مذهب

کل اخبار:44

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۱ ۱۳:۴۰

  مذهب، علم و هنر: سه الگوی متفاوت شمایل سازی

  علیرغم این که نمایشگاه بت ستیزی،‌ بسیاری از اشیاء مذهبی را گرد می آورد، زیارت معقول و منقول نیست، در عین ارائه ی متون علمی، موزه ای علمی برای فراگیری و آموزش نیست، در حالی که آثار هنری بسیاری را به نمایش می گذارد، یک نمایشگاه هنری نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۷:۳۰

  عرضه صوتی تصویری آثار حکمت و فلسفه اسلامی

  مجمع عالی حکمت اسلامی آثاری همچون فلسفه روانشناسی و همگرايی مذاهب اسلامی در نقد و نفی تکفيری ‌ها را در قالب صوتی تصویری عرضه می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۵۰

  کتابشناسی ۳۱۷ عنوان کتاب دینی در ۱۱ روز آخر اردیبهشت ۹۴

  بیست ویکم تا سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ با انتشار ۳۱۷ عنوان کتاب در حوزه دین همراه بود. آن‌ چه در این گزارش گردآوری شده، اطلاعات کتابشناسی آثار منتشرشده این ۱۱ روز در ۶ بخش حوزه دین است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۰

  ناگفته‌هایی از آنچه در موج بیداری اسلامی اتفاق افتاد

  عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: چند نگاه نسبت به بیداری اسلامی وجود دارد. حضرت آقا از همان ابتدا اصرار داشتند که آنچه اتفاق می‌افتد بیداری اسلامی است، اما برخی می‌گفتند بیداری انسانی است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۷:۰۰

  اهداف پنهان از طرح پلورالیسم

  عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی گفت: پلورالیسم نه‌تنها نمی‌تواند همه‌ ادیان رابه یک چارچوب واحد برگرداند بلکه مکتبی مقابل همه‌ ادیان است و به نظر می‌رسد که تنش‌های اجتماعی را بیشتر می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۵:۱۰

  یورش به دست‌آوردهای عصر روشنگری

  درحالی که فلسفه عصر روشنگری با انتقادات بنیادینی، از جمله از زبان اندیشه ورزان ترقیخواه رو در روست، مذهب باز جایگاه فراگیری در گفتمان سپهر عمومی یافته. آیا وقت آن نرسیده که به بازبینی تفکری برآمد که پایه گذار دموکراسی و جمهوریت بوده است؟

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۰:۲۰

  کتاب «تنوع مذهبی و حقوق اسلامی» منتشر شد

  کتاب «تنوع مذهبی و حقوق اسلامی Religious Pluralism and Islamic Law» به ارائه تجزیه و تحلیلی در ارتباط با حقوق اساسی اهل ذمه در جامعه اسلامی می پردازد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۷ ۱۴:۰۷

  نگاه متفاوت آیت‎ا... خامنه‎ای به «زن»

  در تعارض «دینِ مردسالاری» و «دینِ اسلام»: تأملی در معنای ناگفته «قهرمانه»

  اگر در غرب مبارزات طولانی و ممتد زنان و فمینیست‎ها بود که موجب شد جوامع مدرن تاحدودی و در برخی زمینه‎ها از سیطره مذهب «مردسالاری» رهایی یابند، در تاریخ ایران هیچ رخدادی همچون «انقلاب اسلامی» در تضعیف پایه‎های مذهب «مردسالاری» نقش نداشته است. تأثیر رهبران مذهبی همچون امام خمینی و آیت‎ا... خامنه‎ای در زمینه‎سازی برای رشد، شکوفایی و اعتلای زنان در جامعه امری نیست که حتی ناظران سکولار و مخالف جمهوری اسلامی بتوانند انکار کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۷:۳۳

  روناک یونسی: سلامتی فرزندم را نذر امام رضا(ع) کردم

  بازیگر سریال «نیلی تر از مهتاب» از شباهت اتفاقی داستان زندگی خود با شخصیت سارا در این سریال و اینکه خودش هم برای سلامتی فرزندش به امام رضا (ع) متوسل شده است، سخن گفت.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۰

  معاون پژوهشی مرکز دایر‌ةالمعارف بزرگ اسلامی: دایرةالمعارف بزرگ اسلامی احیاگر مذهب تشیع است

  معاون پژوهشی مرکز دایر‌ةالمعارف بزرگ اسلامی در مراسم نقد و بررسی مجموعه «دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی» با بیان اینکه آقای بجنوردی برای احیای مذهب تشیع و معرفی ایران به تدوین این مجموعه پرداخته است، ابراز کرد: دایرةالمعارف اسلامی چاپ ایران بسیار بهتر و دقیق از دائرةالمعارف چاپ اروپا است.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۴ ۰۸:۴۱

  اعتقاد به امامت در تشیع زمینه فهم بهتر از دین را فراهم می‌کند

  استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به سیر تحول در ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی، امامت در اسلام و تشیع را به عنوان مولفه‌ای برای دستیابی به فهم بهتر از دین دانست.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۰ ۱۴:۰۷

  فرق و مذاهب کلامی به چاپ ششم رسید

  چاپ ششم کتاب فرق و مذاهب کلامی اثر علی ربانی گلپایگانی به همت انتشارات مرکز بین‌المللی جامعة المصطفی (صلی الله علیه و آله) العالمیة منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۰۶ ۱۲:۱۴

  محمودی: ضعف نشر قرآنی ناشی از کم‌توجهی مسئولان فرهنگی است

  مدیرعامل اتحادیه ناشران قرآنی درباره نشر آثار قرآنی گفت: نشر مذهبی و قرآنی کشورمان در چند سال اخیر ضعیف شده است و این ضعف از کم‌توجهی مسئولان ناشی می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۰۹-۱۷ ۱۵:۴۲

  مشاور دبیرکل در امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد

  طوبی کرمانی به عنوان مشاور دبیرکل در امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد.