دانشجو

کل اخبار:1256

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۲۰

  ۷۴ درصد دانشجویان نماز می خوانند

  معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: طبق آمارهای موجود ۷۴ درصد دانشجویان نماز می خوانند.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۰۹:۰۰

  ۵ دانشگاه دارای بیشترین دانشجوی خارجی/ ورود ۲۱۰۰ استاد خارجی

  قائم مقام امور بین‌الملل وزارت علوم گفت: ۲۲ هزار و ۷۷۷ دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسری و در مجموع در کل کشور ۵۱ هزار و ۴۱۰ دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۳:۴۰

  دانشجویان خارجی سفیران فرهنگی ایران باشند

  دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: دانشجویان خارجی که در ایران اقامت دارند با فرهنگ، زبان و تاریخ ما آشنا شوند و در آینده سفرای کشور ایران در کشورهای خودشان باشند.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۳ ۱۰:۲۲

  نرخ دستمزد کار دانشجویی اعلام شد/ ۸۵ ساعت حداکثر کار دانشجویی

  رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش تعرفه های کار دانشجویی خبر داد و گفت: برای دانشجویان با معدل خوب امکان افزایش این تعرفه ها تا ۲۰ درصد وجود دارد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۲:۰۰

  همه دانشجویان بورسیه دولت یازدهم به کشور بازگشتند

  مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج گفت: ۱۰۰ درصد دانشجویانی که در این دولت بورسیه خارج شده بودند، به کشور بازگشتند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۴:۰۰

  خوابگاه های دانشجویی مکانی مستعد برای اعتیاد دانشجویان

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: خوابگاه های دانشجویی رها شده اند و کافی است یک نفر معتاد باشد تا افراد دیگر را هم به این سمت بکشاند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۳:۴۰

  اختیار هیات امنا در افزایش شهریه دانشجویان/ سقف افزایش ۲۵درصد است

  به گفته معاون آموزشی وزیر علوم افزایش سقف شهریه دانشجویان در اختیار هیات امنای دانشگاهها است که ملاحظات لازم را داشته اند و تاکنون گزارشی درباره عدم توجه به دانشجویان دریافت نکرده اند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۹:۳۶

  معاون وزیر علوم خبر داد؛ اختیار هیات امنا در افزایش شهریه دانشجویان/ سقف افزایش ۲۵درصد است

  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: افزایش سقف شهریه دانشجویان در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، این هیت ها ملاحظات لازم را داشته اند و تاکنون گزارشی درباره عدم توجه به دانشجویان دریافت نکردیم.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۱:۰۰

  اعلام آمادگی دانشگاه پیام نور برای پذیرش دانشجویان ایرانی آمریکا

  رئیس دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور آمادگی دارد تا دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را پذیرش کند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۳:۰۰

  نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند

  معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در حال حاضر نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۲:۴۰

  سفرهای ارزان قیمت عتبات ویژه دانشجویان کم برخوردار

  رئیس ستاد عمره و عتبات عالیات دانشگاهیان از برنامه ریزی برای راه اندازی سفرهای ارزان قیمت عتبات دانشگاهیان ویژه دانشجویان کم برخوردار خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۳:۰۰

  جذب دانشجویان منع شده از تحصیل در آمریکا در دانشگاه خوارزمی

  دانشگاه خوارزمی در واکنش به تصمیم خصمانه ی دولت آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور اسلامی، آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان منع شده از ادامه تحصیل در کشور آمریکا، اعلام کرد.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۳:۰۰

  دانشجویان دکتری باید هر ۳ماه یک بار از رساله خود گزارش دهند

  پردیس دانشگاه خوارزمی اعلام کرد: دانشجویان دکتری برای دریافت مجوز دفاع از رساله خود حتما باید هر سه ماه از فعالیت و پیشرفت رساله خود گزارشی ارایه کنند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۴:۰۰

  راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می کنند

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۴:۲۲

  پذیرش دانشجو کاهش می‌یابد/ افزایش ۸ برابری دانشجوی خارجی

  نمایندگان مجلس، تکالیف آموزش عالی و علم و فناوری را در برنامه ششم توسعه مشخص کردند که طبق آن، تا سال ۹۶ باید سهم دانشجوی خارجی در کشور ۸ برابر شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۰

  تجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویی در سازمان امور دانشجویان

  تعدادی از دبیران شوراهای صنفی دانشجویی کشور برای رسیدگی به مطالبات خود در محل سازمان امور دانشجویان تحصن کردند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۰۰

  جدول میزان دانشجو در استانها/ علوم انسانی بیشترین طرفدار را دارد

  جدیدترین آمار آموزش عالی نشان می دهد از میزان بیش از ۴ میلیون دانشجو در کشور، ۵۴ درصد در بخش دولتی تحصیلی می کنند و گروه علوم انسانی و مقطع کارشناسی بیشترین میزان دانشجو در کشور را دارند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۱:۰۰

  دانشجویان دکتری می توانند سالانه ۶۰میلیون تسهیلات دریافت کنند

  معاون علمی و فناوری گفت: در بسته ای حمایتی دانشجویان دکتری با انجام ۱۲ فعالیت می‌توانند سالانه ۶۰ میلیون تومان از بنیاد ملی نخبگان تسهیلات دریافت کنند.

 • رتبه بندی دانشگاه ۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۰۹:۰۶

  نگاهی به آئین‌نامه جدید ارتقاء اعضاء هیات علمی وزارت علوم که از اول دی لازم الاجراست؛

  بوق حمام و مسئله‌ای به نام ابتذالِ ارتقاء

  حکایتِ تولید ۱۰.۰۰۰ مقاله علمی، پژوهشی، حکایتِ تاجرزاده‌ی نابخردی است که به توصیه پدر که تجارت خریدن کالای ارزان و فروختن آن به قیمتی بالاتر است، گوش سپرد و با دیدن قیمت ناچیز بوق حمام در شهری دیگر و تفاوت قیمت آن در شهر خود، تمام سرمایه‌اش را بوق حمام خرید، غافل از اینکه در شهر خود تنها یک حمام وجود دارد‎! از تنظیم‌کنندگان آئین‌نامه‌ای چنین مضحک نیز باید پرسید در شهر شما چند حمام وجود دارد؟

 • فراستخواه ۱۳۹۵/۰۹/۲۸

  روش تحقیق در گفت‌وگو با مقصود فراستخواه؛

  سیطره کمیت بر آموزش عالی ما

  به قول پروین؛ جرم راه رفتن نیست، ره هموار نیست. سیطره کمیت بر آموزش عالی ما سبب شده که بچه‌ها چون راهی دیگر پیش روی خود نمی‌بینند به دانشگاه سرازیر می‌شوند. ساختارهای متمرکز و ناکارآمد ما است که دانشگاه را به گیشه بلیت برای ورود به بازار کار، بدل کرده است؛ بازاری پر فیس و افاده که حقیقتا بازار نیست چون در قبضه دولت است و سرسنگین است از سرگردانی متقاضیان کار در وانفسای بیکاری.

 • محمد فاضلی ۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۹:۵۴

  نقدی بر گفته‌های محمد فاضلی در برنامه زاویه(۱)؛

  آیا محمد فاضلی درِ جعبۀ پاندورا را می‌گشاید؟

  محمد فاضلی می‌گفت که کدام استاد برجسته در غرب مقاله می‌نویسد، آن‌ها کتاب می‌نویسند و مثال از هابرماس آورد. برخلاف نظر ایشان، در غرب هم کتاب و هم مقاله می‌نویسند. در ایران اگر طبق تجویز ایشان به جای مقاله، کتاب مؤثر بنویسند چه کسی با آن مخالف است؟ این سؤال پیش می‌آید چه کسی در ایران در حد هابرماس نوشته است؟ هابرماس هم مقاله‌ می‌نویسد، هم در مصاحبه‌های علمی شرکت می‌کند و هم کتاب می‌نویسد. آیا در رشتۀ جامعه‌شناسی، مقالۀ گرانو ویتر کمتر از یک کتاب تأثیر داشته است؟

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۰

  اخراج ۲ دانشجو و جریمه یک عضو هیات علمی به دلیل تخلفات علمی

  مدیر امور پژوهشی دانشگاه علم و صنعت از اخراج دو دانشجوی متخلف و جریمه یک عضو هیات علمی به دلیل تخلفات علمی خبرداد و گفت: این موضوع در کمیته برخورد با تخلفات علمی دانشگاه مشخص شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۱

  دهه هفتادی‌های دانشگاه به کجا می‌روند؟/نگاهی به دغدغه‌های دانشجویان از دیروز تا امروز

  به عقیده من هر اقدامی که انگیزه دانشجویان را در پیگیری نقدهایشان و مطالبه‌های عدالت‌خواهانه‌شان کم کند و آنها را از اهداف جنبش‌های دانشجویی یا موضع عدالت‌خواهانه نسل جوان دور کند، اوج بی‌سلیقگی است، برگزاری جنگ شادی در روز دانشجو نه‌تنها بی‌سلیقگی و کار ناشایست و غلطی است، بلکه موضوعی نگران‌کننده است که می‌تواند از دورشدن جنبش دانشجویی و نسل جدید از آرمان‌های عدالت‌خواهانه خبر بدهد. 

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۰

  ساماندهی تحصیل دانش آموختگان سایر رشته ها در علوم انسانی

  در کمیسون نخبگان بر لزوم ساماندهی ادامه تحصیل دانش آموختگان غیر علوم انسانی در مقطع تحصیلات تکمیلی علوم انسانی تاکید شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۰

  خاموش بودن دانشجو از همه چیز خطرناکتر است

  وزیر بهداشت «روز دانشجو» را یک فرصت نامید و تاکید کرد: تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است، اما خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد و دانشجویان اظهار نظر نکنند.

 • عباس کاظمی ۱۳۹۵/۰۹/۱۵

  صورت‌بندی‌های جدید در دانشگاه ایرانی در گفت‌وگو با عباس کاظمی؛

  دانشگاه ترک برداشته است

  نظام آموزش و پرورش و مدارس ما افراد را برای ورود به دانشگاه آماده کرده و نه برای ورود به بازار کار. به همین خاطر است که گفتیم تا دو دهه قبل ادامه تحصیل به مثابه نردبان بود و حالا ادامه تحصیل به معنای بقا و دوام آوردن و زنده بودن است. عاقلانه‌ترین راهی که برای حفظ هویت برای جوانان ما باقی مانده، ماندن در دانشگاه است تا راهی برای مهاجرت یا بازار کار برای‌شان پیدا شود اما همین فرهنگ انتظار خود می‌تواند زمینه ایدئولوژهای‌ جدید اعتراض در دانشگاه شود.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۶:۲۰

  دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد از ارائه پایان نامه معاف نیستند

  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: آیین‌نامه‌ای برای معافیت همه یا برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از ارائه پایان‌نامه نداریم و آنها هم ملزم به تبعیت از آیین نامه های آموزشی هستند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۰:۰۰

  جدول جوایز بنیاد نخبگان برای دانشجویان ارشد/ ۱۸ جایزه اعطا می شود

  بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان برتر و استعداد درخشان کشور که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند ۱۸ نوع جایزه تحصیلی اعطا می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۰

  انحلال ۱۰ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی/ رشد پذیرش دانشجو منفی شد

  معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در رتبه بندی اخیر موسسات غیرانتفاعی ظرفیت پذیرش دانشجو ۳۰ موسسه صفر شد و حدود ۱۰ موسسه غیرانتفاعی منحل شده است.

 • پایان نامه ۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۶

  آسیب‌شناسی عملکرد اساتید در زمینه‌ی پایان‌نامه؛

  زیر پوست دانشگاه

  چند سالی است که موضوع خرید و فروش پایان‌نامه به عنوان یک آسیب جدی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطرح شده است. دو پرسش اساسی در اینجا مطرح است: نخست اینکه چرا برخی پایان‌نامه می‌خرند؟ دوم اینکه چرا برخی پایان‌نامه می‌فروشند؟ در خصوص پرسش اول باید گفت گرچه پایان‌نامه ابزار مهمی است که دانشجو از طریق آن می‌تواند به رشد علمی دست یابد اما افزایش سرسام ‌آور پذیرش دانشجو در این مقاطع باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان در حد و اندازه‌ی تحصیلات تکمیلی نباشند و، در نتیجه، سواد یا انگیزه‌ی نوشتن پایان‌نامه را نداشته باشند. پاسخ پرسش دوم نیز به نوعی به همین نکته بازمی‌گردد. افزایش پذیرش دانشجو و نبود بازار کار باعث شده است تا برخی از فارغ‌التحصیلان به پایان‌نامه‌نویسی برای دانشجویان روی آورند.