شناسهٔ خبر: 57342 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

فراستی یا «من و شما»؛ مساله این نیست!

جدال لفظی میان مسعود فراستی و مجری برنامه «من و شما» که از روز گذشته نقل شبکه‌های اجتماعی شده، بیش از هر موضوع دیگری و اینکه در اصل حق با چه کسی است، این پرسش را مطرح می‌کند که چرا مخاطب تلویزیون باید شاهد صحنه‌هایی از این دست باشد؟!

من و شما

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا؛ مسعود فراستی که عصر روز جمعه (نهم آذر ماه) مهمان برنامه «من و شما» بود، پس از جدالی لفظی با آرش ظلی‌پور، این برنامه زنده تلویزیونی را ترک کرد؛ موضوعی که حواشی زیادی را به‌ دنبال داشت و در نهایت به توبیخ عوامل این برنامه تلویزیونی نیز منجر شد.

اما در این میان فارغ از آنکه حق با چه کسی است، این موضوع حائز اهمیت است که چرا در سال‌های اخیر فضای نقد به ویژه‌ در حوزه‌های فرهنگی و هنری در برنامه‌های تلویزیون به توهین و افترا کشیده شده و سطح طرح مباحث بنیادین و اصولی آن هم در رسانه‌ای که قرار بود «دانشگاه» باشد، تا این حد نازل شده است؟

در همین راستا، جبار آذین، منتقد در گفت‌وگویی درباره حواشی برنامه «من و شما»، اظهار کرد: در اینکه حریم و حرمت انسان‌ها در هر مقام و موقعیتی‌ باید محترم شمرده شود، حرفی نیست؛ البته این مهم در دستگاه‌های فرهنگی و رسانه که با اهداف اشاعه فرهنگ و آموزش مناسبات درست اجتماعی سر و کار دارند، باید در دستور کار و اولیت برنامه‌ها قرار بگیرد.

او ادامه داد: رسانه‌ای همانند صداوسیما به دلیل ارتباط با مخاطبان گسترده نقش تاثیرگذاری در شکل‌دهی فرهنگ و الگوهای جامعه دارد و به همین خاطر هم باید نمونه‌وار تمام مسائلی که می‌تواند به رشد فرهنگی جامعه کمک بکند را در دستور کار خود قرار بدهد.

این منتقد با بیان اینکه «مخاطب از سیمایی که مدعی است می‌خواهد دانشگاه باشد، انتظار برنامه‌ها و برخوردهای شایسته را دارد»، یادآور شد: متاسفانه مدتی است که به دلایل مختلف روند اجرایی، اداری و تولیدی در تلویزیون دچار آشفتگی‌های قابل ملاحظه شده است. اتفاقی هم که در برنامه «من و شما» میان یک مجری و منتقد روی دارد، در واقع‌ معلول غلط‌ها و اشتباهاتی است که در تلویزیون جاری شده است.

آذین تاکید کرد: چنانچه تلویزیون در گزینش مجریان و برنامه‌سازان کارآمد و همچنین در برنامه‌ریزی اصولی و هدفمند رویه‌ای مناسب و استاندارد را در پیش می‌گرفت، دیگر شاهد چنین برخوردهای نامناسبی میان عوامل اجرایی برخی برنامه‌ها نبودیم.

او در ادامه بار دیگر به حواشی برنامه «من و شما» اشاره کرد و گفت: مجری و منتقد این برنامه تلویزیونی هیچ‌کدام دارای پیشینه مناسب از نظر برخورد فرهنگی با مخاطبان اجتماعی نیستند. متاسفانه هر دوی آنها گاهی با الفاظ نامناسب درباره مباحث هنری سخن گفته‌اند که اصلا شایسته نیست؛ اما به هر حال این موضوع نمی‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای بی‌احترامی به مهمان باشد، آن هم در رسانه‌ای که تریبون اجتماعی محسوب می‌شود. از همین رو به طور صریح می‌توان گفت که برخورد نازیبای مجری برنامه «من و شما» قابل نقد و محکوم است؛ البته این‌ اتفاق تازه‌ای در تلویزیون نیست و متاسفانه مخاطبان اخیرا بارها شاهد این رخدادهای ناپسند و غیرفرهنگی بوده‌اند.

آذین بر لزوم پاک‌سازی ساختار برخی از برنامه‌های تلویزیونی تاکید و اظهار کرد: این موضوع بارها نیز از سوی مقام معظم رهبری نیز تاکید شده است، اما به نظر می‌رسد که توجه چندانی به این موضوع نشده است.

این منتقد همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا مسعود فراستی که خود با ادبیاتی تند و متفاوت نقدهای خود را مطرح می‌کند، تاب شنیدن نقدهای تند یک مجری دیگر را نداشت، اظهار کرد: متاسفانه گروهی از دوستان در مقام اجرا و نقد به دلیل بدفهمی ارتباط اجتماعی و بیان مسائل مختلف فرهنگی به زبان مردم، از راه اصلی منحرف شده‌اند و به جای آنکه به زبان مردم سخن بگویند، به زبان کوچه بازاری سخن می‌گویند. گاهی الفاظی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نه تنها زیبنده کلام یک منتقد و هنرمند نیست، بلکه به نوعی ترویج لمپنیزم در عرصه فرهنگ و هنر کشور نیز محسوب می‌شود.

او ادامه داد: برخی از دوستان منتقد همانند آقای فراستی (که از منتقدان باسواد کشور هم هستند) در استفاده از کلمات ناپسند و نازیبا از بعضی منتقدان هتاک، گوی سبقت را ربوده‌اند؛ آنها باید به این نکته توجه کنند که ادبیات آنها ممکن است الگوی برخی منتقدان و مجریان جوان باشد. بنابراین بهتر است که در استفاده از برخی الفاظ دقت بیشتری داشته باشند تا الگوی بدی برای دیگران نباشند! در واقع هر دوی منتقد و مجری برنامه «من و شما» باید در خودشان اصلاحاتی را انجام بدهند تا برخوردها و سخنانشان بتواند انعکاس خوبی در جامعه داشته باشد.

آذین در پایان سخنان خود یادآور شد: در واقع می‌توان گفت که این مجری و منتقد مساله اصلی این اتفاق نیستند و مساله اصلی ترویج اجرا و نقد درست و سالم با استفاده از عبارات درست و رعایت اخلاق مداری در مباحث رسانه‌ای است.

نظر شما