سرمایه‌داری

کل اخبار:108

 • هابسبام ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۲:۵۶

  ترجمه فصل یازدهم کتاب «درباره‌ی تاریخ» اثر اریک هابسبام/ حسن مرتضوی؛

  مارکس و تاریخ

  مارکسیسم چنان جریان غالب در تاریخ را دگرگون کرده که امروزه مشکل بتوان گفت که اثر خاصی را یک مارکسیست نوشته یا غیرمارکسیست؛ مگر اینکه مؤلف خود موضع ایدئولوژیکش را تبلیغ کرده باشد. این موضوع هیچ جای افسوس ندارد. من چشم به راه زمانی هستم که هیچ‌کس نپرسد آیا مؤلفان مارکسیست هستند یا خیر؛ زیرا در این صورت مارکسیست‌ها می‌توانند از دگرگونی تاریخ به‌واسطه‌ی ایده‌های مارکس رضایت‌خاطر داشته باشند.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۵:۰۰

  انتشار «در عصر احتضار سرمایه‌داری» به قلم لئون تروتسکی/ کتابی که در آستانه جنگ جهانی دوم نوشته شد

  کتاب «در عصر احتضار سرمایه‌داری» تالیف لئون تروتسکی با ترجمه حامد شمس به بیان وضعیت کشورها پس از انقلاب اکتبر روسیه پرداخته است.

 • عباس کاظمی ۱۳۹۵/۰۵/۲۳

  امر روزمره در جامعه پساانقلابی در گفت‌وگو با ‏ عباس کاظمی؛

  مخاطرات سرمایه‌داری زیر سایه نقد فرهنگ سیاسی

  مخاطرات سرمایه‌داری جهانی شده ‏است، آنسوی قضیه برای مطالعات پسااستعماری ‏درست است که در کشورهایی چون امریکا انجام ‏می‌شود، آنها نیز با توجه افراطی به نقد فرهنگ ‏اروپامداری و غربگرایی، از نقش استعمارکننده ‏دولت‌های ملی که در برابر غرب می‌ایستند غفلت ‏کرده‌اند. بنابراین، این طور نیست که وقتی می‌گوییم ‏زندگی روزمره عرصه خلاقیت است، راه‌هایی که ‏مردم پیدا می‌کنند ضرورتا به رهایی بخشی منجر ‏بشود.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۱۰:۰۰

  «غرب چگونه، غرب شد؟»/ طبقه‌بندی حکایت ما و غرب از نوع روابط عشق و نفرت

  کتاب «غرب چگونه، غرب شد؟» اثر صادق زیباکلام به مخاطب می‌گوید غرب امروز محصول تحولاتی همچون رنسانس، نهضت اصلاح دینی، انقلاب تجاری، شکل‌گیری سرمایه‌داری، انقلاب علمی، خردگرایی، اومانیسم و عصر روشنگری است.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۴:۲۰

  اتحاد تناقض‌آمیز سرمایه و طبیعت/ بحران زیست‌محیطی در نظام سرمایه‌داری؛ دیدگاه دیوید هاروی

  سرمایه چاره‌ای ندارد جز اینکه هر تعدادی از جنبه‌های طبیعت را که در توان دارد، خصوصی، کالایی، پولی و تجاری کند. چراکه تنها این‌گونه است که می‌تواند از مرزهایی که احاطه‌اش کرده‌اند فراتر رود، قلمرو خود را گسترش دهد، طبیعت را درون خود بکشد و آن را به سرمایه یا همان راهبردی از انباشت بدل کند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۲:۲۰

  حق بر شهر: حق ساخت جغرافیایی نوین/ نگاهی به بحران جامعه‌ سرمایه‌داری، دولت‌های رفاه و نولیبرالی از خلال آثار دیوید هاروی

  هاروی جنبش‌های مبتنی بر فردگرایی خود‌محور، سیاست هویت، چندگانگی فرهنگی و اولویت‌های جنسی را تنها بخشی از راه‌حل می‌داند که به‌عنوان مثال تفاوت‌های فردی و جغرافیایی را لحاظ می‌کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۷:۴۰

  در فواید بطالت نه فراغت

  خرده‌بورژوازی در قرن ١٩ توانست انحصار بطالت را از دست اشراف و بورژوازی درآورد. تیپ‌های عاطل‌و‌باطل «ابلوموف» و «فلانور» در اشعار بودلر بازنمایی این نوع از سبک زندگی طبقه متوسط در ادبیات بود که هم‌زمان با رشد شهرنشینی در قرن نوزدهم متولد شدند.

 • مارکس ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۰:۴۴

  ترجمه‌ی مدخل کارل مارکس از دانشنامه راتلج؛

  کارل مارکس فقط شبیه کارل مارکس است

  مارکس و انگلس به دسته‎ی متفکران مدرنیست روشنگر تعلق داشتند، این دسته از متفکران به جریان پیشرفت اجتماعی و همچنین کمال‎پذیری نوع بشر اعتقاد دارند، آن‌ها بر این باورند که تمام علوم انسانی، قابلیت تغییر‎پذیری دارند و همچنین معتقدند که پیشرفت‎های فناوری، الزامات مادی لازم جهت تحول اجتماعی را فراهم خواهد آورد؛ به‌واسطه‎ی چنین دیدگاه‎هایی است که متفکران مذکور را می‎توان در دسته‎بندی متفکران خوش‌بین جای داد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۰:۴۰

  نابرابری، مرهون نظریه بازار آزاد/ نقض دموکراسی توسط سرمایه سالاری

  اسماعیل رئیسی، مترجم کتاب «بهای نابرابری» گفت: اصل «یک نفر یک رای» که مبنا و بنیان اساسی دموکراسی است، الان در جامعه آمریکا تبدیل به «یک دلار یک رای» شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۳۰ ۱۲:۳۸

  دوره‌بندی دهه ٦٠

  مقاله «دوره‌بندی دهه ٦٠» نخستین‌بار در کتابی تحت‌عنوان «دهه ٦٠ بدون عذرخواهی» و در سال ١٩٨٤ منتشر شد. این کتاب را که مجموعه مقالاتی بود در شرح و نظریه‌پردازی دهه ٦٠ و نیز بازگویی خاطرات آن دوران، چنان‌که از نامش پیداست، می‌توان واکنشی دانست به غلبه تمام‌عیار راست‌گرایی در سیاست و فرهنگ آمریکا (در آن زمان از آغاز ریاست‌جمهوری ریگان سه سال می‌گذشت)، یعنی در زمانه‌ای که ظاهرا صحبت‌کردن از دهه ٦٠ می‌بایست با عذرخواهی همراه می‌بود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۰۹:۴۹

  فرصت های سرمایه گذاری در ایران پسا تحریم بررسی می شود

  کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران پساتحریم توسط دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و با حضور کارآفرینان مسلمان کشورهای آسیایی ۶ و ۷ مرداد برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۳:۲۰

  چگونه حراج تهران میلیاردی شد؟

  «حراج هنر تهران» با ۲۵ میلیارد تومان مجموع فروش، رکورد سال قبلش را شکست. در مراسمی که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آن حضور داشت، یک تابلوی سهراب سپهری سه میلیارد تومان به فروش رسید. حراج هنر تهران چه طور میلیاردی شده است؟

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۹ ۰۹:۵۹

  عشق كندوكاو/ نگاهی به زندگی كورنليوس كاستورياديس

  كورنليوس كاستورياديس با جسارت فلسفه را چيزي نمي‌داند جز «مسئوليت‌پذيري نسبت به تماميت آنچه قابل فكركردن است». زندگي و كار او گواهي است بر اينكه با چه قوتي خود را وقف اين پروژه كرد.

 • جنبش کارگری ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۱۲:۱۳

  نیروهای کار جنبش‌های کارگری و جهانی‌سازی از ۱۸۷۰

  بورلی جی. سیلور

  این کتاب پژوهشی تاریخی در جریان‌های جهانی جنبش‌ها و دیدگاه‌های کارگری است؛ که به بررسی مقاومت‌ها و اعتراض‌های طبقه کارگر از اواخر سده‌ی نوزدهم تا آخر سده‌ی بیستم پرداخته است.

 • فرهادپور ۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۲:۱۷

  گفتاری از مراد فرهادپور در تبيين ضد سرمايه داری رمانتيك گئورگ لوكاچ؛

  اميد به رستگاری

  نفرت و پایداری لوكاچ و گذرش به ماركسیسم را می‌توان در گذر از فرهنگ و نظریه به انقلاب مشاهده كرد و بنابراین لوكاچ این نفرت را به زندگی و عمل و پراكسیس خودش انتقال داد. اما در عین حال وقتی به محتوای این انتخاب نیز دقت می‌كنیم، حتی ابدا نمی‌شود دو سوی این انتخاب را خیلی فرمال یكی گرفت، یعنی اگر صحبت از عزم راسخ باشد هایدگر برخلاف لوكاچ كه این رمانتیك بازی را نقد می‌كند، خیلی بیشتر از این موضوع حرف می‌زند، هایدگر مدام از انتخاب همراه با عزم راسخ حرف می‌زند.

 • هگل و مارکس ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۰۹:۳۸

  نگاهی به دیالکتیک و خودمیانجی‌گری در نظریه‌ی آزادی مارکس؛

  فراسوی بی‌کرانگی کاذب سرمایه

  در حالی که مفهوم عدالت مارکس در سال‌های اخیر، موضوع مباحثات نظری گسترده‌ای بوده است، مفهوم «آزادی» او به‌نسبت توجه کمتری را به خود جلب کرده است. احیای علاقه به هگل به‌عنوان فیلسوف آزادی، موقعیت جدیدی را برای بازبینی تفکر مارکس در باب این مفهوم مناقشه‌برانگیز در اندیشه‌ی سیاسی جدید ایجاد کرده است. این پس‌زمینه قابل دارای اهمیت است، چرا که نظریه‌ی آزادی مارکس شامل بررسی انتقادی بسیاری از ایده‌های کلیدی هگل است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۰

  بازنگری مفاهیم متعارف اقتصاد توسط یک اقتصاددان آمریکایی

  جان گالبرایت نویسنده کتاب «علمِ اقتصادِ کلاه‌برداریِ معصومانه» در اثر خود یکسری مفاهیم متعارف اقتصاد را مورد بازنگری قرار داده وگسست در تاریخ اندیشه اقتصاد سرمایه داری را نشان داده است.

 • سرمایه داری ۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۱۱:۲۱

  سرمایه‌داری چگونه عمل می کند؟

  گورکنان سرمایه‌داری

  تصورات مبهم از سرمایه‌داری نمی‌توانند توضیح دهند مشخصه نظام سرمایه‌داری در تمایز از دیگر صورت‌های اجتماعی چیست، و این تا حدودی به جهت طفره‌رفتن از پرسش دیگری است: در بدو امر نظام سرمایه‌داری از کجا پیدا شد. اگر سرمایه‌داری همیشه وجود داشته - به اشکال مختلف - یا اگر فرایند مشخصی برای تغییر تاریخی از جوامع غیر‌سرمایه‌داری به سرمایه‌داری در کار نباشد چیزی نمی‌توان درباره وجه تمایز سرمایه‌داری گفت.

 • داعش ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۸:۵۲

  شرحی بر عوامل پیدایش بحران اقتصادی امروز؛

  بحران جهانی اقتصاد در پیوند با پیدایش گروه‌های تکفیری، دو روی یک سکه

  بحران مشروعیت سیاسی در جهان اسلام سنی باعث بروز یک راه‌حل بی‌سرانجام و محال گشت که بارها قبل از این در جهان اسلام رخ داده بود و خوارج مدرن را پدید آورد. بنابراین، برون‌رفت دولت‌های غربی از بحران اقتصادی و ظاهر شدن گروه‌هایی مانند داعش دو روی یک سکه‌اند. این موضوع گوشزدی بسزاست برای آنان که برای خروج از بحران چشم به کمک غربیان دارند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۲:۱۵

  ژوزف استیگلیتز بهای نابرابری را فاش کرد

  پروفسور ژوزف استیگلیتز با شبکه ای از مبانی منطقی و استدلال مبانی نظام لیبرال سرمایه داری بین المللی و در رأس آن آمریکا را با قدرت هر چه تمام تر به چالش کشید.

 • فاستر ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۰۹:۵۴

  جان بلامی فاستر؛

  امپریالیسم جدید

  پیروزی چشمگیر نظریه‌ی مارکسیستی امپریالیسم در قرن بیستم را می‌توان در قدرت‌اش در وارسی پدیده‌هایی از این قبیل توضیح داد: نقش سرمایه‌ی انحصاری، رقابت درون سرمایه‌داری که به دو جنگ جهانی منجر شد، بستن راه توسعه برای بخش عمده‌ای از کشورهای جنوب، بیرون کشیدن مازاد اقتصادی از کشورهای پیرامونی، مداخله‌ی نظامی مکرر، ظهور اشرافیت کارگری در مرکز این نظام، ظهور عناصر وابسته در کشورهای توسعه‌نیافته در اتحاد با سرمایه‌ی خارجی و امواج انقلابی در کشورهای پیرامونی.

 • مراد فرهادپور ۱۳۹۴-۰۷-۳۰ ۱۷:۱۸

  صوت/ سرمایه‌داری، سلطه، محیط زیست(مراد فرهادپور)

  مراد فرهادپور

 • مالجو ۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۰:۵۵

  گزارشی از سمینار «نسیان طبقاتی در ایران امروز»/ بخش دوم؛

  مناسبات طبقانی سرمایه‌داری بدون تولید سرمایه‌دارانه

  قدرت طبقاتی بورژوازی در رابطه‎ای که با طبقات مردمی برقرار می‎کند، باعث شکل‎گیری موفقیت‎آمیز سه حلقه اصلی زنجیره انباشت سرمایه در اقتصاد ایران شده است. انباشت به مدد سلب مالکیت از توده‎ها،...کالایی‎سازی نیروی کار، مطیع‌کردن آنها و کالایی‎سازی طبیعت، سه شرط لازم برای تکمیل منطق سرمایه است. این سه شرط هستند که در هر جغرافیا و تاریخی که شکل بگیرند، مناسبات طبقاتی سرمایه‎دارانه نیز به همراه آن شکل می‎گیرد.

 • رزا ۱۳۹۴/۰۷/۱۶

  گفت‌و‌گو با هارتموت رزا درباره شتاب اجتماعی و نیاز به سرعت در سرمایه‌داری معاصر؛

  درجا می‌زنیم، با سرعت هرچه تمام‌تر

  در جهان، اگر سرعت‌، رشد و نوآوری را در پیش نگیرد، نمی‌تواند ثبات اجتماعی خود را حفظ کند – وضع موجود از بین می‌رود. مردم بی‌کار می‌شوند، کارخانه‌ها تعطیل می‌شود، درآمدها کاهش می‌یابد، نظام سیاسی مشروعیتش را از دست می‌دهد و ... . همه اینها را امروز مثلا در یونان می‌توان دید. بنابراین در سرتاسر غرب و برای اولین‌بار در تاریخ مدرن، اکثریت پدرومادرها احساس می‌کنند باید هرچه در توان دارند انجام دهند، به‌سختی هرچه بیشتر کار کنند تا زندگی فرزندان‌شان به وخامت آنها نباشد.

 • هانری لوفور ۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۴۴

  بخشی از کتاب منتشر نشده هانری لوفور؛

  بازتولید روابط تولید و بقای سرمایه‌داری

  مسئله‌ی روابط تولید و بازتولیدشان نه با «بازتولید وسایل تولید» (نیروی کار، ابزارهای کار) مورد نظر مارکس برابر است و نه با «بازتولید گسترده» (رشد تولید) مد نظر او. پیشی‌گرفتن وجه نهایی بازتولید، یعنی بازتولید روابط تولید، از بازتولید وسایل تولید، تا اواخر سده‌ی نوزدهم، یعنی زمانی که مشکلات جدیدی را به وجود می‌آورد آغاز نمی‌شود.

 • هاروی ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۰:۰۱

  مقدمه دیوید هاروی بر کتاب «هفده تناقض و پایان سرمایه‌داری»؛

  بحران سرمایه‌داری و این‌بار ...

  بحران‌ها برای بازتولید سرمایه‎‌داری امری ضروری‌اند. در جریان بحران است که ناپایداری‌های سرمایه‌داری به چالش کشیده می‌شوند، تغییر شکل می‌یابند و از نو طراحی می‌شوند، تا نسخه جدیدی از ماهیت سرمایه‌داری ارائه دهند.

 • هیلفردینگ ۱۳۹۴/۰۶/۲۶

  نقد اقتصاد سياسی سرمايه‌داری در گفت‌وگو با محمدرضا معينی، استاد دانشگاه ماساچوست؛

  پوست ‌اندازی سرمايه‌داری

  برخی متفكرانی كه بعد از ماركس آمدند تلاش كردند تا از یك طرف با وفاداری به كلیات نظریه اقتصاد سیاسی ماركسی و از طرفی با تلاش در جهت گسترش آن گوشه‌ای از این بنای ناتمام را به سرانجام برسانند. فرآیند تكمیل البته هرگز چندان هموار نبوده و نخواهد بود ... كتاب سرمایه مالی هیلفردینگ یكی از نمونه‌های برجسته چنین تلاشی است برای روزآمد كردن نظریه اقتصاد سیاسی ماركسی با توجه به تغییراتی كه سرمایه‌داری در انتهای قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم آنها را تجربه می‌كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۴:۱۰

  فرهنگ سرمایه داری دروازه ورود به اقتصاد سرمایه داری

  غرب، یک کل در هم تنیده و یک بسته است، به همین دلیل باید توجه داشت که تهاجم فرهنگی غرب، صرفاً در حوزۀ فلسفه و ساحات فکری منحصر نمی‌شود؛ بلکه شامل تهاجم سیاسی، اقتصادی و نظامی هم می‌شود.

 • فرهادپور-عمادیان ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۱:۳۲

  گفتاری از مراد فرهادپور و بارانه عماديان؛

  گذار به سرمايه‌داری: نقد تاريخ فاتحان

  انباشت اوليه سرمايه قانون اصلی و مركزی تمدنی است كه من از آن با صفت وحشی ياد كرده‌ام. اين نوعی بدبينی روشنفكران رمانتيك نق‌نقو نيست، بلكه می‌توان با عدد و رقم و فاكت نشان داد كه چگونه انباشت اوليه سرمايه قانون اصلی حاكم بر نظام سلطه و توحشی است كه امروزه جهان را فراگرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۳:۳۰

  شباهت بچه‌پولدارهای اینستاگرام با نقاشی‌های اشراف‌زادگان

  اگرچه ابزارِ انتقال‌دهندۀ عکس‌ها جدید است ولی تصاویر و روابطِ اجتماعی‌ در پس آن، شیوه‌های قدیمیِ به‌رخ‌کشیدنِ ثروت را به یاد می‌آورد. مانند عکس‌های اینستاگرام، نقاشی‌های رنگ‌روغنِ هم توجهات را به جایگاه و وجهۀ افراد جلب می‌کند. منتقد هنر و نویسندۀ انگلیسی جان برگر، تظاهر به بی‌طرفی در آثار هنریِ معتبرِ غربی را به چالش کشید. وی استدلال کرد که تمام تصاویر را می‌توان با توجه به معنای سیاسی و اجتماعی‌شان درک کرد. طرح‌های زیر حاصل کنار هم چیدن منتخبی از دو گونه تصاویرِ متفاوت و بر پایۀ تفکرات برگر است. نقاشی‌های رنگ روغن اروپایی سال‌های ۱۷۵۰-۱۶۵۰ و تصاویر اینستاگرام سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۲