اخلاق

کل اخبار:333

 • ۱۳۹۵-۰۵-۳۱ ۱۷:۰۰

  کتاب «اخلاق گفت و گو» منتشر شد

  کتاب «اخلاق گفت و گو» منتشر شد؛نوزدهمین اثر گروه اخلاق و تربیت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پی ارائه مدل و الگویی عملیاتی برای یک گفتگوی سالم و موثر است.

 • پرویز پیران ۱۳۹۵-۰۵-۳۰ ۱۱:۳۳

  «حکمت خسروانی؛ دیالکتیک عام و خاص» / گفتاری از پرویز پیران؛

  سربریدن اخلاق

  یکی از اتفاقات فاجعه‌باری که برای ما افتاده این است که ما «روان» و «جان» را حذف کرده و از «جسم» و «روح» به جای آنها استفاده می‌کنیم. به اعتقاد من، «جان» ریشه در زمانی دارد که آریایی‌ها و هندی‌ها با یکدیگر اشتراک داشتند و به معنای نیروی حیات بوده است. پس «جان» به معنای نیروی حیات و «دل» بنیان عرفان ایرانی و بعد اسلامی است.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۴:۴۰

  آسمان پر ستاره و قانون اخلاقی درون / پل گایر

  کانت با افزودن مسأله‌ی ” انسان چیست؟“ به فهرست خود، به بن‌مایه‌ای اشاره دارد که پاسخش به سه مسأله‌ی نخست بر شالوده‌ی آن استوار است: آنچه می‌توانم بدانم، چارچوب طبیعت است که قوانین فکر انسانی آن را تحمیل کرده است، و آنگاه گستره‌ی نامتعینی از واقعیات جزئی بی‌نهایت بسیار طبیعت که در درون آن چارچوب می‌توانند کشف شوند.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۰ ۱۹:۲۰

  اخلاق و نظریه ی اجتماعی سارتر

  سارتر در یکی از نخستین آثارش به نام خیالی به این نکته اشاره می کند که ما در خیال آزادیم چون می توانیم فشار دنیایی سرشار از نابرابری و ظلم را به کمترین حد خود برسانیم.سارتر معتقد بود که نسبت به آزادی هیچ سلسله مراتبی وجود ندارد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۱۲:۰۰

  چهار دیدگاه در مورد حقوق/ اخلاق کانتی اخلاق خود قانونگذاری است

  محمدرضا بهشتی گفت: اخلاق و حقوق برای موجود خردورز مرید یعنی صاحب اراده معنی دارد و بدون این دو شرط، اصلا اخلاق و حقوق معنایی ندارد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۴:۲۰

  جلسه سوم متن خوانی اخلاق ارسطو

  آنچه پیش روی شماست جلسه سوم از سلسله جلسات متن‌خوانی کتاب اخلاق نیکوماخوس ارسطو است که به همت محسن جوادی در خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۶:۴۰

  «هنر برای هنر» یا «هنر برای هنرمند» / تمایز اجتماعی یا رسالت اخلاقی؟

  یکی از پرسش‌های مهمی که از اواسط قرن بیستم هم‌چنان تا کنون در محافل ادبی مورد بحث است، پرسشی است درباره رسالت هنر به‌ویژه ادبیات؛ آیا هنر برای هنر خلق می‌شود یا رسالت دیگری بر آن متصور است. درباره این پرسش و این‌که چه کسانی هنر را فقط برای هنر پذیرفته‌اند، دو نویسنده «پانکاج میشرا» و «ریوکا گالچن» پاسخ داده‌اند.

 • عبدالکریمی ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۰:۳۸

  یادداشتی از بیژن عبدالکریمی در نقد کتاب «فلسفه تحول تاریخ در شرق و غرب اسلامی» اثر موسی نجفی؛

  سیطره نااندیشگی و بی‌اخلاقی در فضای فرهنگی جامعه ما

  این نقد در واقع به چالش کشیدن برخی از دانشگاهیان، حوزویون و اهل فضل کشورمان است که هم‌سو با گفتمان حاکم بر قدرت سیاسی اندیشیده، می‌کوشند به مشروعیت‌بخشی و بازسازی این گفتمان بپردازند. لذا نقد اثر دکتر نجفی به مثابه الگو و نمونه‌ای از نقد همه آن کسانی است که به نام دانشگاه، حوزه و فعالیت‌های علمی و آکادمیک در صدد بازتولید گفتمان مذکور می‌باشند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۷:۰۰

  درس گفتگوهای نسبت دین و اخلاق برگزار می‌شود

  درس گفتگوهای نسبت دین و اخلاق به همت مدرسه آزاد فکری برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۲۰

  ۱۳۰ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش «اخلاق و جامعه ایرانی» رسید/ انتشار جلد نخست کتاب «جامعه‌شناسی اخلاق»

  رضا کلاهی، دبیر علمی نخستین همایش ملی «اخلاق و جامعه ایرانی» از دریافت ۱۳۰ چکیده مقاله تاکنون به دبیرخانه همایش خبر داد. به گفته وی ترجمه کتاب «جامعه‌شناسی اخلاق» به زودی از سوی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۳:۰۰

  حوزه عقل محض حوزه کنش است و نه نظر/تقدم نظر بر عمل

  سه ایده خدا، نفس و جاودانگی مقوم بنیانگذاری اخلاق در بنیاد سوژه خودمختار هستند و ازاین رو حوزه عقل محض حوزه کنش است و نه نظر.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۰۹:۴۵

  کارگاه «بررسی اخلاقی احکام فقهی» برگزار می شود

  بیست و پنجمین کارگاه فلسفه اخلاق با ارائه سید محمد حسینی سورکی، دانش آموخته حوزه علمیه قم درباره موضوع «بررسی اخلاقی احکام فقهی» در خانه اخلاق پژوهان جوان برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۱۵:۲۰

  آيين اخلاق پزشکی تدوین می شود/ تغییر تدریس اخلاق حرفه ای

  نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از آغاز تدوین آيين اخلاق پزشکی جمهوری اسلامی ايران و تدوین آيين اخلاق پرستاری ايران خبر داد و گفت: روش های تدریس اخلاق حرفه ای تغییر کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۰

  اخلاق جلالی

  نوشتار زیر را مؤلف از دانشگاه مونستر آلمان برای فصلنامه «اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی» (ش۳۰۲) فرستاده‌اند که با حذف منابع و بسیاری از یادداشت‌ها و پی‌نوشتها، در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۲۰

  اخلاق و موسیقی / ضیاء موحد

  آنچه از کنفوسیوس در دست داریم نوشته دست او نیست، اما نوشته‌های سعدی نوشته دست خود او است و با کلام معجزه می‌کند. سعدی بیش از هر چیز، هنرمندی کلامی و شاعری است تراز اول. برای سعدی زبان تنها وسیله خبرگزاری و رساندن پیام نیست. سعدی از کلام شیء هنری می‌سازد؛ شیئی که به خودی خود تماشایی، زیبا و خوش‌آهنگ است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۰

  هنر، مفاهیم اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهد

  در باب اخلاق و هنر سخن بسیار رفته و مناقشات و مجادلات فراوانی درباره این دو در طول تاریخ اندیشه بشر رخ داده است، برخی براین باور بوده اند كه هنر، خلاقیت آزاد و آفرینشگری هنرمند است و اخلاق به گونه ای هنر را محدود می‌ كند؛ لذا هنر و اخلاق راه و روشی جداگانه می‌ پیمایند.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۲:۰۰

  همایش سراسری اخلاق حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود

  مسئول واحد قرآن حوزه‌های علمیه استان اصفهان گفت: دومین همایش سالیانه اخلاق حوزه‌های علمیه همراه با تبیین سیره اخلاقی آیت‌الله العظمی بهجت برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۲:۴۵

  «پست مدرنیسم و ...» به بازار کتاب‌های فلسفی رسید/ کتابی برای درک عرصه‌های دوردست اخلاق

  گروه ترجمه شیراز، کتاب «پست مدرنیسم و ...» نوشته استیون کانر را ترجمه و نشر چشمه عهده‌دار چاپ و عرضه آن به بازار کتاب‌های فلسفی شد. در این کتاب خواننده می‌تواند به عرصه‌های دور دست اخلاق دست یابد.

 • محسن جوادی ۱۳۹۵-۰۱-۰۵ ۲۲:۰۳

  صوت/ فلسفه زندگی: تاملاتی در باب حیات، معنا و اخلاق (۲)

  محسن جوادی و حسین شیخ‎رضایی

 • ضیا موحد ۱۳۹۵-۰۱-۰۱ ۲۳:۰۷

  صوت/ فلسفه‎ زندگی: تاملاتی در باب حیات، معنا و اخلاق (۱)

  میثم محمدامینی/ضیا موحد

 • ۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۱۱:۰۰

  امانوئل لويناس مشتری اخلاق و نقد اخلاقی هنر بود

  صیاد منصور، دانشجوی دکترا دانشگاه تهران گفت: امانوئل لويناس مشتری اخلاق و نقد اخلاقی هنر بود، لویناس و فیلسوفان دیگری مثل پروست قائل به اخلاق نگارش و اخلاق زيستن هستند.

 • گناه ۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۱:۱۵

  تأملی فلسفی بر یک مفهوم؛

  «گناه» در نگاه اندیشمندان مسیحی

  آگوستین می‌گوید: «وقتی نخستین زن و مرد با حکم خدا مجازات شدند کل نژاد بشری که بنا بود به‌واسطه‌ی نخستین زن اولاد آدم بشوند، در درون نخستین مرد حی و حاضر بودند» همه‌ی انسان‌ها در آدم حاضر بودند چون ذات بشر در تخم آدم موجود بود، فلذا همه‌ی ما در وضعیتی به دنیا آمده‌ایم که آلوده به گناهیم، مجرم و محکوم به مرگ. ذات ما چنین است و این بخشی از چیزی است که ما آن را موهبت موروثی‌مان می‌نامیم، چراکه به‌وسیله‌ی تخم آدم به‌صورت زیستی از او به اولادش منتقل و تکثیر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۱۴:۴۵

  برگزیده‌های نخستین هم‌اندیشی «هنر و اخلاق» مشخص شدند

  نخستین هم‌اندیشی «هنر و اخلاق» با ارائه مقالات برگزیده روز دوشنبه ۱۷ اسفند در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

 • ارسطو ۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۰۹:۱۱

  رویکردی ریشه‎‎‎شناختی به بحث عدالت در کتاب پنجم اخلاق نیکوماخوس ارسطو؛

  تأملی در نگاه ارسطو به عدالت

  ارسطو، از یک طرف عدالت را زیرمجموعه‌ی فضایل اخلاقی قرار می‌دهد و فضایل اخلاقی را اکتسابی می‌داند، به این معنا که اساساً فضایل اخلاقی و عدالتی که هم‌راستای فضایل اخلاقی قرار می‌گیرد، اکتسابی‌اند و ناشی از طبیعت ما نیستند؛ از طرف دیگر وی قانونی را که مطرح می‌کند، نوموس نه در معنای اولیه آن، بلکه نوموس به معنای قوانین موضوعه است.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۱۲:۴۵

  رسانه، اخلاق و سیاست در دنیای امروز / هادی خانیکی

  گفتگو چه به لحاظ مضمون و چه به لحاظ شکل، به سطوح مختلفی تقسیم می‌شود‌‌‌‌ که اغلب این سطوح هم نازل‌تر و محد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ترند‌‌‌‌ نسبت به گفتگو. «ارتباط»، سطح خیلی پایین‌تری نسبت به گفتگو د‌‌‌‌ارد؛‌‌‌‌ به خاطر اینکه گفتگو خلق معنای مشترک بین طرفین است، د‌‌‌‌ر حالی که ارتباط انتقال معنای مشترک با نهایت د‌‌‌‌قت است.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۶:۰۰

  کتاب «اخلاق ایدئالیستی» منتشر شد

  کتاب اخلاق ایدئالیستی توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد چاپ و روانه بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۳ ۱۴:۰۰

  ۱۰ کتاب از گروه «دین» به مرحله دوم داوری کتاب سال راه یافتند/ از فقه و اصول تا اخلاق، عرفان و ادیان

  ۱۰ اثر از گروه‌های «فقه و اصول»، «اخلاق»، «عرفان»، «سیره معصومین (ع)» و «ادیان دیگر» به مرحله دوم داوری سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافتند. در این گزارش کتاب‌های گروه‌های مختلف حوزه دین معرفی کوتاهی شده است.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۱۶:۰۰

  جامعه دچار سقوط اخلاقی است/ توجه کافی به فلسفه وفقه اخلاق نداشتیم

  آیت الله رشاد در پیش همایش فلسفه اخلاق با بیان اینکه امروز جامعه از لحاظ اخلاقی دچار سقوط شده است، دلیل این امر را عدم اهتمام علمای حوزه و دانشگاه به علم اخلاق دانست.

 • هگل ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۰۹:۰۴

  بازخوانی رسالۀ «دربارۀ نظام رایش» (۲)؛

  هگل در مقام دفاع از ماکیاوللی

  آنچه هگل را تبدیل به مدافع ماکیاوللی کرد، صرف مطالعۀ آثار او نبود، بلکه شرایط بحرانی مشابهی بود که هگل در آن قرار گرفته بود. نکبتی که رایش را فراگرفته بود البتّه صرفاً محصول عوامل داخلی نبود بلکه سیاست دوگانۀ انقلابیون فرانسوی منجر به تشدید آن شده بود. تندباد حوادث سیاسی و تاریخی چشمهای آرزومند به آزادی امّا بستۀ هگل نسبت به سرشت سیاست جدید و حقیقت قدرت را باز کرد و او را متوجّه این نکتۀ مهم کرد که منطق درونی قدرت در برابر دعاوی اخلاقی قرار می‌گیرد و آنگاه‌ که قدرت حقیقت خود را نشان می‌دهد، اخلاق یکسره رنگ می‌بازد.

 • موسی اکرمی ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۷:۴۲

  صوت/ سیاست و اخلاق فضیلت‌گرا (۲)

  موسی اکرمی