هویت

کل اخبار:104

 • ۱۳۹۹-۰۵-۰۶ ۱۵:۰۰

  استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه کلمبیا:هویت‌طلبی حتی در غیاب سیاست به خشونت علیه دیگران منجر می‌شود

  مارک لی‌لا می گوید: ما برای نقد وضعیتی که سرمایه‌داری پدیدآورده نیازمند طریقی متفاوت هستیم. طریقی که چپ مدتهاست فراموش کرده: هم اتحاد و هویت و هم تفاوت.

 • ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۰

  هویت زن بودن در فاصله دو مرد/ نگاهی به رمان «روز دیگر شورا» نوشته «فریبا وفی»

  سعید ناظمی(منتقد ادبی) طی یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، نقدی فمینیستی بر «روز دیگر شورا»، تازه‌ترین اثر فریبا وفی نگاشته که در ادامه می‌خوانید.

 • ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۱۴:۰۰

  یادداشتی از سرجیو بنونوتو؛ آگامبن را فراموش کنید/ آگامبن نتوانسته روابط انسانی را درک کند

  عکس العمل فوری حاکمیت گرایان به همه گیری کروناویروس همان واکنشی بود که همه ما از بیگانه ترسان (گزنفوبی ها) انتظار داشتیم: بستن مرزها و هم هویت کردن کووید -۱۹ با بیگانه.

 • ۱۳۹۹-۰۱-۲۳ ۱۰:۳۰

  ما را ستوده‌ای باید که نشانی دهد از مرز هویت‌هایمان

  درد است که جایت در کتاب تاریخ و جغرافیای مدارس خالی است. گیرم که خیابانی بنامت نشد؛ تو شاهراهی به گستره همه راه‌های ایران زمین.

 • جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۰۴ ۱۱:۳۸

  گفتاری از رسول جعفریان؛

  نهضت بازشناسی هویت شیعه با فهرست نویسی آثار امامیه

  شیخ آقابزرگ طهرانی به همراه جمعی نهضت فهرست نگاری آثار امامیه را بر اساس سنت فهرست نویسی در میان مسلمانان و با هدف نشان دادن جایگاه شیعه در میراث مکتوب اسلامی پدید آوردند.

 • ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۱۰:۳۱

  معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران: اسناد تاریخی هویت‌ و آینده کشورها را شکل می‌دهد

  علی زرافشان با توضیح درباره تفاهمنامه با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بر اهمیت اسناد در کار پژوهشگران تاکید کرد.

 • ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ ۱۵:۳۰

  بررسی زبان، هویت و قدرت در نمایشنامه‌های بهرام بیضایی

  کتاب «بهرام بیضایی؛ زبان، هویت و قدرت» نوشته رضا ترنیان به‌تازگی توسط انتشارات روزنه منتشر و راهی بازار نشر شد

 • ۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۱۲:۰۰

  اهمیت آموزش تاریخ جهان و تاریخ تمدن غرب در تقویت هویت دینی وملی

  نشست اهمیت آموزش تاریخ جهان و تاریخ تمدن غرب در تقویت هویت دینی وملی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • تئاتر ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ ۱۱:۱۶

  نقدی روان شناختی بر نمایش «آقای اشمیت کیه؟» نوشته سباستین تیری، به کارگردانی؛ سهراب سلیمی

  «پذیرش این همانی جامعه» یا «مرگ هویت» در کف رودخانه زندگی!

  این نمایش با فرم منسجم و دائماً در حرکت بین فضای درون و بیرون، کاملاً در خدمت محتواست و به خوبی بستر مناسب و متعادل برای پیشرفت مسیر قصه فراهم می کند که یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد این روند، صرفه نظر از متن فوق العاده سباستین تیری، ترجمه ی مطلوب و متعاقباً فهم کارگردان از دنیای متن است. لذا فهم درست از مسئله، به طور مثبت به سایر عوامل و عناصر صحنه و اجرا سرایت نموده است.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۵:۰۰

  سرمشق تازه روح ملی

  تجربه تاریخی ایرانیان نشان داده که در صورت حمله به خاک میهن و ادامه تهدیدهای خطرخیز در مقابل ایران، ایرانیان با تکیه بر ارزش‌های فرهنگ‌ملی ایران‌زمین، سینه خود را در مقابل دشمنانش سپر می‌کنند و خون خویش را فدای تمامیت‌ارضی ایران و ناموس و شرف خود می‌کنند.چون در باور روح‌ملی ایرانیان، این ارزش‌های فرهنگ ملی ایران، ققنوس‌وار سر از خاکستر آتش دشمنان بر می‌آورد و متولد می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۰۲ ۱۳:۰۰

  نقش شعر و زبان در هویت‌یابی صفویه با مذهب رسمی جدید

  سید سعید میرمحمدصادق می‌گوید: کتاب «مقدمه‌ای بر شناخت مبانی و زیرساخت‌های هویت سیاسی ـ ملی دولت صفوی» خلاء بررسی موضوع هویت در دوره صفویه را برای ما پر می‌کند.

 • فیلسوفان اسلامی ۱۳۹۸-۰۹-۱۳ ۱۱:۵۴

  نگاهی به قبض و بسط تاریخی در دین اسلام؛

  توجه به شاخص های دینداری راه رهایی از پیرایه های تاریخی دین

  نگرش تاریخی به دین به این معنا که بپذیریم که دین یک امر انسانی(مرتبط با انسان) است نه یک پدیده طبیعی و عینی، سبب می شود که در فهم دین ساده انگاری نکنیم و بپذیریم دین کنونی ما همان چیزی نیست که در عصر نزول و آغازین آن بوده است. نگرش تاریخی وسواس و احتیاط ما را در فهم دین دو چندان می کند و همین احتیاط  و سواس در فهم دین سبب می شود که اولا روند بسط تاریخی دینی کاهش یابد ثانیا فهم قبض و بسط های دین راحت تر می شود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۱۵:۳۰

  خانه‌های اعتصامی؛ نشانی از هویت سنگلج تهران/ احسان شریعتی

  مجموعه خانه‌های اعتصامی هم می‌تواند با خرید آن از مالکان خصوصی تبدیل به فضای فرهنگی یا هنری مناسب برای این منطقه شود به ‌جای آنکه مرکز تجاری جدید و دیگری به مراکز موجود بیفزاید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۱:۳۰

  کتاب «هویت‌های متغیر در آموزش عالی» نقد می شود

  نشست نقد و بررسی کتاب «هویت‌های متغیر در آموزش عالی» در سرای کتاب برگزار می‌شود.

 • بینای مطلق ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

  گفت‌وگو با سعید بینای مطلق دربارۀ نگرش هگلی به فرهنگ و سنت ایرانی (1)؛

  نیاز به عقلانیت دکارتی برای فهم سنت

  من با دو گروه اصلاً نمی‌توانم کنار بیایم. یکی آن‌هایی که می‌خواهند عقلانیت مدرن را تا جایی که به ساختار جامعه مربوط می‌شود، نفی بکنند؛ چه به نام سنت، چه به نام هایدگر! و دیگر کسانی که می‌خواهند با کنار گذاشتن عقلانیت دکارتی، دنبال نوع دیگری از عقلانیت باشند! این شدنی نیست. پذیرش همین عقلانیت است که به ما امکان می‌دهد بتوانیم دربارۀ سنت، هویت و هرآنچه در ما مشترک است، فکر کنیم. با نفی این نیست که می‌توانیم به هدف مورد نظر برسیم.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۱۱:۳۰

  زنان و بازیابی هویت در عصر مشروطه

  علی باغدار دلگشا گفت: زن ایرانی در عصر مشروطه با مجهز شدن به سلاح تفکر انتقادی: شناخت به منظور تغییر، در تلاش بوده است تا به بازیابی هویت مستقل خود از خلال تاریخ مذکر بپردازد.

 • نگین نبوی ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۱:۴۳

  مفهوم متغیر روشن‌فکر در ایران دهۀ ۱۹۶۰ (۱۳۴۰ش) (1)/ نگین نبوی؛

  چگونه روشن‌فکران هویت خود را در تضاد با دولت تعریف کردند؟

  روشن‌فکری یا روشن‌فکرگرایی جدید، سنت خود را در چارچوب ایدئولوژیک خصومت با وضعِ موجود مستقر کرده بود. روشن‌فکر بودن به معنای پذیرش موقعیت رویارویی است. مفهوم روشن‌فکر، در این معنا، آشکارا جنبۀ سیاسی‌تری یافت؛ روشن‌فکر دیگر به اصلاح محدود راضی نبود، بلکه مشتاق تغییر سیستم بود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۲۲ ۱۳:۳۰

  چرا سیر تطور هویت‌یابی شیعیان تا پایان مدرسه شیعی بغداد مهم است؟

  عبدالمجید مبلغی کتاب «سیر تطور هویت‌یابی شیعیان تا پایان مدرسه شیعی بغداد» را به ناشر سپرد. به گفته وی در برخی از آثار نبود نظریه موثر برای مراجعه به این دوره تاریخی(از ابتدای تاریخ اسلام تا قرن پنجم) محسوس است. از این روی گشودن پیچیدگی نظری این دوره اهمیت دارد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۲ ۱۱:۰۰

  کنفرانس بین‌المللی سیاست هویت برگزار می شود

  کنفرانس بین‌المللی سیاست هویت سپتامبر ۲۰۲۰ در زوریخ، سوییس برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۳:۰۰

  فرزانگی ایرانی و عید نوروز از دریچۀ نگاه فلسفی

  نمادهای ملی مانند نوروز به‌سبب کارکرد هویت‌بخش خود در انعکاس هر کدام از کثرت‌ها در کل ایران و تعریف خود در نسبت با آن نقشی برجسته ایفا می‌کنند و ضامن انسجام ملی خواهند بود.

 • فوکویاما ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۱:۲۹

  نگاهی به دو کتاب تازه منتشرشده از فرانسیس فوکویاما و آنتونی آپیا؛

  هویت چیست؟

  یک دانشمند سیاسی ژاپنی-آمریکایی و یک فیلسوف غنایی-بریتانیایی-آمریکایی پا به کافه‌ای گذاشتند که در آن جاروجنجالی بر سر هویت به راه افتاده است. فیلسوف فریاد می‌زند: «دعوا را تمام کنید! هویت‌هایی که بر سر آن نزاع می‌کنید دروغی بیش نیست.» دانشمند سیاسی گامی به جلو می‌نهد و می‌گوید: «آن‌ها دروغ نیستند، فقط آن هویت‌هایی نیستند که برایشان باید جنگید!»

 • ۱۳۹۷-۱۱-۳۰ ۱۶:۳۰

  داوری زبان فارسی در جشنواره‌ی فیلم فجر

  معین پایدار درباره‌ی «جایزه‌ی زبان فارسی در جشنواره‌ی فیلم فجر» که در بخش «تجلی اراده‌ی ملی» اهدا می‌شود توضیح داد و به طرح مباحثی درباره‌ی زبان فارسی در سینما پرداخت.

 • ۱۳۹۷-۱۱-۳۰ ۱۳:۳۰

  هویت به مثابه عمل

  اما هویت مقوله‌ایست در حال شدن؛ هویت گذشته نیست، هویت ما حال و عمل ماست. ایران و هویت ایرانی تنها کوروش، ابوعلی سینا، میرداماد و هزاران مرد بزرگی که در این سرزمین زیسته‌اند و به حق مایه افتخار دوران خود بوده‌اند نیست. هویت ایرانی قبل از هر چیز حال ایرانی است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۱۶:۰۰

  هویت‌های قومی در گیلان و آذربایجان از نگاه محققان فرانسوی

  کتاب «هویت، تضاد و سیاست در ترکیه، ایران و پاکستان» قصد دارد در بستر سیاسی و تاریخی مقوله قومیت را در سه کشور ترکیه، ایران و پاکستان مورد بررسی قرار دهد. کتاب با تمرکز بر این مسئله آغاز می‌شود که چگونه تضادهای متمایز با عطف توجه به برخی‌ جنبه‌های آن تضاد تغییر ماهیت پیدا می‌کنند و بازتعریف می‌شوند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۲ ۱۲:۰۰

  کنفرانس «تغییرات و هویت در دنیای در حال جهانی شدن» برگزار می شود

  کنفرانس «تغییرات و هویت در دنیای در حال جهانی شدن» ژانویه ۲۰۱۹ در موروگورو- تانزانیا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۰

  هویت حوزه‌های علمیه هیچ نسبتی با سکولاریزم ندارد

  شورای عالی حوزه‌های علمیه در پی حواشی اخیر برخی منتقدان اعلام کرد که هویت حوزه‌های علمیه هیچ نسبتی با سکولاریزم ندارد و تضعیف منزلت مرجعیت پسندیده نیست.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۳:۲۰

  جهل فلسفی نسبت به ماهیت خود/ اگر من جای «دیگری» بودم!

  بارها شنیده‌ایم که «ای کاش من در فلان کشور به دنیا آمده بودم». بیان چنین عباراتی، صرفاً ناشی از نوعی جهل فلسفی نسبت به ماهیت خود من است.

 • فضای مجازی ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۱:۲۳

  انسان با اینترنت چه تغییراتی را تجربه کرده است؟

  تغییر در فضای حاکم بر انسان در پرتو فضای مجازی

  نظام روابط انسانی و هویت فردی و اجتماعی در عصر فضای مجازی امکان انتخاب بیشتری برای ابراز هویت و برقراری ارتباط یافته است. ما امروزه با «هویت‌های مجازی»، «اجتماعات مجازی» و «فرهنگ مجازی» روبه‌رو هستیم که در همکاری و رقابت با هویت، فرهنگ و جامعۀ واقعی در فضای دوجهانی‌شدن فرهنگ و هویت و شهر جریان دارند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۴:۰۰

  میراث سیاسی و پیشینه نهاد دولت در ایران از نگاه حمید احمدی

  انحراف دولت و رهبران سیاسی از اندیشه عدالت موجب دور شدن فره ایزدی از آنها خواهد شد. این مسأله، شکافی میان طبقه حاکم و مردم ایران به وجود خواهد آورد که گسست‌های تاریخی و سرزمینی را به دنبال خواهد داشت.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ ۱۲:۲۰

  هویت انسانی-شهری ما، قربانی مفهوم ضدسکونتی مدرنیته در معماری

  مسعود ناری‌قمی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه معماری می‌گوید: مفهوم ضدسکونتی مدرنیته در شهرسازی و معماری، منجر به قربانی کردن نیاز امنیتی و هویتی ما در کلانشهرها شده است.