شناسهٔ خبر: 51818 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

اثری با درونمایه سیاسی بهترین رمان آلمانی‌زبان سال شد

رمان «پایتخت» نوشته‌ روبرت مِناسه، نویسنده اتریشی که به مسائل سیاسی در شهر بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا می‌پردازد به عنوان برترین رمان آلمانی‌زبان سال ۲۰۱۷ میلادی انتخاب شد.

اثری با درونمایه سیاسی بهترین رمان آلمانی‌زبان سال شد

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ مراسم معرفی رمان برتر سال ۲۰۱۷، شب گذشته (۱۷ مهرماه) برگزار شده و روبرت مناسه به عنوان برنده‌ باارزش‌ترین جایزه‌ کتاب آلمان معرفی شد. 
 
به این نویسنده اتریشی ۲۵ هزار یورو جایزه نقدی تعلق گرفته و به دیگر پنج نویسنده‌ای که آثارشان به مرحله نهایی راه یافته بود، ۲ هزار و ۵۰۰ یورو  اهدا شد. اهمیت جایزه کتاب سال آلمان بیش از آنکه مربوط به بُعد نقدی آن باشد، مربوط به تاثیری است که بر فروش رمان می‌گذارد. 

رمان «پایتخت» به موضوعات سیاسی در شهر بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا می‌پردازد و با نگاهی انتقادی این پرسش را مطرح می‌کند که آیا اقتصاد به تنهایی می‌تواند برای شهروندان رفاه و آرامش به همراه آورد. هیئت داوران در بیانیه‌ای با ستایش از این رمان بیان کرده‌اند که مِناسه نشان می‌دهد اقتصاد به تنهایی نمی‌تواند تضمین‌کننده‌ آینده‌ای مسالمت‌آمیز باشد. روبرت مناسه در کتابش بر جنبه‌های انسانی بیش از جنبه‌های اقتصادی و سیستم‌های مالی تأکید کرده و انسانیت را راهی برای آینده مطمئن‌تر می‌داند.
 
پیش‌تر کاتیا گاس، سخنگوی هیئت داوران این جایزه ادبی گفته بود: «یکی از امکانات و توانایی‌های بالقوه ادبیات گسترش دنیای کنونی ماست و تردیدی نیست که فهرست منتشر شده تلاشی است برای نمایاندن گسترش و تنوع چشم‌انداز ادبیات آلمانی‌زبان.»
 
سال گذشته رمان «رخداد» نوشته بودو کِرشهوف برنده جایزه کتاب آلمان شده بود. رمان کِرشهوف داستان دو شخص است که با هم دست به سفری می‌زنند که در نهایت ملاقات با یک ولگرد مسیر زندگی‌شان را به چالش می‌کشد.

اتحادیه کتابفروشان آلمان از سال ۲۰۰۵ میلادی جایزه‌ای را برای انتخاب بهترین رمان آلمانی‌زبان راه‌اندازی کرده‌اند که طی آن رمان‌های منتشر شده در آلمان، اتریش و سوئیس داوری می‌شوند.
 
داوران این جایزه را هیئتی هفت‌نفره تشکیل می‌دهند که ترکیب آن هر ساله تغییر می‌کند. رمان‌ها در سه مرحله داوری می‌شوند؛ در مرحله نخست ۲۰ رمان انتخاب می‌شود و در مرحله دوم پنج رمان برگزیده می‌شود. در نهایت رمانِ برگزیده همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت طی مراسمی معرفی می‌شود.

نظر شما