غرب

کل اخبار:167

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۲۱

  رضا داوری اردکانی/ بخش دوم؛

  علم و بنای عالَم اسلامی

  جامعه‌شناسی، اقتصاد، مردم‌شناسی، تاریخ غربی و... بحران‌های جامعه‌ی غربی را حل كرده است حالا ما با آن‌ها می‌خواهیم مسائل خودمان را حل كنیم؟ آن‌ها پاسخ به مسائل ما نیستند، پاسخ به مسائل دیگری است؛ اما ما از آن جهان بحرانی جدا نیستیم بحران آن جهان، بحران ما هم می‌شود، چنان‌كه بحران ما بحران آن‌ها هم می‌شود، به این جهت ما نمی‌توانیم از آن علم جدا باشیم چنان‌كه فیزیك مستقلی نمی‌خواهیم بسازیم، جامعه‌شناسی و اقتصاد مستقلی هم نمی‌توانیم بسازیم؛ اما اقتصاد و جامعه‌شناسی ما باید پاسخ به مسائل ما باشد.

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۰۴

  رضا داوری اردکانی /بخش اول؛

  ما و مواجهه با علم جدید

  علم و تكنولوژی چنان اهمیت دارد كه هیچ قومی نمی‌تواند از آن صرف‌نظر كند. علم و تکنولوژی استوانه‌ی عالم غربی و عالم توسعه‌یافته است. توسعه با علم صورت گرفته است و هر قومی كه فكر توسعه باشند ناگزیر باید علم داشته باشد. کم‌وبیش در این ۲۰، ۳۰ سال اخیر این توجه پیدا شده است كه چه نیازی به علم داریم؟ چرا باید به سمت علم برویم؟ چگونه باید در راه علم برویم و چه مشکل‌ها و موانعی در راه علم ما وجود دارد؟

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۹ ۰۸:۳۶

  کتاب «غرب چگونه غرب شد» به چاپ سوم رسید

  کتاب «غرب چگونه غرب شد» اثر جیمز موریس بلاوت با ترجمه مرتضی مداحی از مجموعه کتاب های غرب شناسی از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۴:۳۰

  عبدالله کوثری: علوم انسانی در ایران عمری بیش از صد سال ندارد

  عبدالله کوثری معتقد است: اگر بنا به نقد شعر و جامعه شناسی در یک کفه ترازو باشد بدون شک با مشکل روبرو خواهیم شد چرا که شعر در ادبیات پارسی سابقه‌ای حدود هزار و چهارصد سال دارد در حالی که علوم انسانی در ایران عمری بیش از صد سال ندارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۷:۲۰

  کرسی ترویجی «غرب در گفتمان روابط بین‌الملل ایرانی» برگزار می‌‌شود

  به همت گروه غرب شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کرسی ترویجی غرب در گفتمان روابط بین الملل ایرانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۴:۱۰

  تقی آزاد ارمكی: از ابن‌خلدون جامعه‌شناسی اسلامی درنمی‌‌آید

  در ادبیات موجودی كه الان در جامعه‌شناسی وجود دارد كه گفتم ابن‌خلدون را ما آلترناتیو جامعه غربی می‌گیریم. نه، ابن‌خلدون آلترناتیو جامعه غربی نیست. اصلا بدلی از جامعه‌شناسی غربی است و بخشی از جامعه‌شناسی غربی است.

 • مدرسه ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۹:۰۸

  اومبرتو اکو:

  در باره مدارس خصوصی در غرب

  به منظور تضمین تساوی حقوق همه شهروندان هر کس باید با کمک دولت، مجاز به احداث مدرسه ای خصوصی باشد. پدران روحانی، یسوعی ها، ونیز والدن سییزی ها و یا غیر مذهبیون باید مجاز به تأسیس دبیرستان هایی باشند با برنامه ای آموزشی بر پایه خردورزی که با تدریس کمی از قرآن، کمی از انجیل، کمی از متون بودایی، تمام ادیان را به بوته آزمایش می سپارد و نیز تاریخ ایتالیا را از دید غیر مذهبی تدریس می کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۳:۲۰

  هنوز در علوم انسانی مانند شیرآلات و مبلمان منزل واردکننده صرف هستیم!

  ما مدعی هستیم که علوم و دانش ما از یک جنس و سنخ دیگر است اما سوال این است که برای این دستاوردهایی که همیشه ارجاع به منبع و مأخذ داده ایم، چه کرده ایم و خروجی ما چیست؟

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۱۵:۵۰

  کتابی که زوال فلسفه اسلامی در جهان معاصر را مورد تردید قرار می‌دهد

  متأسفانه معمولاً در غرب تصور می‌شود که در سرزمین‌های اسلامی علم، فرهنگ و فلسفه زوال یافته و از بین رفته است، اما با پژوهش گسترده‌ای که پیتر ادامسون (Peter Adamson) در کتاب «‌مقدمه‌ای کوتاه بر فلسفه در جهان اسلام » صورت پذیرفته این باور به طور جدی مورد تردید قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۴:۰۰

  «بازشناخت ادبیات داستانی در غرب» منتشر شد

  پارسی‌نژاد از نگارش اثر جدیدی با عنوان «بازشناخت ادبیات داستانی در غرب» خبر داد و گفت: این کتاب از سوی کانون اندیشه جوان روانه بازار کتاب خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۲:۲۰

  دوران پوچ‌گرایی فرا رسیده است؛ غرب به انتهای مسیرش رسیده

  حرف‌های علیرضا رئیسیان درباره «دوران عاشقی» به گفتگوی جالبی در مورد وضعیت امروز دنیا رسید. رئیسیان معتقد است:آن خودبیگانگی که در اوایل قرن بیستم صحبتش بود، حالا به عینیت رسیده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۰۹:۴۰

  مکتب شرق‌شناسی، اولین پایۀ تسلط غرب

  غربی­ها تا حدی در شناخت اسلام و شرق پیش رفتند و ما را در حدی شناسایی کردند که ما خودمان در این حد نسبت به خود مسلط نیستیم. آنها دقیق بررسی کرده­ اند و بر مبنای آن می دانند که چگونه تسلط پیدا کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۴:۱۰

  فرهنگ سرمایه داری دروازه ورود به اقتصاد سرمایه داری

  غرب، یک کل در هم تنیده و یک بسته است، به همین دلیل باید توجه داشت که تهاجم فرهنگی غرب، صرفاً در حوزۀ فلسفه و ساحات فکری منحصر نمی‌شود؛ بلکه شامل تهاجم سیاسی، اقتصادی و نظامی هم می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۲:۴۰

  جنگ ها و تخریب ها سوغات تعریف غرب از قدرت علم است

  متاسفانه از زمانی که علم به سمت جهان غرب رفت که تنها جنبه مادی بودن آن لحاظ می شد، این علم قدرت پیدا کرد، اما در حقیقت موقعیت و قدرت جنگلی، همچون شیری که در جنگل قوی است و قدرت تخریب دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۵:۴۰

  همایش تحلیلی سینمای غرب و تحریف تاریخ انبیاء برگزار می‌شود

  نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم محمد(ص) پیامبر صلح در نظر دارد به منظور تحلیل، تبیین و ارزیابی علل و دلایل توجه و تمرکز سینمای غرب به تاریخ انبیاء الهی و بررسی نگاه مغرضانه آن به مسلمانان و "حضرت محمد(ص)"همزمان با جشنواره همایش تحلیلی «سینمای غرب و تحریف تاریخ انبیاء» برگزار می نماید.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۴۰

  آغاز نظارت جدی وزارت ارشاد برای مقابله با چاپ برندهای غربی نوشت‌افزار

  رئیس اداره ارشاد استان تهران از آغاز نظارت جدی بر چاپخانه‌ها در دو ماه باقی‌مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت:‌ این نظارت برای مقابله با چاپ برندهای غربی روی نوشت‌افزار‌های ایرانی انجام می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۰۹:۲۰

  جایگاه دین در جوامع مدرنِ امروزی

  جامعه مدرن از سوی برخی دانشمندان خود مغرب زمین مورد نقد جدی است وگروهی بر این باورند كه از پویایی افتاده و راه انحطاط را طی می‌كند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۱:۵۰

  قاضی مرادی: خودمداری فردی در جامعه ایران توسعه يافته است

  حسن قاضی مرادی با اشاره به نهضت مشروطه و در حال گذار بودن جامعه ایرانی گفت: با توجه به اینکه مشروطه در ایران دوام پیدا نکرد، حوزه عمومی در جامعه از بین رفت و خودمداری فردی بیش از پیش توسعه پیدا کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۰

  با ترجمه آثار و فعالیتِ در خلوت نمی توان جهانی شد!

  تنها با ترجمه نمی توان متفکر جهانی شد، افکاری که از غرب وارد فضای کشور می شود، وقتی به صورت ترجمه در دسترس قرار می گیرد، منجر به دیالوگ نشده و اینگونه نمی توان سازنده یک نوع فضای جهانی در کشور شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۵:۱۰

  مفاهمه‌هايی پسانوگرا

  گفتمان پست مدرنيسم از دهه۱۹۸۰ در محافل روشنفكري غرب جرقه خورد و به عنوان يك اصطلاح التفات‌پذير در اذهان عموم و نسل دوم و سوم جامعه ادبي و هنري نقش بست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۲:۵۰

  ریخته‌گران: تدوین نظریه هنر اسلامی به شیوه غربی ممکن نیست

  محمدرضا ریخته‌گران، استاد فلسفه و زیبایی‌شناسی و نویسنده کتاب‌هایی چون «حقیقت و نسبت آن با هنر» در گفت‌وگو با «ایبنا» گفت که درباره هنر اسلامی نمی‌توان به شیوه غربی‌ها بحث کرد، چرا که وجه اسلامی بودن هنرها به عرفانی بودن آنهاست. وی همچنین اشاره کرد که برای تدوین نظریه هنر اسلامی تنها باید به منابع عرفانی در تمدن اسلامی رجوع و پایه مباحث را بر آنها استوار کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۴:۵۰

  تاریخچه هالیوود و نمادش

  منطقه هالیوود که امروز دیگر به نمادی از سینمای غرب تبدیل شده است، تاریخچه‌ای خواندنی دارد که چطور یک منطقه توسعه‌نیافته که بیشتر برای چرای حیوانات استفاده می‌شد حالا قطب سینمای جهان است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۲:۱۰

  بیماری های مُزمن علوم انسانی!

  مشکل دیگر علوم انسانی غربی این است که کنش های مُثله شده انسان را مورد مطالعه قرار می دهند. کنش هایی که هم از نظر طولی و هم از نظر عرضی مُثله شده و منقطع از بقیه امور هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۵:۰۰

  علوم وارداتی لایه های فرهنگی ما را تهدید می کند

  علوم انسانی وارداتی ابتدا علوم بومی و در پی آن عمیق ترین لایه های فرهنگی و باورها و ارزش های ما را مورد تهاجم قرار داده و به تدریج فرهنگ ما را با چالش و اضمحلال مواجه می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۱۴:۴۰

  روایت زرشناس از غرب مدرن در آغاز قرن ۲۰ تا مراحل انحطاط آن

  «آغاز یک پایان» به قلم شهریار زرشناس، غرب مدرن را از آغاز قرن بیستم تا مراحل انحطاط آن روایت می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۰۹:۵۰

  مواجهه شریعتی با غرب

  مؤسسه سیمافکر به مناسبت ۲۹ خرداد روز «درگذشت دکتر علی شریعتی»، فیلم سخنرانی بیژن عبدالکریمی با موضوع «مواجهه شریعتی با غرب» را منتشر کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۵:۵۰

  روشنفکران، مانع معرفی واقعیت غرب در ایران شدند/ سازمان علیه دانش

  ابراهیم فیاض معتقد است؛ جریان روشنفکری برای سال‌های طولانی ایران را از نظر فکری عقب نگه داشته‌ است. جریان روشنفکری ایران هرگز اجازه نداده‌ است که غرب واقعی به اندیشمندان ایران معرفی گردد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۰:۲۰

  تقدم معرفت­‌شناسی بر هستی­‌شناسی در جریا­ن­های فلسفه غرب

  در حال حاضر جریا­ن­های فلسفه غرب، عمدتاً تقدم معرفت­ شناسی بر هستی­ شناسی است، اما در فلسفه اسلامی این‌گونه نیست و مباحث معرفت­ شناسی، ذیل مباحث هستی­ شناسی می­ آید.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۳:۰۰

  جستاری در «سبک زندگی اسلامی و غربی» منتشر شد

  کتاب «سبک زندگی اسلامی و غربی؛ جستار و گفتار» نوشته مجتبی لطفعلی‌نیا منتشر شد. این کتاب جستار و گفتاری در مقایسه دو شیوه زندگی غربی و اسلامی است.

 • ذاکرصالحی ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۱:۵۱

  غلامرضا ذاکرصالحی در گفتگو با فرهنگ امروز؛

  جایگاه میان‌رشته‌ای‌ها در نظام آموزش عالی ایران

  به نظر من، دیالکتیک دائم بین خاص‌گرایی و عام‌گرایی وجود داشته است و الآن به دلیل نیازهای اجتماعی، این دیالکتیک تشدید شده است. علم نمی‌تواند در حصار بسته‌ای بماند، باید حرکت کند و تبدیل به یک جریان اجتماعی شود، باید رفاه ایجاد کند، سرایت کند، اشاعه پیدا کند، در این اشاعه نیز خود‌به‌خود حصّه‌هایی از سایر رشته‌های علمی را در خودش هضم و جذب می‌کند و این روند گریزناپذیر است.