غرب

کل اخبار:160

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۳:۲۰

  هنوز در علوم انسانی مانند شیرآلات و مبلمان منزل واردکننده صرف هستیم!

  ما مدعی هستیم که علوم و دانش ما از یک جنس و سنخ دیگر است اما سوال این است که برای این دستاوردهایی که همیشه ارجاع به منبع و مأخذ داده ایم، چه کرده ایم و خروجی ما چیست؟

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۱۵:۵۰

  کتابی که زوال فلسفه اسلامی در جهان معاصر را مورد تردید قرار می‌دهد

  متأسفانه معمولاً در غرب تصور می‌شود که در سرزمین‌های اسلامی علم، فرهنگ و فلسفه زوال یافته و از بین رفته است، اما با پژوهش گسترده‌ای که پیتر ادامسون (Peter Adamson) در کتاب «‌مقدمه‌ای کوتاه بر فلسفه در جهان اسلام » صورت پذیرفته این باور به طور جدی مورد تردید قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۴:۰۰

  «بازشناخت ادبیات داستانی در غرب» منتشر شد

  پارسی‌نژاد از نگارش اثر جدیدی با عنوان «بازشناخت ادبیات داستانی در غرب» خبر داد و گفت: این کتاب از سوی کانون اندیشه جوان روانه بازار کتاب خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۲:۲۰

  دوران پوچ‌گرایی فرا رسیده است؛ غرب به انتهای مسیرش رسیده

  حرف‌های علیرضا رئیسیان درباره «دوران عاشقی» به گفتگوی جالبی در مورد وضعیت امروز دنیا رسید. رئیسیان معتقد است:آن خودبیگانگی که در اوایل قرن بیستم صحبتش بود، حالا به عینیت رسیده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۰۹:۴۰

  مکتب شرق‌شناسی، اولین پایۀ تسلط غرب

  غربی­ها تا حدی در شناخت اسلام و شرق پیش رفتند و ما را در حدی شناسایی کردند که ما خودمان در این حد نسبت به خود مسلط نیستیم. آنها دقیق بررسی کرده­ اند و بر مبنای آن می دانند که چگونه تسلط پیدا کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۴:۱۰

  فرهنگ سرمایه داری دروازه ورود به اقتصاد سرمایه داری

  غرب، یک کل در هم تنیده و یک بسته است، به همین دلیل باید توجه داشت که تهاجم فرهنگی غرب، صرفاً در حوزۀ فلسفه و ساحات فکری منحصر نمی‌شود؛ بلکه شامل تهاجم سیاسی، اقتصادی و نظامی هم می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۲:۴۰

  جنگ ها و تخریب ها سوغات تعریف غرب از قدرت علم است

  متاسفانه از زمانی که علم به سمت جهان غرب رفت که تنها جنبه مادی بودن آن لحاظ می شد، این علم قدرت پیدا کرد، اما در حقیقت موقعیت و قدرت جنگلی، همچون شیری که در جنگل قوی است و قدرت تخریب دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۵:۴۰

  همایش تحلیلی سینمای غرب و تحریف تاریخ انبیاء برگزار می‌شود

  نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم محمد(ص) پیامبر صلح در نظر دارد به منظور تحلیل، تبیین و ارزیابی علل و دلایل توجه و تمرکز سینمای غرب به تاریخ انبیاء الهی و بررسی نگاه مغرضانه آن به مسلمانان و "حضرت محمد(ص)"همزمان با جشنواره همایش تحلیلی «سینمای غرب و تحریف تاریخ انبیاء» برگزار می نماید.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۴۰

  آغاز نظارت جدی وزارت ارشاد برای مقابله با چاپ برندهای غربی نوشت‌افزار

  رئیس اداره ارشاد استان تهران از آغاز نظارت جدی بر چاپخانه‌ها در دو ماه باقی‌مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت:‌ این نظارت برای مقابله با چاپ برندهای غربی روی نوشت‌افزار‌های ایرانی انجام می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۰۹:۲۰

  جایگاه دین در جوامع مدرنِ امروزی

  جامعه مدرن از سوی برخی دانشمندان خود مغرب زمین مورد نقد جدی است وگروهی بر این باورند كه از پویایی افتاده و راه انحطاط را طی می‌كند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۱:۵۰

  قاضی مرادی: خودمداری فردی در جامعه ایران توسعه يافته است

  حسن قاضی مرادی با اشاره به نهضت مشروطه و در حال گذار بودن جامعه ایرانی گفت: با توجه به اینکه مشروطه در ایران دوام پیدا نکرد، حوزه عمومی در جامعه از بین رفت و خودمداری فردی بیش از پیش توسعه پیدا کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۰

  با ترجمه آثار و فعالیتِ در خلوت نمی توان جهانی شد!

  تنها با ترجمه نمی توان متفکر جهانی شد، افکاری که از غرب وارد فضای کشور می شود، وقتی به صورت ترجمه در دسترس قرار می گیرد، منجر به دیالوگ نشده و اینگونه نمی توان سازنده یک نوع فضای جهانی در کشور شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۵:۱۰

  مفاهمه‌هايی پسانوگرا

  گفتمان پست مدرنيسم از دهه۱۹۸۰ در محافل روشنفكري غرب جرقه خورد و به عنوان يك اصطلاح التفات‌پذير در اذهان عموم و نسل دوم و سوم جامعه ادبي و هنري نقش بست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۲:۵۰

  ریخته‌گران: تدوین نظریه هنر اسلامی به شیوه غربی ممکن نیست

  محمدرضا ریخته‌گران، استاد فلسفه و زیبایی‌شناسی و نویسنده کتاب‌هایی چون «حقیقت و نسبت آن با هنر» در گفت‌وگو با «ایبنا» گفت که درباره هنر اسلامی نمی‌توان به شیوه غربی‌ها بحث کرد، چرا که وجه اسلامی بودن هنرها به عرفانی بودن آنهاست. وی همچنین اشاره کرد که برای تدوین نظریه هنر اسلامی تنها باید به منابع عرفانی در تمدن اسلامی رجوع و پایه مباحث را بر آنها استوار کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۴:۵۰

  تاریخچه هالیوود و نمادش

  منطقه هالیوود که امروز دیگر به نمادی از سینمای غرب تبدیل شده است، تاریخچه‌ای خواندنی دارد که چطور یک منطقه توسعه‌نیافته که بیشتر برای چرای حیوانات استفاده می‌شد حالا قطب سینمای جهان است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۲:۱۰

  بیماری های مُزمن علوم انسانی!

  مشکل دیگر علوم انسانی غربی این است که کنش های مُثله شده انسان را مورد مطالعه قرار می دهند. کنش هایی که هم از نظر طولی و هم از نظر عرضی مُثله شده و منقطع از بقیه امور هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۵:۰۰

  علوم وارداتی لایه های فرهنگی ما را تهدید می کند

  علوم انسانی وارداتی ابتدا علوم بومی و در پی آن عمیق ترین لایه های فرهنگی و باورها و ارزش های ما را مورد تهاجم قرار داده و به تدریج فرهنگ ما را با چالش و اضمحلال مواجه می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۱۴:۴۰

  روایت زرشناس از غرب مدرن در آغاز قرن ۲۰ تا مراحل انحطاط آن

  «آغاز یک پایان» به قلم شهریار زرشناس، غرب مدرن را از آغاز قرن بیستم تا مراحل انحطاط آن روایت می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۰

  مواجهه شریعتی با غرب

  مؤسسه سیمافکر به مناسبت ۲۹ خرداد روز «درگذشت دکتر علی شریعتی»، فیلم سخنرانی بیژن عبدالکریمی با موضوع «مواجهه شریعتی با غرب» را منتشر کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۵:۵۰

  روشنفکران، مانع معرفی واقعیت غرب در ایران شدند/ سازمان علیه دانش

  ابراهیم فیاض معتقد است؛ جریان روشنفکری برای سال‌های طولانی ایران را از نظر فکری عقب نگه داشته‌ است. جریان روشنفکری ایران هرگز اجازه نداده‌ است که غرب واقعی به اندیشمندان ایران معرفی گردد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۰:۲۰

  تقدم معرفت­‌شناسی بر هستی­‌شناسی در جریا­ن­های فلسفه غرب

  در حال حاضر جریا­ن­های فلسفه غرب، عمدتاً تقدم معرفت­ شناسی بر هستی­ شناسی است، اما در فلسفه اسلامی این‌گونه نیست و مباحث معرفت­ شناسی، ذیل مباحث هستی­ شناسی می­ آید.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۳:۰۰

  جستاری در «سبک زندگی اسلامی و غربی» منتشر شد

  کتاب «سبک زندگی اسلامی و غربی؛ جستار و گفتار» نوشته مجتبی لطفعلی‌نیا منتشر شد. این کتاب جستار و گفتاری در مقایسه دو شیوه زندگی غربی و اسلامی است.

 • ذاکرصالحی ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۱:۵۱

  غلامرضا ذاکرصالحی در گفتگو با فرهنگ امروز؛

  جایگاه میان‌رشته‌ای‌ها در نظام آموزش عالی ایران

  به نظر من، دیالکتیک دائم بین خاص‌گرایی و عام‌گرایی وجود داشته است و الآن به دلیل نیازهای اجتماعی، این دیالکتیک تشدید شده است. علم نمی‌تواند در حصار بسته‌ای بماند، باید حرکت کند و تبدیل به یک جریان اجتماعی شود، باید رفاه ایجاد کند، سرایت کند، اشاعه پیدا کند، در این اشاعه نیز خود‌به‌خود حصّه‌هایی از سایر رشته‌های علمی را در خودش هضم و جذب می‌کند و این روند گریزناپذیر است.

 • کریم مجتهدی ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۰۹:۱۹

  «کریم مجتهدی» در نوزدهمین همایش بزرگداشت حکیم صدرا (۴)؛

  تاثیر Schola دوره شارلمانی در غرب عصر جدید

  ریشه‎های شناخت طبیعت در غرب عصر جدید از کجاست؟ ریشه‎ی پیشرفت‎های بسیارِ عصر حاضر از کجا نشئت گرفته است؟ ریشه‎ی غرب‎شناسی در واقع از کجاست؟ آنچه که امروزه به‌عنوان غرب از آن یاد می‎شود، چهره‎ی اصلی آن از چه زمانی بوده است؟ تمام این سوالات جوابی مقتضی می‎طلبد که به شناخت ما از غرب کمک بسیاری خواهد نمود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۱۱:۲۰

  نگرانی بی‌نظیر بوتو از افراط گرایی را در «آشتی: اسلام، دموکراسی و غرب» بخوانید

  کتاب «آشتی: اسلام، دموکراسی و غرب» نوشته بی‌نظیر بوتو با ترجمه علیرضا عیّاری منتشر شد. به اعتقاد این بانوی شرقی مبارزه بین دموکراسی و دیکتاتوری از سویی و افراط‌گرایی و میانه‌روی از سویی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های فراروی هزاره سوم هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۱:۳۰

  تاریخ موسیقی غرب در ۳۰۰ صفحه

  «تاریخ موسیقی غرب» عنوان کتابی نوشته پرفسور هیو میلر و دِیل کاکرِل است که با تاکید بر طبقه بندی و ارائه اطلاعات ضرروری تاریخی و حذف اطلاعات غیر ضروری نوشته شده است. این کتاب عمدتا به توصیف ویژگی‌های فرم و سبک انواع موسیقی در ملیّت‌ها و مکاتب مختلف و معرفی برجسته‌ترین آهنگ‌سازان و نوازندگان غرب می‌پردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۷:۴۰

  کارگاه «تحلیل شیعه شناسی غرب» برگزار می‌شود

  کارگاه تحلیل شیعه شناسی غرب (دربارة اصول عقاید شیعه دوازده امامی) به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۰۸:۲۵

  زائری: در مواجهه با جایزه‌های جهانی منفعل و مرعوب نباشیم

  محمدرضا زائری با اشاره به این نکته که راه‌اندازی یک جایزه‌ای ادبی جهانی در حد نوبل، پیشنهاد نویسنده‌ای فلسطینی بود گفت: به جای این‌که کشورهای اسلامی منفعل و مرعوب باشند باید نسبت به جریان‌هایی که از سمت کشورهای غربی برای ما تبلیغ می‌شود، بتوانند به داشته‌ها و سرمایه‌های خودشان تکیه کنند. تأسیس جایزه‌ای مانند نوبل در جهان اسلام باعث تشویق نویسندگان می‌شود و در جهان اسلام و فراتر از آن جریان‌سازی خواهد کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۰

  تولید مجموعه‌های غرب‌شناسی‌، آمریکاشناسی و هالیوود‌شناسی در انتشارات سروش

  مدیر انتشارات سروش از تولید مجموعه‌هایی با موضوعات غرب‌شناسی‌، آمریکاشناسی، هالیوود‌شناسی و علم‌شناسی در این انتشارات خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۳۰

  امروز؛ رونمایی از مجموعه ۶ جلدی «دوره‌های غرب‌شناسی» شهریار زرشناس

  ۶ جلد از مجموعه کتب «صدایی دیگر» منتشرشده توسط انتشارات خبرگزاری تسنیم رونمایی می‌شود. این مجموعه به طبع آثار جدید شهریار زرشناس اختصاص دارد.