نعمت الله فاضلی

کل اخبار:100

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۰۸:۵۰

  نقد و بررسی کتاب «تجربه تجدد» برگزار می‎شود

  نقد و بررسی کتاب «تجربه تجدد» امروز چهارشنبه در کتابخانه ملی برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۴:۴۵

  بررسی علم و فناوری در جامعه با تاکید بر نقش علوم انسانی

  نشست علم و فناوری در جامعه با تاکید بر نقش علوم انسانی با حضور وزیر نیرو برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۰:۵۰

  امید و نشاط اجتماعی در نشستی با حضور خانیكی، میدری و فاضلی

  وقتی با نهاد كارگزار یا سیاستگذار مواجه می‌شویم، می‌بینیم كه مدعی هستند دانشگاهیان اساسا ذهن‌شان درگیر مسائلی كه ما دچار آن هستیم، نمی‌شود. یكی از عوامل موثر در چرخه معیوب توسعه در ایران این است كه مساله به نهاد دانشگاه منتقل نمی‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۷ ۲۰:۰۰

  چیستی و چرایی کاربردی سازی دانش در علوم انسانی بررسی می شود

  پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی کاربردی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی با عنوان چیستی و چرایی کاربردی سازی دانش در علوم انسانی با سخنرانی دکترنعمت الله فاضلی برگزار می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۰۹:۰۰

  نشست «گسترش امید و نشاط اجتماعی» برگزار می‎شود

  نشست «گسترش امید و نشاط اجتماعی» به همت انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی وارتباطات برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۰:۰۰

  نعمت الله فاضلی: مگامال تبلور هژمونی پول است

  نعمت الله فاضلی گفت: نهادهایی مانند مگامال، تبلور هژمونی پول در زمان ما است. ما در حال مهاجرت از شهرهای تولیدی به شهرهای مصرفی هستیم.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۰۸:۴۸

  دیدگاه آیت‌الله موسوی بجنوردی درخصوص آئینه‌وند

  آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی در مراسم نکوداشت دکتر صادق آئینه‌وند گفت: متاسفانه امروزه اخلاق در جامعه ما کمرنگ شده درصورتی که اخلاق در همه زمینه‌ها نقش کلیدی دارد، درست است که تخصص آئینه‌وند تاریخ بود اما وی اخلاق اسلامی را سرلوحه خود قرار داد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۱:۴۰

  از بازار تا مگامال

  نشست «از بازار تا مگامال؛ تاملی فرهنگی و اجتماعی بر شیوه های خرید و مصرف شهروندان» در انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۱

  مناظره «مسئله تجدد در ایران» برگزار می‌شود

  پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مناظره علمی با موضوع «مسئله تجدد در ایران» را برگزار می‌کند.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

  گفت‌وگو با نعمت‌الله فاضلی درباره کتاب «فلسفه فرهنگ» نوشته علی اصغر مصلح؛

  ضرورت نگاه فلسفی به فرهنگ

  رویكرد دیگر فلسفه فرهنگ به ما نشان می‌دهد تا آن روی سكه غرب ستیزی و جهان‌ستیزی و اشكال گوناگون دیگر ستیزی را كه در دوره معاصر رو به رو بوده و هستیم را آشكار كند. آنهایی كه به شكل افراطی از خویشتن فرهنگی یاد می‌كنند تا به غیر ستیزی برسند و حتی كسانی كه به دیگر ستایی می‌پردازند تا از خویشتن تاریخی خود دور شوند هر دو در این ویژگی مشتركند كه به انسان و فرهنگ ارج نمی‌نهند.

 • یوسف اباذری ۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۱:۲۵

  صوت/ پدیده پاشایی (6)

  قانعی‌راد، اباذری و فاضلی

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۰۹:۲۱

  گفتاری از نعمت‎ا... فاضلی؛

  استوارت هال، قهرمان مطالعات فرهنگی

  مطالعات فرهنگی در بعد جهانی و محلی خود قهرمانانی دارد كه استوارت هال یکی از بنیان‌گذاران مركز مطالعات فرهنگي معاصر بيرمنگام، یکی از اسطوره‌های نمادين و قهرمانان نهادی مطالعات فرهنگی است. پرسش اين است كه استوارت هال به‌عنوان اسطوره‌ی قهرمانی در مطالعات فرهنگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۴/۰۱/۰۴

  تبارشناسی علوم انسانی در ایران در گفت و گو با نعمت الله فاضلی؛

  قدرت، فرهنگ و علوم انسانی در ایران

  کارکرد اصلی علوم انسانی- اجتماعی و دانشگاه‌های آن در ايران عبارت بود از «ساز و كار صوری» براي تأمين نيروی انسانی كه بتواند «صندلی‌های خالی» در نظام بوروكراسی را پر كند. لزوماً هم اين افراد، افراد ماهر، خُبره، خلاق، مولد و دانش‌آفرين نبودند. اين افراد كسانی بودند كه از دانشگاه‌ها مدرك تحصيلی دريافت می‌كردند كه به اعتبار اين مدرک افراد می‌توانستند در آن صندلی‌ها با پست‌های خالی نظام بوروكراسی جای خودشان را تعريف كنند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۴:۱۰

  برگزاری نشست علمی با عنوان «سبک زندگی در تهران تدوام يا يکدستی»

  نشست علمی با عنوان «سبک زندگی در تهران تدوام يا يکدستی»به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۷ ۱۱:۳۰

  نشست علمی توسعه و سیاست فرهنگی- تجربه ایرانی برگزار می‌شود

  نشست علمی توسعه و سیاست فرهنگی- تجربه ایرانی به همت پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۹

  «شهر همچون میراث فرهنگی» برگزار می‎شود

  میزگرد «شهر همچون میراث فرهنگی» در انجمن جامعه‎شناسی برگزار می‎شود.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۰۹:۳۰

  یادداشتی از نعمت‎الله فاضلی درباره‌ی تحول ایده‌ی دانشگاه؛

  لطفاً وارونه فکر کنید!

  ایده‌ی دانشگاه در جهان امروز در پرتو آن چیزی است که ادگار مورن و دیگران از آن تحت عنوان «اندیشه‌ی سیاره‌ای» یاد می‌کنند. امروز گفتمان دانشگاه خود را در چارچوب «اندیشه‌ی سیاره‌ای» و نه در چارچوب مرزهای ملی بازتعریف می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۱:۴۰

  بازخوانی پدیده پاشایی در انجمن جامعه شناسی(۳)

  پدیده اباذری جای پدیده پاشایی راگرفت/ امرعامه پسند مشروعیت فرهنگی دارد

  نعمت الله فاضلی گفت: نوعی جابجایی در حوادث درگذشت پاشایی رخ داد. پدیده اباذری جای پدیده پاشایی را گرفت. کم اتفاق می افتد که یک استاد دانشگاه به عنوان یک کنشگر عرصه عمومی، مورد بحث قرار گیرد.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۱:۱۳

  بررسی «رسانه‎ای شدن علوم اجتماعی و انسانی در ایران»/ بخش دوم؛

  فراگیری «رسانه‎ای شدن» در جهان امروز

  علم تحت تأثیر”رسانه‌ای شدن” تغییر می‎کنند، رسانه‌ای شدن به‌عنوان یک مؤلفه‌ی معرفتی و روشی و درک از عالم در حال ایفای نقش است. مسئله تنها بازنمایی، انتقال و انتشار اطلاعات و تنها ارتباط برقرار کردن نیست، بلکه رسانه یک زبان و یک محیط است و علم نیز اعم از شیمی، فیزیک، جامعه‎شناسی، انسان‎شناسی، ادبیات و غیره در آن قرار گرفته است و در حال ایفای نقش است؛ به همین دلیل روش‎های تحقیق نیز در حال دگرگونی است.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۹:۱۰

  بررسی «رسانه‎ای شدن علوم اجتماعی و انسانی در ایران»/ بخش نخست؛

  جهان زیر سیطره‌ی Mediatization

  در علوم انسانی و اجتماعی ایران، ما باید در فضای رسانه‌ای شدن، سیاست‎گذاری علم، پژوهش و دانشگاهی خود را به این‌سو ببریم که از “رسانه‌ای شدن” آگاهانه‎تر و نقادانه‎تر استفاده کنیم. در این شرایط باید تمام محققان و دانشجویان این رشته‎ها، این واقعیت را درک کنند که روزبه‌روز آگاهی خود را بیشتر کنند و مهارت‎ها و قابلیت‎های لازم برای ایفای نقش شبکه‎ای یا رسانه‎ای داشته باشند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۰۹:۳۷

  «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ» برگزار می‎شود

  «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ؛بررسی جامعه شناختی پدیده درگذشت مرتضی پاشایی» در انجمن جامعه‎شناسی ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۰۸:۳۳

  سیاست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در ایران بررسی می‌شود

  به همت مرکز فرهنگ و سیاست سازمان جهاد دانشگاهی تهران و کانون فرهنگ، ادب و اندیشه، نشست علمی بررسی سیاست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در ایران برگزار می‌شود.

 • دانشگاه ۱۳۹۳-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۰

  نعمت‌اله فاضلی؛

  دانشگاه را چگونه مدیریت کنیم؟

  امروز در جامعه‌ای اطلاعاتی، دانش‌محور، جهانی شده، پسا مدرن و پسا صنعتی زندگی می‌کنیم. جهانی با اقتصادی دانش‌محور که فرایندهای عمومی تحول نه تنها ساختارها بلکه زندگی روزمره، فردیت، شخصیت، ایده‌آل‌ها و تخیل‌های ما را لحظه به لحظه دگرگون می‌کند و تعریف علم و دانشگاه به طور طبیعی در این جهان دائماً دگرگون شونده، تغییر می‌کند.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۳/۰۸/۰۳

  تاریخ فرهنگی ایران مدرن در گفت‌وگو با دكتر نعمت‌الله فاضلی؛

  تاریخ فرهنگی با تاریخ فرهنگ تفاوت دارد

  وقتی ما از منظر تاریخ فرهنگی به ایران مدرن نگاه می‌كنیم اساسا ما با نوعی تجزیه و تحلیل نظری درباره ایران معاصر سر و كار داریم. ما تلاش می‌كنیم تا به كمك مفاهیم و نظریه‌ها و دیدگاه‌های مجموعه علوم اجتماعی كه نه‌تنها در تاریخ بلكه در مطالعات فرهنگی، جامعه‌شناسی، اقتصاد، حقوق و دیگر حوزه‌های علوم انسانی مثل فلسفه، نظریه‌های فرهنگی تولید شده است به كمك این مفاهیم و نظریه‌ها به نوعی به درك مفهومی از معنای داده شده به ابعاد مختلف جامعه، انسان و هستی‌های گوناگون دست پیدا كنیم.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۲:۵۲

  صوت/ اتواتنوگرافی؛ خود مردم نگاری

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۱۲:۲۸

  معرفت تاریخ در ایران گرفتار زندان سیاست است

  یک استاد تاریخ دانشگاه تهران در رونمایی از کتاب«تاریخ فرهنگی ایران مدرن» گفت: رشته تاریخ در ایران گرفتاری های خاصی دارد و برنامه درسی اش ایدئولوژی زده، عوام‌زده و سیاست زده است که اسمش را تاریخ گذاشته‌اند. متاسفانه معرفت تاریخ در ایران گرفتار زندان سیاست است. این رشته نمی تواند ادعا کند متولی تاریخ است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۶

  نعمت‎ا.. فاضلی: کتابی که چالش ندارد جز سرگرمی و بازی چیزی نیست

  نعمت الله فاضلی در مراسم رونمایی از اثر خود «تاریخ فرهنگی ایران مدرن» گفت: علم باید یک مناقشه داشته باشد و مساله علمی نیازمند چالش است. کتاب‌هایی که چالش نداشته باشند سرگرمی و بازی بیشتر نیستند و اساسا علم نیستند.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۳-۲۲ ۰۹:۳۴

  گفتاری از نعمت‌الله فاضلی/ بخش دوم؛

  شاد و ناشاد در پارادایم توسعه

  اولین دیدگاه در پارادایم ناشاد دیدگاهی است که شاخص اصلی آن «نرخ رشد اقتصادی» است و اولین دیدگاه در پارادایم شاد «توسعه‌ی اجتماعی» و به‌طور مشخص مفهوم «هم‌بستگی اجتماعی» است. مبنای نرخ رشد اقتصادی، بهبود و سامان دادن بازار کسب‌وکار و رونق عرضه و تقاضا است. همچنین 2 مشخصه‎ی توسعه‎ی اجتماعی این است که سیاست‎های توسعه باید بتوانند حس تعلق اجتماعی را بالا ببرد.

 • شادی ۱۳۹۳-۰۳-۲۰ ۱۱:۱۲

  گفتاری از نعمت‌اله فاضلی/ بخش نخست؛

  شادی به‌مثابه‎ی دال مرکزی گفتمان توسعه

  چرا امروز باید درباره‎ی شادی و توسعه تأمل کرد؟ پرسش کانونی که باید پاسخ گفت، زیرا این مقوله یکی از ضرورت‎های اجتناب‎ناپذیر همه‎ی جوامع است. باید به مقوله‌ی شادی و توسعه از زوایای مختلف نگریست و تأمل کرد.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۳-۰۷ ۰۶:۱۷

  نعمت‎الله فاضلی؛

  فرهنگ خاطره‌‏ساز؛ خاطره‌های فرهنگ‌ساز

  در دنیای امروز مرز خاطرات و فرهنگ درهم‌ تنیده‌تر و پیچیده‌تر شده ‌است. امروز به کمک پیشرفت‌های فناورانه توانسته‌ایم دنیای خاطرات را توسعه دهیم. ما می‌توانیم بگوییم امروز هرکس به اندازه‌ای که از تکنولوژی‌های خاطره استفاده بیشتری می‌کند به همان اندازه سهم بیشتری در فرهنگ دارد و هرکس در فرهنگ امروز مشارکت بیشتری دارد از قدرت و جایگاه بالاتری در زندگی اجتماعی برخوردار است.