شناسهٔ خبر: 56072 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

مجموعه ده‌جلدی «فیلم به‌مثابۀ فلسفه» صالح نجفی منتشر شد

مجموعۀ سینمایی «فیلم به‌مثابۀ فلسفه» با تألیف و ترجمه صالح نجفی و به‌همّت نشــر لِگا منتشر شد.

مجموعه ده‌جلدی «فیلم به‌مثابۀ فلسفه» صالح نجفی منتشر شد

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ مجموعه سینمایی «فیلم به‌مثابه فلسفه» ​شامل ده کتاب در مورد ده فیلم مهم و اثرگذار تاریخ سینمای جهان است که از منظر فلسفی و با نگرشی نو بررسی شده است.

در پشت جلد کتاب‌های مجموعه حاضر آمده است: در مجموعه «فیلم به‌مثابۀ فلسفه» به‌دنبال بیان نظریه‌های مختلف فلسفی درباره فیلم نیستیم، بلکه بیشتر در نظر داریم هر فیلمی را که می‌بینیم یا به تعبیری هر فیلمی را که «می‌خوانیم»، به عنوان یک متن فلسفی ورق بزنیم. در این‌جا فیلم‌ها را متنی فلسفی قلمداد می‌کنیم. مواجهه‌ای که متفاوت از نقد فیلم عمل می‌کند.»

فیلم‌هایی که در این مجموعه بررسی شده‌اند از این قرارند: کازابلانکا، همشهری کین، پرسونا، راشومون، سال گذشه در مارین‌باد، آنی هال، کپی برابر اصل، ماگنولیا، حرکت اشتباه، و کتابی دیگر تحت عنوان سینما به‌مثابۀ تمثیلِ غار افلاطون که شالوده مجموعه حاضر است.

صالح نجفی در مقدمه می‌نویسد:
مجموعه «فیلم به‌مثابۀ فلسفه» کوششی است (هرچند ناکام) برای تأمل در آنچه فیلم‌ها بیان می‌کنند و با ذات سینما نسبت دارد. و البته که می‌توان گفت تأمل در سینما، به تعبیری، تأمل در همه‌چیز است: تأمل در نحوه ادراک دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و کمتر چیزی در آن یافت می‌شود که به‌نحوی با سینما مرتبط نباشد. هر رابطه‌ای که برقرار می‌کنیم ماده بالقوه‌ای است برای فیلمنامه‌ای که شاید روزی به فیلمی بدل شود. هر تنشی که از سر می‌گذرانیم ممکن است وجهی دراماتیک داشته باشد. آیا می‌توان رمان‌ها را به‌گونه‌ای خواند و فیلم‌ها را به‌گونه‌ای دید که دیگر انواع تنش در آن‌ها برجسته شود؟ تنش‌هایی که به‌جهت سیطره تنش دراماتیک، یا به‌قولی رژیم بازنمایی‌گرا-ارسطویی، واپس‌زده می‌شوند. این در ضمن معیاری سلبی است برای سنجش ظرفیت فلسفی فیلم‌های سینمایی: اگر فیلم‌های سینمایی را منهای تنش دراماتیک آن‌ها بخوانیم، چه‌چیز برای‌شان می‌ماند؟... راست این است که بسیاری از فیلم‌ها و شاید اکثر فیلم‌ها منهای تنش دراماتیک حرفی برای گفتن ندارند. شاید هم داشته باشند. شاید روزی باید تمام فیلم‌های «خوب» و «بد» تاریخ سینما را از منظر تنش‌های «غیر» دراماتیک‌شان بازدید/بازخواند. شاید آن هنگام بتوان به‌شیوه‌ای نو به فیلم‌ها و به جهانی که دیگر بدون فیلم‌ها قابل ادراک-تصور نیست نگریست، جهانی که به نظر می‌رسد دیری است می‌کوشد از سینما تقلید کند...

کتاب‌های مجموعه «فیلم به‌مثابه فلسفه» در قطع پالتوئی، به تیراژ 1000، به قیمت 7000 تومان و هر کدام در 60 صفحه از سوی نشر لِگا روانه بازار کتاب شده‌اند.
 

نظرات مخاطبان 0 1

 • ۱۳۹۷-۰۷-۰۱ ۰۱:۴۹Rahimi Mansoor 0 0

  سلام. می خواستم بدانم که چگونه می توان ٬مجموعه ی ده جلدی « فیلم به مثابه فلسفه» نوشته ی آقای صالح نجفی را تهیه کرد .لطفا راهنمایی کنید و یا آدرس نشر لگا را بفرستید خیلی ممنونم .ضمنا من در خارج کشور زندگی می کنم . 
  ممنونم . منصور رحیمی مقیم بلژیک 
  
                

نظر شما