شناسهٔ خبر: 55917 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

«جهان‌بینی‌ها» در آمدی بر تاریخ و فلسفه علم

«جهان‌بینی‌ها»، در آمدی بر تاریخ و فلسفه علم اثر ریچارد دویت از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ «جهان‌بینی‌ها» در آمدی بر تاریخ و فلسفه علم اثر ریچارد دویت با ترجمه احسان سنایی اردکانی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

ریچارد دِویت، استاد فلسفه دانشگاه فیرفیلد ایالات متحده است که این کتاب تا به امروز تنها اثر او به شمار می‌رود. جهان‌بینی‌ها، درآمدی است بر تاریخ و فلسفه علم. این کتاب عمدتاً خطاب به کسانی نوشته شده است که برای نخستین بار به تاریخ و فلسفه علم برمی‌خورند. رویکرد ریچارد دِویت در این کتاب به خلاصه‌ترین عبارت این است که برخی مسائل اساسی موجود در تاریخ و فلسفه علم را معرفی کند؛ به بررسی گذار جهان‌بینی ارسطویی به جهان‌بینی نیوتنی بپردازد؛ و چالش‌های برآمده از پیشرفت‌های اخیر، خاصه از جانب نظریه‌های نسبیت، کوانتوم و تکامل، در برابر جهان‌بینی غربی را بررسی کند.  

 با وجود مقدماتی بودن متن «جهان‌بینی‌ها»، خواننده به زودی درخواهد یافت که این کتاب به یمن احاطه نویسنده بر هر دو قلمرو تاریخ علم و فلسفه علم در کنار نثر شیوا و منقح او، استدلالی بلند را علیه دست‌کم دو سوء باور بنیادی راجع به سرشت علم و فلسفه نیز شکل داده است. به عبارت دیگر این کتاب را روی هم‌رفته می‌توان نه فقط درآمدی بر تاریخ و فلسفه علم، بلکه دعوتی دلگرم‌کننده به تعمق جدی خواننده - هرچقدر هم مبتدی- در این دو قلمرو تلقی کرد.

از مهم‌ترین سرفصل‌های این کتاب می‌توان به مباحثی چون جهان‌بینی ارسطویی، ملاحظات مقدماتی، معضل استقرای هیوم، ساختار فیزیکی علم، کرویت زمین، حرکت ستارگان، حرکت خورشید، حرکت ماه، منظومه بطلمیوسی، منظومه کوپرنیکی، واهد تلسکوپی گالیله، جهان‌بینی نیوتنی، نظریه نسبیت، نظریه کوانتوم، نظریه تکامل، دلالت‌های دینی و... اشاره کرد.

«جهان‌بینی‌ها» در آمدی بر تاریخ و فلسفه علم در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه به قیمت ۶۵ هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

نظر شما