شناسهٔ خبر: 50957 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

​برنده‌ جایزه‌ علمی‌ـ‌تخیلی هیوگو معرفی شد

نورا کی جمیسین، نویسنده‌ ۴۵ ساله‌ آمریکایی، برای رمان «دروازه ابلیسک» خود برای دومین بار برنده جایزه علمی‌ـ‌تخیلی هیوگو شد.

​برنده‌  جایزه‌ علمی‌ـ‌تخیلی هیوگو معرفی شد

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛  نورا کی جمیسین که سال گذشته به عنوان اولین زن سیاه‌پوست برای رمان «فصل پنجم» برنده جایزه علمی‌، تخیلی‌ و فانتزی هیوگو شده بود امسال نیز برای رمان «دروازه ابلیسک» برای دومین بار این جایزه را از آن خود کرد.
 
در دوره‌های پیشین نیز گاهی یک نویسنده برای بار چندم برنده‌ی این جایزه‌ی معتبر ادبی در ژانر علمی‌ـ‌تخیلی شده بود. رابرت ای. هاین‌لاین از جمله‌ی نویسنده‌هایی بود که چهار بار این جایزه را برده بود.
 
نورا کی جمیسین که متولد ۱۹۷۲ در آمریکاست در داستان‌های خود موضوعات متنوع و گسترده‌ای  مانند نبرد و اختلاف فرهنگ‌ها را روایت می‌کند.
 
او سال ۲۰۱۰ نیز توانسته بود برای یکی از داستان‌های خود نیز به مرحله‌ی نهایی جایزه‌ی ادبی هیوگو راه یابد.
 
گاردین نوشته است جمیسین با رای‌گیری از کسانی که در وردکان حق عضویت پرداخته بودند روز جمعه به عنوان برنده جایزه هیوگو معرفی شد.
 
انتخاب مجدد نورا کی جمیسن از سوی مطبوعات بریتانیایی بیانگر ناکامی دوباره گروه‌های نژادپرست و انحصارطلب و همین‌طور حضور قدرتمند زنان در رویدادهای ادبی تلقی شده است.
 
این رمان دومین سری از سه‌گانه اوست. «دروازه ابلیسک» داستان جهانی است که مدام با لرزه‌ها تهدید می‌شود؛ جایی که نیروهای جهش‌ یافته قادر هستند آن را کنترل کنند ولی با کوشش و مبارزه‌ی انسان سرکوب می‌شوند.
 
روزنامه‌ نیویورک‌تایمز رمان «دروازه ابلیسک» جمیسین را کمی عجیب و غیرعادی توصیف کرده است.
 
نیکولاس وایت، مدیر اجرایی جایزه هیوگو، گفت امسال بیش از ۳ هزار نفر در رای‌گیری جایزه هیوگو شرکت کرده‌اند که بالاترین میزان مشارکت در یک رای‌گیری محسوب می‌شود. 
 
وایت گفت: «حالا سطح بالایی از مشارکت واقعی و مشارکت ذهنی وجود دارد... مردم می‌توانند آنچه را که دوست دارند بخوانند.»
 
جمیسین در واکنش به انتخابش در وبلاگ خود نوشته است: «وقتی رمان فصل پنجم را می‌نوشتم تصور نمی‌کردم کسی بخواهد آن را بخواند و زمانی که نامزد جایزه هیوگو شدم از خودم پرسیدم یعنی چه کسی به آن رای داده است.»
 
او در ادامه نوشته است که گرچه برخی بازی‌های سیاسی در جوایز این چنینی نقش دارند و به آسانی می‌توانند تعیین‌کننده باشند اما هستند کسانی که می‌ایستند تا به ابداع و نوآوری رای دهند. آنها ثابت می‌کنند که دلشان داستان‌های خوب فارغ از بازی‌های سیاسی می‌خواهند و آنچه یک داستان را خوب می‌کند مهارت و توانایی است که به وضوح به آینده توجه کند نه از طریق لنز مبهم نوستالژی و امتیاز.
 
هیوگو که از جوایز علمی‌ـ‌تخیلی مهم  در جهان ادبیات به شمار می‌رود از دهه‌ی ۱۹۵۰ به نام هیوگو گرنسبک بنیان نهاده شد و سالانه داستان‌های فانتزی را که به زبان انگلیسی نوشته شده باشند معرفی می‌کند. هیوگو گرنسبک که سال ۱۹۶۷ از دنیا رفت مخترع، ویراستار و نویسنده آمریکایی بود که در ژانر علمی‌ـ‌تخیلی می‌نوشت. از برنده‌های دوره‌های پیشین این جایزه می‌توان به رابرت ای. هاین‌لاین، فیلیپ ک. دیک، آیزاک آسیموف، آرتور سی. کلارک و نیل گیمن اشاره کرد. 

نظر شما