شناسهٔ خبر: 50594 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ساندویچی که کتابفروشی شد

اتفاقی جالب در پایتخت طی روزهای اخیر موجب شده تا معادله‌ای که کتابفروشی‌ها را تبدیل به ساندویچ‌فروشی می‌کرد، بر هم بخورد.

ساندویچ

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ در سال‌های اخیر بارها خبر از تعطیلی یک کتابفروشی در سایه مشکلات اقتصادی نشر که این روزها همچنان ادامه دارد،‌ را شنیده‌ایم،‌ در بسیاری از شهرها و استان‌های کشور از جمله تهران، اصفهان و مشهد کتابفروشی‌های بعضاً قدیمی و بزرگ تعطیل شده و یا تغییر کاربری داده‌اند، انچه در این میان جالب توجه بوده است،‌ تبدیل شدن کتابفروشی به رستوران و ساندویج‌فروشی است. شاید مهمترین علت این امر را بتوان در سود چندبرابری ساندویج‌فروشی نسبت به کتابفروشی دانست.

موضوعی که در سایه رکود چندین ساله کتابفروشی‌ها و بی‌علاقگی مخاطب به کتاب و کتابخوانی موجب می‌شود که کتابفروش عطای کار کردن در فضای فرهنگی را به لقایش ببخشد و به ناچار ملک خود را بفروشد تا ساندویچ‌فروشی‌ای شود که به غذای جسم انسان توجه می‌کند نه غذای روح آن. این اگرچه یک مسئله بغرنج فرهنگی است اما به نظر می‌رسد،‌ که مسئولان آنقدر در اقتصاد و سیاست غرق شده‌اند که اینگونه مسائل فرهنگی برایشان کم اهمیت تلقی می‌شود. این در حالی است که در کشورهای دیگر شبکه توزیع و فروش کتاب آنچنان گسترده شده است که کتابفروشی‌ها در یک سیستم هماهنگ و بهم پیوسته عمل می‌کنند، برای نمونه اگر قصد سفر از آلمان به سمت فرانسه داشته باشید،‌ می‌توانید یک کتاب را در ایستگاه قطار شهر مبدأ در آلمان سفارش دهید و در شهر مقصد در فرانسه دریافت کنید.

با وجود همه این اتفاقات ناخوشایند برای کتاب و کتابفروشی در سال‌های اخیر، در چند روز گذشته اتفاقی جالب توجه در پایتخت رخ داد که نشان می‌دهد، همیشه این کتابفروشی‌ها نیستند که به ساندویج‌فروشی تبدیل می‌شوند. بلکه در مواردی اگرچه نادر نیز ساندویج‌فروشی‌ها به یک کتابفروشی تبدیل می‌شوند. کتابفروشی «چتر دانش» این معادله سال‌های اخیر را بر هم زده و اخیراً  فروشگاه خود را در ملکی که ساندویچی پاک یکی از ساندویچی‌های قدیمی تهران بیش از 40 سال در آن فعالیت داشت،‌ افتتاح کرده است.

این اقدام در شبکه‌های مجازی با واکنش قابل توجه اهالی نشر و فرهنگ مواجه شده است و همگی به نوعی آن را مایه دلخوشی نشر دانسته‌اند.انتشارات چتر دانش ناشر تخصصی کتاب‌های حقوقی است.

نظر شما