ارسطو

کل اخبار:64

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۳:۵۳

  «زیبایی و فلسفه ‌هنر در گفتگو: ارسطو» منتشر شد

  «زیبایی و فلسفه‌هنر در گفتگو: ارسطو» شامل مجموعه مصاحبه‌های منیره پنج‌تنی با فتح‌الله مجتبایی، محمد ضیمران، سعید بینای مطلق، محمدرضا بهشتی، شمس الملوک مصطفوی و امیر نصری در موضوع فلسفه هنر از دیدگاه ارسطو، از سوی موسسه متن فرهنگستان هنر منتشر شد.

 • اخوان-میانداری ۱۳۹۳-۰۷-۱۴ ۱۰:۵۹

  گزارشی از نشست «نسبت فضایل عقلی و فضایل اخلاقی»/بخش دوم؛

  اهمیت تفکیک نفس در نظام ارسطویی

  برای تفکیک فضایل عقلی از فضایل اخلاقی قوای نفس برای ارسطو مهم است؛ چون نفس به نوعی تقسیم‌بندی می‌شود، فضایل عقلی از فضایل اخلاقی متمایز می‌شود. نفس یک قسمتی دارد که عاقل است، عقل به قسمت‌های دیگر نفس می‌گوید که چه کند؛ بنابراین نفس قسمت‌های دیگری دارد که غیرعاقل است و باید حرف آن قسمت عاقل را گوش کند. فضایل اخلاقی مربوط به این قسمت غیرعاقل است، همچنین فضایل عقلی آن قسمت عاقل است؛ بنابراین فضیلت عقلی با فضیلت خلقی متفاوت می‌شود.

 • رتوریک ۱۳۹۳-۰۶-۱۳ ۱۰:۳۲

  هاپزیبا روسکی؛

  دانشجویان باید چه چیزهایی دربارۀ رتوریک بدانند؟

  ارسطو بر این عقیده بود که سخنرانان می‌توانند بر اساس دنیاي پیرامونشان مشاهده کنند که ارتباطات چگونه روي می‌دهد و از این فهم براي سخن گفتن و ایجاد استدلال‌های متقاعدکننده استفاده کنند.

 • مزدک رجبی ۱۳۹۳-۰۵-۰۲ ۱۲:۰۷

  گفتاری از مزدک رجبی؛

  نسبت میان فهم و کنش؛ نگاهی هرمنوتیکی

  در میان گرایش‎های گوناگون فلسفه معاصر، نگاه هرمنیوتیکی هایدگر و به ویژه گادامر جالب است، این‎که چه‎گونه با هرمنیوتیک واقعیت‎مندی facticity هایدگر یا همان فنومنولوژی هرمنیوتیکی وی و هرمنیوتیک عام گادامر نسبت میان نظر و عمل یا به تعبیری فهم و کنش دگرگون می‎شود.