شناسهٔ خبر: 49559 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

سخنرانی اولریش مارزلف درباره شاهنامه چاپ سنگی در موزه ملک

نشست «نگاهی به شاهنامه چاپ سنگی میرزا علیقلی خویی» با حضور اولریش مارزلف در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران برگزار می‌شود.

سخنرانی اولریش مارزلف درباره شاهنامه چاپ سنگی در موزه ملک

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ اولریش مارزلف، پژوهشگر ادبیات فولکلور ایران و شرق‌شناس سرشناس آلمانی به همراه علی بوذری، نسخه‌شناس و پژوهشگر حوزه کتاب‌های چاپ سنگی، در نشست «نگاهی به شاهنامه چاپ سنگی میرزا علیقلی خویی» در کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره یکی از نسخه‌های پرآوازه چاپ سنگی شاهنامه در دوره قاجار سخنرانی می‌کنند.
 
در این نشست که سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود، اولریش مارزلف و علی بوذری، ویژگی‌های این نسخه جذاب از شاهنامه فردوسی را به ویژه با تمرکز بر هنر تصویرگری میرزا علیقلی خویی بررسی خواهند کرد.
 
میرزا علیقلی خویی یکی از فعال‌ترین تصویرگران کتاب‌های چاپ سنگی در عصر قاجار به‌شمار می‌آید که با استناد به امضاهای ثبت شده در کنار آثارش می‌توان گفت بیش از ۳۰ کتاب را تصویرسازی کرده است. شاهنامه چاپ سنگی با تصویرسازی میرزا علیقلی خویی، نخستین شاهنامه چاپ سنگی در تهران است که در محرم سال ۱۲۶۷ قمری با خط نستعلیق و قطع رحلی در ۵۹۵ برگ منتشر شده است. این نسخه دربردارنده ۵۶ نگاره بوده و نظر بسیاری از استادان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است.
 
نشست «نگاهی به شاهنامه چاپ سنگی میرزا علیقلی خویی» در ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد برگزار خواهد شد.

نظر شما