مشروطه

کل اخبار:124

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۷:۰۰

  سلیمانی: مشروطه‌طلبان خواستار رسیدن به مافیای اقتصادی نبودند

  کریم سلیمانی در نشست «نگاهی دیگر به مشروطه ایرانی» گفت: پایان آن چیزی که مشروطه‌طلبان خواسته بودند، رسیدن به یک مافیای اقتصادی نبود. اما این اتفاق به دلیل تقسیم نشدن قدرت افتاد. داریوش رحمانیان نیز کتاب احمد کسروی را نخستین روایت از انقلاب مشروطه دانست و گفت: کسروی با محوریت مردم و نقش توده‌های گمنام، تاریخ مشروطه را روایت کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۰۲

  فراستخواه: مشروطه نتوانست شهرهای ما را میر احوال کند!

  مقصود فراستخواه گفت: مشروطه یک جنبش شهری بود اگرچه توانست جنبشی را در شهرها به پا کند و همه اقشار جامعه در آن مشارکت کنند اما مشکل قبض و بسط شهری ما حل نشد نتوانست شهرهای ما را میر احوال کند و در آن تاب آوری به‌وجود بیاورد. به گفته وی به همین دلیل نویسندگانی چون مشفق کاظمی و جلال ستاری در نوشته‌هایشان از تهران مخوف بعد از مشروطه گفتند!

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۱:۴۳

  بنیاد مشروطه اومانیسم است/نگاهی به اندیشه سیاسی علمای دوره مشروطه

  عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: مشروطه نقطه اقدامی بود برای بسط ساختارها و نظام‌های غرب و کفر در جهان اسلام و به‌ صراحت می‌توان گفت که بنیاد مشروطه همان اومانیسم است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۰:۴۰

  «معایب الرجال» زمینه ساز آغاز مبارزه با کلیشه‌های جنسیتی در مشروطه

  نگارش رسائل انتقادی چون «معایب الرجال» زمینه‌ساز آغاز مبارزه با کلیشه‌های جنسیتی بود. پس از آن با نگارش مکتوبات متعدد از زنان که در روزنامه‌های دوره مشروطه منتشر شده، این مبارزه قلمی و زبانی شدت بیشتری یافت و البته تا حد زیادی هم موفق بود. در این میان توجه زنان برای انتشار روزنامه‌های مخصوص زنان نیز نقشی حائز اهمیت داشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۰۹:۴۴

  ادبیات دوران مشروطه با تکیه بر آثار ملک‌الشعراء

  نشست علمی بهار مشروطه (ادبیات دوران مشروطه با تکیه بر آثار ملک‌الشعراء) در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.‏

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۵:۴۰

  انقلابی گمشده در غبار زمان/ سالروز امضای فرمان مشروطیت در گفت‌وگو با مسعود کوهستانی‌نژاد

  مشروطیت و انقلاب مشروطه، انقلابی گمشده در غبار زمان است. مشروطیت تنها چهار یا پنج سال در ایران دوام آورد و موج تفکر دولت‌گرا و دولت‌سالار در ایران و ساختار حکومتی کشور در آن زمان به سرکوب کامل انقلاب مشروطه منجر شد. این موج تنها ظواهری از انقلاب مشروطه را تا دهه‌ها بعد ادامه داد اما مانع از تحقق آرمان‌های اصیل مشروطه شد.

 • مشروطه ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۸

  مروری بر رویدادهای انقلاب مشروطه توأم با پیگیری سویه‌های تئوریک آن‌ها (۱)؛

  ما و میراثی که منتظر تصمیم است

  مسیر انطباق شریعت اسلام با تجدد، نه تفکیک لوتری، بل همان راهی بود که آخوند خراسانی رفت؛ یعنی استفادۀ هوشمندانه و پیشرو از اجتهاد. راه وی در یک قرن اخیر کمتر دنبال شده، ولی تجربه نشان داده که راه‌های دیگری که روحانیون در مشروطه پیش رو نهادند به کجا رسیده است و دیر یا زود حوزه‌های علمیۀ ایران و سایر حوزه‌های شیعی باید به سراغ مجرایی بروند که آخوند خراسانی بنا نهاد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۲:۲۰

  به مناسبت سالگرد مشروطیت: چرا مشروطه، مشروطه نشد؟! / عبدالحسین آذرنگ

  فاصله‌ی زمانی میان فرمان مشروطه و آغاز جنگ جهانی اول حدود ۸ سال بود، آن هم سال‌هایی همراه با این مشکلات، مشکلاتی که می‌توانست هر دولتی، حتی دولت‌های بسیار نیرومند، را از پا درآورد، تا چه رسد به دولت برآمده از جنبش و انقلابی که با اختلافات داخلی، پراکندگی، نداشتن تشکیلات و سازمان کارآمد، رهبری نامنسجم و کیسه‌ی خالی دست به گریبان بود.

 • مشروطه ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۳:۲۳

  تا چه شود؟

  سیروس سعدوندیان

  حضور اجتماعی و نفوذ سیاسی صنف بازرگان و تاجر در تحولات ایران معاصر یکی از مضامین مهم و شناخته‌شده تاریخ کشور است.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۵:۰۰

  داعیه‌داران ملک ادب/ سالمرگ محمد قزوینی از شمار بزرگان نسل مشروطه

  محمد قزوینی که ۱۱ فروردین ۱۲۵۶ در تهران به دنیا آمد بیش از سه دهه در پاریس و چندسالی هم در آلمان زندگی کرد و عمده علاقه‌اش آنچنان که می‌گوید نسخه‌خوانی و رفت و آمد در کتابخانه‌های مشهور جهان بود

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۱۴:۲۰

  حاملان مشروطه/ یوسف اباذری و ابراهیم توفیق در نشست نقد و بررسی «تئاترکراسی در عصر مشروطه»

  هفته گذشته نشست نقد کتاب «تئاترکراسی در عصر مشروطه» اثر کامران سپهران در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد. در این نشست یوسف اباذری و ابراهیم توفیق در حضور نویسنده به نقد و بررسی کتاب پرداختند.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۴۰

  تلاش برای دموکراسی با طعم خون

  زدوخورد عوامل مشروطه خواه که نام مجاهد بر خود نهاده بودند با نیروهای دولتی که آنان را عمله استبداد می‏خواندند در اسفندماه 1287 خورشیدی به اوج خود نزدیک می شد. این زدوخورد ها تقریباً در همه نقاط کشور مشاهده می شد.

 • ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۰

  مظفرالدین شاه فرمان مشروطه را امضا کرد تا غائله را بخواباند/ ماجرای نسخه‌های خطی که در دوره مظفرالدین‌شاه دزدیده می‌شد

  جمشیدکیان‌فر، مصصح نسخه‌های تاریخی دوره قاجار، معتقد است که مظفرالدین‌شاه، فرمان صدور مشروطیت را امضاء کرد تا سرو صداها را بخواباند. و این در حالی است که او اصلا نمی‌دانست که مشروطه چیست. کما این که دامن فرزندش، محمدعلی شاه قاجار را گرفت و از سلطنت خلع شد.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ ۱۳:۰۰

  ماشین تجسم ارواح:ادبیات ژانر و مردم ادبیات

  ادبیات ژانر قرار نیست سرپوشی بر تنش‌های ادبی بگذارد؛ ادبیات ژانر پوست ادبیات را می‌کند و تنش‌های آن را بیرون می‌ریزد. نه سیاست‌گذاری ادبی، که یک‌سره علیه آن. ضربه‌ای گیرم با دست راست. مجالی دوباره برای طرح پرسش‌های اساسی در باب داستان.

 • ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۶:۲۰

  پیوند ناگسستنی ذکاءالملک با مشروطه و دلبستگی به فردوسی و سعدی

  نام محمدعلی فروغی در تاریخ ایران با مشروطه، قانون و دموکراسی پیوندی ناگسستنی دارد. دلبستگی او به زبان فارسی باعث شد که اشعار بسیاری از شاعران ایران را تصحیح و نامش را بر این کتاب‌های سترگ جاودان کند.

 • کریم سلیمانی ۱۳۹۶/۰۸/۲۱

  گفت‌وگو با کریم سلیمانی در باب نوسازی عصر پهلوی اول:

  دیکتاتور نمی‌تواند صالح باشد

  روشن‌فکرانی مثل علی‌اکبر داور، منادیان عصری متکی بر انقلاب صنعتی و اصلاحات اقتصادی بودند. آن چیزی که هسته‌ی اصلی تفکر این‌ها را تشکیل می‌داد، در نهایت توسعه‌ی اقتصادی بود. از توسعه‌ی سیاسی فاصله گرفتند. روشن‌فکران عصر مشروطه به توسعه‌ی سیاسی فکر می‌کردند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۶:۴۵

  کوشش‌های ناکام شاه ماجراجو/  سرنوشت اصلاحات سیاسی- اجتماعی در تاریخ معاصر ایران

  پدیده اصلاحات در ساختار سیاسی- اجتماعی ایران در تاریخ دویست‌سال اخیر، روایتی پیچیده به شمار می‌آید. تاریخ‌نگاران و اندیشمندان، نگرش‌ها و رویکردهایی گوناگون درباره نخستین مصلحان و کوشندگان مسیر اصلاحات در ایران دارند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۶:۴۰

  فراز و نشیب‌ تجدد در ایران/ «دولت مدرن، جامعه سنتی، چالش و پایش» در نشستی با سخنرانی اتحادیه و فصیحی

   گروه تاریخ و باستان‌شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی، طی روزهای اخیر نشست «دولت مدرن، جامعه سنتی، چالش و پایش» را با سخنرانی منصوره اتحادیه، استاد دانشگاه تهران و سیمین فصیحی، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا برگزار کرد.

 • مالجو ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۵:۵۷

  صوت/  نشستِ «مشروطیت: ما و اکنون» (۳)

  محمد مالجو

 • آقاجری ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۳:۱۱

  صوت/  نشستِ «مشروطیت: ما و اکنون» (۲)

  هاشم آقاجری

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۳۰

  انقلاب مشروطه حاصل قلم و تفکر است/ مشروطه؛ نقطه عطف تاریخ ایران

  صالحی، تاریخ نگار گفت: انتشار روزنامه های انتقادی مثل اختر در سال های پیش از انقلاب مشروطه نشان می دهد که انقلاب مشروطه حاصل قلم، اندیشه و تفکر است.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۰۰

  بازخوانی اندیشه سیاسی علمای مشروطه

  به اعتراف عموم روشنفکران و حتی مخالفان حضور روحانیون در اجتماع،  همچون تقی‌زاده و سیداحمد کسروی، روحانیون نقش کلیدی در پیروزی و هدایت جنبش مشروطه داشته‌اند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۴:۰۰

  پاسخ به شایعاتی درباره شیخ فضل‌الله نوری

  بسیاری از جریان‌های معاند به ضدیت و تقابل با شیخ فضل‌الله نوری پرداختند. دشمنانش قبل از شهادت او، عملیات روانی علیه وی را کلید زده بودند و با انتشار شایعات سعی در تخریب وی داشتند. این تخریب حتی تا دوران پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه داشت که یک نمونه از آن را می‌توان در خاطرات آیت‌ا... فلسفی مشاهده کرد.

 • ابراهیم توفیق ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۱:۴۸

  صوت/ نشستِ «مشروطیت: ما و اکنون» (1)

  ابراهیم توفیق

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۰:۰۰

  مشروعه خواهی و استبداد، در مقابل مشروطه‌خواهی و انکار حاکمیت خدا

  پذیرش نگاهی که بین حاکمیت مطلق خداوند در سطح فلسفه حق و اختیار و آزادی انسان در سطح سیاست جمع می‌کند، مستلزم خوانشی متفاوت از اسلام و فهمی دیگر از خداوند است.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۷:۰۰

  نیمه پنهان یک انقلاب/ نگاهی به نقش زنان در جنبش‌های منتهی به مشروطه

  در ایران زنان در وهله نخست سوژگی خود را از مردان و رهبران مذهبی گرفتند و عاملیت آنها مستقل نبود. این موارد البته به معنی فقدان سوژگی در زنان ایرانی نیست چراکه جنش‌های زنان در ایران از زمان آغاز خود به بسیاری از اهداف مدنظرش رسیده و توانسته است اراده خود را بر جامعه تحمیل کند. آنچه گفته شد بیشتر ناظر بر انسدادهایی است که در این مسیر وجود داشته و زنان را در شرایط فرودست‌تری نسبت به دیگر گروه‌های اجتماعی قرار داده است.  

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۰:۰۰

  زیباکلام: مشروطه به هدف مهمش که ایجاد حاکمیت قانون بود دست پیدا نکرد

  صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و مولف کتاب «سنت و مدرنیته» در بررسی روایت‌های تحلیل شکست مشروطه از جمله اظهارنظر احمد کسروی مبنی بر فهم نادرست مردم از مشروطه معتقد است: بنده معتقدم که مشروطه شکست نخورد بلکه مشروطه به هدف مهمش که ایجاد حاکمیت قانون بود، دست پیدا نکرد.

 • مجلس ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۹:۳۵

  نظام قانون در ایران و ضدیت آن با اندیشۀ سیاسی ایرانشهری؛

  سرآغاز الهیاتی شدن سیاست در ایران

  با پیروزی مشروطیت در ایران و از هم گسستن بافت قدمایی، ایران متناسب با حرکت جوهری مبتنی بر خاص زمانه، وارد دوران جدید تاریخ خود شد. با پیوستن ایران در مدار دوران جدید، آنچه پیش‌تر بن‌مایه‌های نظام قدمایی بود، دیگر نمی‌توانست به لحاظ ماهیت، مواد و مصالح بنای جدید ایران را تأمین کند. اگرچه از ناحیۀ دستگاه شرع برای تدوین مناسبات قانونی موادی عرضه می‌شد، اما جز با تغییر ماهیت الهیاتی آن به گیتیایی‌شده، محال بود در مناسبات جدید همچنان ماهیت نخستین خود را حفظ کند.

 • فرهنگ امروز 18 ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۳:۱۳

  شماره هجدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد؛

  شماره هجدهم نشریه فرهنگ امروز منتشر شد

  پرونده اندیشه شماره هجدهم نشریه فرهنگ امروز با عنوان «جادوی ابن خلدون» در پی پاسخ به این پرسش است که آیا پاسخ‌گویی به مسایل امروزین علوم انسانی با تاسی از ابن‌خلدون ممکن است؟ در این پرونده امکان تاسیس علوم انسانی و اجتماعی با میراث ابن‌خلدون به صورت مفصل پرداخته شده است. همچنین سید جواد طباطبایی در مطلبی به نقد تز امتناع تفکر آرامش دوستدار پرداخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۶:۴۰

  تاملاتی پیرامون تحول فکری ایرانیان در عصر مشروطه

  همزمان با یکصد و یازدهمین سالگرد مشروطیت، رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، به بررسی «تاملاتی پیرامون تحول فکری ایرانیان در عصر مشروطه» می پردازد.