شناسهٔ خبر: 45263 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

تفویض بررسی کتاب به ۵ استان دیگر/ کافه کتابها قانونی می شود

مدیر اداره کتاب با اشاره به روند بررسی کتاب و صدور مجوز نشر در ۱۰ استان، آمادگی دفتر متبوعش را برای تفویض اختیار بررسی کتاب به ۵ استان دیگر اعلام کرد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ محمد سلگی مدیر دفتر اداره کتاب فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر  یکشنبه ۳ مرداد در سومین اجلاس سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها که در محل هتل انقلاب در تهران برگزار شد، در سخنانی با اشاره به پاره ای مسائل در خصوص انتشار کتابهای دیجیتال و همچنین کتابهای گویا در کشور، از تدوین تفاهم نامه ای میان معاونت های امورفرهنگی و هنری وزارت ارشاد و همچنین مرکز هنرهای دیجیتالی این وزارتخانه برای ساماندهی این حوزه خبر داد.

وی با اشاره به فعالیت کافه کتابها در نقاط مختلف کشور به عنوان پدیده ای جدید در امر کتاب و کتابخوانی و همچنین تلاش هایی که از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و برخی صنوف مرتبط برای قانونی کردن فعالیت این کافه کتابها صورت گرفته است از مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها خواست تا در صورت ارائه تقاضاها برای این کافه کتابها، آنها را به ستاد مرکزی معاونت فرهنگی ارجاع دهند تا تصمیم گیری در خصوص مجوز آنها انجام شود.

مدیر اداره کتاب همچنین از آماده شدن نسخه جدید آئین نامه پروانه نشر خبر داد و با بیان اینکه این نسخه به زودی به استانها ابلاغ می شود گفت: بر اساس این آئین نامه تمدید پروانه نشر به استانها واگذار شده است.

سلگی همچنین گفت: در حال حاضر صدور مجوز نشر در ۱۰ استان انجام می شود که البته از این میان، استان گیلان هنوز هیئت های بررسی کتاب خود را معرفی نکرده است.

وی در عین حال آمادگی این دفتر را برای تفویض و اختیار بررسی کتاب و صدور مجوز به آنها در ۵ استان دیگر در سال ۹۵ اعلام کرد و استانهای البرز و مازندران را در این زمینه آماده تر از سایر استانها برشمرد.

به گفته سلگی، بجز استان گیلان که هنوز هیئت های بررسی کتاب خود را به معاونت فرهنگی وزارت ارشاد معرفی نکرده است، سرورهای  مربوط به سامانه جامع نشر در ۹ استانی که صدور مجوز نشر کتاب به آنها تفویض شده است، به زودی فعال خواهد شد.

همچنین در این نشست  همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معرفی دبیران معین ۸منطقه کشوری در معاونت یاد شده برای پیگیری مسائل مطرح شده در جلسه امروز مدیران کل ارشاد استانها خبر داد. مطابق اعلام، علی اصغر سیدآبادی دبیر استانها تهران، قم، البرز، مرکزی و قزوین، مجید غلامی جلیسه دبیر استانهای گلستان، مازندران و گیلان، محمد سلگی  دبیر استانهای کردستان ، ایلام، کرمانشاه و همدان، نیکنام حسین پور دبیر استانهای اصفهان، یزد، کرمان و جنوب کرمان، علی فریدونی دبیر استانهای آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان، محمودرضا برازش دبیر استانهای خراسان شمالی و رضوی، داریوش رضوانی دبیر استانی فارس، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و لرستان و همایون امیرزاده دبیراستانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان معرفی شده اند.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همچنین با بیان اینکه بودجه این معاوت در سال جاری ۱۰۷ میلیارد تومان است اعلام کرد: آقای صالحی دستور داده است که بر اساس ۸۰ درصد این بودجه، ۳۰ درصد اعتبارات به صورت مستقیم در کمک به استانهای کشور، اعمال شود که این رقم ۲۵ میلیارد تومان است و ۲۰ درصد رشد را نسبت به بودجه مشابه سال گذشته نشان می دهد.

به گفته وی مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مبنای تخصیص این بودجه در سال ۹۵، میزان تحقق برنامه های استانها در سال ۹۴ خواهد بود.

نظر شما