شناسهٔ خبر: 50121 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

طرح مبانی اندیشه اسلامی ویژه طلاب حوزه های علمیه برگزار می‌شود

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان از برگزاری طرح مبانی اندیشه اسلامی (ولایت) ویژه طلاب حوزه‌های علمیه کشور در تابستان خبر داد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ حجت‌الاسلام محمد فردوسی پور با اعلام این خبر گفت: دومین دوره تابستانی طرح مبانی اندیشه اسلامی (ولایت) ویژه طلاب حوزه‌های علمیه سراسر کشور در شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «واقعا این کار (طرح مبانی اندیشه اسلامی) جزء کارهای بنیانی است،... به نظر من این طرح باید فراگیر شود.» خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان یک نهضت مستمر در جهت رسیدن به اهداف نهایی شامل تحقق انقلاب اسلامی، استقرار و استحکام نظام اسلامی، تشکیل دولت اسلامی، ایجاد جامعه اسلامی و در نهایت رسیدن به امت اسلامی معنا یافته است.

فردوسی پور با بیان اینکه اساس هندسه نرم افزار تمدنی، انسانیت و سعادت انسانی، باورها و اندیشه های مبتنی بر مبانی صحیح و مستحکم انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: در این راستا ضرورت آشنایی و تعمیق مبانی اندیشه اسلامی برای طلاب حوزه های علمیه از آن جهت مضاعف است  که این قشر فرهیخته در پاسخگویی متناسب نسبت به پرسشهای متنوع و شبهات گوناگونی که از سوی جوانان به ویژه دانشجویان و اساتید دانشگاه مطرح می شود رسالتی بی بدیل دارند.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان مهمترین شرط مواجهه مطلوب با پرسشهای اقشار مختلف جامعه را برخورداری از نظام فکری متناسب با اندیشه های ناب اسلامی و آشنایی با پایه های معرفتی تفکر غربی برشمرد و بیان کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه، ضرورت تعمیق باورها و ارزشهای اسلامی در قشر طلاب و نقش حوزه های علمیه در تحقق تمدن نوین اسلامی، طرح ولایت می تواند نقش مهمی را ایفا کرده و گام موثری در راستای اهداف بزرگ انقلاب اسلامی باشد.

وی خاطرنشان کرد: ارائه نظام صحیح تفکر دینی و دست یابی به معرفت دینی، آشناسازی، تعمیق و تحکیم مبانی اندیشه اسلامی، نقد اندیشه های باطل، انحرافی و معارض با مبانی اندیشه اسلامی، تربیت نیروهای هم طراز انقلاب اسلامی، تاثیرگذاری فرهنگی و عقیدتی در مراکز علمی و فرهنگی و گسترش اعتقاد نظری و التزام عملی به ولایت فقیه بر اساس مبانی اندیشه اسلامی از مهمترین اهداف برگزاری طرح مبانی اندیشه اسلامی (ولایت) در مشهد است.

فردوسی پور با بیان اینکه ثبت نام اولیه این طرح از طریق مدارس انجام می شود، گفت: طلاب ورودی سیکل از پایه ۵ به بالا، طلاب ورودی دیپلم از پایه ۳ به بالا و طلاب فارغ التحصیل دانشگاه از تمام پایه‌ها می‌توانند در این طرح ثبت‌نام و شرکت کنند.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان ظرفیت دوره برای برادران را ۲۰۰ و برای خواهران ۱۵۰ نفر برشمرد و افزود: شروع طرح برای برادران از ۴ تیرماه تا اول مردادماه و برای خواهران از ۲۳ تیرماه تا ۳۱ مردادماه است.

فردوسی پور با اشاره به اینکه برنامه کلاس‌ها در صبح و عصر به همراه مباحثه است، گفت: حضور در طرح به صورت شبانه روزی در یکی از اردوگاه های اطراف مشهد خواهد بود.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان به سرفصل‌های آموزشی این دوره اشاره کرد و یادآور شد: معرفت شناسی، خداشناسی، انسان شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست از سرفصل‌های اصلی این دوره است.

دومین دوره تابستانی طرح مبانی اندیشه اسلامی (ولایت) ویژه طلاب حوزه‌های علمیه کشور در تابستان سال جاری به همت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در شهر مقدس مشهد برگزار می شود.

نظر شما