نمایش همه
 • تاریخ جنگ‌ها ۱۳۹۳-۰۸-۱۰ ۱۱:۴۸

  تاریخ جنگ‌ها

  آبراهام ايروانى

  تاریخ جنگ‌ها به وقایع سال‌های پایانی ایران دوران صفوی تا به تخت نشستن نادرشاه و هم‌چنین به شرح وقایع مهم و مناسبات ایران، عثمانی و افغان‌ها در این دوره می‌پردازد.

 • کتاب تروریسم غربی ۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۰۷:۵۵

  تروریسم غربی

  روژه گارودی

  روژه گارودی در کتاب «تروریسم غربی» به بررسی عوامل پیدایش تفکر و دیدگاه مذهبی، فلسفی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی غرب در جهان امروز می پردازد و آن را برای مخاطبان توضیح می‎دهد.

 • تداوم و تحول تاریخ نویسی در ایران عصر قاجار ۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۱۳:۱۲

  تداوم و تحول تاریخ‎نویسی در ایران عصر قاجار

  عباس قدیمی

  مطالعه درباره تاریخ‌نویسی ایرانی در مقایسه با دیگر حوزه‌های بررسی‌های تاریخی، با وجود اینکه در سال‌های اخیر به آن توجه شده، با فقر شدیدی مواجه شده است. درباره تاریخ‌نویسی در عصر قاجار، غیر از چند مقاله، کتاب مستقلی به رشته تحریر درنیامده است و این کتاب نخستین اثر مستقل به شمار می‌رود.

 • جلد نیست‎انگاری و شعر معاصر-میرشکاک ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۷:۳۵

  نیست‎انگاری و شعر معاصر

  یوسفعلی میرشکاک

  میرشکاک که درد این روزهای قوم ایرانی را محرومیت از خرد برتر می‌داند و در پی آن است که وضع قوم ایرانی را در آیینه‌ی شعر جست‌وجو کند، این بار به بازخوانی اشعار نیما، اخوان، شاملو و فروغ پرداخته است. ردیابی وضع تفکر در شعر معاصر، امری است که پس از طرح در کتاب «شاعران در زمانه‌ی عسرت» از دکتر رضا داوری‌اردکانی، شاید بتوان گفت دومین بار است که در کتابی به آن پرداخته شده است.

 • عصر زرین فرهنگ ایران ۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۰۹:۳۸

  نگاهی اجمالی به عصر زرین فرهنگ ایران

  حسن قاضی مرادی

  مگر می‌شود اندوخته‌های تمدنی و فرهنگی مردمی که یکی از دو امپراتوری بزرگ دوران باستان را اداره می‌کردند و در همان دوران به اندیشمندان زیادی مأمن داده بودند با یک شکست نظامی از صحنه‌ روزگار محو شود؟

 • سیاست و فرهنگ ۱۳۹۳-۰۷-۰۶ ۲۲:۴۶

  سیاست و فرهنگ

  رضا داوری اردکانی

  «دایره المعارف کوچک فرهنگ زمان» عنوانی است که می توان بر سه مجموعه «نگاهی نو به فلسفه و فرهنگ»، «فرهنگ و کارآمدی» و «سیاست و فرهنگ» اطلاق کرد. این سه مجموعه حاصل تضارب آرا صاحب نظرانی است که در مورد مسائل مختلف فلسفی، تاریخی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران و جهان طی مدت 15 سال سردبیری استاد رضا داوری اردکانی در مجله نامه فرهنگ به بحث و گفتگو پرداخته اند.

 • فلسفه فیلم نوآر ۱۳۹۳-۰۶-۳۱ ۱۱:۱۳

  فلسفه فیلم نوآر

  مارک تی. کونارد

  «فلسفه فیلم نوآر» 13 مقاله از محققان حوزه فلسفه و فیلم و مطالعات رسانه است که مضامین و شالوده‌های فلسفی فیلم‌های نوآر را بررسی کرده است.

 • هرمنوتیک ۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۰۹:۲۹

  هرمنوتیک

  ژان گروندن

  هرمنوتیک تلاش دارد از دل پرسش‌های بنیادین هرمنوتیک فلسفی در اندیشه‌های شلایرماخر و دیلتای و با نگاهی تاریخی به زمینه‌های شکل‌گیری چرخش هستی‌شناختی هرمنوتیک نزد هایدگر به آنها پاسخ دهد.

 • جنبش دانشجویی ۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۹:۱۰

  جنبش دانشجویی پلی‌تکنیک تهران

  عباس عبدی

  کتاب حاضر از یک سو دغدغه نویسنده در پاسخ به این پرسش جامعه‌شناسی تاریخی است که چرا در ایران انقلاب شد و چرا اسلامی؟ و از سوی دیگر علاقه و ایفای دین نسبت به دانشگاه پلی‌تکنیک تهران است که خود نیز عضوی از دانشجویان سیاسی این دانشگاه بوده است.

 • درباره نقد ۱۳۹۳-۰۶-۱۸ ۱۰:۴۱

  درباره نقد (گذری بر فلسفه نقد)

  نوئل کارول

  این کتاب تمرینی است در فلسفه نقد یا «فرانقد» چنان‌که زمانی به این نام خوانده می‌شد. این شاخه‌ای از فلسفه هنر (یا زیبایی‌شناسی) است که موضوع بحثش نقد هنرها است.

 • خرد گفتگو ۱۳۹۳-۰۶-۱۲ ۱۹:۰۰

  خرد گفتگو

  غلامحسین ابراهیمی دینانی

  «گفتگو» عنصر کلیدی دکتر دینانی در فلسفیدن است. کتاب «خرد گفتگو» مجموع درس‌گفتارهای فیلسوف معاصر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های مختلف و در موضوعات هستی‌شناسی، خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی و عرفان است.

 • روان‌شناسی سیاسی (موقعیت‌ها، افراد و مصادیق) ۱۳۹۳-۰۶-۰۴ ۱۶:۰۴

  روان‌شناسی سیاسی (موقعیت‌ها، افراد و مصادیق)

  دیوید پاتریک هاوتن

  این کتاب که در 17 فصل تنظیم شده در پی آن است که به مخاطبان بگوید رفتارهای سیاسی مردم در شرایط مختلف مانند انتخابات، نژادپرستی، تروریسم و روابط بین‌الملل چگونه شکل می‌گیرد.

 • وضعیت پسامدرنیته (تحقیق در خاستگاه‌های تحول فرهنگی) ۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۶:۱۱

  وضعیت پسامدرنیته (تحقیق در خاستگاه‌های تحول فرهنگی)

  دیوید هاروی

  بررسی دقیق ماهیت پسامدرنیسم نه به‌سان مجموعه‌ای از اندیشه‌ها بلکه به منزله وضعیتی تاریخی، مستلزم توضیح و تشریح است

 • علم و عقلانیت نزد پل فایرابند ۱۳۹۳-۰۵-۲۰ ۱۱:۴۸

  علم و عقلانیت نزد پل فایرابند

  غلام‌حسین مقدم حیدری

  این کتاب قصد دارد با بازسازی آرای فایبرند درباره‌ی عقلانیت علم و بررسی پیامدها و پارادوکس‌های آن، از بدفهمی فلسفه او اجتناب کند، آن‌چه فلسفه فایرابند همواره با آن مواجه بوده است

 • مقدمه‌ای بر پژوهش در جامعه‌شناسی خانواده در ایران ۱۳۹۳-۰۵-۱۶ ۱۴:۲۶

  مقدمه‌ای بر پژوهش در جامعه‌شناسی خانواده در ایران

  عباس عبدی

  کتاب حاضر نه‌تنها به عناصر مهم تغییرات در نهاد خانواده اشاره می‌کند، بلکه کوشیده تا وجوه متحول خانواده را که نیازمند مطالعه و پژوهش است معرفی کن

 • درآمدی بر علم سیاست ۱۳۹۳-۰۵-۱۴ ۱۰:۵۳

  درآمدی بر علم سیاست

  مایکل جی.راسکین و ...

  درآمدی بر علم سیاست کتابی در مورد حکومت ایالات متحده و نه در مورد سیاست مقایسه‌ای است، بلکه به منظور معرفی کامل رشته‌ی علوم سیاسی به دانشجویان جدید می‌کوشد هم از ایالات متحده و هم از کشورهای دیگر مثال‌هایی را به دست دهد.

 • ایران در بحران (زوال صفویه و سقوط اصفهان) ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۱۷:۳۱

  ایران در بحران (زوال صفویه و سقوط اصفهان)

  رودی مَتی

  در این مطالعه‌ی تفسیری به طیف وسیعی از علل ـ محیطی، اقتصادی، و بالاتر از همه سیاسی ـ خواهیم پرداخت تا نشان دهیم که چگونه تعامل دولت و جامعه با جهان خارج به گونه‌ای که اتفاق افتاد پیش رفت و تضعیف و سقوط صفویه را به دنبال آورد.

 • اندیشه عرب در عصر لیبرالیسم ۱۳۹۳-۰۵-۰۸ ۱۱:۰۹

  اندیشه عرب در عصر لیبرالیسم

  آلبرت حورانی

  در روزگاری که این کتاب از آن سخن می‌گوید مردمان عرب هر یک به طریقی مجذوب ساختار جهان تازه‌ای می‌شدند که از انقلاب صنعت فناوری درآمده بود. این ساختار تازه نشانه‌هایی داشت مانند: افزایش داد و ستدهای بازرگانی اروپاییان به شیوه‌ای نو، دگرگونی‌های برخاسته از چرخه تولید و مصرف‌، تحمیل نظارت اروپا بر مناطقی از دنیا‌، باز شدن مدرسه‌هایی به شیوه نو‌ و نشر اندیشه‌های تازه که با چگونگی زیستن انسان در جامعه کار داشت.

 • معمای سرمایه ۱۳۹۳-۰۵-۰۶ ۱۲:۰۰

  معمای سرمایه و بحران‌های سرمایه‌داری

  دیوید هاروی

  هاروی در معمای سرمایه به این می‌پردازد که چگونه نولیبرالیسم افسارگسیخته به بحرانی جهانی منجر

 • جنبش تسخير، اشغال وال‌استریت ۱۳۹۳-۰۵-۰۲ ۱۲:۱۴

  جنبش تسخير، اشغال وال‌استریت

  نوام چامسكی

  جنبش تسخیر شامل چند مصاحبه و سخنرانی از چامسکی است که در محل اعتراض‌ها و برپایی چادرهای معترضان انجام شده است. او در این کتاب تلاش می‌کند زوایای مختلف جنبش اشغال وال‌استریت را بررسی کند.

 • خیلی کم تقریبا هیچ ۱۳۹۳-۰۴-۳۱ ۰۹:۰۶

  خیلی کم... تقریباً هیچ

  سایمون کریچلی

  کریچلی با تأملی ژرف و گیتیانه بر موضوع مرگ، ایده هیچ‌انگاری را با عبور از بلانشو، لویناس، رمانتیسم ینا و کاول پی می‌گیرد

 • پژوهشی در خرقه درویشان ۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۳

  پژوهشی در خرقه درویشان و دلق صوفیان

  گئو ویدن گرن

  ویژگی روش تحقیق ویدن جامعیت و فراگیری آن است بدین صورت که او برای معرفی و تحلیل و نتیجه‌گیری یک واقعه، یک آیین و یک باور مذهبی از معلومات گسترده خود در ادبیات (ادبیات غنائی، حماسی و عرفانی)، آداب و رسوم، تاریخ و... استفاده می‌ک

 • هنر ساختن آینده کار ۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۲:۲۶

  هنر ساختن آینده کار

  لیندا گراتن

  این کتاب که گراتن آن را در قالب سفری ارائه داده است، هم نیم‌نگاهی هم به تحولات انقلاب صنعتی در اواخر قرن هجدم و اوایل قرن نوزدهم دارد، هم پیشران‌های تغییر و تحول در ترکیب ظریفی از پنج نیرو ارائه شده است: نیاز به اقتصاد کم‌کربن، پیشرفت سریع فناوری، گسترش جهانی شدن، تغییرات ژرف در روند جمعیت و طول عمر و تغییرات مهم اجتماعی.

 • منطق ابن خلدون ۱۳۹۳-۰۴-۱۶ ۱۲:۱۵

  منطق ابن خلدون

  مسعود بینش

  الوردی محور نظریه‌ی ابن‌خلدون را نه عصبیت یا دولت، بلکه بدویت و تمدن و تزاحم آن‌ها می‌داند که نوعی چرخه اجتماعی پدید می‌آورد که باعث تغییر مستمر جامعه انسانی می‌شود. کشف و فهم موضوع دوقطبی ایستایی و پویایی در مظاهر اجتماعی از دستاوردهای نظریه ابن‌خلدون است.

 • نوشته های اساسی شریعتی ۱۳۹۳-۰۴-۰۹ ۱۴:۴۸

  نوشته‌های اساسی شریعتی

  بیژن عبدالکریمی

  کتاب «نوشته‌های اساسی شریعتی» به کوشش بیژن عبدالکریمی و به منظور آشنایی مخاطبانی منتشر شده است که هنوز فرصتی برای آشنایی با افکار علی شریعتی را نیافته‌‌اند.

 • نگاهی به سینمای معاصر ۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۷:۱۹

  نگاهی به سینمای معاصر

  سعید عقیقی

  عقیقی با انتخاب برخی از فیلم‌های مهم سینمای معاصر با تحلیل و بررسی سبک مؤلفان این فیلم‌ها و طرح مباحث تئوریک و با ملاک قرار دادن ماهیت متن آن‌ها، قصد دارد تصویری کم و بیش دقیق از سینمای معاصر پیش روی مخاطب بگذارد. و تا اندازه‌ای هم در این مهم موفق بوده است.

 • شکاکیت و طبیعت گرایی ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۱۲:۳۵

  طبیعت‌گرایی و شکاکیت

  پیتر فردریک استراوسون

  هنگامی که استراوسون در نوشته حاضر تردیدهای شکاکانه را ناواقعی توصیف می‌کند، منظورش این است که آن‌ها «در برابر نیروی طبیعت، و در برابر گرایش ما به باور کردن که به صورت طبیعی در ما کار گذاشته شده است، بدون قدرت هستند.»

 • علیه ایدئولوژی های پایان ۱۳۹۳-۰۴-۰۲ ۱۷:۰۸

  علیه ایدئولوژی‌های پایان

  فؤاد حبیبی

  این کتاب با تحلیل نمونه‌هایی برگزیده از فیلم‌های آپوکالیپتیک مونتاژی از این هسته‌های کیف کیف ایدئولوژی بورژوا ـ لیبرال را به نمایش درمی‌آورد که هم‌چون مونادهایی خودنفی کننده همه ویژگی‌های کلیت اجتماعی حاکم در زمانه پایان تاریخ را به اکران گذاشته‌اند.

 • شریعتی و آینده تفکر ما ۱۳۹۳-۰۳-۳۱ ۱۲:۱۶

  شریعتی و آینده تفکر ما

  بیژن عبدالکریمی

  بیژن عبدالکریمی در تلاش است جامعه امروزی و نسل امروز را به تفکری دوباره در آثار و اندیشه‌های شریعتی دعوت کند.

 • شوپنهاور ۱۳۹۳-۰۳-۲۷ ۱۴:۵۰

  شوپنهاور

  پاتریک گاردینر

  برای خواننده فارسی‌ زبانی که با فلسفه شوپنهاور آشنایی دارد مطالعه‌ این کتاب از این جهت سودمند خواهد بود که فهم او را از ابعاد و مفاهیم اصلی این فلسفه عمیق‌تر و شفاف‌تر می‌سازد و به او کمک می‌کند ارتباط میان بخش‌های مختلف آن را کاملاً درک کند و آن‌طور که خود شوپنهاور می‌گوید آن را به صورت یک کل اندام‌وار ببیند و در عین حال به پاسخ سؤالاتی که شاید برای خود وی هم پیش آمده باشد، دست یابد.