رسول جعفریان

کل اخبار:67

 • ۱۳۹۶-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۰

  رسول جعفریان: تاریخ اندیشه در کشور نداریم

  حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان در نشست صمیمانه اعضای گروه اندیشه انجمن اندیشه و قلم با وی، با بیان این که تاریخ اندیشه در کشور نداریم، بر ضرورت پرداختن به این موضوع تاکید کرد.

 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۴:۰۰

  شهیدی در هر دو زمینه ادبیات و تاریخ استاد بود

  رسول جعفریان نویسنده، پژوهشگر و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در یادداشتی به مناسبت سالروز درگذشت سید جعفر شهیدی تاریخ‌پژوه و استاد ادبیات دانشگاه تهران به ادوار مختلف زندگی شهیدی اشاره کرده است.

 • ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۶:۲۰

  مراسم تجلیل از مقام علمی استاد دکتر سیدمصطفی محقق داماد برگزار شد

  مراسم تجلیل از مقام علمی استاد دکتر سیدمصطفی محقق داماد عضو پیوسته و رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم و رونمایی از ارج نامه ایشان برگزار شد.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۴:۴۰

  حکومت و سیاست در سیره امام حسن عسکری(ع) / رسول جعفریان

  خلفا به دستگیری و زندانی کردن امامان اکتفا نمیکردند، بلکه یاران آن حضرات را نیز دستگیر و زندانی می کردند. در سامرا گروهی از اصحاب امام عسکری(ع) را دستگیر کرده بودند که از جمله آنان بود: ابوهاشم جعفری، داوود بن قاسم، حسن بن محمد عقیقی، محمد بن ابراهیم عمری و غیر ایشان که زیر نظر صالح بن وصیف قرار داشتند.

 • جعفریان ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۰:۱۲

  چرا تاریخ‌نویسی آکادمیک در ایران جدی گرفته نمی‌شود؟

  دشواری‌های عبور

  تاریخ‌نگارانی هستند که عوض کار علمی، برای استفاده از مزایای مالی و اجتماعی و یا حفظ موقعیت‌های اداری، وسوسه می‌شوند و وارد عرصه‌هایی از نگارش تاریخ می‌گردند که سنخیتی با کار آکادمیک ندارد. اما مهم‌تر از آن، پدید آمدن نسلی از تاریخ‌نگاران غیردانشگاهی است که تاریخ را با رمان به‌عمد یا سهو، خلط کرده با خلق آثاری فراوان می‌توانند تأثیرگذار باشند. ادارۀ این افراد برای دولت‌ها، آسان‌تر و بردن آنان در مسیری که هر دو طرف نیازمند به آن هستند، سهل‌تر است.

 • ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۱۷:۰۰

  برگی از جدال دین با فلسفه در سال‌های آخر دوره صفوی / رسول جعفریان

  نویسنده‌ای ناشناخته از روزگار شاه سلطان حسین، دو اثر، یکی توحیدنامه و دیگری جلاءالقلوب را در نقد فلسفه یونانی-اسلامی نوشته و سعی کرده نشان دهد که معارف دینی را نمی‌توان با روش های فلسفی شناخت.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۳۰

  این بار نوبت کتابخانه ملی است که در حوزه دیجیتال درجا بزند / رسول جعفریان

  کتابخانه ملی، با آن بودجه های آنچنانی برای بخش دیجیتال، ماههاست که نمی تواند بخش کتابهای دیجیتال خود را که تعطیل شده راه اندازی کند. خوشحال بودیم که هفت هشت هزار کتاب خطی گذاشته اند و سنگی ... ولی حالا ماههاست تعطیل شده است و معلوم نیست چه اتفاقی افتاده!

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۵:۲۰

  تقویم‌های سنتی را چگونه بخوانیم و بفهمیم! / رسول جعفریان

  رساله معرفت تقویم، از اوائل قرن یازدهم هجری و از نویسنده‌ای گیلانی است که به ما کمک می کند تا بفهمیم تقویم‌های قدیمی را چگونه می نوشتند، جداول آن را چگونه ترتیب می‌دادند، مبانی فلسفی و جهانشناسانه آن در شناخت سعد و نحس ایام چگونه بود و این را چطور برای مردم بیان می کردند. اکنون این دانش قدیمی شده و ما با بررسی آن فقط می توانیم دریابیم که چه عمری از منجمان و مردمان علاقه مند به تنجیم و تقویم های مبتنی بر آن تلف شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۶:۰۰

  روایتگری صحیح تاریخ/ رسول جعفریان و «یادآوری سه نکته درباره سخنرانی یک خطیب محترم»

  رسول جعفریان: به نظر می‌رسد تاریخ معاصر ایران به روایتگری تازه‌ای احتیاج دارد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۷:۰۰

  ازخبر تازه در باره تأسیس دانشگاه تهران تا معمای شاه / رسول جعفریان

  طرح دانشگاه تهران را چه کسی مطرح کرد؟

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۳:۲۰

  تقسیم‌بندی دانش‌ها در تمدن اسلامی و اهمیت آن / رسول جعفریان

  ترجمه گزارش‌گونه رساله‌ای است از قرن نهم هجری، در باره تقسیمات علوم. این که مسلمانان، علوم را بر چه اساسی تقسیم می‌کردند، کدام یک را بیشتر ارج می‌نهادند و چه نوع تقدیم و تأخری برای آنها قائل بودند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۲:۳۰

  انتشار دفتر سوم مقالات و رسالات تاریخی

  مقالات و رسالات تاریخی، دفتر سوم، با سی دو مقاله، در ماه آینده از چاپ درخواهد آمد.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۲:۰۰

  یادداشتی از رسول جعفریان؛ چرا ما کم سفرنامه نوشته‌ایم و اروپایی‌ها فراوان؟

  چرا ما نه مسافرت کردیم و یا اگر کردیم، لزومی به نوشتن سفرنامه حس می کردیم؟ چرا ما کار جهانگردی و سیاحت گری به قصد کسب دانش سایر اقوام را نداشتیم؟ آیا ترس عامل آن بود؟

 • ۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۱۱:۳۹

  «یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی» با تصحیح رسول جعفریان منتشر شد

  کتاب «یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی: وقایع سال‌های ۸۹۲-۱۰۴۲ هجری قمری» با تصحیح رسول جعفریان منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۲:۲۰

  کریمی‌دوستان: ستون ایرانشناسی با رفتن ستوده فرو ریخت/ اشراقی: ستوده زندگی اسطوره‌ای داشت

  دکتر غلامحسین کریمی‌دوستان، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در مراسم یادبود استاد گفت: وی یکی از ستون‌های ایران‌شناسی بود که با حضور ایرج افشار و محمدابراهیم باستانی‌پاریزی از سالیان پیش رونق گرفته بود و با رفتن وی این ستون فرو ریخت.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۱۷:۱۵

  داستان شگفت آور یک نسخه خطی

  این مقاله را چند سال پیش نوشته ام. الآن گمان می کنم باید در اصالت مهر منتسب به کتابخانه شاهرخ تیموری بر روی این نسخه خطی تردید کرد. دلیلش را با خواندن مقاله متوجه خواهید شد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۰:۱۵

  نُسَخ خطی گنج های پنهانی که از ارزش آنها غافلیم / رسول جعفریان

  نسخه های خطی گنجینه پایان ناپذیری برای آگاهی هایی است که ما برای شناخت تاریخ و فرهنگ خود بدانها نیاز جدی داریم. ما عادت به استفاده از کتابهای چاپی داریم و از نعمت آگاهی بزرگتری که در میان نسخه های خطی پنهان شده بی بهره ایم.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۰۹:۴۵

  رسول جعفریان: تلقی‌مان از مفهوم علم اشتباه است

  رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران گفت: تلقی ما از مفهوم علم اشتباه است؛ ما هنوز در مورد نظریات کهنه و قدیمی حرف می‌زنیم و فلسفه‌های معرفتی جدید را نمی‌شناسیم.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۴:۱۵

  رسول جعفریان: تلقی‌مان از مفهوم علم اشتباه است

  رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران با حضور در غرفه خبرگزاری مهر گفت: تلقی ما از مفهوم علم اشتباه است؛ ما هنوز در مورد نظریات کهنه و قدیمی حرف می زنیم و فلسفه های معرفتی جدید را نمی شناسیم.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۰۹:۱۰

  «جشن‌نامه آیت‌الله ابراهیم امینی» منتشر شد

  «جشن‌نامه آیت‌الله ابراهیم امینی» با مقالات متنوعی از اساتید حوزه و دانشگاه منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۰:۳۰

  جعفریان: جهان از پژوهش‌های صفویه‌شناسی اشراقی بی‌نیاز نیست

  رسول جعفریان در «شب احسان اشراقی» درباره نقش وی در حوزه پژوهش‌های تاریخی گفت: اشراقی پنجاه سال در دانشگاه پژوهش‌های دوره صفویه را ادامه داد و خط علمی دانشگاه را در این حوزه زنده نگه داشت. تاریخ‌نویسی که اکنون دنیا نمی‌تواند در حوزه صفویه‌شناسی بی‌نیاز از آثار وی باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۰

  قدرت نقادی قدما در حل تعارض موارد مشکوک میان علم و دین / رسول جعفریان

  یک خبر دینی با یک گزارش علمی اگر تعارض داشته باشند ما چه خواهیم کرد؟ ما چه اندازه علم را پای دین قربانی کرده ایم و چه مقدار دیگران دین را پای علم قربانی کرده اند؟ مرز دقیق این گزاره ها در کجاست؟

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۱۴:۵۰

  دیدگاه رسول جعفریان در مورد نمایشگاه کتاب

  حجت‌الاسلام دکتر رسول جعفریان، نویسنده و تاریخ‌پژوه، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را بهترین رویداد فرهنگی در خاورمیانه دانست و با توجه به شعار نمایشگاه بیست‌وهشتم با عنوان «خواندن، گفت‌و‌گو با جهان» گفت که امیدوار است این شعار باعث شود تا مجلات و کتاب‌های خارجی وارد ایران شوند و ورود به پایگاه‌های علمی آسان‌تر شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۵:۰۰

  نمایشگاه کتاب تهران بهترین رویداد فرهنگی خاورمیانه است

  حجت‌الاسلام دکتر رسول جعفریان، نویسنده و تاریخ‌پژوه، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را بهترین رویداد فرهنگی در خاورمیانه دانست و با توجه به شعار نمایشگاه بیست‌وهشتم با عنوان «خواندن، گفت‌و‌گو با جهان» گفت که امیدوار است این شعار باعث شود تا مجلات و کتاب‌های خارجی وارد ایران شوند و ورود به پایگاه‌های علمی آسان‌تر شود.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۴:۵۰

  دوران طلایی کتابخانه مجلس از نگاه انوار

  عبدالله انوار، استاد پیشکسوت نسخه‌شناسی و فهرست‌نگاری، طلایی‌ترین دوران کتابخانه مجلس را دوره سید عبدالحسین حائری، عباس زریاب خویی، کیکاووس جهانداری و حجت‌الاسلام رسول جعفریان دانست.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۹ ۱۴:۵۰

  سکه چقدر به شناخت تاریخ کمک می‌کند؟

  رسول جعفریان، استاد حوزه تاریخ در آیین رونمایی از کتاب «سکه‌های ایران در دوره اسلامی؛ از آغاز تا برآمدن سلجوقیان» با بیان این‌که ما امروز با یک اثر عالمانه و حساب‌شده در حوزه سکه‌شناسی مواجه هستیم، گفت: با انتشار این کتاب، برای نخستین‌بار حس کردم که چقدر سکه می‌تواند به شناخت تاریخ کمک کند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۶ ۱۷:۵۰

  نگاه تحسین‌آمیز اسلام‌شناس ایتالیایی به کتاب‌های رسول جعفریان

  رافائل موریللو، پژوهشگر و اسلام‌شناس ایتالیایی تاریخ اسلام می‌گوید: کتاب‌های دکتر رسول جعفریان را به دلیل سبک نگارش و استفاده از منابع غنی بسیار می‌پسندم و در پژوهش‌ها و تحقیقاتم به کتاب‌های وی مراجعه می‌کنم و باید اضافه کنم که آثار وی در اروپا بسیار مشهور است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۱۸:۱۰

  نمونه‌هایی از وقف کتاب در دوره قاجار

  رسول جعفریان در یادداشتی از دهها نسخه خطی موجود در کتابخانه فرهنگ یا همان ابن مسکویه اصفهان که از درآمد دو روستا وقف شده و به عنوان نمونه‌های وقف فرهنگی نوشته است که با هم مرور می کنیم:

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۶ ۱۷:۴۰

  ازدواج ولیعهد ایران با فوزیه و بحث وحدت شیعه و سنی در مصر! / رسول جعفریان

  ازدواج ولیعهد ایران با فوزیه زمینه‌ای شد برای ارتباط بیشتر ایران و مصر، این که این اقدام با چه هدفی انجام شده، دقیقا نمی‌دانیم، اما از آثار مثبت آن، بالا گرفتن بحث هایی در باره بحث وحدت شیعه و سنی و رفع کدورت‌های عجمی ـ عربی در آن برهه تاریخی بود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۱۲:۱۰

  مهندس بازرگان در کتاب رسول جعفریان چگونه معرفی شد؟

  رسول جعفریان در کتاب «جریان‌ها و سازمانهای مذهبی-سیاسی ایران (1357-1320) می‌نویسد: «استاد مطهری به رغم دوستی نزدیک که با مهندس بازرگان و دکتر سحابی داشت، آشکارا از انتقاد نسبت به اندیشه‌های علم‌گرایانه بازرگان خودداری نمی‌کرد. وی انتقادات تندی را نسبت به کتاب «راه طی شده» مطرح کرده و راه وی را در شناخت توحید «بیراهه» می‌خواند.»