غلامحسین ابراهیمی دینانی

کل اخبار:170

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۰۹:۲۰

  ابراهيمی دينانی: علاقه به فست‌فود فکری جای نقد كتاب را گرفته است

  غلامحسين ابراهيمي ديناني گفت: جسته‌وگريخته گفت‌وگوهايي را كه با من در رسانه ها شده، ديده‌ام و گزارش‌هاي حوزه فلسفه را خوانده‌ام اما در دنياي امروز گويي اغلب خبرنگاران حوزه فلسفه به دنبال «فست‌فود فكري» مي‌گردند. انگار همه دنبال ساندويچ‌خوری رفته‌اند و كار اصلي‌شان فراموش شده است!

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۱۴:۱۰

  ديناني: به نقل از هگل نخستين نور خورشيد معنويت از ايران طلوع كرد

  غلامحسين ابراهيمي ديناني در نخستين نشست درس‌گفتارهاي «ناصر خسرو» در شهر كتاب كه با حضور محمدعلي اسلامي ندوشن، مهدي محبتي و علي‌اصغر محمدخاني برگزار شد گفت: دليل گرايش ناصرخسرو به فاطميون مصر اين است كه آن‌ها اسماعيليه بودند. اسماعیليان مي‌توانستند همه منطقه و جهان را به زير چرخ خود درآورند و تنها يك اشتباه كردند و مي‌گفتند همه چيز بايد باطن باشد، در حالي كه هر باطني ظاهر دارد و هر ظاهري نيز باطني دارد. هگل در جايي مي‌گويد: «نخستين بار نور خورشيد معنويت از ايران طلوع كرد.»

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۱۳:۲۰

  محبتی: ناصرخسرو با مردم زندگی كرد اما ارادتی به توده‌ها نداشت

  مهدي محبتي در نخستين نشست درس‌گفتارهاي «ناصر خسرو» در شهر كتاب كه با حضور محمدعلي اسلامي ندوشن، غلامحسين ابراهيمي ديناني و علي‌اصغر محمدخاني برگزار شد گفت: شاعري مانند ناصرخسرو گرچه با توده مردم زندگي كرده است اما نمي‌تواند توده مردم را دوست داشته باشد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۱۰:۲۰

  «جایگاه ناصرخسرو در تاریخ و فرهنگ اسلامی و ادبیات فارسی»بررسی می شود

  جایگاه ناصرخسرو در تاریخ و فرهنگ اسلامی و ادبیات فارسی با حضور دکتر محمدعلی اسلامی‌ندوشن، دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و دکتر مهدی محبتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۱:۴۵

  یادداشتی از دینانی: تصدیق صورت جریان اندیشه

  دینانی نوشت: در نظر اهل اندیشه پوشیده نیست که آنچه در «گزاره» یا «تصدیق» تحقق می پذیرد در «تصور» به وقوع نمی پیوندد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۰ ۱۶:۳۰

  بررسی كتاب «معمای زمان و حدوث جهان» در انديشگاه فرهنگی كتابخانه ملی

  كتاب "معمای زمان و حدوث جهان" ۱۱ آذرماه با حضور استاد غلامحسين ابراهيمی دينانی در سالن اندیشگاه فرهنگی نقد و بررسی می‌شود.

 • خرد گفت‌وگو ۱۳۹۳-۰۹-۰۶ ۱۱:۵۴

  گفتاری از دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی؛

  مونولوگ دروغ است

  فلسفه‌ یعنی پرسش و آنچه در فلسفه اهمیت دارد، پرسش است و پاسخ مهم نیست. و اگر هم پاسخ جایگاهی داشته باشد، پاسخ نهایی وجود ندارد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۸:۰۰

  دینانی: ما با موجود روبرو هستیم نه وجود

  غلامحسین ابراهیمی دینانی دربرنامه این هفته جام معرفت گفت: با وجود نمی شود روبرو شد اما با هستنده یا با موجود می شود روبرو شد. فقط با عالم حضور می شود به هستی و وجود رفت. وجود با حضور درک می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۱۵:۵۰

  دینانی: اخباری‌گری اگر ایدئولوژی نشود خطری ندارد

  غلامحسین ابراهیمی دینانی در میزگردی که مجله مهرنامه با حضور سیدمصطفی محقق داماد برگزار کرده صرف اخباری‌گری را خالی از هیچ گونه خطری دانسته است. دینانی فیض کاشانی را مثالی از جمع بین اخباری‌گری و عقلانیت می‌داند که خالی از هر گونه جمود فکری است و در مقابل ابن تیمیه را مثالی از ظاهرگرایی مخالف عقلانیت معرفی می‌کند که به سطحی اندیشی و تندروی مبتلا شده است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۸ ۱۶:۱۰

  دینانی: اخباری‌گری اگر ایدئولوژی نشود خطری ندارد

  غلامحسین ابراهیمی دینانی در میزگردی که مجله مهرنامه با حضور سیدمصطفی محقق داماد برگزار کرده صرف اخباری‌گری را خالی از هیچ گونه خطری دانسته است. دینانی فیض کاشانی را مثالی از جمع بین اخباری‌گری و عقلانیت می‌داند که خالی از هر گونه جمود فکری است و در مقابل ابن تیمیه را مثالی از ظاهرگرایی مخالف عقلانیت معرفی می‌کند که به سطحی اندیشی و تندروی مبتلا شده است.

 • غلامحسین ابراهیمی دینانی ۱۳۹۳-۰۷-۰۸ ۱۱:۴۸

  غلامحسین ابراهیمی دینانی؛

  فلسفه و گفت‌وگو

  وقتی انسان می اندیشد، کلمات در ذهن او ردیف می شوند، انسان بدون کلمه فکر نمی کند. مخاطب در این حالت –به یک اعتبار- خود انسان است، یعنی انسان در این حالت به این اعتبار که سخن می گوید، گوینده است و به این اعتبار که حرف خود را می فهمد، شنونده است، پس سخن برای شنیدن است خواه مخاطبی رو به روی ما باشد، خواه انسان با خودش بیندیشد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۷ ۰۹:۰۳

  متافیزیک را فیزیکی نکنید!/ تفاوت بین فهم و تصور

  دکتر دینانی طی یادداشتی در سایت شخصی اش: من آثار علمی را انکار نمی کنم. من هم نیازمند به علم هستم. با علم باید کار کرد. اما باید بهش گفت که به اندازه خودت حرف بزن. بیشتر چیزی نگو. آقای فیزیک دان خدا را فیزیکی نکن!

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۱۹:۱۰

  دینانی: هنوز فلسفه است که به صورت نامرئی عالم را می‌چرخاند

  ابراهیمی‌دینانی در جلسه نقد و بررسی کتاب "خرد گفت‌وگو" گفت: اگر فلسفه در عالم نبود نمی دانم چه اتفاقی می افتاد. هنوز هم فلسفه است که به صورت نامرئی عالم را می چرخاند. حتی سیاستمداران هم این موضوع را نمی دانند. خوشبختانه بعد از انقلاب علاقه به فلسفه زیاد شده است. انگار که جریانی پیدا شده است و جوانان به سمت فلسفه گرایش پیدا می کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۰

  دینانی: نویسندگان کتب فلسفی، فقهی و روایی اهل سنت، ایرانی بوده‌اند

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست معرفی کتاب «خرد گفتگو (درس‌گفتارهای فلسفی)»، تربیتی که انسان را از پرسش منع کند، خطرناک دانست و به جدی تلقی کردن نقش سوال، فهمیدن و دانستن تأکید ورزید.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۱۶:۴۹

  نشست نقد و بررسی کتاب «خرد گفتگو» برگزار می شود

  نشست هفتگی شهر کتاب در سه‌شنبه اول مهر به بحث درباره‌ی کتاب «خرد گفتگو» اختصاص دارد که با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۴ ۱۶:۲۸

  دینانی: نگاه مطهری در نقد کتاب «دو قرن سکوت» ایدئولوژیک است

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی معتقد است، دکتر عبدالحسین زرین‌کوب کتاب«دو قرن سکوت» را با آزاد‌اندیشی و تمرکز بر اسلام نگاشته و در مقابل علامه مطهری«خدمات متقابل اسلام و ایران» را با نگرشی ایدئولوگ تالیف کرده است در مقابل دکتر روزبه زرین‌کوب اعتقاد دارد، تقابلی در این کتاب ها وجود ندارد و هر دو کتاب نظر گاه دو استاد است.

 • خرد گفتگو ۱۳۹۳-۰۶-۱۲ ۱۹:۰۰

  خرد گفتگو

  غلامحسین ابراهیمی دینانی

  «گفتگو» عنصر کلیدی دکتر دینانی در فلسفیدن است. کتاب «خرد گفتگو» مجموع درس‌گفتارهای فیلسوف معاصر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های مختلف و در موضوعات هستی‌شناسی، خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی و عرفان است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۶

  دینانی: نباید میان زبان خراسانی و زبان ایرانی تفاوت قایل شد

  دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، معتقد است که زبان خراسانی همان زبان فارسی است و زبان امروز فارسی نیز زبان خراسان است. این استاد فلسفه در گفت‌وگو با «ایبنا» تاکید کرد که نباید خراسان را از ایران جدا کنیم و میان زبان خراسانی و زبان ایران تفاوت قایل شویم.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۵ ۱۴:۵۴

  ابراهیمی دینانی: فلسفه، فست فود نیست که در خیابان خورده شود

  یک استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه ما باید کتاب بخوانیم و مردم را به کتاب خواندن ارجاع دهیم، گفت: نباید آماده خور باشیم، چرا که فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه برویم و بخوریم بلکه مردم باید مطالعه کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۱۳:۲۳

  غلامرضا اعوانی: سهروردی خط بطلانی بر نظریه فلسفی متأثر از ارسطو کشید

  رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه ایران در شب شیخ شهاب‎الدین سهروردی با بیان اینکه سهروردی فلسفه دوران خود را مورد بررسی قرار داد و خط بطلان بر نظریه فلسفی زمانه خود که متأثر از ارسطو بوده کشید، گفت: وی در واقع طرحی نو در فلسفه و حکمت و سیر تاریخی آن درانداخت و پایۀ مبادی حکمت الهی در فلسفه را تأسیس کرد.

 • پرفروش‌های تیرماه ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۷:۴۰

  پرفروش‌های اندیشه در تیرماه

  ترجمه‌هایی از کارل مارکس، لیوتار، ادگار مورن، نصر حامد ابوزید و تالیفاتی از غلامحسین ابراهیمی دینانی و یحیی یثربی در میان پرفروش‌های تیرماه دیده می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۰۶ ۱۷:۰۴

  جلد دوم «صفای رمضان» دینانی منتشر شد

  انتشارات سروش همزمان با آخرین روز از ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر، جلد دوم مجموعه سخنان غلامحسین ابراهیمی دینانی را تحت عنوان «صفای رمضان» منتشر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۲:۲۰

  کتاب‎های ضیافت حقیقی و صفای رمضان منتشر می‎شود

  معاون فرهنگی انتشارات سروش گفت: دو عنوان کتاب "ضیافت حقیقی" اثر آیت الله محمد شجاعی و "صفای رمضان" مجموعه گفتگوهای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی که به ماه مبارک رمضان با نگاهی بر نهج البلاغه پرداخته است به زودی منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۵

  مجموعه گفتگوهای دینانی درخصوص ماه رمضان منتشر می‌شود

  انتشارات سروش به زودی 2 کتاب «ضیافت حقیقی» اثر آیت الله محمد شجاعی و «صفای رمضان» از دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی را در آستانه ماه مبارک رمضان، منتشر خواهد کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۸:۳۵

  دینانی: هیچگاه در تاریخ فقاهت فلسفه آزاد نبوده است

  دکتر دینانی در رد سخنان کسانی که وجود علوم عقلی را افتخار حوزه های شیعه می خوانند، گفت: هیچگاه در تاریخ فقاهت فلسفه آزاد نبوده است. در غرب، کلیسا در بارگاه فلسفه محاکمه شد اما در جامعه اسلامی ما فلسفه در بارگاه فقه محاکمه شد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۱ ۱۴:۰۳

  دینانی: «زنوزی» و «ملاصدرا» را عَلَم کنید، «هوسرل» و «فرگه» سرجایشان می‌نشینند

  چهره ماندگار فلسفه اسلامی گفت: تهاجم فرهنگی را نمی‌توان با موعظه و نصیحت از میان برداشت، همچنین نمی‌توان با زور در مقابل تهاجم فرهنگی ایستادگی کرد، با تهاجم فرهنگی، باید با فرهنگ و اندیشه مقابله کرد، نه مانند ملاعمرها و بن‌لادن‌ها.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۰۹:۱۲

  رونمایی از جدیدترین كتاب های داوری و دينانی

  خانه کتاب در سرای اهل قلم بیست‌‌ و‌‌ هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از کتاب‌های «فلسفه و آینده‌نگری» و «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» نوشته دکتر رضا داوری اردکانی و کتاب «معمای زمان و حدوث جهان»، اثر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی رونمایی می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۱۷:۱۶

  سخن ابن‌سینا از زبان دینانی به نمایشگاه کتاب می‌رسد

  «غلامحسین ابراهیمی‌دینانی» چهره ماندگار فلسفه ایران با کتاب «سخن ابن سینا و بیان بهمنیار» در نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابد؛ او معتقد است که ناشران دیگر کتاب‌هایش را تجدید چاپ نکرده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۰

  «سالک فکرت» منتشر شد

  ارج نامه دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، تحت اشراف حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه و به کوشش دکترمحمدجواد اسماعیلی و به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۴:۴۱

  محسن جهانگیری: حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نظر و عمل نیاز دارد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه انسان حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نیاز دارد: یکی بال فکر و نظر و دیگری بال عمل، گفت: اگر عمل نباشد فلسفه چندان ارزشی ندارد.