نمایش همه
 • فلسفه عرفان ۱۳۹۴-۰۸-۱۵ ۱۴:۵۹

  فلسفه عرفان: ماهیت و مؤلفه‌ها

  علی فضلی

  این کتاب در مقام پاسخ به چیستی ماهیت و مؤلفه‌های دانش فلسفه عرفان است.

 • مدخل 36 تا 40 استنفورد ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۱:۵۹

  مدخل‌های دانشنامه‌ استنفورد (۴۰-۳۷)

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • روش علم ۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۰۹:۱۲

  روش علم

  محمد طبیبیان

  آموزش دانشگاهی ایران به تدریسِ روش، فلسفه و تاریخ علم، اعتنای درخور نمی کند. از این رو، آشنایی با تاریخ تولید علم و فلسفه و چگونگی آن ضرورت دارد

 • مبناگرایی ۱۳۹۴-۰۸-۰۵ ۱۲:۵۰

  نظریه‌های توجیه و مبناگرایی

  ابراهیم دادجو

  کتاب «نظریه‌های توجیه و مبناگرایی» حاوی مقالاتی است که محور مباحث آنها مقوله مهم «توجیه» در معرفت است.

 • رمان ۱۳۹۴-۰۷-۳۰ ۱۷:۲۶

  کامچاتکا

  مارسلوفیگراس

  توفیق جهانی آثار فیگراس، از جمله کامچاتکا، مدیون سبک، زبان و نگاه منحصربه فرد اوست.

 • رمان نویسی ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۴:۱۹

  هنر رمان نویسی

  مارینا اولیور

  مارینا اولیور استاد نویسندگی خلاق، مدرس دانشگاه آکسفورد و نویسنده‌ای معتبر در رمان‌نویسی است. مارینا اولیور در این کتاب رمان‌نویسی را گام به گام به مخاطب آموزش می‌دهد.

 • استنفورد 33-36 ۱۳۹۴-۰۷-۲۰ ۱۳:۳۴

  مدخل‌های دانشنامه‌ استنفورد ( ۳۳-۳۶)

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • اندشه آزادی ۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۱۲:۱۰

  اندیشۀ آزادی

  محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد، حسین عباسی علی‌کمر

  مخاطبان اصلی این کتاب جوانان مشتاقی هستند که می‌خواهند با درک عمیق‌تر مسائل جامعه‌ی خود و تکیه بر شناخت بهتر اندیشه‌ها و ساز و کارهای دنیای امروز، ایران را با عقل و تدبیر بسازند.

 • فلسفه ارتباطات ۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۷:۵۷

  فلسفۀ ارتباطات

  کنستانتین بودوریس و جان پولاکاس

  این مجموعه به منظور کاربرد و استفاده مستقیم دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری ارتباطات با در نظر گرفتن دغدغه های پیشین و کنونی آنها در محافل علمی و دانشگاهی تهیه و ترجمه شده است.

 • سگ فیلسوف ۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۹:۱۵

  سگ فیلسوف

  رایموند گایتا

  قصد این کتاب به هیچ‌وجه عامه‌فهم کردن فلسفه نیست. آمیختن داستان‌سرایی و فلسفه، بدون آن که داستان را به مثال‌های فلسفی دور و دراز تبدیل کنیم و بدون آنکه از اصول فلسفی به بهای خلق یک داستان خوب تخطی کنیم، از بزرگترین چالش‌های نویسنده بوده است.

 • بورردیو ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۰

  پی‌یر بوردیو

  علیرضا شایان‌مهر

  بوردیو یکی از بزرگ‌ترین متفکران جامعه‌شناسی معاصر است. به دلیل یچیدگی عبارات جامعه‌شناختی و واژگان خاصی که استفاده می‌کند، کمتر از او نقل می‌شود. تیزهوشی بوردیو و انتخاب‌هایی که در مطالعه‌ی رفتار و کنش‌های آدمیان دارد، منحصر به‌فرد است.

 • حدیث ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۱۸

  درآمدی بر مطالعات حدیثی در دوران معاصر

  مجید معارف و سعید شفیعی

  این کتاب در راستای معرفی پژوهشهایی که طیف گسترده‌ای از دانشمندان مسلمان، اعم از شیعه و سنی، و نیز محققان غربی را دربرمی‌گیرد، تالیف شده است.

 • فقه و حکومت اسلامی ۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۱۰:۵۹

  فقه حکومت اسلامی و تحول آن

  عبدالرزاق احمد سنهوری

  مؤلف این کتاب دیدگاه‌های جدید در جهان اسلام و غرب را به‌خوبی شناخته، و پاسخ‌های مقتضی به نیازهای سیاسی و حکومتی داده است.

 • استنفورد ۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۱:۳۸

  مدخل‌های دانشنامه‌ استنفورد (۲۹-۳۲)

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • آینه ۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۵

  آینه

  آندری تارکوفسکی

  آینه اوج حضور زمان و نامیرایی است. این فیلم چهارمین اثر تارکوفسکی و خصوصی‌ترین اثر او و به گفته‌ی برخی از منتقدین بهترین فیلم اوست.

 • هانا آرنت ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۶:۰۲

  هانا آرنت: آخرين مصاحبه‌ها و ديگر گفت‌وگوها

  گونترگاوس گفت‌وگو را با این جمله آغاز می‌کند که آرنت نخستین زنی است که در سلسله مصاحبه‌هایی که او در دست تهیه دارد شرکت می‌کند سپس بلافاصله این بحث را پیش می‌کشد که هانا آرنت شغل بسیار مردانه‌ای دارد که با واکنش آرنت مواجه می‌شود.

 • بارت ۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۳

  بارت و امپراتوری نشانه‌ها

  پیتر تریفوناس

  امپراتوری نشانه‌ها را به خاطر نوآوری نظری و سبک‌گرایانه‌اش باید نقطه عطفی در نظریه‌ی انتقادی معاصر دانست که سبب معرفی بارت به عنوان چهره‌ی برجسته‌ی نشانه‌شناسی فرانسوی به جهان شد.

 • نیچه ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۳:۵۸

  نیچه و پست‌مدرنیسم

  دیو رابینسون

  از ویژگی‌های برجسته‌ی کتاب می‌توان به توانایی نویسنده در شرح مفاهیم پیچیده‌ی فلسفی به زبانی ساده و همه‌فهم اشاره کرد. وی از این طریق کوشیده تا طیف وسیع‌تری از خوانندگان را تحت پوشش قرار دهد.

 • فلسفه یونانی ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۳:۵۱

  فلسفه یونانی متقدم و ایران باستان

  مارینا نیکولایونا ولف

  تاثیرات شرقی در فرهنگ یونانی بی‌شک وجود داشته است، اما به هیچ‌وجه نباید این فرایندهای پیچیده و درازآهنگ را اقتباس‌های ساده‌ای تلقی کرد که در دوران زندگانی یک نسل صورت گرفته‌اند.

 • غزالی ۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۲۲:۵۹

  غزالی

  یوحنا قمیر

  یوحنا قمیر اندیشمندی مسیحی و لبنانی است. او از بنیان‌گذاران نهضت فرهنگی عربی و پل ارتباط تفکر شرق و غرب به حساب می‌آید.

 • استنفورد ۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۲:۳۲

  مدخل های دانشنامه استنفورد (۲۵-۲۸)

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • جامعه شناسی دین ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۲

  جامعه شناسی دین: مبادی و پیشینه

  قاسم اخوان نبوی

  در این کتاب به نقد و بررسی دیدگاه‌های جامعه‌شناسان دین درباره خاستگاه و منشأ دین و کارکردهای آن با رویکرد کلامی پرداخته شده است.

 • فوکوس گروه ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۷:۳۵

  فوکوس گروه به‌مثابه پژوهش کیفی

  دیوید مورگان

  فوکوس گروه‌ها به‌مثابه شکلی از پژوهش کیفی، اساساً مصاحبه‌ی گروهی‌اند، اگرچه نه به‌شکل مواجهه پرسش‌های یک پرسشگر و پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در پژوهش.

 • آرنت ۱۳۹۴-۰۵-۲۸ ۱۲:۲۰

  هانا آرنت

  علیرضا شایان‌مهر

  هانا آرنت در طول حیات خود مطالعات فلسفی، سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای انجام داد و گرایش‌های فلسفی و سیاسی مختلفی یافت. از گایش به هایدگ تا سوسیالیسم. سرانجام، مطالعات و پژوهش‌هایش به نقد جهان کمونیسم رسید.

 • پاتانجل ۱۳۹۴-۰۵-۲۸ ۱۲:۱۸

  رساله‌ی پاتانجل، درآمد، برگردان متن، شرح تطبیقی

  ابوریحان بیرونی

  این کتاب تلاشی برای بازنمایاندن دقت و کوشش بیرونی در معرفی بخشی از ادبیات عرفانی هندوان است که زمینه‌ساز برخوردی میان دو فرهنگ عرفانی ایران اسلامی و هند را نیز فراهم ساخته است. روایت بیرونی برداشتی معقول و در ساختاری متفاوت است که زیربنای منطقی قومی را نشان می‌دهد که حتی در ترجمه و گزارش الهاماتی شهودی نیز تلاشی بر معقول و منطقی کردن آن دارند.

 • عثمانی ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۴:۲۴

  امپراتوری عثمانی (عصر متقدم 1300 تا 1600)

  خلیل اینالجق

  مطالعه‌ی تاریخ عثمانی، علاوه بر تعمیق آگاهی ما از تاریخ جهان اسلام، می‌تواند به شناخت بهتر تاریخ ایران مخصوصا پس از دوران مغول یاری رساند. خاصه اینکه، در این دوره از تاریخ ایران، فرصت شکل‌گیری و تداوم حکومت صفویان پیش آمد و این حکومت و جانشینان آن حدود چهارصد سال با امپراتوری عثمانی تماس مداوم داشتند.

 • عرفان و ادب صفوی ۱۳۹۴-۰۵-۲۰ ۰۰:۱۹

  عرفان و ادب درعصر صفوی

  احمد تمیم‌داری

  دوران صفوی از مهم ترین و تاثیرگذارترین دوره‌ها در شکل‌گیری فرهنگ اسلامی و ایرانی است. کتاب حاضر تا حدودی امتیازات و برجستگی‌های این دوره را نشان می‌دهد.

 • زیبایی شماسی کانت ۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۰:۱۱

  زیبایی‌شناسی کانت

  کنت راجرسون

  این نوشتار به مطالعه بخش اول «نقد قوه حکم» اثر کانت می پردازد (بعدها این کتاب تحت عنوان نقد قوه حکم ترجمه شده است). دغدغه اساسی این کتاب تفسیر آن چیزی است که به تحقیق مهم‌ترین موضوع زیبایی شناسی کانت است؛ یعنی مفهوم هماهنگی آزاد خیال و فاهمه .

 • تکامل فرهنگ ۱۳۹۴-۰۵-۱۰ ۱۲:۰۷

  تکامل فرهنگ، پیشرفت تمدن تا سقوط رم

  لسلی ا. وایت

  مولف کتاب مضمون تازه‌ای در نوشته‌های مربوط به انسان‌شناسی مطرح کرده و آن عبارت است از مفهوم «تکامل»، که خواننده‌ی فارسی زبان تا کنون کتابی اساسی از این دیدگاه برای تحلیل و تفسیر تمدن و فرهنگ آدمی را در اختیار نداشته است.

 • آدورنو ۱۳۹۴-۰۵-۰۶ ۱۷:۲۴

  تئودور آدورنو

  علیرضا شایان‌مهر

  آدورنو به عقل و سنت و مدرنیسم اعتماد ندارد. او از ما می‌خواهد این مفاهیم را که همچون وزنه‌هایی سنگین بر جامعه آویزان است، حداقل با دقت بیشتری ببینیم.