شناسهٔ خبر: 53397 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

آیین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوسن» برگزار می‌شود

آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوسن» با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور بهار ۹۷ در قم برگزار می‌شود.

آیین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوسن» برگزار می‌شود

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب علمی فلسفه دین ضمن اعلام این خبر گفت: آئین نکوداشت پروفسور محمد لگنهاوسن، توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، دانشگاه مفید، جامعه المصطفی العالمیه، دانشگاه ادیان و مذاهب و کانون اندیشه جوان در قم برگزار می‌شود.

وی افزود: قطب علمی فلسفه دین پژوهشگاه، در راستای تجلیل از شخصیت‌های بین‌المللی که در گسترش و تعمیق فلسفه دین با نگرش اسلامی و نقد فلسفه دین غربی تلاش کرده‌اند؛ در نظر دارد با مشارکت برخی مراکز و موسسات علمی کشور، از مقام علمی پروفسور محمد لگنهاوسن تجلیل به‌عمل آورد.

مدیر قطب علمی فلسفه دین ادامه داد:‌ مجموعه ‌مقالات نکوداشت پروفسور لگنهاوسن با برگزاری مراسم تجلیل از ایشان، شامل مقالات علمی اساتید حوزه و دانشگاه رونمایی خواهد شد.

پروفسور محمد لگنهاوسن، در سال ۱۹۵۳ میلادی مصادف با ۱۳۳۲ شمسی در خانواده‌ای مسیحی کاتولیک در آمریکا به دنیا آمد. تا اینکه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه رایسِ تگزاس پذیرفته شد. پس از فارغ‌التحصیلی، در دانشگاه تگزاس جنوبی به تدریس پرداخت. در آنجا بود که با شماری از دانشجویان مسلمان، از کشورهای اسلامی ایران، لبنان، پاکستان، فلسطین، عربستان، اردن و نیجریه آشنا شد. این آشنایی به پژوهش بیشتر در دین و مسائل گوناگون آن و حتی تأثیر در انتخاب سمت و سوی موضوع تدریس منجر شد لذا تدریس «فلسفه دین» را انتخاب کرد.

هم‏زمان با آن به مرور آموزه‌‏های ادیان بزرگ، از جمله دین اسلام، پرداخت. به تدریج به اسلام نزدیک‏‌تر شد و سرانجام دین اسلام را پذیرفت. وی در سال ۱۹۸۳ در رشته فلسفه، در مقطع دکتری با پایان‌‏نامه « Matters of Substance» از دانشگاه رایس فارغ‌التحصیل شد. در ادامه در سال ۱۹۸۴ بورس تحصیلی برای مطالعات فوق دکتری را در NEH مؤسسۀ خیریه برای مطالعات تطبیقی دریافت کرد.

وی عمدتا در شاخه‏‌های فلسفی مقدمه منطق، مقدمه فلسفه، زیبایی شناسی، فلسفه علم، علم اخلاق، فلسفه دین، متافیزیک، فلسفه هگل، فلسفه تحلیلی، منطق جدید، علم و دین، فلسفه سیاسی، تاریخ فلسفه، فرا اخلاق، معرفت‌شناسی اخلاق، نسبی‌گرایی در فرا اخلاق به تدریس و پژوهش اشتغال داشته و دارد.

نظر شما