نعمت الله فاضلی

کل اخبار:115

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۹

  «شهر همچون میراث فرهنگی» برگزار می‎شود

  میزگرد «شهر همچون میراث فرهنگی» در انجمن جامعه‎شناسی برگزار می‎شود.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۰۹:۳۰

  یادداشتی از نعمت‎الله فاضلی درباره‌ی تحول ایده‌ی دانشگاه؛

  لطفاً وارونه فکر کنید!

  ایده‌ی دانشگاه در جهان امروز در پرتو آن چیزی است که ادگار مورن و دیگران از آن تحت عنوان «اندیشه‌ی سیاره‌ای» یاد می‌کنند. امروز گفتمان دانشگاه خود را در چارچوب «اندیشه‌ی سیاره‌ای» و نه در چارچوب مرزهای ملی بازتعریف می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۱:۴۰

  بازخوانی پدیده پاشایی در انجمن جامعه شناسی(۳)

  پدیده اباذری جای پدیده پاشایی راگرفت/ امرعامه پسند مشروعیت فرهنگی دارد

  نعمت الله فاضلی گفت: نوعی جابجایی در حوادث درگذشت پاشایی رخ داد. پدیده اباذری جای پدیده پاشایی را گرفت. کم اتفاق می افتد که یک استاد دانشگاه به عنوان یک کنشگر عرصه عمومی، مورد بحث قرار گیرد.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۱:۱۳

  بررسی «رسانه‎ای شدن علوم اجتماعی و انسانی در ایران»/ بخش دوم؛

  فراگیری «رسانه‎ای شدن» در جهان امروز

  علم تحت تأثیر”رسانه‌ای شدن” تغییر می‎کنند، رسانه‌ای شدن به‌عنوان یک مؤلفه‌ی معرفتی و روشی و درک از عالم در حال ایفای نقش است. مسئله تنها بازنمایی، انتقال و انتشار اطلاعات و تنها ارتباط برقرار کردن نیست، بلکه رسانه یک زبان و یک محیط است و علم نیز اعم از شیمی، فیزیک، جامعه‎شناسی، انسان‎شناسی، ادبیات و غیره در آن قرار گرفته است و در حال ایفای نقش است؛ به همین دلیل روش‎های تحقیق نیز در حال دگرگونی است.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۹:۱۰

  بررسی «رسانه‎ای شدن علوم اجتماعی و انسانی در ایران»/ بخش نخست؛

  جهان زیر سیطره‌ی Mediatization

  در علوم انسانی و اجتماعی ایران، ما باید در فضای رسانه‌ای شدن، سیاست‎گذاری علم، پژوهش و دانشگاهی خود را به این‌سو ببریم که از “رسانه‌ای شدن” آگاهانه‎تر و نقادانه‎تر استفاده کنیم. در این شرایط باید تمام محققان و دانشجویان این رشته‎ها، این واقعیت را درک کنند که روزبه‌روز آگاهی خود را بیشتر کنند و مهارت‎ها و قابلیت‎های لازم برای ایفای نقش شبکه‎ای یا رسانه‎ای داشته باشند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۰۹:۳۷

  «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ» برگزار می‎شود

  «پدیدارشناسی فرهنگی یک مرگ؛بررسی جامعه شناختی پدیده درگذشت مرتضی پاشایی» در انجمن جامعه‎شناسی ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۰۸:۳۳

  سیاست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در ایران بررسی می‌شود

  به همت مرکز فرهنگ و سیاست سازمان جهاد دانشگاهی تهران و کانون فرهنگ، ادب و اندیشه، نشست علمی بررسی سیاست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در ایران برگزار می‌شود.

 • دانشگاه ۱۳۹۳-۰۸-۱۷ ۱۲:۱۰

  نعمت‌اله فاضلی؛

  دانشگاه را چگونه مدیریت کنیم؟

  امروز در جامعه‌ای اطلاعاتی، دانش‌محور، جهانی شده، پسا مدرن و پسا صنعتی زندگی می‌کنیم. جهانی با اقتصادی دانش‌محور که فرایندهای عمومی تحول نه تنها ساختارها بلکه زندگی روزمره، فردیت، شخصیت، ایده‌آل‌ها و تخیل‌های ما را لحظه به لحظه دگرگون می‌کند و تعریف علم و دانشگاه به طور طبیعی در این جهان دائماً دگرگون شونده، تغییر می‌کند.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۳/۰۸/۰۳

  تاریخ فرهنگی ایران مدرن در گفت‌وگو با دكتر نعمت‌الله فاضلی؛

  تاریخ فرهنگی با تاریخ فرهنگ تفاوت دارد

  وقتی ما از منظر تاریخ فرهنگی به ایران مدرن نگاه می‌كنیم اساسا ما با نوعی تجزیه و تحلیل نظری درباره ایران معاصر سر و كار داریم. ما تلاش می‌كنیم تا به كمك مفاهیم و نظریه‌ها و دیدگاه‌های مجموعه علوم اجتماعی كه نه‌تنها در تاریخ بلكه در مطالعات فرهنگی، جامعه‌شناسی، اقتصاد، حقوق و دیگر حوزه‌های علوم انسانی مثل فلسفه، نظریه‌های فرهنگی تولید شده است به كمك این مفاهیم و نظریه‌ها به نوعی به درك مفهومی از معنای داده شده به ابعاد مختلف جامعه، انسان و هستی‌های گوناگون دست پیدا كنیم.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۲:۵۲

  صوت/ اتواتنوگرافی؛ خود مردم نگاری

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۱۲:۲۸

  معرفت تاریخ در ایران گرفتار زندان سیاست است

  یک استاد تاریخ دانشگاه تهران در رونمایی از کتاب«تاریخ فرهنگی ایران مدرن» گفت: رشته تاریخ در ایران گرفتاری های خاصی دارد و برنامه درسی اش ایدئولوژی زده، عوام‌زده و سیاست زده است که اسمش را تاریخ گذاشته‌اند. متاسفانه معرفت تاریخ در ایران گرفتار زندان سیاست است. این رشته نمی تواند ادعا کند متولی تاریخ است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۶

  نعمت‎ا.. فاضلی: کتابی که چالش ندارد جز سرگرمی و بازی چیزی نیست

  نعمت الله فاضلی در مراسم رونمایی از اثر خود «تاریخ فرهنگی ایران مدرن» گفت: علم باید یک مناقشه داشته باشد و مساله علمی نیازمند چالش است. کتاب‌هایی که چالش نداشته باشند سرگرمی و بازی بیشتر نیستند و اساسا علم نیستند.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۳-۲۲ ۰۹:۳۴

  گفتاری از نعمت‌الله فاضلی/ بخش دوم؛

  شاد و ناشاد در پارادایم توسعه

  اولین دیدگاه در پارادایم ناشاد دیدگاهی است که شاخص اصلی آن «نرخ رشد اقتصادی» است و اولین دیدگاه در پارادایم شاد «توسعه‌ی اجتماعی» و به‌طور مشخص مفهوم «هم‌بستگی اجتماعی» است. مبنای نرخ رشد اقتصادی، بهبود و سامان دادن بازار کسب‌وکار و رونق عرضه و تقاضا است. همچنین 2 مشخصه‎ی توسعه‎ی اجتماعی این است که سیاست‎های توسعه باید بتوانند حس تعلق اجتماعی را بالا ببرد.

 • شادی ۱۳۹۳-۰۳-۲۰ ۱۱:۱۲

  گفتاری از نعمت‌اله فاضلی/ بخش نخست؛

  شادی به‌مثابه‎ی دال مرکزی گفتمان توسعه

  چرا امروز باید درباره‎ی شادی و توسعه تأمل کرد؟ پرسش کانونی که باید پاسخ گفت، زیرا این مقوله یکی از ضرورت‎های اجتناب‎ناپذیر همه‎ی جوامع است. باید به مقوله‌ی شادی و توسعه از زوایای مختلف نگریست و تأمل کرد.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۳-۰۳-۰۷ ۰۶:۱۷

  نعمت‎الله فاضلی؛

  فرهنگ خاطره‌‏ساز؛ خاطره‌های فرهنگ‌ساز

  در دنیای امروز مرز خاطرات و فرهنگ درهم‌ تنیده‌تر و پیچیده‌تر شده ‌است. امروز به کمک پیشرفت‌های فناورانه توانسته‌ایم دنیای خاطرات را توسعه دهیم. ما می‌توانیم بگوییم امروز هرکس به اندازه‌ای که از تکنولوژی‌های خاطره استفاده بیشتری می‌کند به همان اندازه سهم بیشتری در فرهنگ دارد و هرکس در فرهنگ امروز مشارکت بیشتری دارد از قدرت و جایگاه بالاتری در زندگی اجتماعی برخوردار است.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۳-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۷

  گفتاری از نعمت‎اله فاضلی؛

  تکثیر مکانیکی دانش در عصر تکنولوژی

  یکی از ساختارهای مهمی که در دانشگاه‌های ما شکل گرفته و مانع خودشکوفایی و مشارکت عاملین در فرایندهای یادگیری و یاددهی می‌شود نظام ارزشیابی دانشگاه است؛ نظام کمیت‌گرایی که بر اساس اندازه‌گیری‌های کمی استاندارد شده، توانایی‌ها و استعدادهای کیفی دانشجویان را می‌سنجد.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۲-۱۲-۱۲ ۱۰:۰۶

  نعمت‌اله فاضلی؛

  به‌سوی دانشگاه خلّاق

  دانشگاه به ساختمان‌های بزرگ و باشکوه یا به پردیس‌های سرسبز یا کتابخانه‌های بزرگ نمی‌گویند؛ دانشگاه به فضای فکری- فرهنگی و مناسبات بین‌الاذهانی، ارزش‌ها و معانی و هنجارهایی گفته می‌شود که در آن امکان تجربه یادگیری و یاددهی وجود داشته باشد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۰۸:۵۳

  نشست رونمایی و نقد مجموعه مقالات همایش تاریخ و همکاری‎های میان رشته‎ای برگزار می‎شود

  مرکز فرهنگ و اندیشه جهاد دانشگاهی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با همکاری پژوهشکده تاریخ اسلام نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب مجموعه مقالات همایش تاریخ و همکاری‎های میان رشته‎ای را برگزار می‎کند.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۴

  نشست «تحول فرهنگی روستاهای ایران امروز» بررسی می‎شود

  نعمت الله فاضلی درباره تحول فرهنگی روستاهای ایران امروز ( به سوی تجدد و شهری شدن روستاها) سخنرانی می‎کند.

 • کتاب نگرش نو به سیاست فرهنگی ۱۳۹۲-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۵

  نگرشی نو به سیاست فرهنگی

  نعمت‌الله فاضلی

 • ۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۱۱:۰۹

  ابراهیم فیاض: در زمینه علوم انسانی دچار انحطاط سازمانی هستیم

  ابراهیم فیاض از اساتید جامعه‌شناسی گفت: متأسفانه ما نه خودمان را دریافتیم نه غرب و دنیای آینده را، چون علوم انسانی ما کور است. یک جامعه باید صورت ذهنی خود را بازتولید کند، یعنی علوم انسانی باید این کار را براساس واقعیت خود جامعه انجام دهد.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۰۹:۵۷

  نقد کتاب «نگرشی نو به سیاست فرهنگی» برگزار می‎شود

  نقد کتاب «نگرشی نو به سیاست فرهنگی» امروز شنبه 21 دی ماه برگزار می‎شود

 • ۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۰۹:۴۳

  ابراهیم فیاض: نحوه مواجهه روشنفکران ما با غرب فاجعه است

  ابراهیم فیاض استاد جامعه‌شناسی دانشگاه گفت: نحوه مواجهه روشنفکران ما با غرب از ابتدا اشتباه بوده است؛ ما اصلاً غرب را نفهمیدیم، هنوز هم نحوه مواجهه ما فاجعه است و در یک کلاف سردرگم هستیم که چطور با غرب مواجه شویم.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۹

  کارگاه اتنوگرافی و اتواتنوگرافی برگزار می‎شود

  کارگاه اتنوگرافی و اتواتنوگرافی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تدریس دکتر نعمت الله فاضلی برگزار می‎شود.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۲-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۶

  نعمت‌الله فاضلی/ تکثیر یا بازتولید مکانیکی دانش؛

  نگاهی انتقادی به محتوا و کارکرد مقاله‌های علوم اجتماعی

  97 درصد مقالات ارائه‌شده به مجلات علمی، پژوهشی فاقد ارزش هستند. معنای این حرف این است که 97 درصد تولیدات رشته‌های علوم اجتماعی کشور یا «ضایعات علمی» است یا اینکه این تولیدات را باید نوعی «کالای عمومی» بدانیم نه نوعی «اثر خلاقه‌ی» منحصربه‌فرد.