تکنولوژی

کل اخبار:69

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۶:۰۰

  برساخت‌گرایی اجتماعی: باز کردن جعبۀ سیاه و خالی یافتن آن / لانگدن وینر

  هدف من در اینجا این است که نگاهی مختصر به برخی از کارهای اخیر در حوزۀ سرزنده و میان‌رشته‌ای مطالعات علم و تکنولوژی بیندازم و این پرسش را مطرح کنم که این آثار چگونه به ما کمک می‌کنند که فهم‌مان را از جایگاه تکنولوژی در مناسبات انسانی جهت دهیم؟

 • علی پایا ۱۳۹۳/۱۲/۰۷

  درباره‌ی ماهیت و جایگاه مهندسی در گفت و گو با دکتر علی پایا؛

  چالش‌های مهندسی در ایران

  عوارض و تبعات نامنتَظَر ناشی از فعالیت‌های مهندسان را نباید با «خودبنیادی» مهندسی، خلط کرد. در حالی که اولی، بخشی از ساختار واقعیت است که باید از آن درک واقع‌بینانه‌ای داشت؛ دومی، که مبتنی بر نوعی فلسفه‌ی حتمیت‌گرایانه و دترمینیستیک است، با تصویر جدید از واقعیت، که واقعیت را باز و گشوده و غیرِدترمینیستیک می‌داند، تناسبی ندارد

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۳ ۰۹:۰۰

  نشست تخصصی «فلسفه تکنولوژی» برگزار می‌شود

  به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست تخصصی«فلسفه تکنولوژی» 5 اسفندماه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۰

  سه نحوۀ بودن-با تکنولوژی / کارل میچام

  صحبت کردن از سه نحوۀ بودن-با تکنولوژی ضرورتاً به معنای وام گرفتن و اخذ مقوله‌ای از کتاب هستی و زمان مارتین هایدگر (۱۹۲۷) است، آن هم به نحوی که شایستۀ اشارۀ آشکار است. هایدگر در کتاب تأثیرگذارش سعی دارد فهم جدیدی از انسان را با در نظر گرفتن وضعیت ازلی انسان یعنی بودن-در-جهان و قرار دادن این وضعیت در معرض آنچه تحلیل وجودی می‌نامد، بسط دهد.

 • مهدی معین زاده ۱۳۹۳-۰۹-۱۳ ۱۱:۱۹

  گزارش کارگاه آموزشی «علم مدرن»/ بخش دوم؛

  تقدم وجودی تکنولوژی بر علم

  هایدگر به تقدم و تأخر زمانی تأکیدی ندارد بلکه به تقدم و تأخر وجودی تأکید می‌کند. معنای این گزاره که تکنولوژی وجوداً مقدم بر علم است یعنی سودای تصرف عالم مقدم بر علم است، آنچه علم را این علم کرده است سودای تصرف بر عالم است؛ به ‌بیان ‌دیگر علم، فهم حقیقت نیت، فتح طبیعت است.

 • مصطفی تقوی ۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۱۰:۲۹

  گفتاری از مصطفی تقوی؛

  تاثیر بر تکنولوژی

  تکنولوژی طبیعت غنی و پیچیده را مورد ملاحظه و پژوهش قرار می‎دهد، و از درون آن یک سلسله قوای علّی بیرون می‎کشد. و با توجه به این‎که هستی امری است غنی و پیچیده، این رویارویی با طبیعت پیچیده و غنی، متاثر از هنجارها و مبانی شناختی تکنولوژیست خواهد بود؛ یعنی در واقع وی گزینشی عمل می‎کند.

 • پزشکی ۱۳۹۳/۰۳/۲۱

  گفتگو با علیرضا منجمی؛

  درنگی بر نسبت طب مدرن و تکنولوژی

  یکی از مهم‌ترین رخدادها در تاریخ طب که بسیاری از فعالیت‌های کانونی را از میان برده است تولد بیمارستان بود. زایمان تا همین اواخر قرن نوزدهم رخدادی بود که در خانه‌ها اتفاق می‌افتاد و ربطی به طب و طبابت نداشت. در آن دوره مسئول زایمان زنان باردار، ماماها بودند یا به قول دیگر قابله‌ها. زایمان و بارداری نه موضوعی طبی بلکه بخشی از زندگی روزمره بود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۴ ۱۵:۴۳

  رویکرد واقع گرا به مواجهه اسلام با تکنولوژی

  با رواج سبک زندگی غربی، تولید تکنولوژی یا استفاده از آن، در زندگی انسان‎ها به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. لکن به نظر می‎رسد به همان گونه که به طور نسبی تغییر سبک زندگی ممکن است، تغییر خط تولید تکنولوژی به سمت تکنولوژی‎های غیرمخرب و یا تغییر در بهره برداری از تکنولوژی نیز ناممکن نیست.

 • على پایا ۱۳۹۳-۰۲-۲۴ ۱۰:۵۶

  گفتاری از علی پایا؛

  پیوند علوم انسانی و اجتماعی با مهندسی در تکنولوژی

  علوم انسانی و اجتماعی عموما به جز یک یا دو مورد به طور استثنا، باقی عمدتا تکنولوژی هستند و به این اعتبار می‎باید آن‎ها را تکنولوژی‎های انسانی و اجتماعی نامید. از این رو، مهندسی می‎تواند و باید با بهره‎گیری بهینه از تکنولوژی علوم انسانی و اجتماعی، به آن مدد برساند.