هویت

کل اخبار:104

 • فکوهی 22 ۱۳۹۴/۰۱/۲۹

  گفتگو با ناصر فکوهی؛

  سکانس‌هایی هویت‌ساز

  نوستالژی شدن، عموما و با کمک و حتی تحمیل دولت ها، از خلال قهرمانان ملی، جنگ ها، پادشاهان، تاریخ قهرمانی ها و روزهای بزرگ تاریخی برای ملت، شکل می گیرد. اما نوستالژی می تواند فرایندی هایی کاملا متفاوت داشته باشد، به صورتی که از یک خانه قدیمی تا یک شهر و روستای کوچک و یا خاطراتی دور و نزدیک از خانواده و دوران کودکی و غیره را برای ما به شکلی شادی آور یا حزن انگیز و اغلب همراه با یکدیگر در آورد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۱۲:۰۰

  کچوییان: اسلام مبنای اصلی هویتی ماست/ ملی گرایی پوششی برای تجدد گرایی است

  کچویان معتقد است گفتمان هویتی ملی گرایانه پوششی است برای گفتمان هویتی تجدد گرا. گفتمان های ملی گرایی و تجددگرایی در عمل نتوانستند پاسخی برای مشکلات ما باشند و ما برای خروج از بحران راهی جز دین نداریم.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۹ ۱۷:۵۰

  تجدد و امکان تعدد هویت / گفتاری از دکتر مهدی بنایی

  بحث تکثر فرهنگی و امکان بازسازی و یا حفظ هویت ایرانی از مباحث پراهمیت در میان پژوهشگران ایرانی فلسفه و علوم اجتماعی است. به همین مناسبت دانشوران از زوایای متفاوتی در سمیناری در پژوهشگاه علوم انسانی با عنوان «تکثر فرهنگی و هویت ایرانی» به این مسئله پرداختند. در ادامه گزارش سخنرانی سوم این سمینار که توسط دکتر مهدی بنایی جهرمی ایراد شد را می‌خوانید:

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۱۵:۴۰

  موسوی: بحران هویت گریبانگیر مناطق قومی ایران است

  نماینده هیئت داوران همایش بین‌المللی تاریخ محلی مازندران گفت: بحران هویت گریبانگیر برخی مناطق قومی فرهنگ خاص در ایران است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۰۹:۵۰

  نگاهی به رمان «هویت» اثر میلان کوندرا

  درونمایه محوری و مضمون فکری و اساسی رمان «هویت» اثر نویسنده جهانی «میلان کوندرا»، نوعی تقلای ذهنی و تقابل کم و بیش فلسفی است با ناپایداری هستی و زندگی.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۱:۵۵

  موسی نجفی و شرحی از تاريخ، تفكر و تمدن در «نام‌ها و نهضت‌ها»

  کتاب «نام‌ها و نهضت‌ها» از سری کتاب‌های «و انتم الاعلون» است که به موضوع تاریخ، تفکر و تمدن می‌پردازد. هدف از انتشار این مجموعه کتاب‌ها شناخت هر چه بیشتر «هویت تاریخی» است. این کتاب مجموعه مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایی از موسی نجفی را دربردارد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۱۳:۱۷

  کچوییان: هویت امروز ما سه عنصر ملی، دینی، تجددی دارد

  کچویان در نشست علمی «معضلات هویت و راه‌های برون رفت از آن» گفت: هویت امروز ما سه عنصر ملی، دینی، تجددی دارد. اما برای برقراری وحدت بین این سه عنصر نیازمندیم یکی را به عنوان اصل و پایه در نظر بگیریم. با توجه به پاسخی که تاریخ به ما نشان داده بنیاد هویت ایران اسلام است و دو عنصر دیگر هیچکدام برابر با اسلام نیستند و برای تعریف هویت باید اسلام را پایه بگیریم.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۲۱ ۱۰:۵۲

  رشاد: جوان امروز ما دچار بحران در هویت شده است

  رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست «هم‌اندیشی چالش‌های فکری کنونی نسل جوان» با بیان اینکه جوان امروز ما دچار بحران در هویت شده است که این به ضرر ماست، گفت: اما مقدمه‌ای برای غرب است چرا که هنوز هویت غرب را نپذیرفته است. این موضوع نشان می‌دهد که فرصت از دست نرفته است.

 • موسی اکرمی ۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۰:۴۰

  صوت/ هویت علم دینی: نگاه معرفت شناسی به نسبت دین با علوم انسانی (2)

  موسی اکرمی

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۲:۴۴

  «بحران هویت» مشکل اصلی جوان امروزی

  معاون آموزش دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر می‌خواهیم نسل جوان ما با پیام‌های انقلاب و امام راحل، ارتباط برقرار کند کافی است ارزش‌های حقیقی انسان و مسیری را که باید برای رسیدن به کمالات انسانی طی کند را بشناسد.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۳۰ ۱۶:۱۱

  همایش ملی فضای مجازی و هویت برگزار می‎شود

  ششمین همایش سالیانه مؤسسه مطالعات ملی، با عنوان «فضای مجازی و هویت» با مشارکت مرکز تحقیقات هویت و تمدن آوا، خانه اندیشمندان علوم انسانی، انجمن علوم سیاسی ایران، انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن ایرانی روابط بین الملل و پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۲۳ ۱۰:۳۰

  نشست علمی «تابع فرگه : هویتی بدون این‏‎همانی» برگزار می‎شود

  نشست علمی «تابع فرگه : هویتی بدون این‎همانی» با ارائه دکتر ابوتراب یغمایی با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۱۰:۰۶

  کتاب «لبنان؛ هویت ملی و تأثیر آن بر روابط دو جانبه با ایران» منتشر شد

  کتاب «لبنان؛ هویت ملی و تأثیر آن بر روابط دو جانبه با ایران» نوشته «صالح راموز» از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۱۵:۴۲

  گرامی‌داشت حجت‌الاسلام غضنفر پناهیان برگزار می‌شود

  آیین تکریم از مقام شامخ خادم الحسین(ع) مرحوم حجت‌الاسلام غضنفر پناهیان با هدف تقویت هویت دینی و مذهبی و تکریم از پیرغلامان حسینی شهر تهران برگزار می‌شود.