هرمنوتیک

کل اخبار:64

 • گادامر ۱۳۹۳-۰۳-۲۷ ۰۹:۵۴

  نگاهی به هرمنوتیک فلسفی در اندیشه گادامر؛

  ادغام افق‌ها

  مکالمۀ میان‌ افق‌ معنایی‌ متن‌ و افق‌ معنایی‌ خواننده‌ یا تأویل‌ کننده، به‌ معنای‌ درهم‌ شدن‌ این‌ دو افق‌ یا زمانۀ نگارش‌ متن‌ و زمان‌ حاضر است‌ که‌ در لحظۀ خواندن‌ و تأویل‌ گریزی‌ از این‌ ادغام‌ وجود ندارد، افق‌ امروز ایستا و ثابت‌ نیست، بلکه‌ افقی‌ است‌ گشوده‌ و دگرگونی‌ پذیر که‌ با ما حرکت‌ می‌کند، همان‌گونه‌ که‌ ما با آن‌ دگرگون‌ می‌شویم.

 • منوچهر صانعی ۱۳۹۳/۰۱/۲۵

  گفت‌وگوی تفصیلی فرهنگ امروز با منوچهر صانعی؛

  دیلتای مؤسس علوم انسانی است

  ما یک روش تاریخی داریم، هر متفکری را می‎توانیم با ماقبل آن بررسی کنیم با مابعد آن نمی‎توانیم بررسی کنیم. دکارت را می‎توانیم با ارسطو مقایسه کنیم؛ اما دکارت را نمی‎توانیم با کانت مقایسه کنیم، بلکه کانت را می‎توان با دکارت مقایسه کرد. در مورد دیلتای اگر قرار شد که تطبیق و مقایسه صورت دهیم، می‎توانیم او را با شلایرماخر مقایسه کنیم یا با اصحاب هرمنوتیک قرون وسطی مقایسه کنیم؛ اما دیلتای را نمی‎توانیم با گادامر مقایسه کنیم.

 • شبستری ۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۲:۰۵

  واکنش «محمد مجتهد شبستری» به مصاحبه «مصطفی ملکیان» با فرهنگ امروز؛

  خواهشمندم شفاف‌ سخن بگویید!

  از ملکیان می‌خواهد ادعاهای بدون استناد و کلی‌گوئی‌ها را کنار بگذارد و به صورت مشخص و معین و با استدلال معتبر نشان دهد که افراد این جماعت در کدام کتاب یا مقاله یا سخنرانی، و چگونه و با چه ترفندها و با کدام مغالطات و در چه موضوعاتی چنان کارهائی انجام داده‌اند. بی شک اگر ایشان چنین کنند خدمت بزرگی به معنویت، دانش و اخلاق انجام داده‌اند.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۱۲:۳۰

  لزوم پاسخ‌گویی به شبهات رویکرد هرمنوتیک فلسفی در اصول فقه

  مبانی هرمنوتیک فلسفی اساساً مخالف آن چیزی است که در اصول فقه مطرح است و وقتی که ما مبادی کلامی را در فلسفه اصول فقه مورد بحث قرار می‌دهیم باید به شبهات مبتنی بر رویکرد هرمنوتیک فلسفی نیز پاسخ داده شود.