فلسفه اسلامی

کل اخبار:130

 • قاسم پورحسن ۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۰:۴۳

  قاسم پورحسن؛

  بررسی انتقادی تاریخ فلسفه اسلامی

  برخلاف باور بسیاری از محققان در حوزه تاریخ فلسفه، می‌توان از امکان آن پرسش کرد. فرضیه اصلی نوشتار حاضر این است که چیزی بنام «تاریخ فلسفه اسلامی» نداریم. آن‌چه مورخان از آن نام می‌برند، تنها تاریخ فلاسفه است که صرفاً بر شرح احوال و آراء حکماء بنا شده است.

 • عبدالحسین خسروپناه ۱۳۹۳/۰۳/۱۰

  گفت‌وگو با عبدالحسین خسروپناه؛

  فلسفه اسلامی منتقدانش را تحمل کند

  ادعای ختمیت فلسفه اسلامی به ابن رشد، توسط برخی مستشرقین فلسفه ندان و ناآگاه صورت گرفته است در حالی که ملاصدرا و فیلسوفان دیگر بعد از او مانند «حاجی سبزواری» و «آقا علی حکیم» و تا حدودی علامه طباطبایی بر استمرار فلسفه اسلامی تأکید کرده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۰۴ ۱۰:۲۱

  حجت‎الاسلام شاکرین: کم‌توجهی به مسائل این‌جهانی یکی از نقاط ضعف فلسفه اسلامی است

  عضو گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:‌ فلسفه اسلامی تفکری راهگشا و بن بست شکن دارد درحالیکه فلسفه معاصر غرب هنوز در بن بستی که کانت برایش ایجاد کرده، دست و پا می‎زند.

 • عبدالحسین خسروپناه ۱۳۹۳/۰۲/۲۱

  عبدالحسین خسروپناه در گفت‎وگو با «فرهنگ امروز»؛

  نیاز فلسفه به فلسفه

  یکی از راه‎های تکامل علوم، فلسفه‌ی علوم است. در این باره حتی خود فلسفه، فلسفه نیاز دارد، فلسفه‎ی فلسفه‌ی اسلامی، فلسفه‎ی فلسفه‌ی کانت؛ یعنی لازم است یک نوع نگاه درجه دو به فلسفه‌ی کانت، فلسفه‌ی غرب و فلسفه‌ی اسلامی داشته باشیم؛ زیرا یک سلسله پرسش‎های بیرونی درباره‌ی این قسم از فلسفه وجود دارد که باید یک جایی به این پرسش‎ها پاسخ داده شود و فلسفه‌ی مضاف این بستر را آماده کرده است.

 • نشست فلسفه ۱۳۹۳-۰۲-۱۴ ۱۶:۲۹

  گزارشی از نشست «اسلامی شدن فلسفه‌ی اسلامی به چیست؟»/بخش دوم

  اقتضای فلسفه آزاداندیشی عقلانی است

  اقتضای فلسفه آزاداندیشی عقلانی است. در فلسفه باید تابع دلیل و استدلال باشیم، اگر ادعایی را می‌پذیریم باید بر اساس دلیل بپذیریم، برفرض آنکه بدیهی نباشد. اگر ادعایی را نفی می‌کنیم برای رد آن باید دلیل داشته باشیم. هر جا که استدلال عقلی ما را برد باید تابع آن باشیم.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۱۱:۴۸

  تعلیم مفاهیم کلی فلسفه اسلامی به کودکان امکان‎پذیر است

  نویسنده کتاب فلسفه اسلامی طرح درس‎هایی برای آموزش به کودکان در نشست نقد و بررسی این اثر گفت: در این کتاب سعی شده روش‎هایی که برای تعلیم مفاهیم اسلامی ارائه شده چیزی جدای از زندگی کودکان نباشد. همان پرسش‎های بچه ها در ضمن زندگی عادی آن‎هاست که یکسری مفاهیم کلی در ذهن آنها شکل می‎گیرد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۱۴:۱۱

  نشست «مواجهه فلاسفه اسلامی با مسئله شرور در عالم» برگزار می‌شود

  نشست «مواجهه فلاسفه اسلامی با مسئله شرور در عالم» در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می‌شود.

 • افلاطون ۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۰۹:۵۲

  گفتاری در آسیب‌شناسی آموزش فلسفه‌ی اسلامی در ایران؛

  غار افلاطون یا کوچه پس‌کوچه‌های شهر

  برخلاف غرب که در مورد هر فیلسوف قرائت‌های مختلف وجود داشته و تدریس می‌شود، در کشور ما به سبب فقر مطالعات روش‌شناسی هنوز قرائت‌های مختلف از یک فیلسوف یا مکتب فلسفی جا باز نکرده است و اساتید و دانشگاه‌های مشهور ایران اختلاف‌نظر چندانی با هم ندارند و این‌گونه نیست که مثلاً گروه دانشگاه تهران یک قرائت، گروه تربیت مدرس یک قرائت و گروه دانشگاه فردوسی یا قم یک قرائت از ابن‌سینا یا ملاصدرا داشته باشند.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۶

  نشست «فلسفه اسلامی در مواجهه با چالش‌های معاصر» برگزار می‎شود

  چهارمین نشست از سلسله نشست‌های معرفی فلسفه اسلامی با عنوان «فلسفه اسلامی در مواجهه با چالش‌های معاصر» پنج‌ شنبه 8 اسفند در سالن همایش‌های دارالشفاء برگزار می شود.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۱۲:۱۶

  فلسفه اسلامی هم‎چنان جوشان و خروشان

  حاج ملاهادی گرایش‌های مختلفی که توسط جریان افلاطونی فلسفه یونان در ایران و دیگر نقاط جهان اسلام ایجاد شده بود و مکتب نوافلاطونی و مکتب فیض یا فیضان یا صدور عقول اشعره را کنار گذاشت و خلقت را از همان دیدگاهی مطرح کرد که در قرآن مجید مطرح است.