شناسهٔ خبر: 56107 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

قدمت‌شناسی نسخه خطی«انجیل رسولان» با حضور اسقف اعظم کلیسای شرق آشور

کتاب «انجیل رسولان» از نسخ خطی معتبر موجود در کتابخانه مرکزی تبریز، دوشنبه ۵ شهریور طی برنامه‌ای توسط اسقف اعظم کلیسای شرق آشور، کشیش دانیال و با حضور اعضای کمیته ملی حافظه جهانی برای بررسی ثبت در فهرست جهانی برنامه حافظه جهانی یونسکو، مورد بازدید قرار گرفت

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از بساتین؛ اسقف مارنرسای بنیامین، ضمن تشکر از دعوت کتابخانه مرکزی تبریز و حضور اعضای کمیته ملی حافظه جهانی در این برنامه، گفت آشوریان از تقریبا ۳۷۰۰ سال پیش در ایران سکنی گزیده‌اند و ما هیچ وقت خودمان را جدا از سایر اقوام ساکن در ایران ندانسته‌ایم و تعامل بسیار مثبتی بین کلیسای شرق آشور و سازمانها و نهادهای مختلف در ایران وجود دارد. پیشنهاد بررسی نسخه تاریخی انجیل رسولان برای ثبت در فهرست جهانی میراث مستند یونسکو، از نظر جامعه‌ی آشوریان، اتفاق بسیار مبارکی است که علاوه بر گسترش پیوند میان آشوریان و سایر اقوام سرزمین ایران، نشان از آزادگی و احترام جامعه مسلمانان برای سایر ادیان است.

 در این جلسه که در کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد، آقایان دکتر ایرانی، دکتر شیخ الحکمایی، دکتر نظری اعضای کمیته ملی حافظه جهانی و خانم محمدی مسئول دبیرخانه این کمیته حضور داشتند.

انجیل رسولان موجود در کتابخانه مرکزی تبریز، از نفیس‌ترین انجیلهای خطی موجود در جهان شناخته می‌شود و نسخه‌ی منحصر به فردی است که دارای ارزش زیادی از نظر محتوایی است. این اثر در سال ۱۳۹۰ در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است.

نظر شما