نقد

کل اخبار:805

 • ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۱۳:۰۰

  مرسی، اه/ نگاهی به نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه» افشین هاشمی

  تلاش برای زنده‌کردن یا بهتر بگویم سرپا نگه‌داشتن نمایش‌های آیینی و سنتی ایران، از سال‌های دور آغاز شده و پیگیری می‌شود اما نتایجی که به دست آمده، در قبال کوشش‌های به‌عمل‌آمده، چندان با موفقیت توأم نبوده است.

 • فلسفه ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۰:۱۵

  ایدئالیسم زبان‌شناختی و تورم نشانه‌ها در خوانش فلسفۀ فرانسوی در ایران (۱)؛

  تورم نشانه

  فردی که تسلط زیادی بر نظام نشانه‌شناختی دارد و حتی به‌گونه‌ای خلاقانه الگوریتم‌های بدیعی را توسعه می‌دهد و گفت‌وگویی «جدی و تمام‌عیار» را مدیریت می‌کند و پیش می‌برد، ممکن است صرفاً تکنسینی توانا باشد. در این حالت، او واقعیت را که قرار بود بار تمام ماجرا را بر دوش کشد، از دست داده و این معنای دقیق الیناسیون است. به همین دلیل، تورم نشانه را باید یک سمپتوم به‌شمار آورد؛ نشانه‌ای بر بیماری بخش قابل‌ ملاحظه‌ای از سنت فکری عصر ما.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۹:۲۰

  «سرگذشت تاریخ نگاری ادبیات معاصر ایران» نقد می‌شود

  نقد و بررسی کتاب «سرگذشت تاریخ نگاری ادبیات معاصر ایران» در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۰

  نجومیان : تهران در رمان «ناتمامی» شهری زشت و بی‌رحم است

  امیرعلی نجومیان در جلسه نقد رمان «ناتمامی» با اشاره به این‌که تهران در رمان «ناتمامی» شهری زشت و بی‌رحم است، گفت: ما در زندان ناتمامی‌های اگزیستانسیال گرفتاریم؛ زندان آرزوها، عشق‌ها و زمان‌ها. این رمان در واقع مرثیه‌ای برای ناتمامی است.

 • ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۲:۰۰

  کتاب «شکل‌گیری هنر اسلامی» در سرای اهل قلم نقد می شود

  کتاب «شکل گیری هنر اسلامی» امروز، اول شهریور درسرای اهل قلم خانه کتاب نقد و بررسی می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۷:۰۰

  فاطمه صادقی؛ آن‌چه بود، آن‌چه نبود/ نیکو سرخوش

  دیگر نمی‌توانیم بگوییم فاطمه صادقی کیست یا چیست اما می‌توان زمزمه‌ای را شنید گویی کسی سخن می‌گوید و دستی نامرئی زیر تصویر او می‌نویسد: «این فاطمه صادقی نیست»

 • طباطبایی ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۳۷

  به بهانه انتشار نقد جدید جواد طباطبایی بر آرامش دوستدار در شماره هجدهم فرهنگ امروز؛

  طباطبایی - دوستدار در چهار پرده

  نقد طباطبایی از جنس مساله‌مندی است اینکه مساله درست فهم نمی‌شود چه از سوی دوستدار و چه از سوی منتقدان او. او اگرچه یک بار غیر مستقیم در پاسخ به اتهام دوستدار او را مورد نقد قرار داد اما اخیرا با نگارش مقاله‌ای مفصل در فرهنگ امروز با عنوان شرایط امتناع به نقد تز امتناع تفکر آرامش دوستدار پرداخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۷

  آدم فضایی درون ما/ «لوییس» در سرزمین عجایب؛ نگاهی به فیلم «ورود»

  لوییس بدون‌شک یکی از شخصیت‌های عجیب آثار سینمایی سال‌های اخیر است که در فیلمی به‌ظاهر آخرالزمانی اما در محتوای استعاری و چندلایه قرار گرفته است. یکی از لایه‌های استعاری فیلم، زبان ساختاری و کلامی فیلم است که تا اینجا هدف بازگوکردن آن بود.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۴:۱۰

  هنرمند نباید هنر مورد پسند منتقد بیافریند

  اسماعیلی امنیی گفت: هنرمند بر اساس نظریه‌های ادبی به خلق اثر نمی‌پردازد و هیچگاه هنرِ مورد پسندِ منتقد نمی‌آفریند. او اثر را برمبنای ذوق و استعداد و توانمندی خودش و در لحظه می‌آفریند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۴:۲۰

  «مفیستو» نمایشی مهندسی‌شده

  «مفیستو» اثری جسورانه و پیچیده است که تماشاگر را با جادوی بازی و موسیقی از ابتدا به چالش می‌کشد.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۰:۲۱

  داستان هستی زنانه و مردانه/ نقد داستان خرس‌های پاندا

  «داستان خرس‌های پاندا» ماتئی ویسنی‌یک (نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار فرانسوی رومانیایی) مطرح‌ترین نمایش‌نامه اوست که به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه و اجرا شده؛ یک اثر روان‌شناختی و سمبولیک و معناگرا با زبانی روان و ساده و شاعرانه و رؤیاپرداز.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۲۰

  کتاب «غلط ننویسیم» مدام باید به روز شود

  امید طبیب‌زاده، زبان‌شناس گفت: ابوالحسن نجفی به دلیل اعتباری که نزد اهل قلم داشت نگارش «غلط ننویسیم» را شروع کرد و اثر مورد استقبال قرار گرفت و حال که استاد نجفی دیگر در میان ما نیست وظیفه نهادی مانند فرهنگستان زبان است که این پروژه را پیگیری کند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۷:۰۰

  نقد برخی اساتید به مصوبه مجلس در باب جرم شناخته شدن سرقت علمی

  در واکنش به مصوبه مجلس در باب جرم شناخته شدن سرقت علمی برخی از اساتید علی رغم ابراز مسرت از این موضوع بر این مصوبه نقدهایی ابراز کرده اند.

 • ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۱:۰۰

  مجموعه داستانی صادق کرمیار رونمایی می‌شود

  تازه‌ترین مجموعه داستان صادق کرمیار با عنوان «فریاد در خاکستر» رونمایی و نقد می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۲۰

  کتاب «تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی» نقد شد

  کتاب «تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی» نوشته دیکی سفیان توسط محمد فیصل موسی نقد و در یک نشریه بین المللی اندونزیایی منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۰۰

  سخنگوی انجمن جایزه قلم زرین: آثار برگزیده جشنواره ها باید نقد شوند

  سخنگوی انجمن جایزه قلم زرین با تاکید بر اینکه در داوری ها باید بدون توجه به نام نویسنده و ناشر خود اثر در نظر گرفته شود،، نقد آثار برگزیده جشنواره ها را گامی در جهت رشد ادبیان کشور دانست.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۹

  «برترین فیلمنامه های جهان» بررسی شدند

  موسسه خانه کتاب شماره دوازدهم فصلنامه «نقد کتاب هنر»را منتشرکرد از مهمترین موضوعات مطرح شده در این فصلنامه گزارش نشستی است که در دی‌ماه سال 1395 برای نقد و بررسی مجموعه «برترین فیلمنامه های جهان» با حضور رامتین شهبازی و شادمهر راستین برگزار شد

 • الیاده ۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۰:۲۳

  نگاهی به کتاب آیین‌ها و نمادهای تشرف (اسرار تولد و نوزایی) میرچا الیاده؛

  دیدگاهی فراتاریخی به آیین

  الیاده به سراغ الگوهای تشرفی در جهان مدرن می‌رود؛ یعنی به سراغ تجربۀ دینی مردمانی که دیگر هیچ تجربۀ دینی در معنای دقیق کلمه ندارند و در نوعی زندگی تقدس‌زدایی‌شده و در جهانی تهی از قداست می‌زیند. وی معتقد است که انسان غیردینی اعصار جدید چه بخواهد و چه نخواهد به الگوهای رفتاری، باورها و زبانِ homo religiosus (انسان دین‌ورز) ادامه می‌دهد.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۵:۰۰

  گناهکاران در امنیت‌اند/ تحلیلِ انتقادی «روالِ عادی»

  نمایش‌نامه روال عادی نوشته «ژان کلود کریر» (۲۰۰۲)، فیلم‌نامه‌نویس مشهور فرانسوی، همکار لوئیس بونوئل، مؤسس و مدیر مدرسه ملی سینما، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۵:۲۰

  تکیه بر باد/ نقدی بر فیلم «رگ خواب»

  به غیر از سکانس پایانی فیلم که صحنه‌ای زائد است - اگر نگوییم تمسخری است به شعور تماشاگر- چند ایراد جزئی موجب خدشه‌دارشدن روایت «رگ خواب» شده است. این ایرادها هم با چیدمان صحنه‌ها و کم‌وزیادبودن آنها مرتبط است و به متن بازمی‌گردد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۳:۴۰

  تازگی یک ژانر قدیمی/ نقد رمان «زمستان مومی» اثر صالح طباطبایی/ امیرعلی نجومیان

  زمستان مومی اثر داستانی بسیار گیرایی است زیرا خواننده را در مسیر حل این معما گام‏به‏گام پیش می‏برد و او را لحظه‏ای به حال خود رها نمی‌کند و با نهایت ظرافت، سررشته‌هایی که در بخش‌های بعدی داستان به هدف‏های مشخصی ختم می‌شوند به دست خواننده می‌دهد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۵:۴۰

  شهود و آواز/ نگاهی به نمایش‌های شنیدن، چل‌گیس و مطرب، کار امیررضا کوهستانی، حسین جمالی و بهزاد فراهانی

   «شنیدن»، اجرای قدیمی از امیررضا کوهستانی است که در سال ٩٤ در تالار چارسو اجرا شده و این‌بار رپرتوار آن در تالار مستقل تهران اجرا می‌شود، اما دو اجرای چل‌گیس، نوشته و کار حسین جمالی و مطرب، نوشته و کار بهزاد فراهانی به دلیل ایرانی‌بودن و کمدی‌موزیکال‌بودن با هم وجوه مشترکی دارند. با هم در ادامه نقد این آثار را می‌خوانیم:

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۴:۰۰

  صدرور بی‌رویه مجوز نشر و تولید کتاب‌های بی‌ارزش

  مدیر انتشارات فصل پنجم با بیان این‌که دانش تولید کتاب بر اساس تجربه و به‌تدریج کسب می‌شود، گفت:‌ از جمله مسائلی که به تولید کتاب‌هایی فاقد ارزش فنی و محتوایی منجر می‌شود، صدور بی‌رویه مجوز نشر است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۳:۰۰

  شنگول من منگول من/ نگاهی به نمایش «بی‌پدر»از سیدمحمد مساوات

  علاوه بر متن نمایش که از سادگی آغاز می‌شود و به پیچیدگی‌های فلسفی می‌رسد و اصلا انتخاب هوشمندانه داستانی آشنا و ساده برای بیان مفهومی فلسفی و دشوار، نشان از آگاهی و توانایی نویسنده دارد؛ نویسنده‌ای که بر واژه‌ها مسلط است و آنها را به بازی می‌گیرد، درعین‌حال نباید فراموش کرد که بخشی از موفقیت این نمایش، مرهون کارگردانی خلاقانه و بازی‌های درخشان همه بازیگران است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۳۰

  تک‌نویسی از بُرش‌های گذرا/ نقدی بر «ماجرای نیمروز» محمدحسین مهدویان

  «ماجرای نیمروز» فرزند زمانه اعتدال است؛ اعتدال نه به معنای ریشه‌شناسانه کلمه که فارابی آن را عدل‌ورزی، فعلیت‌بخشیدنِ عدل و برافراشته‌کردن عدالت می‌داند، بلکه به‌ معنای امروزی و سیاست‌ورزانه‌اش؛ یعنی نه سیخ بسوزد و نه کباب.  فیلم، روایتگر یکی از پیچ‌های مهم تاریخی پس از انقلاب ٥٧ است؛ یعنی دهه ٦٠.

 • ایران شناسی ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۰:۱۴

  نقدی بر پرونده «ایران‎شناسی ایرانی» منتشره در شمارۀ ۱۳ نشریه فرهنگ امروز؛

  ایران‎شناسی در ایران؛ از امکان تا ضرورت

    ایران‎شناسی علمی است که فرهنگ ایران را به‌عنوان یک کل واحد و مجموعۀ پیچیده می‎نگرد و هریک از مظاهر آن را به‌عنوان یک عنصر فرهنگی در زمینۀ این کل و در ارتباط با سایر اجزای این مجموعه مطالعه می‎کند. این تعریف هیچ‎یک از سایر علوم انسانی را در بر نمی‎گیرد و به‌عنوان یک رشتۀ کارآمد، عمیق، دشوار و زیبا قابل طرح و دفاع است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۱۵:۳۰

  از این قاعده بی‌پروایی/ ٣ نمایش «تو با کدام باد می‌روی؟» «آدم، آدم است» و «بوف‌کور» در یک نگاه

  سه نمایش «تو با کدام باد می‌روی؟»، «آدم‌ آدم است» و «بوف‌ کور» هر سه از منظر ساختاری شبیه  هم هستند هرچند  هر کدام شیوه اجرائی خود را دارد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۰

  نقدی بر آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه کتاب

  مجتبی هوشیار محبوب با دو اثر داستانی و اثر انتقادی درباره آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران حضور پیدا می‌کند.

 • دایره المعارف بزرگ اسلامی ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۰۸

  نقدی بر ویرایش دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی؛

  ویرایش از منظر دائرة‌المعارف بزرگ (!)

  صورت چاپ‌شدۀ مقالۀ مقالۀ نگارندۀ این سطور در این دائرة‌المعارف بزرگ (!) مرا بسیار حیرت‌زده کرد و با توضیحات اینجانب برای خوانندگان این مجله و گردانندگان دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی نیز پر از شگفتی خواهد بود. این‌همه خطا و غلط آشکار آن هم تنها در ۳ ستون دایرة‌المعارفی که نشان از کم‌سوادی و بی‌مسئولیتی دارد، جز شگفتی، حس تأسف و تأثر مرا نیز برانگیخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۰۰

  نقدی بر مدخل «خمینی، روح الله» در دایره المعارف بزرگ اسلامی

  بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، کتاب «نقدی بر مدخل خمینی، روح الله در دایرة المعارف بزرگ اسلامی» را به قلم سهراب مقدمی شهیدانی و میثم عبداللهی منتشر کرده است.