شناسهٔ خبر: 42764 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

افتتاح «راه شاهی» نقش جهان پس از ۲۰ سال

راه شاهی میدان امام (ره) (نقش جهان) اصفهان پس از گذشت ۲۰ سال از نخستین عملیات مرمتی در ایام نوروز به روی گردشگران گشوده می‌شود.

 

000000000000-1.jpg

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا؛ مدیر پایگاه جهانی میدان امام (ره) با اعلام این خبر گفت: این راه در ۴ فاز و با اعتباری معادل ۸ میلیارد ریال که ۲ میلیارد آن مربوط به سال جاری است، مرمت و تکمیل شده است.

به گفته فریبا خطابخش، «راه شاهی» میدان نقش جهان تنها مسیر ورود مقامات عالی‌رتبه صفوی بوده است که با پایان مرمت های صورت گرفته، این مسیر به عنوان راه ورودی به مجموعه میدان امام (ره) مورد استفاده گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی مرمت بدنه‌های اصلی راه یاد شده، بازسازی و احیای برخی دیواره‌ها، احیای نگهبانی و کف‌سازی کامل مسیر به طول ۱۸۰ متر و عرض ۵ متر و اجرای کانال تاسیسات را از اقدامات سال‌جاری دانست.

مدیر پایگاه جهانی نقش جهان از استقرار باجه‌های بلیت‌فروشی در محل نگهبانی‌های سابق این راه خبر داد و گفت: گردشگران و شهروندان اصفهانی با گذر از این مسیر می‌توانند در ابتدا از عمارت عالی‌قاپو بازدید کرده و سپس به میدان وارد شوند.

پیش از این و در هفته میراث فرهنگی خطابخش، بار دیگر از افتتاح این مسیر و بهره‌برداری از آن خبر داده بود، اما تا امروز هنوز خبری از افتتاح این پروژه نشده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ نخستین عملیات مرمت راه شاهی از سال ۱۳۷۶ با نظارت مرحوم دکتر شیرازی آغاز شد.

راه شاهی با ۱۸۰ متر طول پشت عمارت عالی قاپو در خیابان استانداری و در ضلع غربی میدان امام (ره) و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده‌است. ارتفاع دیواره های این راه ۵ متر است.

عالی‌قاپو که در گذشته آن را «دولتخانه‌ مبارکه‌ نقش‌ جهان» و «قصر دولتخانه» ‌می‌خواندند نمونه‌ای از معماری‌ کاخ‌های‌ عهد صفوی با آثاری از مینیاتوریست معروف عصر صفوی «رضاعباسی» است. این بنا در ابتدا شکلی ساده داشته و به مرور زمان و در طول سلطنت شاه عباس اول طبقاتی به آن افزوده و در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار آن ساخته شد. این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد، کاخ موزه عالی قاپو در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰به شماره ۱۰۴ به ثبت ملی رسید.

نظر شما