شناسهٔ خبر: 46935 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

دکتر جهانگیری : زبان فارسی، اصلی ترین عنصر هویت ملی ایران است

جلسه هیات امنای بنیاد سعدی ظهر دیروز به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از اطلاعات؛  دکتر اسحاق جهانگیری با بیان اینکه بنیاد سعدی بنیادی جدیدالتاسیس است که رسالت بزرگی در ترویج زبان فارسی برعهده دارد، گفت: زبان فارسی اصلی ترین عنصر هویت ملی ایران است و ترویج و گسترش این زبان از اهداف راهبردی کشور است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده از اقدامات و فعالیت های بنیاد سعدی، خاطرنشان کرد: کارهای ارزشمندی توسط بنیاد در جهت آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی انجام شده و استفاده این بنیاد از ابزارهای مدرن و فضای مجازی گامی مهم در جهت پیشبرد اهداف است.

رییس هیات امنای بنیاد سعدی تصریح کرد: ظرفیت ها و تجربیات فراوانی از سال های گذشته در زمینه آموزش زبان فارسی وجود دارد که لازم است برای جلوگیری از هدررفت منابع مالی و پرهیز از دوباره‌کاری از این تجربیات و ظرفیت دستگاه های دیگر استفاده شود.

وزیر امور خارجه نیز در این جلسه، آموزش و ترویج زبان فارسی را کاری مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: وزارت امور خارجه نیز اهمیت فراوانی برای آموزش و ترویج زبان فارسی قائل است و تلاش می‌کند بسترهای لازم برای انجام این ماموریت را مهیا سازد.

در این جلسه که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشتند، دکتر حداد عادل رییس بنیاد سعدی گزارشی از آخرین وضعیت زبان فارسی و فعالیت های بنیاد سعدی ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 250 کلاس آموزش زبان فارسی در جهان فعال است.

معاونین امور بین الملل و آموزش و پژوهش بنیاد سعدی هم در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های آتی بنیاد برای توسعه و ترویج زبان فارسی در کشورهای دیگر ارائه کردند.

در ادامه این جلسه، بودجه پیشنهادی سال 1396 بنیاد سعدی و بودجه تفصیلی سال 1395 بنیاد موضوع ماده 31 آیین نامه مالیاتی ـ محاسباتی مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

دستورالعمل مربوط به مصرف درآمدهای اختصاصی و نحوه هزینه‌کرد آن و اصلاح بند ب ماده 32 آیین نامه مالی معاملاتی بنیاد سعدی و نیز صدور مجوز جهت انجام هزینه از محل درآمد حاصل از سود سپرده ثابت برای تامین تجهیزات و اموال مورد نیاز بنیاد از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.

منبع: اطلاعات

نظر شما