده های آثار به توافقی برای نمایش آثار آن ها در شهرهای دیگر برسند و برنامه ریزی کنند. چون اکران و نمایش آثار در شهرهای دیگر از توانایی سازمان سینمایی خارج است و کاری بسیار پر خرج خواهد بود. 
به گزارش سازمان سینمایی، وی در ادامه اضافه کرد: با این حال ما تاکید داریم که جشنواره های موضوعی را در شهرستان ها برگزار کنیم، البته این موضوع هم نیاز به همکاری از خود استان ها و حمایت و کمک دارد که امیدوار هستیم این اتفاق بیفتد. 
ایوبی در ادامه با اشاره به بازار گرم شبکه نمایش خانگی گفت: کل فروش سینمای ایران در سال گذشته در حدود ۵۳-۵۳ میلیارد تومان بوده است، اما در شبکه نمایش خانگی بیش از ۱۰۰ میلیارد درآمد داشته ایم، این آمارها در صورتی است که ما تنها میزان فروش در تهران را در نظر می گیریم، اما این بازار گرمی که وجود دارد می تواند به گردش اصلی سینمای کشور کمک کند و مدیران سازمان سینمایی در استان ها مسئولیت گرم نگه داشتن این بازار را بر عهده دارند. 
وی ادامه داد: همچنین با در نظر گرفتن پروژه VOD که زیرساخت هایش بیش از یک سالی می شود حاضر شده، می توان با اطمینان گفت شرایط رقابت با ماهواره ها به وجود می آید و تولیدات مختلف داخلی در همه جای کشور دیده می شود.
ایوبی اظهار کرد در این میان باید توجه داشته باشیم که ممکن است برخی تولیدات بومی برای برای دیگر استان ها جذابیت نداشته باشد، اما همان آثار در شهر خودتان به دلیل آشنا بودن با فضای شهر و بازیگرها اثری خواهد بود که مورد توجه قرار می گیرد، به همین دلیل اعتقاد دارم که تولیدات استانی گنج هایی هستند که می توانند این بازار را احیا کنند. 
ایوبی با تاکید بر اینکه نباید همیشه انتظار حمایت هایی از سوی دولت را داشته باشیم، اضافه کرد: سینمای حرفه ای ما بعد از انقلاب با حمایت های مستقیم دولت شکل گرفت، اما برنامه به این شکل بود که کم کم این حمایت ها کمرنگ شود و سینما روی پای خودش بایستد، اتفاقی که به آرامی در حال رخ دادن است. 
رئیس سازمان سینمایی در بخشی از صحبت هایش به موج سالن سازی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ما ۶۰ مجتمع فرهنگی را تجهیز کرده ایم که البته خود من خیلی به این موضوع امیدوار نیستم، این مجتمع ها نه باید به شکلی باشد که گاهی در آن فیلمی نمایش داده شود، بلکه باید کاملا به سینما تبدیل شوند و به عنوان مکانی برای نمایش آثار و تولیدات سینمایی کشور از آن ها استفاده شود. در این میان استان ها می توانند از کمک های استانداری، نهادهای خصوصی و حتی اشخاص استفاده کنند و سالن های سینمایی را به ناوگان سینمایی کشور اضافه کنند و با درآمدزایی از همان ها برای تولیدات داخلی خود استان ها استفاده کنند. 
حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی سازمان سینمایی هم در پایان این جلسه با تاکید بر ا ین که تهیه کننده ها در سینمای ایران به شکلی تربیت شده اند که از سازمان سینمایی کمکی را دریافت نکنند، گفت: این حوزه بدون حمایت های دولتی خیلی بهتر می تواند کار کند و حمایت ها بهتر است از استانداری ها، مراکز و نهاد های داخلی خود استان ها بدست بیاید.

نظر شما