فلسفه اسلامی

کل اخبار:125

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۱۱:۴۸

  تعلیم مفاهیم کلی فلسفه اسلامی به کودکان امکان‎پذیر است

  نویسنده کتاب فلسفه اسلامی طرح درس‎هایی برای آموزش به کودکان در نشست نقد و بررسی این اثر گفت: در این کتاب سعی شده روش‎هایی که برای تعلیم مفاهیم اسلامی ارائه شده چیزی جدای از زندگی کودکان نباشد. همان پرسش‎های بچه ها در ضمن زندگی عادی آن‎هاست که یکسری مفاهیم کلی در ذهن آنها شکل می‎گیرد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۱۴:۱۱

  نشست «مواجهه فلاسفه اسلامی با مسئله شرور در عالم» برگزار می‌شود

  نشست «مواجهه فلاسفه اسلامی با مسئله شرور در عالم» در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می‌شود.

 • افلاطون ۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۰۹:۵۲

  گفتاری در آسیب‌شناسی آموزش فلسفه‌ی اسلامی در ایران؛

  غار افلاطون یا کوچه پس‌کوچه‌های شهر

  برخلاف غرب که در مورد هر فیلسوف قرائت‌های مختلف وجود داشته و تدریس می‌شود، در کشور ما به سبب فقر مطالعات روش‌شناسی هنوز قرائت‌های مختلف از یک فیلسوف یا مکتب فلسفی جا باز نکرده است و اساتید و دانشگاه‌های مشهور ایران اختلاف‌نظر چندانی با هم ندارند و این‌گونه نیست که مثلاً گروه دانشگاه تهران یک قرائت، گروه تربیت مدرس یک قرائت و گروه دانشگاه فردوسی یا قم یک قرائت از ابن‌سینا یا ملاصدرا داشته باشند.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۰۱ ۱۷:۱۶

  نشست «فلسفه اسلامی در مواجهه با چالش‌های معاصر» برگزار می‎شود

  چهارمین نشست از سلسله نشست‌های معرفی فلسفه اسلامی با عنوان «فلسفه اسلامی در مواجهه با چالش‌های معاصر» پنج‌ شنبه 8 اسفند در سالن همایش‌های دارالشفاء برگزار می شود.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۱۲:۱۶

  فلسفه اسلامی هم‎چنان جوشان و خروشان

  حاج ملاهادی گرایش‌های مختلفی که توسط جریان افلاطونی فلسفه یونان در ایران و دیگر نقاط جهان اسلام ایجاد شده بود و مکتب نوافلاطونی و مکتب فیض یا فیضان یا صدور عقول اشعره را کنار گذاشت و خلقت را از همان دیدگاهی مطرح کرد که در قرآن مجید مطرح است.