نمایش همه
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۶:۰۰

  یکی داستان است پر آب چشم/ مختصری درباره تختی و فیلم «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی

  از آنچه آمد روشن می‎شود که اقدام بهرام توکلی در ساخت فیلمی درباره غلامرضا تختی برای به تصویر کشیدن پرتره او تا چه اندازه دشوار و از این حیث ستایش‎برانگیز است. فیلمی که شاید اطلاعات تازه‎ای به آنچه از زندگی تختی تاکنون عرضه شده، نیفزاید اما تلاش فیلمساز آن بوده که از منظری نو به زندگی و شخصیت تختی نگاه کند.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۵:۳۰

  گزارشی از پذیرایی جلسات دفاع پایان‌نامه؛ تشریفات ممنوعه

  جلسه‌ دفاع از پایان‌نامه یا رساله در معنای معمول آن جلسه‌ای است با حضور چند استاد که طی آن یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری قرار است حاصل ماه‌ها پژوهش خود را ارائه دهد اما این تعریف ساده بیانگر همه‌ آن چه که امروزه در این جلسه اتفاق می‌افتد نیست.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۵:۰۰

  محمود آموزگار: تعیین قیمت کتاب حق ناشر است

  محمود آموزگار، امکان تغییر قیمت کتاب به‌عنوان کالای فرهنگی که جنبه اقتصادی هم دارد را طبیعی دانست و بر ضرورت نظارت بر بحث گران‌فروشی از سوی اتحادیه و تعزیرات تاکید کرد.

 • آلتوسر ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۴:۲۶

  لویی آلتوسر؛

  تضاد و فراتعیین‌کنندگی

  راه حل تئوریک پیشنهادی‌ی انگلس در مورد مسئله‌ی رابطه‌ی بین تعیین کنندگی امر اقتصاد در وهله‌ی نهایی و آن تعیین کنندگی‌های ویژه‌ای که توسط روبناها تحمیل می‌شوند، [یعنی] سنن ملی و اتفاقات بین‌المللی را در این بررسی کنار می‌نهم. در اینجا برای من حفظ آنچیزی از او کافی است که بی شک می‌بایست نام آن را انباشت تعیین‌کنندگی‌های موثرِ (ناشی از روبناها و وضعیت‌های ویژه‌ی ملی و بین‌المللی) بر تعیین کنندگی در وهله‌ی نهایی بواسطه‌ی امر اقتصادی، نهاد. به نظرم می‌آید، اینجاست که اصطلاح پیشنهادی من یعنی فراتعیین تضاد می‌تواند روشن بشود. 

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۴:۰۰

  تلاش برای معرفی موسیقایی «ایران فرهنگی»/ پروژه‌ای که جهانی می‌شود

  آهنگساز و نوازنده دانمارکی پس از تولید یک آلبوم مشترک با یک هنرمند ایرانی و انتشار قریب‌الوقوع آن توسط یک کمپانی جهانی، از تلاش خود برای معرفی «ایران فرهنگی» به دنیا با زبان موسیقی سخن گفت.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۳:۳۰

  حجت الله عبدالملکی: دست نامرئی آدام اسمیت کجاست؟

  عبدالملکی، اقتصاددان گفت: برنامه‌ریزی مبتنی بر سیاست‌های نظام سرمایه‌داری از سال ۶۸ پیگیری شده است و در ۶ سال گذشته نیز یک نگاه بسیار مفرط به اقتصاد سرمایه‌داری و بازار آزاد حاکم بوده است.

 • زن سی ساله ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۳:۱۰

  زن سی ساله

  اونوره دو بالزاک

  بالزاک داستان را در بستر تاریخی و اجتماعی پیش می‌برد ، در واقع قصه‌ی عاشقانه‌ی کتاب با داستان تاریخ فرانسه پیوند می‌خورد و با چنان ظرافت و زیبایی تصویر شده که خواننده را درگیر می‌کند .

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۳:۰۰

  تجمیع گرایش رشته های دکتری از سال آینده کلید می خورد

  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم از طرح معاونت آموزشی برای تجمیع گرایش رشته های دکتری خبر داد و گفت: این طرح از سال آینده اجرایی می شود.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۲:۳۰

  کنفرانس چگونگی پایان دادن به جنگ برگزار می شود

  کنفرانس «چگونگی پایان دادن به جنگ: صلح، عدالت وجبران» اکتبر ۲۰۱۹ در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۲:۰۰

  برخی واحدهای دانشگاه آزاد بدون یک هیئت علمی دانشجو پذیرفته اند

  معاون حقوقی وزارت علوم گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای بی رویه تأسیس کرده و بعضاً برخی از واحدهای آن بدون آنکه یک هیئت علمی داشته باشند، صدها دانشجو پذیرفته‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۱:۳۰

  اعلام تازه‌ترین سرانه مطالعه و مصرف محصولات فرهنگی در ایران

  شورای عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی از مصرف فرهنگی خانوار ایرانی آمار تازه‌ای از سرانه مطالعه، حضور در سینما، تماشای تئاتر و شنیدن موسیقی ارائه کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۱:۰۰

  انشالله رحمتی: «اسلام ایرانی» کامل می‌شود / مکتب شیخیه از نظر کربن

  ترجمه جلد چهارم انشالله رحمتی از «اسلام ایرانی» هانری کربن به زودی در دو کتاب توسط انتشارات سوفیا در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۰

  ساماندهی دردسرساز چهارباغ با16میلیارد/موافقت میراثی ها با شهرداری

  میراث فرهنگی اصفهان با عملیات اجرایی شهرداری در پروژه ساماندهی چهارباغ موافق است پروژه ای که تا کنون 8 میلیارد تومان برای آن هزینه شده با چالش ها و حاشیه های زیادی رو به رو بوده و هست.

 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۰۰

  تیر خلاص به پرونده دیپلمات‌های ایرانی/ حاج‌ احمد شهید شده است!

  کتاب «سی‌وهفت‌ سال» نوشته حمید داودآبادی که به‌تازگی چاپ شده، ثابت می‌کند حاج احمد متوسلیان در روز اسارتش در لبنان به شهادت رسیده و مسئولان کشور از بیان صریح این مساله شانه خالی می‌کنند.