غلامحسین ابراهیمی دینانی

کل اخبار:185

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۰۹:۴۰

  رونمایی و معرفی کتاب «از محسوس تا معقول» برگزار می‌شود

  نشست رونمایی و معرفی جدیدترین کتاب دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی امروز چهارشنبه ۲۷ خردادماه در کتابخانه ملی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۵:۰۰

  ابراهیمی‌دینانی: چرا صراط مستقیم از مو باریک‌تر است؟

  چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: صراط مستقیم از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر است، علتش هم این است که باید نهایت احتیاط را برای عبور از این راه باریک داشته باشیم و یک لحظه بی‌توجهی ما را دچار مشکل می‌کند.

 • دینانی ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۰۹:۳۵

  «غلامحسین ابراهیمی‎دینانی» در نوزدهمین همایش ملی حکیم ملاصدرا (۳)؛

  اتحاد عقل و عشق در نظام هستی

  هیچ موضوعی در عالم هستی از موضوع نظم مهم‎تر نیست و فلسفی‎ترین موضوع و بنیادی‌ترین مسئله در عالم هستی همین موضوع است. هر چیزی در جایگاه خودش عالی است، نظم در این معنا آمده است؛ اما چه کسی می‎داند جای اشیا کجاست؟ و اصل مسئله نیز همین است.

 • ابراهیمی دینانی ۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۰۹:۰۰

  ماجراهای فکر فلسفی از نگاه «غلامحسین ابراهیمی‎دینانی»؛

  اندیشیدن انسانِ کنشگر به اندیشه‎ی خود

  انسان به چه می‎اندیشد؟ همیشه اندیشه به چیزی می‎اندیشد یا خیر؟ تنها اندیشیدن مهم است یا به چه چیزی اندیشیدن نیز مهم است؟ نکته‎ی مهم‎ این است که انسان کنشگر است، چون می‎اندیشد و فراتر از آن به اندیشه‎ی خودش هم می‎اندیشد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۱۷:۰۰

  نشست ماجراهای فکرفلسفی برگزار می‌شود/ زندگینامه دکتر دینانی

  نشست«ماجراهای فکر فلسفی (رابطه عقل و نقل در جهان اسلام)» به همت انجمن علمی دانش اجتماعی مسلمین با همکاری گروه علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۰

  اندیشه و خرد در مکیال گفتگو

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی از معدود شخصیت‌های علمی است که در عبور از مرز هشتاد سالگی نیز هر روز می‌شکفد و هر سال برگ و بار و ثمره بیشتر می‌دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۰۹:۳۰

  بنیادی ترین پیام حافظ از نگاه دینانی

  دینانی می نویسد:حافظ خود را روایت می کند. حافظ را به روایت خود حافظ باید شناخت. البته به مجرد اینکه من بخواهم روایت حافظ را از خودش بگویم، در این مبحث دخیل و راوی خواهم شد.

 • غلامحسین ابراهیمی دینانی ۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۱۰:۱۵

  گزارشی از سخنرانی ابراهیمی دینانی در همایش «خواجه نصیرالدین طوسی»؛

  لقب حکیم برازنده‌ی خواجه نصیر

  حکیم کسی است که هم هست‌ها و هم بایدها را می‌شناسد، ضمن اینکه متخلق به اخلاق هم باید باشد. شاید در بین فلاسفه‌ی جهان اسلام هیچ فیلسوفی به اندازه‌ی نصیرالدین طوسی درباره‌ی اخلاق، ‌اجتماع و سیاست مطلب ننوشته باشد و عمل نکرده باشد؛ نمونه‌اش اینکه فرد وحشی مثل هلاکو را آدم کند و کتاب‌هایی در سیاست، تدبیر و اخلاق نوشته است؛

 • غلامحسین دینانی ۱۳۹۴-۰۱-۰۶ ۱۵:۱۱

  صوت/ فلسفه و اجتماع (1)

  غلامحسین ابراهیمی‌دینانی

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۹ ۱۰:۲۰

  ایمان عقلانی و ایمان تقلیدی

  دینانی نوشت:​ صرف نظر از اینکه وحی با عقل چه رابطه ای دارد و میزان مناسبت وسنخیت میان آن تا چه اندازه روشن است در یک مساله نباید تردید روا داشت وآن این است که خداوند از طریق وحی عقل را محکوم نمی کند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۹ ۰۸:۵۰

  بزرگداشت ملاهادی سبزواری و سیدجلال‌الدین آشتیانی برگزار می‌شود

  بزرگداشت حکیم ملاهادی سبزواری و یادبود دهمین سال درگذشت سیدجلال‌الدین آشتیانی، فردا در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۱۶:۵۰

  ایمان عقلانی و ایمان تقلیدی / یادداشتی از غلامحسین دینانی

  صرف‌نظر از اینکه وحی با عقل چه رابطه ای دارد و میزان مناسبت و سنخیت میان آن تا چه اندازه روشن است در یک مساله نباید تردید روا داشت وآن این است که خداوند از طریق وحی عقل را محکوم نمی‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۰ ۱۱:۵۵

  کنگره علامه طباطبایی و قرآن برگزار می‌شود

  کنگره علامه طباطبایی و قرآن با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی همزمان با سی وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۱۲:۵۰

  سوال ابراهیمی دینانی از مارکس

  غلامحسین ابراهیمی‌دینانی چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: اگر مارکس اینجا بود من سؤال می‌کردم آیا کسی که تعبیر عالم را نداند می‌تواند جهان را تغییر دهد؟

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۱:۱۰

  دینانی درباره سخن ابن‌سينا و بيان بهمنيار سخنرانی می‌کند

  غلامحسين ابراهيمی دينانی به ميزبانی انديشگاه كتابخانه ملی در مركز همايشهای كتابخانه ملی سخنرانی می كند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۰۹:۲۰

  ابراهيمی دينانی: علاقه به فست‌فود فکری جای نقد كتاب را گرفته است

  غلامحسين ابراهيمي ديناني گفت: جسته‌وگريخته گفت‌وگوهايي را كه با من در رسانه ها شده، ديده‌ام و گزارش‌هاي حوزه فلسفه را خوانده‌ام اما در دنياي امروز گويي اغلب خبرنگاران حوزه فلسفه به دنبال «فست‌فود فكري» مي‌گردند. انگار همه دنبال ساندويچ‌خوری رفته‌اند و كار اصلي‌شان فراموش شده است!

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۱۴:۱۰

  ديناني: به نقل از هگل نخستين نور خورشيد معنويت از ايران طلوع كرد

  غلامحسين ابراهيمي ديناني در نخستين نشست درس‌گفتارهاي «ناصر خسرو» در شهر كتاب كه با حضور محمدعلي اسلامي ندوشن، مهدي محبتي و علي‌اصغر محمدخاني برگزار شد گفت: دليل گرايش ناصرخسرو به فاطميون مصر اين است كه آن‌ها اسماعيليه بودند. اسماعیليان مي‌توانستند همه منطقه و جهان را به زير چرخ خود درآورند و تنها يك اشتباه كردند و مي‌گفتند همه چيز بايد باطن باشد، در حالي كه هر باطني ظاهر دارد و هر ظاهري نيز باطني دارد. هگل در جايي مي‌گويد: «نخستين بار نور خورشيد معنويت از ايران طلوع كرد.»

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۱۳:۲۰

  محبتی: ناصرخسرو با مردم زندگی كرد اما ارادتی به توده‌ها نداشت

  مهدي محبتي در نخستين نشست درس‌گفتارهاي «ناصر خسرو» در شهر كتاب كه با حضور محمدعلي اسلامي ندوشن، غلامحسين ابراهيمي ديناني و علي‌اصغر محمدخاني برگزار شد گفت: شاعري مانند ناصرخسرو گرچه با توده مردم زندگي كرده است اما نمي‌تواند توده مردم را دوست داشته باشد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۱۰:۲۰

  «جایگاه ناصرخسرو در تاریخ و فرهنگ اسلامی و ادبیات فارسی»بررسی می شود

  جایگاه ناصرخسرو در تاریخ و فرهنگ اسلامی و ادبیات فارسی با حضور دکتر محمدعلی اسلامی‌ندوشن، دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و دکتر مهدی محبتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۱:۴۵

  یادداشتی از دینانی: تصدیق صورت جریان اندیشه

  دینانی نوشت: در نظر اهل اندیشه پوشیده نیست که آنچه در «گزاره» یا «تصدیق» تحقق می پذیرد در «تصور» به وقوع نمی پیوندد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۰ ۱۶:۳۰

  بررسی كتاب «معمای زمان و حدوث جهان» در انديشگاه فرهنگی كتابخانه ملی

  كتاب "معمای زمان و حدوث جهان" ۱۱ آذرماه با حضور استاد غلامحسين ابراهيمی دينانی در سالن اندیشگاه فرهنگی نقد و بررسی می‌شود.

 • خرد گفت‌وگو ۱۳۹۳-۰۹-۰۶ ۱۱:۵۴

  گفتاری از دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی؛

  مونولوگ دروغ است

  فلسفه‌ یعنی پرسش و آنچه در فلسفه اهمیت دارد، پرسش است و پاسخ مهم نیست. و اگر هم پاسخ جایگاهی داشته باشد، پاسخ نهایی وجود ندارد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۸:۰۰

  دینانی: ما با موجود روبرو هستیم نه وجود

  غلامحسین ابراهیمی دینانی دربرنامه این هفته جام معرفت گفت: با وجود نمی شود روبرو شد اما با هستنده یا با موجود می شود روبرو شد. فقط با عالم حضور می شود به هستی و وجود رفت. وجود با حضور درک می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۱۵:۵۰

  دینانی: اخباری‌گری اگر ایدئولوژی نشود خطری ندارد

  غلامحسین ابراهیمی دینانی در میزگردی که مجله مهرنامه با حضور سیدمصطفی محقق داماد برگزار کرده صرف اخباری‌گری را خالی از هیچ گونه خطری دانسته است. دینانی فیض کاشانی را مثالی از جمع بین اخباری‌گری و عقلانیت می‌داند که خالی از هر گونه جمود فکری است و در مقابل ابن تیمیه را مثالی از ظاهرگرایی مخالف عقلانیت معرفی می‌کند که به سطحی اندیشی و تندروی مبتلا شده است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۸ ۱۶:۱۰

  دینانی: اخباری‌گری اگر ایدئولوژی نشود خطری ندارد

  غلامحسین ابراهیمی دینانی در میزگردی که مجله مهرنامه با حضور سیدمصطفی محقق داماد برگزار کرده صرف اخباری‌گری را خالی از هیچ گونه خطری دانسته است. دینانی فیض کاشانی را مثالی از جمع بین اخباری‌گری و عقلانیت می‌داند که خالی از هر گونه جمود فکری است و در مقابل ابن تیمیه را مثالی از ظاهرگرایی مخالف عقلانیت معرفی می‌کند که به سطحی اندیشی و تندروی مبتلا شده است.

 • غلامحسین ابراهیمی دینانی ۱۳۹۳-۰۷-۰۸ ۱۱:۴۸

  غلامحسین ابراهیمی دینانی؛

  فلسفه و گفت‌وگو

  وقتی انسان می اندیشد، کلمات در ذهن او ردیف می شوند، انسان بدون کلمه فکر نمی کند. مخاطب در این حالت –به یک اعتبار- خود انسان است، یعنی انسان در این حالت به این اعتبار که سخن می گوید، گوینده است و به این اعتبار که حرف خود را می فهمد، شنونده است، پس سخن برای شنیدن است خواه مخاطبی رو به روی ما باشد، خواه انسان با خودش بیندیشد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۷ ۰۹:۰۳

  متافیزیک را فیزیکی نکنید!/ تفاوت بین فهم و تصور

  دکتر دینانی طی یادداشتی در سایت شخصی اش: من آثار علمی را انکار نمی کنم. من هم نیازمند به علم هستم. با علم باید کار کرد. اما باید بهش گفت که به اندازه خودت حرف بزن. بیشتر چیزی نگو. آقای فیزیک دان خدا را فیزیکی نکن!

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۱۹:۱۰

  دینانی: هنوز فلسفه است که به صورت نامرئی عالم را می‌چرخاند

  ابراهیمی‌دینانی در جلسه نقد و بررسی کتاب "خرد گفت‌وگو" گفت: اگر فلسفه در عالم نبود نمی دانم چه اتفاقی می افتاد. هنوز هم فلسفه است که به صورت نامرئی عالم را می چرخاند. حتی سیاستمداران هم این موضوع را نمی دانند. خوشبختانه بعد از انقلاب علاقه به فلسفه زیاد شده است. انگار که جریانی پیدا شده است و جوانان به سمت فلسفه گرایش پیدا می کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۰

  دینانی: نویسندگان کتب فلسفی، فقهی و روایی اهل سنت، ایرانی بوده‌اند

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست معرفی کتاب «خرد گفتگو (درس‌گفتارهای فلسفی)»، تربیتی که انسان را از پرسش منع کند، خطرناک دانست و به جدی تلقی کردن نقش سوال، فهمیدن و دانستن تأکید ورزید.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۱۶:۴۹

  نشست نقد و بررسی کتاب «خرد گفتگو» برگزار می شود

  نشست هفتگی شهر کتاب در سه‌شنبه اول مهر به بحث درباره‌ی کتاب «خرد گفتگو» اختصاص دارد که با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی برگزار می‌شود.