شناسهٔ خبر: 55706 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

۱۲ پژوهش مشترک بین دانشگاههای ایران و هند اجرا می شود

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از توافق ایران و هند برای انجام ۱۲ طرح پژوهشی مشترک بین دو کشور خبر داد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ محمدکافی گفت: از ابتدای سال ۲۰۱۸ و پس از فراخوان مشترک دو کشور، طی مدت ۴۵ روز تعداد ۷۳ پیشنهاد به دبیرخانه همکاری‌های علمی ایران و هند مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد واصل شد که پس از مبادله این پیشنهادها با دبیرخانه مربوطه در کشور هندوستان، کار ارزیابی آنها به شکل مستقل و موازی در دو کشور صورت گرفت.

وی افزود: کمیته‌های ارزیابی دو کشور سرانجام در نشست‌های مشترکی که در ماه جولای در دهلی‌نو برگزار کردند در مجموع ۱۲ پروژه را که ۸ عنوان آن در حوزه بیوتکنولوژی و ۴ مورد مربوطه به مدیریت منابع آب است را انتخاب کردند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: هر پروژه در یک مرکز دانشگاهی و یا پژوهشگاه و تحت نظر مدیر پروژه در کشور متبوع مدیریت خواهد شد.

کافی اظهار داشت: مدیران پروژه امکان حضور در کشور مقابل و اقامت کوتاه‌مدت برای انجام آزمایش یا نشست‌های علمی را خواهند داشت.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها و مراکز میزبان در ایران شامل دانشگاه صنعتی شریف، تربیت مدرس، سیستان و بلوچستان، مراغه، تبریز، علوم پزشکی ایران، شیراز، انستیتو پاستور، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، پژوهشگاه ملی ژنتیک و ابن‌سینا هستند.

دانشگاه فردوسی مشهد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان دبیرخانه ملی همکاری‌های علمی ایران و هند انتخاب‌شده و هماهنگی، حمایت و نظارت بر اجرای پروژه‌ها فوق را بر عهده خواهد داشت.

کمیته‌های مشترک همکاری‌های علمی ایران و هند در دومین نشست خود که در نوامبر سال ۲۰۱۸ در دهلی‌نو برگزار خواهد شد در خصوص محورهای همکاری‌های علمی مشترک در سال ۲۰۱۹ بررسی و تصمیم‌گیری می کند.

نظر شما