اقتصاد

کل اخبار:239

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۳:۰۰

  گرفیک شهری بازتاب شرایط اقتصادی اجتماعی هر دوره است

  یک گرافیست معتقد است طراحی و گرافیک بستگی به شرایط اقتصادی و اجتماعی روز کشور دارد و بازتاب دهنده آن است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۴:۱۸

  بارسقیان: حق نویسنده و مترجم در چرخه معیوب اقتصاد تئاتر هیچ است

  آراز بارسقیان: در چرخه معیوب اقتصاد تئاتر ایران حقوق اقتصادی و حتی معنوی مترجم و یا نویسنده به هیچ گرفته شده و مترجم بی‌اعتبارترین فرد عضو گروه‌های نمایشی در ایران است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۳:۲۰

  دنیای اقتصاد از «روش علم» می‌گوید/ ذات علم رایج یا علم عادی از دیدگاه کوهن

  نخستین چاپ کتاب «روش علم؛ ‌بازخوانی اسلوب‌های اندیشه علمی از عصر روشنگری تاکنون» نوشته محمد طبیبیان از سوی انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۷:۱۰

  ويژگی‌های سرمايه‌گذاری خارجی خوب

  بايد در نظر داشت نظام بانكي تنها مشكل اقتصاد ايران نيست. بهبود فضاي كسب و كار هم عامل تعيين‌كننده ديگري است.

 • بوردیو ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۱

  ملاحظاتی در باب مفهوم «سرمایه فرهنگی» از منظر بوردیو؛

  به چالش کشیدن آموزش مدرن

  بوردیو به عنوان پایه گذار مفهوم سرمایه‌ی فرهنگی آشکارا تمایلی به گسترش معنا و اهمیت این مفاهیم به بیرون از فضای منسجم تحقیقات تجربی نداشت. هر چند در کلی ترین سطح وی تأکید می کند که هر ویژگی قابلیت تبدیل شدن به سرمایه ای را دارد که حتی تعیین کننده‌ی "میراث فرهنگی" (cultural heritage) یک جامعه است اما به گونه ای نابرابر توزیع می شود و بنابراین موقعیتهایی را برای "مزایای انحصاری" (exclusive advantages) خلق می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۷:۴۰

  حراج «هنر » در فرهنگستان

  دغدغه این روزهای فرهنگستان هنر، کسب درآمد است. نهادی که یکی از ارکان اساسی سیاست‌گذاری فرهنگ و هنر کشور است، در یکی، دو سال اخیر با اجاره سالن‌ها به بخش خصوصی و تمرکز بر چاپ و فروش کتاب بیشتر به سمت کسب درآمد رفته است تا پژوهش و سیاست‌گذاری.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۴:۲۰

  مستند «روزگار نوکیسگی» روایتی از تجربیات اقتصادی دوران پهلوی

  قسمت نخست از مجموعه سه گانه «روزگار نوکیسگی» تازه ترین اثر کوتاه سفیرفیلم به روایت مجید فضائلی منتشر شد.

 • مالجو ۱۳۹۴/۰۶/۲۵

  گفت‌وگو با محمد مالجو در باب کالایی‌سازی آموزش؛

  آموزش پولی،‌ شکاف طبقاتی را تشدید می‌کند

  چون دانش و مهارت انسانی قابل مبادله در بازار، یکی از منابع قدرت است که جایگاه طبقاتی افراد را تعیین می‌کند و این مزیت نیز عمدتا از طریق آموزش کسب می‌شود، وقتی آموزش مشمول منطق کالایی می‌شود، امکان بازتولید و تشدید ساختار طبقاتی جامعه بیش‌از‌پیش فراهم می‌شود. به بیان دیگر .. فرزندان طبقات فرودست‌تر با شدت بیشتری محکوم می‌شوند در نسل بعد نیز کماکان فرودست باقی بمانند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۷:۳۰

  پشت پرده توسعه‌يافتگی

  يكي ديگر از مسائلي كه پشت پرده هر توسعه‌يافتگي قرار دارد، موضوع نرخ باسوادي است كه اين موضوع نيز روند رو به بهبودي را در كشور دارد. اين روند افزايشي با ثبات ولي كند نشان از برنامه‌هاي بلندمدت براي بهبود شرايط تحصيلات در كشور دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۴:۳۷

  بررسی «اقتصاد بیمار نشر کتاب‌های ارتباطات و روزنامه نگاری»

  شماره پنجم فصلنامه نقد کتاب اطلاع رسانی و ارتباطات توسط خانه کتاب منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۵:۳۰

  خیر، انسانها همواره نجنگیده اند

  آیا خشونت نزد انسان غریزی است، یا اوضاع و احوال محرک آنند؟ امروزه مردم‌شناسان و باستان شناسان در پژوهش های خود به نشانه هائی دست یافته اند که به مدد آنها اندکی بهتر می توان به پاسخ پرسشی برآمد که میان بزرگترین فلاسفه شکاف انداخته بود. چنین پیداست که جنگ، همزمان با برآمدن اقتصاد تولیدی و دگرگونگی ساختارهای اجتماعی در دوران ”نوسنگی“، یعنی حدود ده هزار سال پیش، پدید آمده باشد.

 • مالجو ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۴:۵۸

  صوت/ گفت‎وگوی میان تاریخ و اقتصاد (۲)

  محمد مالجو

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۳:۰۰

  در کشور ما اقتصاد هنر، درست تعریف نشده است

  محمد مهدی عسگرپور در برنامه سینما معیار گفت: در کشور ما متاسفانه اقتصاد هنر و نه فقط سینما درست تعریف نشده و آثارمان هم آنجا موفق به نظر می رسد که بیشتر حالت تجربی دارد تا اقتصادی و صنعتی.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۵:۴۲

  پرسش از سیاست‌های دوگانه

  برای بررسی موضوع پناهندگان سوری و عراقی در وهله نخست باید این مسئله را از درون کشورها بررسی کرد زیرا مجموعه فرایندهایی به دلیل منازعات داخلی یا درگیری‌های بین کشورها منجر به این می‌شود که شهروندان یک کشور پناهندگی را بر ماندن در کشورشان ترجیح دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۰

  اقتصادی شدن هنر شمشیر دولبه است

  صادق زاده معتقد است اقتصاد هنر و فروش آثار هنري اهميت دارد اما در مواردي كه متاسفانه امروز بيشتر ديده مي شود تمركز و توجه اصلي بر اقتصاد هنر خلاقيت و نوآوري را در آثار هنري جوانان كمرنگ و تهديد مي كند.

 • مدرسه ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۹:۰۸

  اومبرتو اکو:

  در باره مدارس خصوصی در غرب

  به منظور تضمین تساوی حقوق همه شهروندان هر کس باید با کمک دولت، مجاز به احداث مدرسه ای خصوصی باشد. پدران روحانی، یسوعی ها، ونیز والدن سییزی ها و یا غیر مذهبیون باید مجاز به تأسیس دبیرستان هایی باشند با برنامه ای آموزشی بر پایه خردورزی که با تدریس کمی از قرآن، کمی از انجیل، کمی از متون بودایی، تمام ادیان را به بوته آزمایش می سپارد و نیز تاریخ ایتالیا را از دید غیر مذهبی تدریس می کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۸:۴۵

  رحیم‎پورازغدی بیان کرد؛

  تمام علوم را ذیل تعلیم و تربیت باید تعریف کرد

  اگر همه علوم ذیل تعلیم و تربیت تعریف شود، آنگاه خواهید دید هم علوم منطقی تر و احساسی تر می شود و هم دیگر کسی نمی گوید اخلاق به اقتصاد به ربطی دارد؟ چون در این صورت هدف همه علوم سعادت انسان خواهد شد. یعنی همه علوم ذیل تعلیم و تربیت انسان قرار خواهد گرفت و همه باید نسبت خود را با مقوله تکامل انسان تبیین و مشخص کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۳:۱۰

  برداشته شدن تحریم ها و برپایی حراج های هنری در مناطق آزاد

  پژوهشگر و مدرس هنر برداشتن تحریم ها را در برپایی حراج های هنری در مناطق آزاد موثر می داند و می گوید: برداشته شدن تحریم ها شرایطی را فراهم می سازد که نمود بین المللی اقتصاد هنر به بهترین شکل ساماندهی شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۰۹:۲۰

  تعامل توسعه و فرهنگ/ بررسی نسبت اقتصاد، فرهنگ و توسعه

  توسعه فرهنگی یعنی توسعه‌ای که اگرچه میوه‌های آنرا در رشد اقتصادی، رفع بیکاری و ...می‌بینیم، اما از مسیر فرهنگ بومی سرچشمه گرفته است. پس توسعه فرهنگی، توسعه در فرهنگ نیست، بلکه توسعه‌ای اقتصادی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۱:۵۹

  توسعه و الزامات آن در گفت‌وگوی «اعتماد»با احمد موثقی

  این رویكرد تهاجم و تخاصم به جای تعامل با دنیا و رویكرد تخاصم در داخل كشور و گسترش شكاف‌های ارزشی حول محور سنت علیه مدرنیته و غرب و با عناوینی عوامفریبانه و رویكردی احساسی، هیجانی و پوپولیستی در واقع تمام دستاوردهای فرهنگی دوره اصلاحات را از نظر تقویت عقلانیت، اعتدال، گفت‌وگو، مدارا و پذیرش قواعد دموكراتیك تحت‌الشعاع قرار داده بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۴:۱۰

  فرهنگ سرمایه داری دروازه ورود به اقتصاد سرمایه داری

  غرب، یک کل در هم تنیده و یک بسته است، به همین دلیل باید توجه داشت که تهاجم فرهنگی غرب، صرفاً در حوزۀ فلسفه و ساحات فکری منحصر نمی‌شود؛ بلکه شامل تهاجم سیاسی، اقتصادی و نظامی هم می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۲:۰۱

  جهان پسامدرن و اولویت‌های فرهنگی ایران

  ادبیات عصر اطلاعات و جامعه اطلاعات، سرشار از واژگانی است که از گره‌خوردگی قدرت‌نرم، دیپلماسی‌رسانه‌ای، تبلیغات بازرگانی با نفوذ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی حکایت دارند و پروژه جهانی‌سازی را به اهداف خود نزدیک می‌کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۱۸:۰۰

  میزگرد محمود سریع القلم و مسعود نیلی : اول توسعه، بعد دموکراسی

  اصول توسعه در همه کشورها يکسان است اما اين الگوي توسعه است که مي‌تواند تفاوت داشته باشد. هر کشوري براي اينکه بخواهد بهرفاه پايدار و توسعه برسد، اصولي را رعايت مي‌کند اما ممکن است بر اساس شرايط فرهنگي، جغرافيايي، منابع طبيعي و مسير‌هاي طي شده قبلي، الگوها متفاوت باشند. مرور تجربه کشورها نشان مي‌دهد اگر مباني و اصول توسعه رعايت نشود، توسعه شکل نمي‌گيرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۰۸:۲۹

  جديدترين شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی جستارهای اقتصادی منتشر شد

  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تازه ترين شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی جستارهای اقتصادی (شماره ۲۲) را منتشر كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۱:۵۰

  فرهاد توحيدی: اقتصاد فیلم‌های ویدیویی شکننده است

  فرهاد توحیدی گفت: اگر امنیت در بازار برقرار شود سرمایه گذاری در توليد فيلم‌هاي ويديويي بیشتر می‌شود. اقتصاد فیلم‌های ویدیویی اقتصادی شکننده‌اي است و نیاز داریم که امنیت سرمایه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران را تامین کنیم.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۸:۲۱

  «مبانی عدالت اجتماعی در اسلام» منتشر شد

  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در بهار امسال سه كتاب در زمينه اقتصاد روانه بازار نشر كرده است. اين سه كتاب با هدف تأمين منبع كمك درسي براي دانشجويان مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري در حوزه هاي علوم اجتماعي و اقتصاد نگاشته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۷:۰۰

  تازه های نشر حوزه و دانشگاه برای اقتصاد

  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه سه کتاب در حوزه اقتصاد را روانه بازار نشر کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۸ ۱۷:۰۰

  نگاهی به نقش تجار در انقلاب مشروطه درگفت‌و‌گو با فریدون شیرین کام

  به نظر می‌رسد چوب خوردن تجار قند، حلقه آخر از وقوع یک رخداد تاریخی بود که ریشه در ناکامی اصلاحات از بالا توسط سه صدر اعظم اصلاحگر امیر کبیر، سپهسالار و امین الدوله داشت. حکومت‌های مستبد ایرانی شیوه رایج خشونت و سرکوب برای حل مسائل گرانی، قحطی و اعتراض داشتند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۴ ۱۲:۴۰

  « اقتصادسنجی سری زمانی مالی با S.plus, R و Eviews »

  کتاب «اقتصادسنجی سری زمانی مالی با S.plus, R و Eviews»نوشته غلامرضا کشاورز حداد توسط نشر نی روانه بازار نشر شده است.

 • آلتوسر ۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۰۹:۰۷

  مجید مددی؛

  مارکسیسم و علم تاریخ

  برخلاف تصور شاید همه‌ی ما، تاریخ صرفاً گزارش رویدادها نیست، تاریخ فرایند است، چیز «thing» نیست و این فرایند قوانین خود را دارد؛ در نتیجه تاریخ نه سوژه‌ی انسانی دارد و نه خدایان در آن نقشی دارند، بلکه خود بر اساس قوانین و قانونمندی‌های خودش عمل می‌کند که باید آن‌ها را کشف نمود. ؟ آلتوسر در تحقیقات خود به این نتیجه می‌رسد و می‌گوید موتور تاریخ مبارزه‌ی طبقاتی در جوامع انسانی است. آلتوسر وقتی می‌گوید مارکس قاره‌ی تاریخ را کشف کرد و علم تاریخ «Historical materialism» را به وجود آورد، این علم در حقیقت هنوز مارکسیسم نیست بلکه بخشی از آن است