نمایش همه
 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۲۰

  زیر پوست جامعه/ نقد کتاب «صدایی که شنیده نشد» با سخنرانی عبدی، گودرزی، مردوخی و سعیدی

  کتاب «صدایی که شنیده نشد» بخشی از تحقیقاتی است که در دهه ۵۰ شمسی به همت علی اسدی و مجید تهرانیان، تحت عنوان «طرح آینده‌نگری» انجام شده است. این تحقیق از نخستین نظرسنجی‌های ملی در کشور است و اطلاعات منحصر به فرد تجربی از نگرش مردم در دهه ۵۰ شمسی به دست می‌دهد و نشان می‌دهد که چگونه در زیرپوست جامعه، جریان دینی در حال رشد بود و نگرش‌های اجتماعی ـ فرهنگی و توسعه نامتوازن در ایران را تحلیل می‌کند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۰۰

  همایش فلسفه در مواجهه با فضای مجازی فردا برگزار می‌شود

  بیست و یکمین همایش از سلسله همایشهای بزرگداشت حکیم ملاصدرا با عنوان فلسفه در مواجهه با فضای مجازی فردا ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۳۰

  گرهارد ریشتر؛ رقصنده با اوهام

    به‌تازگی موزه لودویگ شهر کلن در ماه فوریه گذشته میزبان نمایشی از ریشتر بود؛ ۲۶ اثر انتزاعی که همه در سال ۲٠١۶ آفریده شده بودند. این آثار در اندازه‌های گوناگون؛ از بوم‌های کوچک تا بوم‌هایی بسیار بزرگ در کنار برخی از آثار قدیمی‌تر و چند چیدمان هنرمند قرار گرفته بودند.

 • ج ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۰۸

  جغرافیای فرهنگی

  ویراستاران: دیوید اتکینسون، پیتر جکسون، دیوید سیبلی، نیل واشبورن

  جهان معاصر، خواهان عطف توجه جغرافی‌دانان به ساختارهای دگرگون‌شونده و چالش‌های فزاینده‌اش است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۰۰

  انقلابیون؛ دهه نخستین

  «انقلابیون؛ دهه نخستین» عنوان نمایشگاه و  کتابی با همین عنوان چاپ نشر نظر است که در گالری پروژه‌های آران افتتاح و رونمایی شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۳۰

  یکتایی و متین‌دفتری: یک گفت‌وگوی دیداری

  گالری دستان+۲ این روزها پذیرای نمایشگاه «منوچهر یکتایی و لیلی متین‌دفتری: یک گفت‌وگوی دیداری» شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۰۰

  انتشار فراخوان جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

  دبیر جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از تلاش برای اعلام فراخوان بخش رقابتی این رویداد موسیقایی تا پایان خرداد ماه سال جاری خبر داد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۰

  ایده فلسفی خاصی در ایران برای طراحی نسبت دانشکده ها با هم نداریم

  میثم سفیدخوش گفت: ما در ایران ایده فلسفی خاص برای طراحی نسبت دانشکده ها با هم نداریم و تنها از جهات بروکراتیک و تقسیم کار ساده به این مهم دست زده ایم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۲۰

  نشست «ماهیت طرح مسئله» برگزار می شود

  گروه تاریخ سیاسی پژوهشکده علوم تاریخی در ادامه سلسله نشست های مسأله یابی در پژوهش های تاریخی ششمین نشست «ماهیت طرح مسئله» را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۰۰

  کتاب مکتب حکمی تهران و عرفان اسلامی منتشر شد

  کتاب «مکتب حکمی تهران و عرفان اسلامی» اثر جدید محمود شیخ به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۰

  اسطوره و تاریخ ایرانی

  مبنای کار در نمایش «سرآشپز پیشنهاد می‌کند» دراماتورژی اسطوره ضحاک و تبدیل این اسطوره براساس یک نگاه پارودیک به یک کمدی شاد و موزیکال است. البته با توجه به لحظه‌های دهشتناکی که در روایت زندگی و حکومت ضحاک لحاظ شده، کارگردان سعی بر آن داشته تا با ارائه فضای کمدی سیاه و ایجاد گروتسک با لحنی درخورتأمل‌تر بر این تلخی‌ها چیره شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۰

  فرداشب آخرین مهلت ثبت نام در دوره های کاردانی فنی و حرفه‌ای

  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار ثبت نام در دوره های کاردانی نظام جدید فنی و حرفه‌ای سال ۹۶ گفت: ساعت ۲۴ فردا یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه آخرین مهلت شرکت در این دوره ها است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۰

  «۱۳۳ افسانه دوست‌داشتنی دنیا» در بازار ایران/ خشونت را عادی نکنیم

  مترجم «۱۳۳ افسانه دوست‌داشتنی دنیا» با اشاره به این که در این مجموعه از انتشار افسانه‌های خشن و خون‌آشامی پرهیز کرده گفت: نیازی به دامن زدن به خشونت و عادی کردن آن وجود ندارد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۹

  رمانی از مصطفی اسلامیه منتشر شد/ «زنگ موسیقی» در بازار کتاب

  رمانی از مصطفی اسلامیه با عنوان «زنگ موسیقی» روانه بازار کتاب شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۴۰

  انتظار برای افتتاح موزه «علی اکبر صنعتی»/ مرمت بنا و آثار تمام شد

  مرمت موزه علی اکبر صنعتی و مجسمه ها و نقاشی های این هنرمند به پایان رسیده و تحویل سازمان هلال احمر به عنوان مالک آن شده است تا به زودی این موزه روی علاقه‌مندان گشوده شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۲۰

  خبر خوش برای طرح‌های دانش‌بنیان/آغاز رتبه‌بندی تعاونی‌ها از خرداد

  مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون از تضمین ۱۰۰ درصد تسهیلات پرداختی به طرح‌های دانش بنیان خبرداد و گفت:رتبه بندی تعاونی ها از خردادماه امسال آغاز خواهد شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۱

  سیر تکون علوم انسانی مدرن در بستر تمدن جدید غرب/ مواجهه ما با غرب

   محمدرضا قائمی ‏نیک گفت: منازعه‌ای که بین روشنفکران و اسلام‏گرایان مطرح است این است که آیا ما خودمان را به عنوان یک کشور جهان سومی و توسعه‏ نیافته تلقی کنیم که باید مسیر توسعه را طی کنیم؟

 • اصالت هنر ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۹

  آیا هنگام ارزیابی آثار بزرگ، پدیدآورندگان آن‌ها را هم باید از غربال اخلاقیات گذراند؟

  بحثی در اصالت

  لذت حاصل از مشاهدۀ اصل و نه بدل یا دست‌کم تصور اینکه مشاهدۀ اصل در مقایسه با بدل، منشأ لذت بیشتر است، ناشی از آن است که تجارب بی‌واسطه و اصطلاحاً دست‌اول بیشتر رضایت خاطر را فراهم می‌سازند. ما به نسخه‌بردار، بدل‌ساز یا جاعل به‌مثابۀ حائلی میان خود و تجربۀ زیباشناختی می‌نگریم؛ حائلی که ما را از لذت تجربۀ مستقیم و سهیم شدن در نگاه هنرمند دور می‌کند. توضیح سلبی این فرایند روان‌شناختی این است که تجارب بی‌واسطۀ هنری به ما امکان سهیم شدن در عظمت آن آثار را می‌بخشد و علاوه بر آن، ما با اطمینان از اصالت و اعتبار اثر، فضای امن‌تری برای اظهار فضل می‌یابیم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۱

  ۱۸ دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفتند

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد ۱۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۰۲ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.