مصاحبه

کل اخبار:395

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۶:۴۰

  «آخرین مصاحبه ادوارد سعید» منتشر شد

  «آخرین مصاحبه ادوارد سعید» با ترجمه عظیم طهماسبی به تازگی منتشر شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۷:۲۰

  نقش مهم دین در خاستگاه های اندیشه مدرن

  مایکل آلن گلسپی گفت: مذهب و الهیات نقش مهمی در توصیف خاستگاه و ماهیت اولیه فلسفه مدرن و اندیشه‌های سیاسی که عموما به عنوان بنیاد و اساس جهان سکولار شناخته می‌شوند، بازی می‌کنند.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۰۲ ۱۶:۴۰

  ترجمه آخرین مصاحبه ادوارد سعید چاپ شد

  کتاب «آخرین مصاحبه ادوارد سعید» به تازگی با ترجمه عظیم طهماسبی توسط انتشارات جهان کتاب منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۱۵ چاپ شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۳۱ ۱۵:۲۰

  گفت‌وگو با وس اندرسون، فیلمساز آمریکایی/ سگ‌ها و آدم‌ها

  فیلم جزیره سگ‌ها به زبان انگلیسی یا ژاپنی نیست، درباره خود ترجمه‌ است. چند ترجمه ممکن متفاوت وجود دارد. از زنده نگه داشتن هر دوی زبان‌ها خوشم می‌آید. مشخصا در کشورهای مختلف، انگلیسی حذف خواهد شد. در هر جای دنیا که فیلم دیده شود، زبان ژاپنی باقی می‌ماند اما انگلیسی با فرانسوی، ایتالیایی و ... جایگزین می‌شود. فکر می‌کردم این شکل کار کردن، هیجان‌انگیز است. بخشی از فیلمسازی چیزهایی است که از تحقیقاتت یاد می‌گیری- چیزی که کشف می‌کنی- چیزی که پس از آن می‌توانی به دیگران بیاموزی. وقتی ساخت فیلم تمام می‌شود، آدم دیگری می‌شوی چون تجربه‌ای تازه‌ کسب کرده‌ای.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۶ ۱۴:۲۰

  از خاطره‌ تا واکنش زرین‌کوب به برنامه «هویت»

  در آستانه نوزدهمین سالگرد درگذشت عبدالحسین زرین‌کوب (۲۴ شهریور ۱۳۷۸) پای حرف‌های برادرش عظیم زرین‌کوب می‌نشینیم.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۵ ۱۲:۰۰

  مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است/ فروپاشی ظلم جهانی با نهضت حسینی

  استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: قرآن کتاب حکمت است و این حکمت در روز عاشورا در یک تراژدی داستانی تفسیر و تعبیر شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۳:۰۰

  توقف بیجا مانع کسب نیست!/ پرسه زن‌هایی که تبدیل به خریدار می‌شوند

  کارشناس مطالعات فرهنگی گفت: امروزه همه را تشویق می کنند که به مراکز خرید بیایند و ما شاهد تغییر سیاستی هستیم که پرسه زن را تبدیل به خریدار می کند.امروز توقف بیجا خوب است ودیگر مانع کسب نیست.

 • ملاصالحی ۱۳۹۷/۰۶/۱۲

  گفت‌وگو با حکمت‌الله ملاصالحی به بهانۀ کتاب «انسان تاریخی و تاریخ متعالی»؛

  تاریخ، خدای انسانِ عالمِ مدرن است

  تصادفی نیست که تنها انسان عالم مدرن روی آوار معابد گذشته، موزه به مفهوم مدرن آن بنیاد می‌نهد؛ و تنها انسان دورۀ جدید وجب به وجب و لایه به لایه تا آن‌سوی مرزهای تاریخ و جغرافیای طبیعی ارض، تاریخ و عقبۀ تاریخی انسان را زیر جراحی‌های بی‌امان خود گرفته است. انسان عالم مدرن دیگر انسان زائر معبد عالم غیب و قدس نیست، در آسمان و در فراتاریخ و در پیشگاه و حضور امر متعال حضور خویش را در جهان نمی‌بیند و نمی‌فهمد و نمی‌جوید.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۱۶:۰۰

  برای رسیدن به وضعیت مطلوب در ایران چه باید کرد؟/ روشنفکران ایرانی پاسخ می‌دهند

  گفت‌وگوهای مطبوعاتی علی صادقی با تنی چند از روشنفکرانی ایرانی تحت عنوان «گفت‌وگو با روشنفکران» کتاب شد.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۵:۰۰

  تازه‌ترین گفت‌وگو با استیون اسپیلبرگ: خیلی به گذشته نگاه نمی‌کنم

  فیلم «بازیکن ...» حاوی هشدارهایی در مورد اعتیاد به واقعیت مجازی می‌شود اما همزمان می‌توان آن را به عنوان تبلیغی برای این تکنولوژی به شمار آورد. اگر دنیای تماشایی اویسیس نتواند همه را ترغیب به خرید هدست‌های واقعیت مجازی بکند، بنابراین هیچ تبلیغی از عهده این کار برنخواهد آمد.

 • هگل ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ ۱۱:۱۷

  پاسخ‌های استیون هیکس به پرسش‌های «فرهنگ امروز»؛

  هراس از هگل

  هگل سم است. انسان‌شناسی‌اش خام‌دستانه و هولناک است. هراس‌آورتر از آن، فلسفه‌اش است. در نظر بیاورید که آرای او بخشی از جهان فلسفی آلمانی در قرن نوزدهم است که برجستگانش کانت، هگل، مارکس و نیچه هستند. آری! همۀ این فلاسفه بخشی از جهان مدرن هستند، اما با هم یک سنت ضدروشنگری را می‌سازند که به علم و فناوری بدگمان است، فردیت‌ستیز است (حتی نیچه) و ضدلیبرال.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۱۶:۰۰

  مهلت انتخاب مناطق مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد فردا پایان می یابد

  مهلت انتخاب مناطق مصاحبه داوطلبان دوره دکتری تخصصی ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی ساعت ۱۲ ظهر فردا ۱۳ تیرماه پایان می یابد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۰۲ ۱۶:۳۶

  نظام‌های آکادمیک فوکو را به یک فیلسوف پساساختارگرا تقلیل داده‌اند

  افشین جهاندیده، مترجم آثار فوکو به فارسی بر این باور است که گرایش متداول دانشگاهی در همه‌جا معمولاً بسته‌بندی و دسته‌بندی‌کردن اندیشه فوکو در قالب‌هایی رایج و تقلیل‌دهنده نظیر ساختارگرا، پساساختارگرا، پسامدرن و عقل‌ستیز است و بدین‌ترتیب به‌جای بهره‌گیری از امکان‌های اندیشه فوکو آن را سترون کرده‌اند.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ ۱۵:۰۰

  آغاز مصاحبه علمی داوطلبان سطح ۴ حوزه خواهران از تیر

  مصاحبه علمی داوطلبان سطح چهار حوزه های علمیه خواهران از ابتدای تیرماه در شهر قم آغاز می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۹ ۱۶:۴۰

  جار می‌زنیم صدایی شنیده نشود/ گفت‌وگو با بهرام بیضایی به مناسبت اجرای «چهارراه» در دانشگاه استنفورد

  برای خنده یا اشک‌ریختن در «چهارراه» یا هر چهارراهی راحت باشید؛ اگر گیجید از گیجی در برابرِ گُوهرِ واقعیت است؛ هرچه اَزَتان بِتَراوَد همان. بگذارید نمایش هر دو وَجه زندگی را در یک لحظه بِهتان نشان بدهد؛ و گیجی خُودتان را ارج بگذارید وقتی در برابر این تضادّ بر می‌آشوبید!

 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۶:۰۰

  اکران بدون مرز/ گفت‌وگو با مجتبی میرتهماسب درباره مستند «توران خانم» ساخته مشترکش با رخشان بنی‌اعتماد و دلایل پخش اینترنتی فیلم

  ما باید این فیلم را در چرخه مدل اقتصادی خودمان بیندازیم تا حداقل هزینه‌های تولید را دربیاوریم و بعد به سوددهی برسیم تا هم زنده بمانیم و هم بتوانیم فیلم بعدی را بسازیم.

 • ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۴:۲۰

  کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است

  در گفتگوی صمیمانه ای که چندی پیش با مرحوم حجت الاسلام احمد احمدی، رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم با ما از زندگی، سوابق علمی و اجرایی و دغدغه های خود سخن گفت.

 • بورخس ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۱۵:۱۰

  خورخه لوئیس بورخس

  ریچارد برگین و دیگران

  به گفته‌ والت ویتمن: «فکر می‌کنم از زندگی واقعی خویش خیلی کم می‌دانم یا هیچ نمی‌دانم». ریچارد برگین کمک کرد تا خود را بشناسم.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ ۱۳:۰۰

  پاسخ‌های پرشور کینگ و دریافت طرحی کلی از دنیای امروز

  کتاب «مارتین لوترکینگ» (جونیور) با ترجمه سولماز دولت‌زاده از سوی نشر آفتابکاران منتشر شد. این مجموعه شامل مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای مارتین لوترکینگ (جونیور) در طول زندگی حرفه‌ای‌اش است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۱:۳۰

  گفت‌وگوی احمد غلامی با بهمن فرمان‌آرا: پای ما دیگر توان ‌رفتن ندارد

  نسل امروز مثل همان تمثیلی است که خودت گفتی. هل‌دادن توی رودخانه. شما را توی رودخانه هل داده‌اند و دائم تلاش می‌کنید غرق نشوید. پشتک‌زدن، شناکردن توی رودخانه نیست. از همین جهت است که کل مملکت در تلاطم است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۹ ۰۹:۵۹

  مصاحبه پذیرش مقطع عمومی حوزه های خواهران آغاز شد

  مصاحبه از پذیرفته شدگان مرحله اول تحصیل در مقطع عمومی(سطح دو) سال تحصیلی ۹۸-۹۷ حوزه‌های علمیه خواهران آغاز شد.

 • ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۰

  آخرین مصاحبه با ژاک دریدا منتشر شد/ من مرگ خود را در نوشتن زندگی ‌می‌کنم

  آخرین مصاحبه با فیلسوف الجزایری‌تبار فرانسوی در کتابی با نام «ژاک دریدا؛ من مرگ خود را در نوشتن زندگی ‌می‌کنم» منتشر شد. گفت‌وگوها را «جان برنباوم» انجام داده و حسین کربلایی‌طاهر (شاهین) ترجمه را برعهده داشته است.

 • شاملو ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۰۰:۲۷

  سندباد در سفر مرگ مجموعه گفت‌وگوهای احمد شاملو بخش اول (۱۳۴۲-۱۳۵۸ )

  مجموعه حاضر شامل چهل و چهار گفت و گو با احمد شاملو است که از از آن میان، در سه گفتگو شاملو خود در نقش مصاحبه‌کننده ظاهر شده است

 • مهدویان ۱۳۹۶/۱۲/۲۳

  گفت‌وگو با محمدحسین مهدویان؛

  لاتاری بهترین فیلم من است

  دو فیلم اول من فیلم‌های نخبه‌پسندتری بود هرچند ماجرای نیمروز کاملاً یک چیز میانی بود؛ یعنی از آن دسته فیلم‌هایی که هم مردم عادی می‌توانستند با فیلم ارتباط برقرار کنند و هم آن‌هایی که نخبه‌تر و خاص‌تر بودند. در لاتاری به دنبال یک لحن یا روایتی از ماجرا بودم و داستانی می‌خواستم تعریف کنم که واقعاً طیف بیشتری از مردم فیلم را دوست داشته باشند و یک فیلم کاملاً مردم‌پسند بسازم؛ اما من به‌هرحال همان آدم هستم.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۶:۰۰

  اولین کتاب از مجموعه گفتگوهای شاملو چاپ شد

  کتاب «سندباد در سفر مرگ» شامل اولین بخش از گفتگوهای احمد شاملو توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۶ ۱۰:۲۰

  شیوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تغییر می کند

  سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: شیوه برگزاری مصاحبه دوره دکتری این دانشگاه برای سال ۹۷ تغییر کرده است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۷:۰۰

  فیلسوف زندگی؛ گفت وگو با دکتر رضا داوری

  غرب‌محوری صرف یک داعیه نیست که با آن مخالف باشیم و با مخالفت خود آن را از میان برداریم. البته با داعیه غرب‌محوری می‌توان مخالف بود، اما غرب‌محوری نظر نیست، بلکه غرور قدرت است.

 • وحی ۱۳۹۶/۱۰/۲۵

  گفتگو با یاشار جیرانی درباره تجربه ترجمه اندیشه‌های لئو اشتراوس؛

  در ستایش دفاع پارتیزانی از فلسفه سیاسی

  اشتراوس بالاتر از همه پارتیزان و مدافع این تصویر از شیوه‌ی زندگی فلسفی است؛ تصویری که بنا به تعریف با مفهوم سعادت فردی و در نهایت با «معنا» گره می‌خورد: در این معنا فلسفه (دقیقاً از آن‌جایی که نه یک رشته بلکه یک شیوه‌ی زندگی است) والاترین امکان سعادت انسانی است که بالاتر از انواع نازل‌تر سعادت اخلاقی-سیاسی قرار می‌گیرد. به نظرم این دفاع اشتراوس از شیوه‌ی زندگی فلسفی، یا احیای چنین دفاعی توسط او در قرن بیستم، جذاب‌ترین و رادیکال‌ترین عنصر اندیشه‌ی اوست.

 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۰:۴۰

  راست و دروغ‌های «فرار مغزها»

  متن زیر گفت‌وگویی آماری درباره موضوع پرحاشیه مهاجرت مغزها از ایران است.

 • ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۱۰

  آخرین مصاحبه‌های ارنست همینگوی منتشر شد

  گفت‌وگوهایی با ارنست همینگوی که در چهار سال پایانی عمرش در مجلات و روزنامه‌های پاریس ریوی‌یو، آتلانتیک، هفته نامه استار و اسکوایر کار شده در قالب کتابی با ترجمه حسین کربلایی‌طاهر از طرف نشر آفتابکاران منتشر شد.