نقد

کل اخبار:843

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۴:۰۰

  صدرور بی‌رویه مجوز نشر و تولید کتاب‌های بی‌ارزش

  مدیر انتشارات فصل پنجم با بیان این‌که دانش تولید کتاب بر اساس تجربه و به‌تدریج کسب می‌شود، گفت:‌ از جمله مسائلی که به تولید کتاب‌هایی فاقد ارزش فنی و محتوایی منجر می‌شود، صدور بی‌رویه مجوز نشر است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۳:۰۰

  شنگول من منگول من/ نگاهی به نمایش «بی‌پدر»از سیدمحمد مساوات

  علاوه بر متن نمایش که از سادگی آغاز می‌شود و به پیچیدگی‌های فلسفی می‌رسد و اصلا انتخاب هوشمندانه داستانی آشنا و ساده برای بیان مفهومی فلسفی و دشوار، نشان از آگاهی و توانایی نویسنده دارد؛ نویسنده‌ای که بر واژه‌ها مسلط است و آنها را به بازی می‌گیرد، درعین‌حال نباید فراموش کرد که بخشی از موفقیت این نمایش، مرهون کارگردانی خلاقانه و بازی‌های درخشان همه بازیگران است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۳۰

  تک‌نویسی از بُرش‌های گذرا/ نقدی بر «ماجرای نیمروز» محمدحسین مهدویان

  «ماجرای نیمروز» فرزند زمانه اعتدال است؛ اعتدال نه به معنای ریشه‌شناسانه کلمه که فارابی آن را عدل‌ورزی، فعلیت‌بخشیدنِ عدل و برافراشته‌کردن عدالت می‌داند، بلکه به‌ معنای امروزی و سیاست‌ورزانه‌اش؛ یعنی نه سیخ بسوزد و نه کباب.  فیلم، روایتگر یکی از پیچ‌های مهم تاریخی پس از انقلاب ٥٧ است؛ یعنی دهه ٦٠.

 • ایران شناسی ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۰:۱۴

  نقدی بر پرونده «ایران‎شناسی ایرانی» منتشره در شمارۀ ۱۳ نشریه فرهنگ امروز؛

  ایران‎شناسی در ایران؛ از امکان تا ضرورت

    ایران‎شناسی علمی است که فرهنگ ایران را به‌عنوان یک کل واحد و مجموعۀ پیچیده می‎نگرد و هریک از مظاهر آن را به‌عنوان یک عنصر فرهنگی در زمینۀ این کل و در ارتباط با سایر اجزای این مجموعه مطالعه می‎کند. این تعریف هیچ‎یک از سایر علوم انسانی را در بر نمی‎گیرد و به‌عنوان یک رشتۀ کارآمد، عمیق، دشوار و زیبا قابل طرح و دفاع است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۱۵:۳۰

  از این قاعده بی‌پروایی/ ٣ نمایش «تو با کدام باد می‌روی؟» «آدم، آدم است» و «بوف‌کور» در یک نگاه

  سه نمایش «تو با کدام باد می‌روی؟»، «آدم‌ آدم است» و «بوف‌ کور» هر سه از منظر ساختاری شبیه  هم هستند هرچند  هر کدام شیوه اجرائی خود را دارد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۰

  نقدی بر آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه کتاب

  مجتبی هوشیار محبوب با دو اثر داستانی و اثر انتقادی درباره آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران حضور پیدا می‌کند.

 • دایره المعارف بزرگ اسلامی ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۰۸

  نقدی بر ویرایش دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی؛

  ویرایش از منظر دائرة‌المعارف بزرگ (!)

  صورت چاپ‌شدۀ مقالۀ مقالۀ نگارندۀ این سطور در این دائرة‌المعارف بزرگ (!) مرا بسیار حیرت‌زده کرد و با توضیحات اینجانب برای خوانندگان این مجله و گردانندگان دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی نیز پر از شگفتی خواهد بود. این‌همه خطا و غلط آشکار آن هم تنها در ۳ ستون دایرة‌المعارفی که نشان از کم‌سوادی و بی‌مسئولیتی دارد، جز شگفتی، حس تأسف و تأثر مرا نیز برانگیخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۰۰

  نقدی بر مدخل «خمینی، روح الله» در دایره المعارف بزرگ اسلامی

  بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، کتاب «نقدی بر مدخل خمینی، روح الله در دایرة المعارف بزرگ اسلامی» را به قلم سهراب مقدمی شهیدانی و میثم عبداللهی منتشر کرده است.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۳:۰۰

  کمترین نقدهای کتاب در کدام زمینه‌ها انجام شده‌است؟

  بر اساس آمار جشنواره نقد کتاب در سال گذشته، در این سال، گویی در پنج حوزه علوم قرآنی، علوم سیاسی، علوم تربیتی و روان‌شناسی، ادبیات عرب، و اسلام و ایران، اثری منتشر نشده‌ است تا کسی یا کسانی با نقد آن‌ها نشان بدهند که این آثار را مجدانه خوانده و در آن‌ها تأمل کرده‌اند! پرسش‌ جدی این است که آیا در این عرصه‌ها هیچ اثر قابل توجه و بحث‌انگیزی منتشر نشده‌است؟

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۱:۲۱

  آفرینش از هیچ/ نقد نمایش «ولپن» با طراحی و کارگردانی مهدی کوشکی

  نمایش «ولپن»، نوشته بن جانسون اجرای مجددی از نمایشی است که مورخ مهرماه سال ١٣٩٠ در مجموعه تئاتر شهر که کارگاه نمایش آن زمان و پلاتو اجرای فعلی است بر صحنه رفت و اجراهای موفقی را تجربه کرد.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۸:۲۰

  کتابی درباره یک جاه‌طلب

  علی نامجو-روزنامه‌نگار حوزه هنر، در یادداشتی به بررسی کتاب «کریستوفر نولان»، گردآوری و تالیف امیررضا تجویدی، پرداخته؛ کتابی که در آن درباره کریستوفر نولانِ فیلم‌ساز، پیش و پس از ورود به صنعت هالیوود، نوشته شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۱۰:۴۰

  کلنجاررفتن با مشتی ایده‌ تکراری

  ارجاعِ مراد فرهادپور به «مقدمه‌ای بر رستم و اسفندیار» اثر شاهرخ مسکوب در سخنرانی اخیرش٢ به شیوه‌ای اشاره دارد که در غرب رواج داشت و اینجا کمتر اتفاق افتاده است. بازخوانی شاهنامه به‌قصد بیرون‌کشیدن مفاهیمی که به‌کارِ امروز ما بیاید و نه حفظ و ازبَرخوانی شاهنامه و نه نشستن در کنجِ عافیت کتابخانه‌ها و ردزدن و تطبیق نسخ موجود شاهنامه در فلان کشور و توسط فلان نسخه‌پرداز.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۰۰

  رمان منیرالدین بیروتی نقد می‌شود

  کتاب «ماهو» نوشته منیرالدین بیروتی جمعه (۲۰ اسفندماه) در سرای ناشران قم، نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۴۰

  فرشته‌ای بر بالای شانه/ درباره نمایش موفق «حرفه‌ای» کیانیان در سالن پالیز

  اما مهم‌ترین امتیاز حرفه‌ای، طنز بسیار قوی درونی آن است که همراه با طنز آشکار حتی بار اصلی محتوایی نمایش را برعهده می‌گیرد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۶:۲۰

  علیه توهم فلسفه دانی

  می‌گوییم توهم فلسفه دانی و نه فلسفه‌دانی، چرا که این آثار حتی در سطح فلسفه دانی نیز به مخاطبان چیزی ارایه نمی‌کنند. اما مساله مهم‌تر فلسفه ورزی است، یعنی واداشتن مخاطب به فکر کردن و دست و پنجه نرم کردن ذهن او با مفاهیم و استدلال‌ها و پیچ و خم آنها.

 • سرانه مطالعه ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۰۹:۱۶

  نقدهایی به مقاله «فریب فرهنگ»؛

  مخاطب کیست؟

  در طول تاریخ حتی در کشورهای مترقی و با سرانۀ مطالعۀ بالا، اکثریت روشنفکر نداشتیم؛ اما در بسیاری از آن کشورها جامعه‌ای داشتیم که گوش شنوای روشنفکران بودند؛ بنابراین در تعریف اهداف تبلیغ نیز باید دقت بیشتری داشت، حتی در زمان نقد نیز باید بپرسیم که مخاطب ما کیست.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۰۹:۴۰

  نقدهای غرض‌ورزانه بر «هفت» تاثیر ندارد/پاسخگویی به‌جای حاشیه‌سازی

  مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما درباره خبرهایی مبنی بر تعطیلی برنامه سینمایی «هفت» یا تغییر مجری آن به دلیل مطالبی که درباره جشنواره فیلم فجر ارائه کرد، توضیح داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۵:۰۰

  روایت روزگار خراب/ نقدی بر «سنگ و سایه» محمدرضا صفدری

  محمدرضا صفدری «سنگ و سایه» را «یک بازی بلند» نامیده است؛ شاید ازآن‌رو که داستان او بر اساس منطق بازی بنا شده است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۳:۰۰

  پرتگاه ملودرام و باقی ماجراها

  فیلم های ملودرام جشنواره امسال چگونه بودند؟

 • فرشته تاریخ ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۰:۱۸

  نقد آرا هگل درباب فلسفه تاریخ؛

  فرشته تاریخ

  هنگامی که همه‌چیز به شیوه هگلی از پیش تعیین شده و گذار از مراحل مختلف تاریخی اجتناب‌ناپذیر اعلام گردیده و وقوع هر رویدادی، حتی نوع جابرانه و ظالمانه آن، برای رسیدن به فرجام نهایی، وآرمانشهر وعده داده شده مثبت و ضروری ارزیابی گردیده، و خلاصه در حالی که همه امیدها و آرزوها به آینده‌یی دور و دراز و خارج از اراده ما واگذار شده، ناگهان بر خلاف همه پیش‌بینی‌ها و حساب و کتاب‌ها، فرشته تاریخ در زمان حال و در «اکنون» ظهور می‌کند و اراده و شعاع تاثیرش تمامی محاسبات و معادلات را برهم می‌ریزد.

 • خدایگان و بندگی ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۵:۵۲

  حامد صفاریان/ نقدی برترجمۀ علیرضا سیداحمدیان از «خدایگانی و بندگی»؛

  دقّ‌البابی برباب نامفتوح هجی کردن هگل

  وقتی می‌بینیم که مترجم این کتاب از یک سو ترجمه‌ای پراشکال از متن ارائه کرده است که نشان از درماندن او در فهم بسیاری از فقرات متن اصلی دارد، اما ازسوی دیگر تفسیری از همان متن عرضه داشته که در کل منسجم است، ناچاریم حکم کنیم که این دو،، یعنی تفسیر و متن اصلی یا ترجمۀ آن، در دو سوی یک گسست پدید آمده‌اند و بالیده‌اند، و بده-‌بستان مستقیمی میان آن دو درکار نبوده است. به دیگر سخن، فهم مفسر، حاصل پژوهش در منابع ثانوی بوده است نه حاصل اجتهاد در خود متن (یا حداقل اجتهاد در متن به موازات منابع ثانوی).

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۶:۴۰

  شیفتگی در برابرغرب/ نقدی به داریوش شایگان؛ نگاهی به معنای بازگشت به ناکجاآباد

  راهی که شایگان در به در به دنبال آن است و آن را تنها راه پنهان کردن این غیبت تاریخی می‌داند، همانا نقشی است مضاعف!

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۶:۲۰

  واقعیتِ تهیْ روی کاناپه/ نگاهی به نمایش «کاناپه» به کارگردانی میلاد اَخگَر

  اخگر در اجرای این اثر از تجربه زیسته قشر جوان در دهه اخیر بهره جسته؛ فضایی که خودش نیز در آن زیست می‌کند. موقعیت فضاسازی و پرداخت‌های نمایشی کاناپه برای تماشاچی تئاتر امروز، به دلیل وجه بازنمایاننده یک تجربه همگانی بسیار آشناست.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۱:۴۰

  فیلمی که قربانی شد/ درباره «قاتل اهلی»

  این فیلم می‌توانست برای همه عواملش امتیاز باشد، اگر این همه غیرمنسجم و بلاتکلیف نبود و این‌طور قربانی نمی‌شد.فیلم هنوز می‌تواند فیلم درخور توجهی در کارنامه کیمیایی باشد. معتقدم «قاتل اهلی» با همه مشکلاتش، به کمک تدوین مجدد می‌تواند سی، چهل درصد بهتر از اینی که هست باشد.

 • بلا تار ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۹:۳۰

  نقدهایی به ترجمه کتاب «بلاتار، پس از پایان» (۲)؛

  آیا پیامبری موهوم با پیامبر روشن‌بین متفاوت نیست؟

  سینمای بلاتار یا شاید بهتر باشد بگوییم «سینمای زمان بعد»، که در آن داستانها معنای متداول خود را از دست می‌دهند سینمای زندگی است؛ زندگی‌هایی که بلاتار وصف جزئیاتشان را به روایت داستان ترجیح می‌دهد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۶:۴۰

  ژانر غالب، «کمدی ناخواسته»/ حاشیه‌نگاری روز دوم جشنواره در برج میلاد

  روز دوم را می‌توان روز ِ فیلم‌های «کمدی ناخواسته» نامید. همان ژانر مهم سینمای ایران که هنوز به قوت خودش فعال است و پیش می‌رود؛ ژانری که فیلمساز می‌خواهد گریه بیندازد اما مخاطب می‌خندد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۰۹:۲۴

  فیلم دیدن با طعم پپرونی/ نگاهی به آثار نمایش داده شده در کاخ جشنواره

  روز نخست حضور در برج میلاد روز چندان دلچسبی نبود. دو فیلم بسیار ناامیدکننده به نمایش درآمد و یک فیلم سرخوشانه اما نه چندان محیرالعقول و البته یک فیلم ساده با پایانی غافلگیرکننده. در این نوشته به «ایتالیا ایتالیا» و «اِو (خانه)»  خواهم پرداخت. ایتالیا دوستت دارم

 • عابد الجابری ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۰:۰۸

  سیری انتقادی در آرای محمد عابدالجابری؛

  فلسفۀ اسلامی و دشوارۀ ناسیونالیسم ایرانی

  با اندکی بدبینی می‌توان یک ناسیونالیسم عربی و ضدایرانی را در نظریات او دید، اما در این مجال قصد دامن زدن به این تنش کهنه را نداریم. جابری به‌مانند جریان‌های امروزی اعتقادش را به حقیقت جهان‌شمول از دست نداد و بر این باور بود که در مقطعی از تاریخ اندیشۀ «عربی» مسئولیت عقل جهان‌شمول و انسانی را بر عهده گرفت، ولی «ارتجاع» ایرانی و گذشته‌گرایی آن، این عقل را به بیراهه کشاند و در نهایت به یک ایدئولوژی قومی تقلیل داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۲:۲۰

  ۳۲سالگی در عین ناپختگی!/ نگاهی به آخرین دوره جشنواره موسیقی فجر

  جشنواره موسیقی فجر با فراز و نشیب‌های زیادی ۳۲سالگی خود را پشت سر گذاشت؛ با دو حادثه مهم که این رویداد را احاطه کردند تا منتقدانی که به وزیر نامه نوشتند و اجراهایی که لغو شدند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۹:۲۰

  نقد دیدگاه‌های متفکران مسلمان درباره مدرنیته در یک کتاب منتشر شد

  کتاب «اخلاق اسلامی و شَبَح مدرنیته» به قلم فرزین وحدت از سوی انتشارات چاپخش منتشر شد. در این اثر دیدگاه‌های متفکران مسلمانی چون حسین نصر، حائری یزدی و مجتهد شبستری و... درباره مدرنیته بررسی شده است.