نقد

کل اخبار:805

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۳:۰۰

  کمترین نقدهای کتاب در کدام زمینه‌ها انجام شده‌است؟

  بر اساس آمار جشنواره نقد کتاب در سال گذشته، در این سال، گویی در پنج حوزه علوم قرآنی، علوم سیاسی، علوم تربیتی و روان‌شناسی، ادبیات عرب، و اسلام و ایران، اثری منتشر نشده‌ است تا کسی یا کسانی با نقد آن‌ها نشان بدهند که این آثار را مجدانه خوانده و در آن‌ها تأمل کرده‌اند! پرسش‌ جدی این است که آیا در این عرصه‌ها هیچ اثر قابل توجه و بحث‌انگیزی منتشر نشده‌است؟

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۱:۲۱

  آفرینش از هیچ/ نقد نمایش «ولپن» با طراحی و کارگردانی مهدی کوشکی

  نمایش «ولپن»، نوشته بن جانسون اجرای مجددی از نمایشی است که مورخ مهرماه سال ١٣٩٠ در مجموعه تئاتر شهر که کارگاه نمایش آن زمان و پلاتو اجرای فعلی است بر صحنه رفت و اجراهای موفقی را تجربه کرد.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۸:۲۰

  کتابی درباره یک جاه‌طلب

  علی نامجو-روزنامه‌نگار حوزه هنر، در یادداشتی به بررسی کتاب «کریستوفر نولان»، گردآوری و تالیف امیررضا تجویدی، پرداخته؛ کتابی که در آن درباره کریستوفر نولانِ فیلم‌ساز، پیش و پس از ورود به صنعت هالیوود، نوشته شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۱۰:۴۰

  کلنجاررفتن با مشتی ایده‌ تکراری

  ارجاعِ مراد فرهادپور به «مقدمه‌ای بر رستم و اسفندیار» اثر شاهرخ مسکوب در سخنرانی اخیرش٢ به شیوه‌ای اشاره دارد که در غرب رواج داشت و اینجا کمتر اتفاق افتاده است. بازخوانی شاهنامه به‌قصد بیرون‌کشیدن مفاهیمی که به‌کارِ امروز ما بیاید و نه حفظ و ازبَرخوانی شاهنامه و نه نشستن در کنجِ عافیت کتابخانه‌ها و ردزدن و تطبیق نسخ موجود شاهنامه در فلان کشور و توسط فلان نسخه‌پرداز.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۰۰

  رمان منیرالدین بیروتی نقد می‌شود

  کتاب «ماهو» نوشته منیرالدین بیروتی جمعه (۲۰ اسفندماه) در سرای ناشران قم، نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۴۰

  فرشته‌ای بر بالای شانه/ درباره نمایش موفق «حرفه‌ای» کیانیان در سالن پالیز

  اما مهم‌ترین امتیاز حرفه‌ای، طنز بسیار قوی درونی آن است که همراه با طنز آشکار حتی بار اصلی محتوایی نمایش را برعهده می‌گیرد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۶:۲۰

  علیه توهم فلسفه دانی

  می‌گوییم توهم فلسفه دانی و نه فلسفه‌دانی، چرا که این آثار حتی در سطح فلسفه دانی نیز به مخاطبان چیزی ارایه نمی‌کنند. اما مساله مهم‌تر فلسفه ورزی است، یعنی واداشتن مخاطب به فکر کردن و دست و پنجه نرم کردن ذهن او با مفاهیم و استدلال‌ها و پیچ و خم آنها.

 • سرانه مطالعه ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۰۹:۱۶

  نقدهایی به مقاله «فریب فرهنگ»؛

  مخاطب کیست؟

  در طول تاریخ حتی در کشورهای مترقی و با سرانۀ مطالعۀ بالا، اکثریت روشنفکر نداشتیم؛ اما در بسیاری از آن کشورها جامعه‌ای داشتیم که گوش شنوای روشنفکران بودند؛ بنابراین در تعریف اهداف تبلیغ نیز باید دقت بیشتری داشت، حتی در زمان نقد نیز باید بپرسیم که مخاطب ما کیست.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۰۹:۴۰

  نقدهای غرض‌ورزانه بر «هفت» تاثیر ندارد/پاسخگویی به‌جای حاشیه‌سازی

  مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما درباره خبرهایی مبنی بر تعطیلی برنامه سینمایی «هفت» یا تغییر مجری آن به دلیل مطالبی که درباره جشنواره فیلم فجر ارائه کرد، توضیح داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۵:۰۰

  روایت روزگار خراب/ نقدی بر «سنگ و سایه» محمدرضا صفدری

  محمدرضا صفدری «سنگ و سایه» را «یک بازی بلند» نامیده است؛ شاید ازآن‌رو که داستان او بر اساس منطق بازی بنا شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۳:۰۰

  پرتگاه ملودرام و باقی ماجراها

  فیلم های ملودرام جشنواره امسال چگونه بودند؟

 • فرشته تاریخ ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۰:۱۸

  نقد آرا هگل درباب فلسفه تاریخ؛

  فرشته تاریخ

  هنگامی که همه‌چیز به شیوه هگلی از پیش تعیین شده و گذار از مراحل مختلف تاریخی اجتناب‌ناپذیر اعلام گردیده و وقوع هر رویدادی، حتی نوع جابرانه و ظالمانه آن، برای رسیدن به فرجام نهایی، وآرمانشهر وعده داده شده مثبت و ضروری ارزیابی گردیده، و خلاصه در حالی که همه امیدها و آرزوها به آینده‌یی دور و دراز و خارج از اراده ما واگذار شده، ناگهان بر خلاف همه پیش‌بینی‌ها و حساب و کتاب‌ها، فرشته تاریخ در زمان حال و در «اکنون» ظهور می‌کند و اراده و شعاع تاثیرش تمامی محاسبات و معادلات را برهم می‌ریزد.

 • خدایگان و بندگی ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۵:۵۲

  حامد صفاریان/ نقدی برترجمۀ علیرضا سیداحمدیان از «خدایگانی و بندگی»؛

  دقّ‌البابی برباب نامفتوح هجی کردن هگل

  وقتی می‌بینیم که مترجم این کتاب از یک سو ترجمه‌ای پراشکال از متن ارائه کرده است که نشان از درماندن او در فهم بسیاری از فقرات متن اصلی دارد، اما ازسوی دیگر تفسیری از همان متن عرضه داشته که در کل منسجم است، ناچاریم حکم کنیم که این دو،، یعنی تفسیر و متن اصلی یا ترجمۀ آن، در دو سوی یک گسست پدید آمده‌اند و بالیده‌اند، و بده-‌بستان مستقیمی میان آن دو درکار نبوده است. به دیگر سخن، فهم مفسر، حاصل پژوهش در منابع ثانوی بوده است نه حاصل اجتهاد در خود متن (یا حداقل اجتهاد در متن به موازات منابع ثانوی).

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۶:۴۰

  شیفتگی در برابرغرب/ نقدی به داریوش شایگان؛ نگاهی به معنای بازگشت به ناکجاآباد

  راهی که شایگان در به در به دنبال آن است و آن را تنها راه پنهان کردن این غیبت تاریخی می‌داند، همانا نقشی است مضاعف!

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۶:۲۰

  واقعیتِ تهیْ روی کاناپه/ نگاهی به نمایش «کاناپه» به کارگردانی میلاد اَخگَر

  اخگر در اجرای این اثر از تجربه زیسته قشر جوان در دهه اخیر بهره جسته؛ فضایی که خودش نیز در آن زیست می‌کند. موقعیت فضاسازی و پرداخت‌های نمایشی کاناپه برای تماشاچی تئاتر امروز، به دلیل وجه بازنمایاننده یک تجربه همگانی بسیار آشناست.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۱:۴۰

  فیلمی که قربانی شد/ درباره «قاتل اهلی»

  این فیلم می‌توانست برای همه عواملش امتیاز باشد، اگر این همه غیرمنسجم و بلاتکلیف نبود و این‌طور قربانی نمی‌شد.فیلم هنوز می‌تواند فیلم درخور توجهی در کارنامه کیمیایی باشد. معتقدم «قاتل اهلی» با همه مشکلاتش، به کمک تدوین مجدد می‌تواند سی، چهل درصد بهتر از اینی که هست باشد.

 • بلا تار ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۹:۳۰

  نقدهایی به ترجمه کتاب «بلاتار، پس از پایان» (۲)؛

  آیا پیامبری موهوم با پیامبر روشن‌بین متفاوت نیست؟

  سینمای بلاتار یا شاید بهتر باشد بگوییم «سینمای زمان بعد»، که در آن داستانها معنای متداول خود را از دست می‌دهند سینمای زندگی است؛ زندگی‌هایی که بلاتار وصف جزئیاتشان را به روایت داستان ترجیح می‌دهد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۶:۴۰

  ژانر غالب، «کمدی ناخواسته»/ حاشیه‌نگاری روز دوم جشنواره در برج میلاد

  روز دوم را می‌توان روز ِ فیلم‌های «کمدی ناخواسته» نامید. همان ژانر مهم سینمای ایران که هنوز به قوت خودش فعال است و پیش می‌رود؛ ژانری که فیلمساز می‌خواهد گریه بیندازد اما مخاطب می‌خندد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۰۹:۲۴

  فیلم دیدن با طعم پپرونی/ نگاهی به آثار نمایش داده شده در کاخ جشنواره

  روز نخست حضور در برج میلاد روز چندان دلچسبی نبود. دو فیلم بسیار ناامیدکننده به نمایش درآمد و یک فیلم سرخوشانه اما نه چندان محیرالعقول و البته یک فیلم ساده با پایانی غافلگیرکننده. در این نوشته به «ایتالیا ایتالیا» و «اِو (خانه)»  خواهم پرداخت. ایتالیا دوستت دارم

 • عابد الجابری ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۰:۰۸

  سیری انتقادی در آرای محمد عابدالجابری؛

  فلسفۀ اسلامی و دشوارۀ ناسیونالیسم ایرانی

  با اندکی بدبینی می‌توان یک ناسیونالیسم عربی و ضدایرانی را در نظریات او دید، اما در این مجال قصد دامن زدن به این تنش کهنه را نداریم. جابری به‌مانند جریان‌های امروزی اعتقادش را به حقیقت جهان‌شمول از دست نداد و بر این باور بود که در مقطعی از تاریخ اندیشۀ «عربی» مسئولیت عقل جهان‌شمول و انسانی را بر عهده گرفت، ولی «ارتجاع» ایرانی و گذشته‌گرایی آن، این عقل را به بیراهه کشاند و در نهایت به یک ایدئولوژی قومی تقلیل داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۲:۲۰

  ۳۲سالگی در عین ناپختگی!/ نگاهی به آخرین دوره جشنواره موسیقی فجر

  جشنواره موسیقی فجر با فراز و نشیب‌های زیادی ۳۲سالگی خود را پشت سر گذاشت؛ با دو حادثه مهم که این رویداد را احاطه کردند تا منتقدانی که به وزیر نامه نوشتند و اجراهایی که لغو شدند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۹:۲۰

  نقد دیدگاه‌های متفکران مسلمان درباره مدرنیته در یک کتاب منتشر شد

  کتاب «اخلاق اسلامی و شَبَح مدرنیته» به قلم فرزین وحدت از سوی انتشارات چاپخش منتشر شد. در این اثر دیدگاه‌های متفکران مسلمانی چون حسین نصر، حائری یزدی و مجتهد شبستری و... درباره مدرنیته بررسی شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۸:۵۹

  نقد عرفان‌های نوظهور در یک کتاب منتشر شد

  کتاب «رنسانس قدسی: نقد و بررسی عرفان‌های نوظهور و جنبش‌های نوین دینی (NRM) در جهان معاصر» به قلم محمدحسن یعقوبیان از سوی انتشارات وثوق راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۴:۲۴

  یک فیلم اسکورسیزی‌وار/ نقدی بر فیلم «سکوت»، ساخته مارتین اسکورسیزی

  بعد از درگیری میان گانگسترهای بدذات و اخمو، احساس گناهی که از مذهب کاتولیک ریشه گرفته، مهم‌ترین و کارآمدترین مضمون فیلم‌های مارتین اسکورسیزی است.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۲۰

  حال نقد تئاتر خوب نیست/ کمک به احیای جایگاه اخلاقی و علمیِ نقد

  دبیر کارگروه نقد سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هدف از راه اندازی این کارگروه را کمک به احیای جایگاه اخلاقی و علمی نقد تئاتر در ایران ذکر کرد.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۰

  واکنش علی باباچاهی به گفت و گوی شمس لنگرودی/ حق ندارید کیلویی به قضاوت بنشینید!

  علی باباچاهی در یادداشت کوتاهی، در واکنش به گفت و گویی که روز گذشته از شمس لنگرودی منتشر شد، نوشت: " حق ندارید کیلویی و گتره ای در این موارد به قضاوت بنشینید که رویایی و براهنی به جای شعر خزعبل می‌بافند و بابا چاهی با پیژامه کراوات بسته و عینک زده دودی."

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۲۰

  «فرهنگ ادبیات فارسی معاصر» نقد می‌شود

  نقد و بررسی کتاب «فرهنگ ادبیات فارسی معاصر» در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۰

  این همه ترس و دلهره در شأن جشنواره نیست

  مواجهه و نوع ارتباط مدیریت کلان جشنواره با رسانه‌های منتقد از نوع دلواپس، اساسا جالب توجه است. نگاهی به موضع‌گیری‌های دو، سه روز اخیر بیندازید! آنها که برای جشنواره یقه می‌درانند و بی‌محابا فحاشی می‌کنند را ملاحظه کنید. اندازه و قدشان را ببینید. آنها محض رضای خدا مدافع جشنواره شده‌اند؟

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۲۰

  «سلسله درسگفتارهای تخصصی نظریه و نقد هنر» برگزار می‌شود

  پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر «سلسله درسگفتارهای تخصصی نظریه و نقد هنر» را با حضور صاحب‌نظران و متخصصان حوزه‌های هنر و علوم انسانی برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۰۰

  پاسخ نقدهای فضلا را بدهید، مناظره با مراجع عظام، پیشکش!

  آیت الله رشاد در درس خارج فقه خود در واکنش به بیانیه های مجتهد شبستری گفت: پاسخ همین فضلا واساتید را که عموما شاگردان حضرات مراجعند برای پذیرش مناظره بدهید، مناظره با مراجع تقلید پیشکش!