مهاجرت

کل اخبار:64

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۰:۲۰

  مقصد مهاجرت دانشجویان طی ۱۰ سال گذشته

  رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح علت مهاجرت دانشجویان ، کشورهای آمریکا و انگلیس و کانادا را مقصد این دانشجویان طی ۱۰ سال گذشته عنوان کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۵:۰۰

  اکران یک فیلم جنجالی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

  فیلم جدید گائل گارسیا برنال که درباره وضوع مهاجرت است، ۱۴ اکتبر و اندکی پیش از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا اکران می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۱۴:۰۰

  اولین عامل در پدیده مهاجرت نخبگان دولت ها هستند

  گرایش سیاسی ناصواب دولت ها، برای نخبگان علمی کشور اسباب نا امیدی است. مراکز علمی و تحقیقاتی با اقدامات غلط یا به تعطیلی کشانده می شوند و یا برای آنها سقف ناچیزی از پیشرف علمی تعریف می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۱۰:۰۰

  آنجلینا جولی از سیاست‌های کشورش ناامید است

  بازیگر و کارگردان آمریکایی که برای شرکت در نشستی درباره بحران مهاجرت در لندن حضور دارد، از سیاست‌های کشورش در این باره اظهار ناامیدی کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۳۱ ۱۴:۴۰

  پناهجويی، بازنمايی مفهومی يك وضعيت انسانی

  مساله پناهجويي و مهاجرت در كنار تهديدات ديگر و تغييرات آب هوايي از مهم‌ترين مسائل امروز سياست جهان است. اهميت اين مساله با توجه به تغيير نيازهاي بازار كار، تروريسم، دولت‌هاي ورشكسته در خاورميانه و شمال آفريقا، تغييرات جمعيتي، افزايش نرخ بيكاري و بحران‌هاي اقتصادي جهاني بسيار جدي‌تر شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۱۵:۱۰

  چند سطری درباره نمایش «در پروازهای خروجی بود که گم شد ریحانه»

  نمایش «در پروازهای خروجی بود که گم شد ریحانه»، درباره دلتنگی‌های رایج انسان، غریبگی و در وطن خویش بیگانه‌شدن، دوهوایی‌شدن، گریز از خود و مهاجرت است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۱۴:۳۷

  مهاجرت محیط‌زیستی

  دنیا عوض شده؛ اگر کوچ‌ها و مهاجرت‌ها تا امروز برای ناامنی سیاسی و مدنی بوده، از فردا برای ناامنی محیط‌زیست خواهد بود. در سی، ‌چهل سال گذشته اگر ناامنی‌های سیاسی و مدنی بوده که باعث سیل مهاجرت از آسیا و آفریقا به قاره‌های دیگر شده، در صد سال آینده ناامنی محیط‌زیست است که مردم را وادار می‌کند جلای وطن کنند

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۱:۳۰

  تصمیم گیری درباره روسای دو دانشگاه/ انتشار گزارش مهاجرت نخبگان

  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ریاست دو دانشگاه اصفهان و خوارزمی گفت: به زودی در این باره تصمیم گیری می کنیم.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۶:۰۰

  سازوکار مهاجرت استادان درس خارج به استان‌ها فراهم شود

  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر لزوم فراهم شدن سازوکار مهاجرت استادان درس خارج به حوزه‌های استانی تاکید کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۵:۴۵

  گزارش بنديكت از پناهندگان سوری

  «بنديكت كامبربچ» بازيگر سريال انگليسي «شرلوك هولمز» در سخنراني شبانه‌اي كه پس از اجراي نمايش «هملت» در مركز تئاتر باربيكان لندن داشت از حضار خواست به پناهنده‌هاي سوري كمك كنند و سياستمدارهاي اروپايي را لعنت كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۴:۳۰

  مقاله‌ای از اتی‌ین بالیبار درباره چالش مهاجرت/ منطقه مرزی اروپـا

  بیایید رجوع کنیم به چشم‌انداز غم‌انگیزی که اروپا حین مواجهه با «چالش مهاجرت» به ما عرضه می‌دارد و بیایید توصیف بهتری به دست دهیم از معنای تکثیرها و جابه‌جایی‌های مرزها.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۱:۱۸

  فلسفه‌های مهاجرت

  مهاجرت در دنیای مدرن برخی از مبرم‌ترین پرسش‌های فلسفی را پیش می‌کشد. محققان زیادی به این موضوع تمایل نشان داده‌اند، اگرچه به نظر می‌رسد در کشوری همچون انگلیس همچنان فاقد «روشنفکران عرصه عمومی» یا دانشگاهیانی هستیم که به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۰

  انتشار «اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران»

  کتاب «اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران» بر آن است تا آن دسته از عوامل اقتصادی مؤثر بر تشدید روند مهاجرت نخبگان از ایران را در بازه زمانی تعیین شده، شناسایی و مورد بررسی قرار دهد تا به واسطه یافته‌های پژوهش دستوراتی به منظور کاهش شدت آن تجویز شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۳۰ ۱۳:۱۰

  وطن یعنی چه؛ تب مهاجرت جوانان کرد به اروپا

  می‌خواهم گزارشی از یک مسئله دردناک و قابل تامل در سرزمین خودم بدهم که متاسفانه این روزها در حال وقوع است و آن، مهاجرت کردهای سرپل ذهاب به اروپا و تحت تاثیر اوضاع سوریه است.

 • امیرعلی نجومیان ۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۲۷

  صوت/ نشانه-پدیدارشناختی سبک زندگی مهاجر (۶)

  امیرعلی نجومیان

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۳:۱۰

  دانشگاه شریف مهمترین عامل مهاجرت نخبگان را اعلام کرد

  دانشگاه صنعتی شریف مهم‌ترین عوامل و زمينه‌های موثر در مهاجرت برخی از نخبگان را در یک نظر سنجی اعلام کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۰۹:۱۰

  اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان در یک کتاب بررسی شد

  کتاب «اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران» به قلم سعید خاوری نژاد از سوی انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۸:۱۰

  عوامل مؤثر در پدیده مهاجرت به سوی خشونت و راهکارهای مقابله با آن

  احمد مبلغی در همایش «روابط فرهنگی ایران و چین» مهمترین عوامل مؤثر در پدیده «مهاجرت به سوی خشونت و افراط گرایی» و راهکارهای مقابله با پدیده خشونت گرایی و پیوستن به خشونت گرایان را تشریح کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۶:۳۰

  گفت‌و‌گویی با اتی‌ین بالیبار، فیلسوف فرانسوی، درباره نولیبرالیسم، مهاجران و آینده اروپا

  مهاجرانی که از طریق دریای مدیترانه‌ می‌آیند از نوع پسااستعماری نیستند: بلکه حاکی از واقعیت جنگند. استراتژیست‌های آمریکایی در خلال اولین مداخلات در خاورمیانه این نوع جدید از جنگ را به صورت «درگیری‌های با شدت کم» نظریه‌پردازی کردند. چنین حسن تعبیری با وجود ده‌ها یا صد‌ها‌هزار کشته، تنها یک شوخی بی‌رحمانه است!

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۱:۴۰

  مانی حقیقی کمدی با موضوع عشق و مهاجرت می‌سازد

  شورای صدور پروانه ساخت با فیلم‌نامه «پنجاه کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی موافقت کرد که قرار است کمدی با موضوع انگاره عشق و مهاجرت نزد جوانان باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۵:۴۲

  پرسش از سیاست‌های دوگانه

  برای بررسی موضوع پناهندگان سوری و عراقی در وهله نخست باید این مسئله را از درون کشورها بررسی کرد زیرا مجموعه فرایندهایی به دلیل منازعات داخلی یا درگیری‌های بین کشورها منجر به این می‌شود که شهروندان یک کشور پناهندگی را بر ماندن در کشورشان ترجیح دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۱:۵۰

  تصویر کودک و بحران مهاجرت

  یافته‌شدن جسد کودکی سه‌ساله روی شن‌های ساحلی در ترکیه که فقط یکی از هزاران‌هزار قربانی موقعیت جنگ‌زده پریشان کنونی در خاورمیانه است، جهان را به واکنش‌های شدیدی واداشت....

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۱:۵۰

  بررسی شعر مهاجرت در آپ‌آرت‌مان

  موسسه فرهنگی هنری آپ‌آرت‌مان به بررسی حلقه ادبی جُنگ اصفهان و شعر مهاجرت می‌پردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۵:۴۰

  روایتی از حکم‌روایی اخلاق بر مناسبات مالک و مستاجر در تاریخ معاصر ایران

  اجاره‌نشینی امروزه پدیده‌ای گسترده‌ است. این مسأله ارتباطی مستقیم با دگرگونی‌های شهرنشینی، مهاجرت گسترده از روستا به شهر، افزایش سطح بهداشت، کاهش میزان مرگ‌ومیر و پیرو آن افزایش جمعیت دارد که مشکلی به نام مسکن را زمینه‌ساز شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۳:۰۰

  روایت جهانگردان از مهاجرانی و کوچندگان در تاریخ ایران

  شاید شناخته‌شده‌ترین گروه بین‌المللی مهاجران که در هیچ بافت اجتماعی جهان بدون مشکل پذیرفته نشده‌اند، کولی‌ها باشند. بسیاری سرزمین مادری این گروه‌ها را از هندوستان می‌دانند و آنچنان که به نظر می‌رسد عامل بقایشان در پذیرفتن برخی از اصول و قوانین و ناهماهنگی با برخی دیگر در سرزمینی باشد که در آن حضور یافته‌اند؛

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۰

  ساخت مستند مهاجرت غیر قانونی ایرانیان به استرالیا

  فیلم مستند «رویاهای غرق شده» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی فرشید اخلاقی پور که به مسائل و مشکلات مهاجرت غیرقانونی ایرانی ها به کشور استرالیا می پردازد، آماده نمایش عمومی شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۵۰

  ژاک اودیار: در سینما واقعیت وجود ندارد

  «دیپان» را برنده شگفتی‌ساز جشنواره کن امسال می‌توان خواند. با آنکه در کن امسال اکثر نظرهای مثبت روی فیلم تد هینز و نانی مورتی بود، در کمال شگفتی اودیار جایزه نخل طلای امسال را از آن خود کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۰:۰۰

  نعمت الله فاضلی: مگامال تبلور هژمونی پول است

  نعمت الله فاضلی گفت: نهادهایی مانند مگامال، تبلور هژمونی پول در زمان ما است. ما در حال مهاجرت از شهرهای تولیدی به شهرهای مصرفی هستیم.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۶:۴۰

  «توران» از یک خواب آغاز شد

  کارگردان نمایش «توران» از پرداختن به مساله سودای مهاجرت و زندگی در یک آرمانشهر در این اثر نمایشی گفت و عنوان کرد انگیزه نگارش این نمایشنامه از یک خواب آغاز شده است.

 • امیرعلی نجومیان ۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۰۹:۱۴

  سبک زندگی در ترجمه؛

  نشانه-پدیدارشناختی سبک زندگی مهاجر

  تعریف نشانه‌شناختی و پدیدارشناختی سبک زندگی این است که آن امری از-پیش-ساخته نیست که ما در آن قرار بگیریم. سبک زندگی در یک رابطه‌ی التفاتی معنی پیدا می‌کند و در سطحی کلان‌تر، تبادل التفاتی میان سوژه و ابژه به هر یک از دو سوی تبادل دلالت، ارزش و هویت می‌بخشد. هر سبک زندگی معنی دارد، دارای ارزش‌هایی است و نهایتا هویت‌ساز است.