شناسهٔ خبر: 50129 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

جان فریدمن خالق «شورشی‌ها» درگذشت

جان فریدمن خالق «شورشی‌ها» در سن ۹۱ سالگی طی یک دوره بیماری درگذشت.

جان فریدمن خالق «شورشی‌ها» درگذشت

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛  سایت دانشکده UCLA اعلام کرد، جان فریدمن در سن ۹۱ سالگی طی یک دوره بیماری درگذشت. وی رئیس دپارتمان برنامه‌ریزی شهری این دانشگاه بود.

وی در سال ۱۹۲۶ میلادی در شهر وین متولد شد. در جوانی به مذهب یهود تعلق داشت ولی بعدها توانست از بند دین و اعتقادات مذهبی رهایی پیدا کند. پس از جنگ جهانی دوم به همره خانواده به امریکا عزیمت کرد.

پدرش رابرت فریدمن مورخ، فیلسوف و دین‌شناس بزرگی بود که در دانشگاه ایالتی میشیگان غربی در کالاماتزو آمریکا تدریس می‌کرد. در ادامه قسمتی از فصل آخر کتاب چشم انداز شهرها از زبان جان فریدمن آورده شده است: «بیش از ۵۰ سال را در برنامه‌ریزی به عنوان دانشجو، معلم و شاغل صرف کرده‌ام و با نزدیک شدن هفتادمین سال از عمرم نگاهی گذرا به آنچه که در طول این سال‌ها انجام داده‌ام را مفید فایده احساس می‌کنم.»

آثار منتشره وی در چهار زمینه مجزا و در عین حال هم پوشان شامل برنامه‌ریزی توسعه منطقه‌ای، خط مشی و مطالعات شهر نشینی(شهرگرایی، شهرسازی)، توسعه اقتصادی اجتماعی و تئوری برنامه‌ریزی است. از وی همچنین به فارسی دو کتاب شورشی‌ها و برنامه‌ریزی در حوزه‌ عمومی منتشر شده است.

نظر شما