فرانسه

کل اخبار:164

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۰:۰۰

  معرفی برترین کتاب‌های ۲۰۱۶ در فرانسه

  مجله لیر فرانسه به سنت هر سال خود با رسیدن به ماه آخر سال میلادی، فهرستی از کتاب‌های برتر سال در فرانسه را منتشر کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۰۸:۰۰

  روزهای مطالعاتی هانری کربن در پاریس برگزارشد

  دوازدهمین دور از روزهای مطالعاتی اندیشمند و شیعه‌شناس فرانسوی هانری کربن، در سالن آمفی تئاتر دانشسرای کاربردی مطالعات عالی پاریس برگزار شد.

 • کتاب بار مسئولیت ۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۰:۵۷

  بار مسئولیت بلوم، کامو، آرون و قرن بیستم فرانسه

  تونی جات

  لئون بلوم و رمون آرون به دلایل کاملاً متفاوت تنها در پایان عمر طولانی خویش توانستند در مأوای احترام، تحسین و در بعضی محافل تملق تقریباً همگانی آرام بگیرند. کامو که از این هر سه پس از سی و پنج سالگی برخوردار شده‌بود، دوازده سال بعد چون شخصی نگران و بسیار منفور درگذشت؛ سی سال طول کشید تا از او اعاده حیثیت شود...

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۱۴:۰۰

  ترجمه انگلیسی و فرانسه اشعار خیام رونمایی می‌شود

  مراسم نکوداشت پروفسور حسین صادقی از چهره‌های ماندگار با رونمایی از ترجمه وی از اشعار خیام به زبان انگلیسی و فرانسه روز جمعه ۹ مهر در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۵:۰۰

  منوچهر بدیعی: بعید است آثار میشل بوتور ماندگار باشد

  با آن‌همه شاعری و مقاله‌نویسی که تقریبا تمام عمر ادبی‌اش صرف آن شده و با آنکه فقط چهار رمان از او منتشر شده است آن‌هم ظرفِ شش سال از ١٩٥٤ تا ١٩٦٠، و با آنکه پنجاه‌وشش سال آخر عمرش اصلا سراغ رمان‌نویسی نرفته است، اما همواره از او به عنوان نویسنده رمان آن‌هم «رمان نو» یاد می‌کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۳:۲۰

  همکاری فرانسه با ایران برای احیای دریاچه ارومیه

   در نشست خبری ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست و رویال وزیر محیط ‌زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه در سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور که به‌منظور بررسی تغییرات آب و هوایی برگزار شد، وزیر فرانسوی به دو پرسش خبرنگار روزنامه «شرق» در زمینه همکاری‌های ایران و فرانسه در زمینه حفظ و احیای دریاچه ارومیه و همچنین چگونگی سنجش میزان پایبندی کشورهای جهان به تعهدات خود در همایش COP٢١ پاسخ داد.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۰:۰۰

  میشل بوتور رمان‌نویس برجسته فرانسوی امروز به خاک سپرده می‌شود

  میشل بوتور یکی از بزرگ‌ترین رمان نویسان قرن بیستم فرانسه که چهارشنبه ۲۴اوت (۳ شهریور) در ۸۹ سالگی درگذشت، امروز به خاک سپرده می‌شود.

 • سبک ۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۲:۳۹

  سبک و آرای فیلسوفان و سخن‌شناسان دربارۀ آن

  کریستین نوآی کلوزاد

  متن این اثر متشکل از چند بخش است که در هر بخش، آرای فیلسوفان و متفکران شاخص از نظرگاهی معین فراهم آمده‌اند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۱۴:۴۰

  کافکای فرانسه!/ درباره ژوئل اگلوف، نويسنده معاصر فرانسوی

  ژوئل اگلوف، نویسنده‌ معاصر فرانسوی، دو داستان «سرگیجه» (٢٠٠٣) و «چرا این‌جا روی زمین نشسته‌ام» (٢٠٠٤) را به‌فاصله یک سال نوشته است.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۹ ۱۲:۰۹

  سيمای نظام آموزشی فرانسه در گزارشی از يك سفر علمی و آموزشی

  گروهي از معلمان ايراني در يك سفر ١٠ روزه از نزديك با نظام آموزشي فرانسه آشنا شدند. اين افراد كه با هزينه شخصي و توسط يكي از موسسه‌هاي پژوهشي به اين سفر اعزام شده بودند در نشستي تجربه خود را دراختيار تعدادي از فرهنگيان علاقه‌مند گذاشتند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۲۰

  اهدای مهم‌ترین جایزه افتخاری کشور فرانسه به یک نویسنده انگلیسی

  دولت کشور فرانسه عنوان «افسری» (0fficer) را به «جاناتان کو» نویسنده انگلیسی به عنوان محبوب‌ترین نویسنده انگلیسی کشور فرانسه اهدا کرد. وی احساس دوگانه خود را درباره دریافت این عنوان ابراز کرد.

 • مردگان ۱۳۹۵/۰۴/۰۵

  گفت‌وگوی تیموتی شنک و تامس لاکویر دربارۀ کتاب «عملکرد مرده؛ تاریخ فرهنگی جنازه‌ها»؛

  مردگان زنده؛ تاریخ فرهنگی جنازه‌ها

  مناقشات فراوانی دربارۀ مرگ و تدفین اکثر چهره‌های بزرگ روشنگری در فرانسه درگرفت. جنجالی‌ترین و بدنام‌ترینِ این مناقشات در مرگ و خاک‌سپاری ولتر رخ داد. در خاک‌سپاری ولتر دو مسئلۀ ‌مرتبط به‌ هم وجود داشت: نخست اینکه آیا او در بستر احتضار، تشریفات مذهبی دم مرگ را انجام داده و از دیدگاه‌های خود عدول کرده یا نه؛ دوم اینکه اگر چنین کرده، آیا این کار را به‌دلیل آن انجام داده که نهایتاً فهمیده است مرگ بیرون از کلیسا به‌معنی مرگ در نکبت و فلاکت است یا به‌سبب ترس از اینکه جنازه‌اش به‌شایستگی دفن نشود، دست به نوعی نیرنگ زده و آداب مزبور را به جای آورده است؟

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۰:۴۵

  علاقمندی فرانسه و ایتالیا برای ایجاد شعبه دانشگاه پزشکی در ایران

  وزیر بهداشت با اشاره به اعلام علاقمندی کشورهای خارجی برای تاسیس شعبه دانشگاهی در ایران گفت: دو کشور فرانسه و ایتالیا بسیار اصرار دارند که زمینه تاسیس دانشگاه در کشور برای آنها فراهم شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۸:۰۰

  محمد معتمدی به فستیوال «سن كلود» فرانسه می‌رود

  محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی روزهای ۲۲ و ۲۳ خردادماه امسال در پارک «سن کلود» پاریس تازه ترین کنسرت اروپایی خود را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۶:۰۰

  گروه «لیمر» به فرانسه می‌رود/ رخ‌نمایی موسیقی ایران در اروپا

  یک گروه موسیقی از بوشهر مرداد ماه امسال برای شركت در پنج جشنواره موسیقی مرتبط با آیین های بومی اقوام جهان عازم فرانسه می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۰۰

  لوور همکاری خوبی با ایران آغاز کرده‌است/ توجه اولاند به آثار شرق

  مدیر گروه عهد باستان شرق موزه لوور از اینکه این موزه همکاری خوبی را با ایران شروع کرده، ابراز خرسندی کرد. رایزن فرهنگی فرانسه در ایران هم از برنامه همکاری مشترک موزه لوور با کشورمان خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۲۴ ۱۳:۳۰

  راه اندازی دوره های مشترک دانشگاه اصفهان با فرانسه و آلمان

  رئیس دانشگاه اصفهان گفت: از سال آینده دوره های مشترک آموزشی این دانشگاه با دانشگاه های دو کشور فرانسه و آلمان آغاز می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۲۰:۱۵

  جنجالی‌ترین کتاب سال گذشته جهان به چاپ چهارم رسید

  کتاب خاطرات والری تریرویلر همسر رئیس جمهوری فرانسه با عنوان «برای این لحظه متشکرم» به چاپ چهارم رسید.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۱۱:۴۵

  هفت هزار سال هنر ایران در ۸ کشور جهان به نمایش در می‌آید

  مدیرکل موزه‌های کشور از برگزاری نمایشگاه‌های ۷ هزار سال هنر ایران درکشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، هند، مکزیک، سنگاپور و آمریکا خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۳:۰۰

  نمایش آثار هنرمند مقیم فرانسه در آستانه نوروز

  نمایشگاهی از آثار نقاشی و سرامیک مجید حمیدیان برپا می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۱ ۱۶:۴۵

  فعال حوزه گردشگری فرانسه: مردم ایران با سرمایه شخصی بناهای تاریخی را احیا کنند

  یکی از فعالان حوزه گردشگری در فرانسه، گفت: وقتی دولت نمی تواند برای حفظ بناهای تاریخی هزینه کافی کند، بهتر است مردم خودشان این کار را انجام دهند و میراث فرهنگی پدرانشان را حفظ کنند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۱۵

  افزایش پذیرش دانشجوی خارجی/ برگزاری دوره دکتری با فرانسه

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش پذیرش دانشجوی خارجی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۱ هزار دانشجوی خارجی در کشور تحصیل می کند که برنامه ما پذیرش ۱۵درصد از کل دانشجویان است.

 • ژیژک ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۸:۳۲

  نگاهی به سمینار سال ۲۰۱۰ بین آلن بدیو و اسلاوی ژیژک؛

  آیا لکان پادفیلسوف است!؟

  این بدیو است که دیدگاه‌های دوست خود را به چالش می‌کشد؛ به نظر او ژیژک پادفلسفه را با فلسفه‌ی انتقادی یا نقد خلط کرده! و این‌ها دیدگاه‌های یک‌سانی نیستند. سؤال موضع پادفلسفی محدوده‌های تفکر عقلانی آن‌طور که کانت می‌گفت، نیست، بلکه چیز رادیکال‌تری است که تجربه را بالاتر از تفکر عقلانی می‌نشاند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۴ ۱۳:۱۵

  جنبه‌های فرهنگی سفر اروپایی دولت/ فرانسه پا پیش نگذاشت

  مدیرعامل شهرکتاب درباره همراهی با رئیس جمهور در سفر اخیر به اروپا، گفت: در این سفر با نویسندگان و مدیران مراکز خصوصی و عمومی فرهنگی ایتالیا دیدار و گفتگو داشتم.

 • رمانتیسم ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۰۸:۵۰

  نگاهی به پیوند رومانتیسم و سیاست؛

  تقابل دیونیسوس و آپولون در عصر جدید

  منِ مطلق فیشته از رهگذر ابرانسانِ نیچه در هیئت هیتلر زاده می‎‎شود، نظم مطلوب هایدگر نازیسم را به رسمیت می‎‎شناسد، نقد اشمیت از رومانتیسم سر از ناسیونال‎‎سوسیالیسم درمی‎‎آورد و کمونیسم مارکس به گولاگ‎‎های شوروی راه می‎‎برد؛ و این‌گونه است که روح رومانتیک به‎‎سان شبحی سراسر جهان را درمی‎‎نوردد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۸:۰۰

  وزرای علوم ایران و فرانسه تفاهم نامه همکاری امضاء می کنند

  قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل با اشاره به سفر محمد فرهادی طی روزهای آینده به پاریس گفت: وزرای علوم ایران و فرانسه در این دیدار تفاهم نامه همکاری های علمی را امضاء خواهند کرد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۹:۰۰

  نمایش هیولاها از فرانسه به بخش تئاتر ملل جشنواره تئاتر فجر پیوست

  نمایش هیولاها به کارگردانی لارنت فرانی محصول کشور فرانسه در بخش تئاتر ملل سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر روی صحنه خواهد رفت.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۱۴:۰۰

  مدارس در فرانسه چگونه اداره می‌شود

  مهم‌ترين و برجسته‌ترين شاخص يا ويژگي نظام آموزش و پرورش فرانسه كه مورد توجه گروه سفري ٢٠ نفره از ايران قرار گرفته بود ويژگي‌هاي رفتاري و اجتماعي مردم به طور عام و دانش‌آموزان به طور خاص بوده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۷:۱۵

  دو نمایشنامه از میشل دویچ در یک مجلد منتشر شد

  نمایشنامه‌های «یکشنبه» و «زندگی خوب» نوشته میشل دویچ، نمایشنامه‌نویس معاصر فرانسوی با ترجمه زیبا خادم‌حقیقت، در یک مجلد از سوی نشر بیدگل منتشر شدند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۵۷

  کتاب بی‌خانه‌مانی در فرانسه پرفروش شد/ ادامه گدایی آدم بیکار تنبل مشهور!

  کتاب خاطرات «ژان ماری راگول» درباره 27 سال تکدیگری خود در خیابان‌های پاریس، جزو پرفروش‌های کتاب فرانسه قرار گرفت.