نقاشی

کل اخبار:157

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۴:۲۰

  روايت آيدين آغداشلو از مرمت نقاشی دوره فتحعلی شاه

  يكي از فعاليت‌هاي آیدين آغداشلو در كنار نقاشي و نوشتن مقالات، مرمت و ترميم آثار تاريخي و هنري است. او در تازه‌ترين كاري كه انجام داده، بخشي از يك نقاشي مربوط به دوره فتحعلي‌شاه را در باغ‌موزه نگارستان مرمت كرده است كه به گفته او از نظر هنري و تاريخي داراي اهميت است. البته اين اثر هنوز رونمايي نشده و به همين دليل جزئيات آن همچنان منتشر نشده است. با او درباره اين اثر و وضعيت مرمت آثار هنري صحبت كرديم

 • هنر ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۰:۰۹

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۱)؛

  مقدمات بحث؛ پرسش از چیستی هنر

  تحول هنر در طول‌ تاریخ‌ نشان می‌دهد که که اثر هنری لزوماً نباید زیبا باشد؛ اما در عصر‌ کلاسیک‌ اثر هنری و زیبایی معادل هم بودند و نشانه‌ی این‌ برابری را در تعبیر هنرهای ‌زیبا باز‌می‌یابیم، در‌ این عصر، زیبا صرفاً یکی از‌ معیارهای‌ اثر هنری‌ نبود‌ بلکه‌ همچون‌ هنجار و آرمان، هنرمندان را در مسیر‌ درست‌ هدایت می‌کرد. پس از پایان یافتن‌ کار هنرمند، فقط به‌واسطه‌ی تجلی امر زیبا بود‌ که‌ می‌شد آفریده‌ی هنرمند را اثر نامید. اما زیبایی‌ آرام‌آرام جای‌ خود را به معیارهای‌ دیگری‌ مثل نومایگی و بهت‌آوری بخشید.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۱۲:۳۰

  نقاشان نوگرای ايرانی و تجربه‌های جمعی

  اگرچه از لحاظ تاريخي آغاز نقاشي نوگراي ايراني را فعاليت‌هاي حسين كاظمي، محمود جوادي‌پور و جليل‌ ضياپور در سال‌هاي ابتدايي دهه ١٣٢٠ دانسته‌اند، اما بدون شك نمي‌توان از نقش‌ برگزاري نخستين نمايشگاه‌هاي هنري در معرفي اين هنر نو به عنوان نسخه تازه‌اي براي هنر ايران غافل شد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۰۹:۲۰

  احتمال استفاده داوینچی از دو مدل زن و مرد برای تصویر مونالیزا

  احتمالا داوینچی از دو مدل زن و مرد برای نقاشی مونالیزا استفاده کرده است، این تازه ترین یافته دانشمندانی است که شاهکار داوینچی را بررسی کرده اند.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۳:۰۰

  نمایش آثار هنرمند مقیم فرانسه در آستانه نوروز

  نمایشگاهی از آثار نقاشی و سرامیک مجید حمیدیان برپا می‌شود.

 • نمایشگاه خط ۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۹:۰۵

  گزارشی از نشست «خوشنویسان مشغول کارند» در نمایشگاه «قوت خیال! خیال هویت؟»؛

  ادابازی با خط برای کتمان واقعیت!

  در دوران سقاخانه یک برخورد سطحی غیرنقاشانه با یک درک ناقص از فرم و فضا را شاهد بودیم. وقتی درباره‎ی فرم و فضا حرف می‌زنیم تکامل آن را در تاریخ هنر غرب هم پی ‌می‌گیریم. تاریخ هنر غرب روی پاسخی که نقاشان به وضعیت سه محور اصلی (طول، عرض، عمق) داده‌اند شکل گرفته، اما وقتی ما کار این دوستان را می‌بینیم متوجه می‌شویم چقدر ابتدایی است و بیشتر جنبه‌ی توریستی دارد. وقتی سواد کافی نباشد منجر به یک‌سری ادابازی می‌شود و به نظر من سقاخانه کلاً ادابازی بود!

 • ۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۲:۳۰

  نقاشی‌های ناصرالدين شاه

  اسناد و مدارک حاکی از آن هستند که ناصرالدین شاه قاجار از کودکی و نوجوانی به هنر و به ویژه، نقاشی علاقه وافری داشت، نقاشیهایی که از زمان ولیعهدی او در دست است، گویای این مدعاست

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۳:۳۰

  روايتی نقاشانه از جنگ‌های تاريخی

  «علي بني‌صدر» هنرمند ايراني اهل نيويورك سومين نمايشگاه انفرادي‌‌اش را با عنوان «In Medias Res» در گالري «مريِ» تادئوس روپك پاريس برپا كرده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۳:۰۰

  آغداشلو بدون شرح!

  گزارش «اعتماد» از نمايشگاه «آيدين آغداشلو» در تورنتو را در زیر بخوانید.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۲:۱۵

  اين نقاشی هيچ معنی‌ای نمی‌دهد!

  چندي پيش در گالري طراحان آزاد نمايشگاهي از آثار رنه ماگريت، هنرمند بل‍ژيكي برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۰:۱۵

  نمایش آثاری از 8 هنرمند نقاش و عکاس ایرانی در مالزی

  نمایشگاهی از آثار نقاشی و عکاسی 8 هنرمند ایرانی با موضوع 'موتیف ایرانی' در کوالالامپور پایتخت مالزی گشایش یافت.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۰۹:۰۰

  آوای موسیقی و نقاشی آن‌جهانی

  چرا وزیری‌مقدم مطلقا مدرن و بلکه هنرمندی ورای تقسیم‌بندی‌های موجود است؟

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۵

  با مهدی احمدی از نقاشی و موسیقی تا سینما (1)

  مهدی احمدی اگرچه به عنوان بازیگر با آثار خسرو سینایی در سینما چهره شد؛ اما او در عرصه هنر با بزرگانی همچون غلامحسین نامی، مرتضی ممیز و.... و در عرصه موسیقی با فرامرز پایور، کامکارها و.... کار کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۷:۱۵

  نمایش تابلوی نقاشی معتبرباقی مانده از کریم‌خان در شبکه مستند

  مستند «باد بر باغ نظر» با موضوع یک تابلوی نقاشی معتبر باقی‌ مانده از کریم‌خان و اطرافیانش اثر آقاصادق نقاش دوره زندیه از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۵:۰۰

  ١٠٠ اثر ديده‌نشده «فرانسيس بيكن» منتشر مي‌شود

  بيش از ١٠٠ نقاشي «فرانسيس بيكن»، نقاش ايرلندي- بريتانيايي براي نخستين‌بار در كاتالوگي منتشر خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۲:۴۵

  آخرین وضعیت پرویز کلانتری

  همسر پرویز کلانتری هنرمند نقاش که سال گذشته دچار سکته مغزی شده بود، از تداوم وضعیت جسمی نامساعد این هنرمند خبر داد و اعلام کرد که گفتاردرمانی استاد نقاش لغو شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۸:۰۰

  تلاقی سنت و مد‌‌رنیته د‌‌ر نقاشی سقاخانه ای

  د‌‌ر اینجا هنر مد‌‌رن به عنوان یك جنبش وارد‌‌اتی د‌‌ر ایران به یك جنبش ایرانیزه تبد‌‌یل شد‌‌كه نقش مایه های مذهبی شیعی را د‌‌ر د‌‌ل خود‌‌د‌‌اشت. نقوش و عناصر بصری استفاد‌‌ه شد‌‌ه د‌‌ر سقاخانه ها كه ریشه ای عمیق د‌‌ر فرهنگ اسلامی شیعی د‌‌ر ایران د‌‌ارد‌‌مورد‌‌استفاد‌‌ه مجد‌‌د‌‌قرار گرفت و این باعث ارتباط بسیار سریع با تود‌‌ه جامعه شد‌‌و پیام هنرمند‌‌را هر چه سریع‌تر به مخاطب و مخاطبان بیشمار رساند‌‌. د‌‌ر این روند‌‌مستشرقین بیشماری نیز جذب آثار خلق شد‌‌ه د‌‌ر این مكتب شد‌‌ند‌‌و موجبات معرفی این مكتب ملی د‌‌ر سطح جهان را فراهم آورد‌‌ند‌‌.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۶:۰۰

  ˝از خاکستر نسیان˝ داستان هبوط انسان است / شیرین عالی از نقاشی‌هایش می‌گوید

  شیرین عالی هنرمند نقاش می‌گوید: در تلاش بودم تا مخاطب برای پیدا کردن موضوع تلاش فکری داشته باشد، به همین دلیل در این آثار محتوا لابه لای رنگ‌ها پنهان است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۰:۰۰

  سولماز نباتی: صنعتی شدن و تاثیر آن بر زندگی را به تصویر کشیده ام

  این هنرمند نقاش گفت: در نمایشگاه «آناکرونیز» آثاری به نمایش درامده اند که به صنعتی شدن و اثری که بر زندگی ما گذاشته است می پردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۵۰

  محمدعلی رجبی: اکثر پژوهش‌ها در موضوع لباس‌های سنتی ایرانیان کاربردی نبوده است

  محمدعلی رجبی در مراسم رونمایی از کتاب «پوشش و منش زنان در نقاشی و ادبیات ایران» ضمن تمجید از نویسنده کتاب به دلیل استفاده صحیح از منابع گفت که مشکل عمده پژوهش‌های انجام شده درباره پوشش و لباس قدیم ایرانیان کاربردی نبودن آن‌هاست، اما پژوهشگر این کتاب با دیدی کاربردی به این مساله نگریسته است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۶:۳۰

  کتاب «پوشش و منش زنان در نقاشی و ادبيات ايران» نقد و بررسی می‌شود

  کتاب «پوشش و منش زنان در نقاشی و ادبيات ايران» نوشته سيده‌ راضيه ياسينی این هفته در سرای اهل قلم مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۱۰

  اعتراض به جهانی یخ‌زده و دوری از عاطفه و احساس در نقاشی‌های گوبارِف

  ولنتین گوبارف نقاش بلاروسی با انتخاب سبک منحصر به فردی در نقاشی این روزه تبدیل به یکی از شهیرترین چهره‌های گالری‌های غرب اروپا شده است. سبک نقاشی گوبارف کودکانه و در عین حال فراتر از ذهنیت بزرگسالانه مخاطب است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۳:۵۰

  نمایشگاه نقاشی «کیشلوفسکی و دیگران»، مهمان خانه سینما

  سپیده نورایی، عنوان نمایشگاه آثار پرتره‌اش از سینماگران برجسته ایرانی و خارجی را، به دلیل نزدیک بودن فضای حسی کارهایش به آثار سینمایی کریستوف کیشلوفسکی، «کیشلوفسکی و دیگران» انتخاب کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۳:۱۰

  آشتی مردم با هنر تجسمی حلقه مفقوده اقتصاد هنر

  هنرمندان حاضر در ورکشاپ گروهی نقاشی و نقاشیخط شهر هنر، ضمن تاکید بر گشودن فرش قرمز زیر پای مردم، بر اصلاح نگاه جامعه به گالری­ها، هنر نقاشی و فرهنگ سازی استفاده از کالاهای هنری ایرانی تاکید می­کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۶:۳۰

  پیام صوتی محسن وزیری‌مقدم درباره به یغمارفتن آثارش توسط شاگردان او و واکنش یکی از آنها

  یکی از ادعاهای جناب وزیری بر پایه دروغ است؛ پایه دیگر این ادعاها براساس تحریف مفهوم «سرقت هنری» است و انتشار آن از سوی استادی شناخته‌شده، موجب گمراهی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۰:۵۰

  نقاشی می‌تواند اصلاح‌گر سینما باشد

  قدیریان گفت: یكی از دلایلی كه سینمای امروز ما تا حد زیادی از مفاهیم عمیق تهی شده، این است كه سینمای ایران نتوانسته با هنرهای تجسمی ارتباط خوبی برقرار كند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۷:۴۰

  نمایش مهم ترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

  بخشی از مهم ترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با عنوان ذهنیت ملموس از روز ۲۴ شهریور ماه ساعت ۶ بعدازظهر در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۵:۳۰

  نمایشگاه گروهی نقاشی رنگ در فرهنگسرای هنگام

  یک نمایشگاه گروهی ویژه نقاشی رنگ روعن در سبک‌های مختلف در فرهنگسرای هنگام برپا شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۳:۳۰

  شباهت بچه‌پولدارهای اینستاگرام با نقاشی‌های اشراف‌زادگان

  اگرچه ابزارِ انتقال‌دهندۀ عکس‌ها جدید است ولی تصاویر و روابطِ اجتماعی‌ در پس آن، شیوه‌های قدیمیِ به‌رخ‌کشیدنِ ثروت را به یاد می‌آورد. مانند عکس‌های اینستاگرام، نقاشی‌های رنگ‌روغنِ هم توجهات را به جایگاه و وجهۀ افراد جلب می‌کند. منتقد هنر و نویسندۀ انگلیسی جان برگر، تظاهر به بی‌طرفی در آثار هنریِ معتبرِ غربی را به چالش کشید. وی استدلال کرد که تمام تصاویر را می‌توان با توجه به معنای سیاسی و اجتماعی‌شان درک کرد. طرح‌های زیر حاصل کنار هم چیدن منتخبی از دو گونه تصاویرِ متفاوت و بر پایۀ تفکرات برگر است. نقاشی‌های رنگ روغن اروپایی سال‌های ۱۷۵۰-۱۶۵۰ و تصاویر اینستاگرام سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۲

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۷ ۱۴:۲۰

  پانزده نقاشی آبستره فریده آذر به «گالری ویونا» موزه امام علی(ع) می آید

  مدیر گالری ویونا موزه امام علی از برپایی نمایشگاه نقاشی آبستره فریده آذر در این گالری خبر داد و گفت: این نمایشگاه از ۱۶ تا ۲۹ مرداد در ویونا برپاست.